Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13510 3489

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Alexxxka
29.04.2019 5 z 5

Uff. Přečteno za pár hodin. Toto bylo geniální. Dle hodnocení jsem čekala, že to asi bude stát za to ale předčilo to všechna očekávání. Dechberoucí příběh, je to knížka, která si rozhodně 5 hvězd zaslouží. Všem vřele doporučuji!

SumýšIrena
29.04.2019 4 z 5

Pěkný, čtivě napsaný, příběh. Postava Hany je naprosto úžasná, ale... Díky takovému hodnocení jsem měla větší očekávání. Osvětimská knihovnice je mnohem silnější příběh.

Kory98
29.04.2019 5 z 5

Nemám ráda válečné filmy, nečtu ráda knihy o válce a přesto obojí dělám - tedy občas (pak potřebuji čas k regeneraci duše). Stačí mi vidět nebo číst jednou a zůstanou mi hluboké vzpomínky. Nemohu ani říct, že by byl film nebo kniha o válce hezké, protože jak může být hezkého něco o válce? Bohudík jsem válku nezažila, ale v mysli se mi vybavují zážitky mých prarodičů, kteří nám o válce (i když neradi a s odstupem času už chápu proč) vyprávěli. Tuto knihu bych zařadila do povinné četby napříč generacím na celém světě i když věřím, že jsou lidé, se kterými to nehne, ale i kdyby to jenom pár jedinců obrátilo k lepšímu nazírání na mír a svobodu, tak by to nebylo marné úsilí. Díky paní spisovatelce Mornštajnové si o tomto tématu přečetlo spousta lidí a spousta ještě přečte, protože je skoro všemi kladně hodnocena, přestože ji asi většina z nás nečetla s láskou a s nadšením. Přesto děkuji, že takovéto knihy jsou a doporučuji opravdu všem. Navíc myslím, že v rámci líčení válečných hrůz nás spisovatelka ještě šetří.

MakiMel

Klenot české literatury....

karol.cadex
28.04.2019 5 z 5

Nemám ráda mediální masáž a už vůbec nevyhledávám české autory, Hanu jsem měla připravenou jen jako oddych a zkrácení času v nemocnici. Vůbec nic jsem od ní nečekala a ejhle! Ač jsem jí dočetla v únoru, prakticky pořád na příběh myslím. Komentář píšu o dva měsíce déle, kdy se ve mně pocity stihly usadit. Jazyk spisovatelky je neuvěřitelně lehký, ale ne jednoducchý a povrchní, žádná Třeštíková. Kniha se čte svižně a z Haniny části jsem cítila na hrudníku obrovský balvan, ale nedokázala jsem se odtrhnout. Kniha není jen vyprávěním o holokaustu, je plná psychologie postav a dobových reálií. Není to román v pravém slova smyslu.

LenkaGonn
28.04.2019 5 z 5

Neuvěřitelně krásná kniha. Opravdu si myslím, že by stála za překlad do cizího jazyka. Musím se i přiznat, že jsem brečela. Nepamatuji se, která kniha mě kdy přivedla k pláči. Anotaci jsem četla, ale kniha nakonec byla úplně jiná než jaká byla moje představa. Velice silný příběh. Styl jakým byl psaný byl úžasný a myslím, že je naprosto správně, že začínáme příběhem Miri. A nakonec veškeré skutečnosti okolo Hany, které se nakonec vyjasnili. No pro mě naprostá špička. Velice čtivě psané, vtáhnutí do příběhu od první chvíle, seznámení s naší historií.. je tam vše a na konci máte pocit, že jste hloupí, že se zabýváte tak povrchními problémy. 5 hvězdiček je podle mě málo.

qinska
28.04.2019 5 z 5

Teprve, když máme možnost podívat se na něčí život ze všech stran, i zevnitř, teprve potom ho můžeme zcela pochopit, potom můžeme pochopit i jeho vinu...

Judunaja
27.04.2019 5 z 5

Kniha mne zcela pohltila. Přečtena jedním dechem. Ani nevíme, co máme, když popisované hrůzy holocaustu jsou již minulostí.

veronika8042
27.04.2019 4 z 5

Kniha perfektní. Prvních stránek nic moc, potom to vygradovalo, že jsem nemohla knihu odložit z ruky. Vrhnu se na další knížky od této autorky.

FifrQzypf
27.04.2019 5 z 5

Tak trochu jinak napsaná kniha o hrůzách holocaustu a hlavně jeho dopadech na lidi a jejich psychiku. Při čtení mi připadalo, že je znát, že kniha byla napsáná v češtině a ne jen přeložná, a těšilo mě to. Věřím, že se jednou zařadí mezi klasiky.

Višnička
26.04.2019 5 z 5

Strašně moc smutný, strašně moc krásný, strašně moc doporučuji !!!!

99jana99
26.04.2019 5 z 5

Skvělá kniha, bavila mě každá stránka, krásně napsané, hrozná doba.

niky.p
26.04.2019 5 z 5

Krásný dojemný příběh, který se dle mého vryje každému pod kůži. "Hana" splnila všechna má očekávání, možná i některé předčila. Příběh vás natolik pohltí, že hltáte každé slovo, každý odstavec, abyste zjistili, jak to všechno vlastně bylo, čím vším si hlavní postavy musely projít a jak můžou určitá rozhodnutí zamávat s osudem mnoha lidí.

Nutelka1234
25.04.2019 5 z 5

Kniha je skvost. Někteří by si měli především uvědomit, že Hana není kniha "jen" o holocaustu. Je to román především o osudových zvratech, o tom, že zdánlivě nevinná rozhodnutí mohou zamávat osudy lidí kolem nás. A to až fatálně.
Navíc je napsaná s úžasným citem pro český jazyk. Četla jsem víc jak před rokem a stále ve mně příběh rezonuje.

DericCaster
25.04.2019 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlel, jestli si tuto knížku přečtu. I mně trochu vadí-vadila ta mediální masáž okolo... Ale nakonec jsem si řekl, že přeci jen to zkusím a když nic jiného, hodí se mi do výzvy... No ale knížka mile překvapila. Souhlasím s tím, že samotný příběh není nějaký hluboký a na téma války a holokaustu bylo jistě napsáno mnoho kvalitnějsích knih, nicméně knížka se příjemně četla a místy i dojala... Čtení mne bavilo a to je přeci to důležité.

sirojezkin
25.04.2019 2 z 5

Tedy na to jak o té knize všichni básní - podle mně průměr, určitě jsem četla na toto téma lepší.

Peamar
24.04.2019 5 z 5

Naprosto krásná kniha, která snad každého vtáhne do děje. Doporučuji jak knihu, tak všechna díla samotné autorky.

JIVaJaH
24.04.2019 5 z 5

Od této autorky první kniha, trochu jsem se bála, protože figuruje mezi těmi populárními. Téma mě ale oslovuje. Zajimavě zpracovaný příběh. Nejvíce zasažená je tu osoba Hany, příběh se mi ale zdá, že je hlavně o její sestře, Rose. V několika připadech je zde vidět, jak lehké je odsoudit člověka, že je zvláštní...proč ale?Rozhodně zkusím ještě další knihu od A.Mornštajnové.

MartinaPri
24.04.2019 4 z 5

Na knihu jsem se dlouho chystala a po dočtení mám rozporuplné pocity. Všichni knihu vychvalují... Ano, kniha je velmi čtivá, ale velmi povrchní. Doufám, že když se tolika lidem kniha líbila, začnou se zajímat o holokaust podrobněji, aby se poučili, začali se zajímat o dění kolem sebe včetně politiky, aby se historie neopakovala.

lapagerie
24.04.2019 3 z 5

Konečně jsem se k Haně dostala. Jako plus musím uvést, že je příbeh hezky a čtivě napsaný, děj ubíhá a i když tak trochu tušíte, co se stalo, dokáže Hanin osud stále překvapit. Jako mínus bych asi dala obrovskou popularitu knihy. Velké očekávání, které se nenaplnilo. Není to kniha, kterou bych nutně chtěla mít doma a číst znovu. O holokaustu jsem četla i silnější příběhy.