Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1266 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

katasokolov
27.06.2021 4 z 5

Zakončení trilogie Griša bylo hodně emotivní. Nechci tady moc spoilerovat, pokud by ještě někdo neměl tuhle skvělou sérii dočtenou. Trojka se mi líbila víc, nežli dvojka a rozhodně se tam našly vážně super zvraty, nicméně na první díl nic nemá :). Autorka skvěle vykreslila postavy a zejména jedna ve mně bude rezonovat ještě dlouhou dobu, hlavně ta její komplexnost (asi všichni víme která -) #darklina forever). Takže beze všech zbytečných slov okolo, tuto sérii moc doporučuji !!!!
Hodnocení: 4,5

vladka16
09.06.2021 5 z 5

Zase jízda jak na tobogánu, konec mi přišel jako jedna velká nevyhnutelná a nevypočitatelná bouře. Měla jsem pocit, že se mi vše sype mezi prsty, neměla jsem žádnou svou teorii, jak by mohl příběh pokračovat. Když jsem si začínala myslet že tuším jak dál, bylo nakonec vše úplně jinak. Tohle mě asi udrželo v pozornosti až do konce, moc jsem toho nenaspala, musela jsem vědět co bude dál. Slupla jsem oba poslední díly jak malinu. A na konec mám pocit , že knížky sluply mě, několikrát přežvýkaly a pak vyplivly. Konec mě úplně dostal, právě ta nepředvídatelnost mě baví. Pár lidí tu zmínilo i seriál, ten se moc povedl, doufám, že bude pokračování a ve stejné kvalitě. Za mě velká spokojenost, určitě se ke knížkám za čas vrátím.

Karoli282
04.06.2021 5 z 5

Skvělé zakončení. Oproti minulému dílu velké zlepšení, příběh mě bavil. Celou dobu jsem byla napjatá, jak to celé dopadne. Nikolaj byl opět skvělý, ostatní postavy se mi taky líbily. Všem vřele doporučuji.

Turante
22.05.2021 4 z 5

Super zakončení série, četlo se mi to moc dobře, příběh pěkně plynul, závěrečná bitva i konec se mi moc líbil. Určitě se vrhnu na Zjizveného krále i Šest vran.

Evikju
18.05.2021 3 z 5

Musím říct, že kdybych knihu hodnotila hned po přečtení tak by u mě měla podstatně horší hodnocení. Po pár týdnech se mi kniha jeví o hodně lépe, a to hlavně z toho důvodu, že je zde opravdu pěkný konec.
Bohužel většinu času kdy jsem knihu četla jsem se neubránila pocitu, že kdyby tento úžasný svět vymyslela jiná autorka, tak by možná dokázala vytřískat podstatně víc. Pro mě to bylo do jisté míry velmi suché a plytké. Byla jsem schopná knihu odložit uprostěd bitvy, protože jsem věděla, že mě jako čtenáře z pera autorky nic moc nepřekvapí. Postavy se nevyvíjely, hlavní hrdinka postrádala jakoukoli jiskru a nebojácnost (hlavně když je napadli tak mi přišlo, že nebyla schopná ničeho). Pro mě bylo až překvapivé, že jsem se dokázala víc sžít s jakoukoli vedlejší postavou než s Alinou a Malem. Oba jako by postrádali hlubší propracovanost. I přes to musím autorce nechat, že umí knihy zajímavě ukončit. Nebýt konce, který mě mile překvapil a do jisté míry dojal, tak bych si na Grišu skoro ani nevzpomněla.

sebemi
17.05.2021 4 z 5

Tak a mám dočteno. Griša world mě fakt bavil, Alina už tak moc ne (hrozná fňukna). Autorka to ukončila dobře, bitva ve Vráse a finito. Závěr mě docela zasáhl kvůli Temnyjovi a jeho jménu, skvěle promyšleno. Chlapi drží tuto trilogii nad vodou, Temnyj, Nikolaj a nakonec i Mal se pochlapil. No a zjistila jsem, že je kniha o Nikolajovi,tak jdu rovnou na to. Šest vran přečteno už dávno :)

SknihouVrukách
14.05.2021 3 z 5

A mám za sebou ďalšiu trilógiu! Toto finále som si užila, ale musím povedať, že tento diel bol značne slabší.

Leigh Bardugo má svet gríš veľmi dobre premyslený a ten mám na tejto sérii najradšej. Som veľmi rada, že som sa „poslednýkrát“ mohla vrátiť do tohto sveta (ešte má čaká Vrania Šestka). Milujem atmosféru tejto série. V tejto časti začala Alina konečne viac veriť v samú seba a bola menej otravná. Hlavné postavy Mala a Alinu až tak nemusím, ale tie vedľajší som si strašne obľúbila. Nikolaia, Zoju, Mišu....
Ospravedlňujem sa všetkým, ale s Temnanon nemá kladný vzťah.

Celú knihu sa mi dej zdal pomalý. Väčšina deja bola bez akcie a o putovaní krajinou. Ja som si to síce užila, pretože ten svet milujem, ale zišlo by sa tam nejaké väčšie wau. Je tu aj romantika, ale som veľmi rada, že tu nemá až takú veľkú váhu. Avšak koniec mi prišiel, veľmi divný. Záver nebol zlý, ale vedela by som si predstaviť lepší priebeh. Záverečná bitka mala bohužiaľ pomerne nevyužitý potenciál. Bol tu však jeden moment, pri ktorom som takmer nedýchala a celú dobu bola v napätí. Zvraty sa mi páčili akurát škoda, že som si koniec vyspoilerovala inak by som bola určite prekvapená.

Túto trilógii odporúčam skôr menej náročným čitateľom, pretože aj keď ju mám veľmi rada je skôr priemernejšia. Pokiaľ máte radi série s premakanými svetmi toto sa vám bude páčiť. Teraz sa čoskoro vrhnem na Vraniu Šestku, ktorá by mala byť lepšia a určite vám čoskoro prinesiem recenziu. 3,5/5

girdi
13.05.2021 5 z 5

Super finále a ocenila jsem i milé rozloučení. Alina mi k srdci nepřirostla, Temnyje bylo moc málo, ale Nikolaj a nakonec i Mal to tentokrát utáhli. Příběh se hezky rozuzlil, nechybělo nic z oblíbeného mixu lásky, smrti, překvapení a napětí. Těším se, jak se jim povede další řada seriálu (a tajně doufám, že Temnyj dostane víc prostoru).

Tyn_a
13.05.2021 3 z 5

Sérii jsem četla hlavně proto, že mě bavily knihy Šest vran a pokračování Prohnilé město. Griša bylo něco naprosto jiného. Oproti výše zmiňovaným knihám neměla série takový šmrnc a šťávu, ani mě tolik nenadchla. Některé slova a i věty jsem přeskakovala a vůbec jsem o nic nepřišla.
Naopak...
Jednoduše to "nebylo ono".
Možná kdyby byl děj více rozepsaný a celkově i postavy, okolní prostředí, bitvy..nebo možná kdybych byla mladší :)).

Zase na druhou stranu, bavil mě děj a pointa, nápad jejich světa. Aby ho člověk stvořil musí mít velmi bujnou fantazii, za to autorce patří velký obdiv.
Hlavní postavy jsem si oblíbila v podstatě hned...kdo by nefandil lásce mezi Malem a Alinou :).

Aneb když bojuje temnota a světlo, není vždy jednoznačný vítěz.
I ten záporný, temný svět měl něco do sebe a měla jsem chvílemi chuť ho více poznat, prozkoumat.
Naopak světlo dodávalo velkou naději...

Vím, že k této sérii se už nevrátím, ale ráda si ji připomenu skrz seriál. :))

Líbí se mi, když mezi řádky najdu věty, které mě zaujmou a odráží se i od reálného světa. Myšlenky autora, vsazené trefně do příběhu. Na stránkách této knihy jich bylo poměrně dost..

"Co je nekonečné? Vesmír a chamtivost člověka."
"Stejné přivolává stejné."

Ellinek
04.05.2021 4 z 5

Nečekala jsem, že se z toho stane tak trochu Harry Potter, ale zde to pochopím víc jak v HP, protože tam mi to nikdo pořádně nevysvětlil, ale já knížky nečetla, takže proto. :D

Závěrečný díl byl zase o poznání lepší než druhý. Přesto to bylo takové zvláštní, protože většinu knihy se "nic extra neděje", pátrání po dalším umocňovači si necháme na konec, aby to bylo rychle hotové, načež se opětovně velké finále odehrává v jedné kapitole, což je jedna z věcí, která mě na young adult knihách štve. Ještě jsem nepotkala žádnou s pořádným koncem.

Znovu nejvíce oceňuji postavu Temnyje, protože toho autorka vykreslila opravdu skvěle. Přestože je to bídák, jeho pohnutky i filozofii jsem chápala, jeho vizi i cíl. I jeho nitro. Takže mě štve, že nevyhrál. :D
Pozor, spoiler! Údajně má být živý, ale zajímalo by mě, jak to dokáže, když byl zpopelněn, pokud tam tedy zase nesehrá.a svou roli Žeňa, muhahá. :D Konec spoileru.

Musím ale ocenit závěr postav. Mal jako Harry Potter...no budiž, půl bídy. Svým způsobem oceňuji, co autorka provedla s Alinou, protože to není ten typický happy end, který pro postavu chcete. Já se osobně nebráním povraždění většiny postav, takže ty přehnané šťastné konce mě točí, ale tady to aspoň mělo nějaký dopad, když přeci jen něco ztratila, takže nebyla "úplná".

Suma sumárum mě tahle trilogie mile překvapila. Podle ohlasů jsem to čekala horší, ale vlastně jsem nenarazila na nic, na co mě ostatní upozorňovali, protože jsem autorčiným postavám věřila a oproti většině čtenářů jsem jejich motivaci a jednání fakt rozuměla, takže jsem je nikdy nechtěla vyloženě zabít. Občas někoho proplesknout, to jo, ale je opravdu vzácnost, když já nechci zamordovat většinu osazenstva. :D Příšerné byly jen ty chyby v textu, ale dokud to někdo neudělá znovu a nevydá opravené, těžko s tím pohneme.

Takže za mě skvělé, nakonec se pro mě stal výlet do Ravky takřka srdcovou záležitostí a teď se nadšeně vydám do Ketterdamu za Kazíkem, kvůli kterému jsem tuhle cestu prakticky započala. :D A pak zjistím, co s Nikolajem a budu se moct těšit na podzim, kdy vyjde pokračování Zjizveného krále. :D

PetraKysova
03.05.2021 5 z 5

(SPOILER) No priznám sa že na konci som si poplakala. To viete proste autorka vykreslila Alexandra a z príliš dobre. A na to aký to bol psychopat tak som ho proste absolútne zbožňovala. Páčilo sa mi že ho spálili ako si prial. A že na konci nebol sám.
No ale k deju. Súhlasím s komentárom pod mojím. Ešte že si tu Mal napravil reputáciu. Scény s Nikolajom boli ako vždy riadne srandovné. Tá postava je neskutočná. Možno si kvôli nej prečítam aj Zjazveného kráľa.
Ako drsné čo s ním Alexander urobil....
No a záver, neviem až príliš mi pripomínal knihu Kráľovná Tearlingu. Aj keď uznávam že tu sa to hodilo viac, boli to dvaja obyčajný sirotci takže asi chápem.
No a Baghra a jej príbeh. Ona bola najsilnejšia postava vôbec. Úžasne silná a oddaná žena (matka) až do konca.

Zlajda95
29.04.2021 4 z 5

(SPOILER) O něco horší, než druhý díl, přesto lepší, než ten první. Je docela těžko uvěřitelné, nakolik se Alina změnila za tak krátkou dobu, nicméně opojená mocí bych se asi taky změnila. Jsem ráda, že si Mal v tomto díle napravil svou reputaci, protože v druhém díle byl na ránu :D Jako v každém díle, Temnyje je tady zoufale málo... v jednu chvíli jsem měla dokonce pocit, že můj moral compass se opravil, ale kdepak, na konci je zase neodrvatitelně rozbitý na tisíc kousků :D :D Poslední díly bývají zklamáním, myslím, že Griše se ale povedl důstojný konec, který dává smysl.

Jsem zvědavá, jak si s tím pohrají v seriálu a kolik změn provedou, jelikož spoustu věcí z třetího dílu zaznělo už v první sezóně.

MayaBu
22.04.2021 5 z 5

Jak tak koukám, tak můj názor, že Griša má vzestupnou tendenci, se zdá býti lehce nepopulárním. Za mě byl ale třetí díl určitě nejlepším z této série.

Stále to bylo čtivé, našly se dokonce plot twisty, které jsem opravdu nečekala (takže pro přístě už vím, že ani pár let staré ya série nemám podceňovat) a hlavně se tu konečně ústřední dvojice (potažmo trojice) dočkala pořádného vývoje. Dokonce jsem cca od půlky začala držet palce i Malovi (což jsem si ve dvojce říkala, že se nikdy nemůže stát). On nebyl snadno oblíbitelný, ale byl takový...reálný?

Bylo to vlastně finále, jaké jsem si přála, aby tato série měla, ale ani jsem nevěděla, že ho chci takhle :) A minimálně tedy v aj, nevím, co s tím provedl překlad, má tato kniha jednu z nejkrásnějších posledních vět, jaké jsem zatím v knize viděla. 4,5* a asi jsem objevila svou novou guilty pleasure sérii.

anelise
12.04.2021 3 z 5

Do třetího dílu jsem se vrhla s velkým očekáváním a docela mě zklamal. Podle mě tohle byl nejslabší díl série. Postavy se moc nevyvíjely a jediné co mě zaujalo byla Zoya, kterou jsem začala mít ráda a Baghra. Teď se vrhám na Šest vran a doufám, že mě tato série zaujme více.

AlexandraBane
07.04.2021 3 z 5

Tak finále naprosto zklamalo. Přišlo mi to dost odfláknuté. Od finále jsem čekala nějakou epickou bitvu a toho jsem se nedočkala.

Jako oddechovka se to číst dá. Ale nic od toho nečekejte.

Tessia
30.03.2021 2 z 5

S trilogií Griša mám dost zmatený vztah. Na jednu stranu je to skvělá oddechovka (první díl byl fakt super), na druhou stranu mi přijde, že celá série má sestupnou tendenci co se kvality týče.

Celá dějová linie Zkázy a naděje se stáčela směrem, který se mi prostě nelíbil. Alina, hlavní hrdinka, byla naprosto nesnesitelná. Ta postava neměla žádný hlubší vývoj a ke svému okolí se chovala hrozně. Ve výsledku se z ní stala akorát tak dívka, která potřebuje od ostatních slyšet, jak je skvělá a krásná, protože tomu sama nevěří. U prvního dílu začínající série bych nad tímhle klišé možná přimhouřila oči, ale zakončit v tomhle duchu celou sérii? Velké zklamání.

Ahmose
28.03.2021 3 z 5

Táto kniha sa mi hodnotí veľmi ťažko. Na strane jednej svet Gríš milujem a zamiloval som si niektoré postavy. Štýl Leigh Bardugo mi veľmi sedí a dobre sa to číta. Na strane druhej, ako ohodnotiť knihu, kde vám hlavná postava prišla nemastná, neslaná a celkovo vám až miestami liezla na nervy ? Taktiež som celú dobu očakával epický záver, veľkú bitku a ani tá sa žiaľ nekonala podľa mojich predstáv.
Zhrnul by som to asi tak, že toto nie je rozhodne to najlepšie čo Bardugo napísala a tiež to nie je ani najlepší diel série. Myslím ale, že ak ste fanúšik fantasy literatúry, prečítať sériu ako celok sa rozhodne oplatí, keď už pre nič iné, tak pre zoznámenie so svetom Gríš a postavami, ktoré potom budú vystupovať v Zjazvenom Kráľovi.

DreamerX9
10.03.2021 4 z 5

No co říct? To už je konec? :D poslední díl byl nejlepší hlavně ten konec. Smích,napětí a láska. Na Šest vran to teda rozhodně nemá ale stálo to za to :)

SPOILER!!

Moc me nebavilo to že někam šly a zdar je tu Temnyj. Myslela jsem si že s pomocí Aliny se stane lepším ale potom co udělal už jsem čekala až ho zabije ale ke konci mi ho bylo líto. Nikolaj měl boží hlášky a několikrát jsem se zasmála. Chtělo by to i jeho happy end. Nejlepší byla druhá půlka a konec napínavý jak kšandy:D Tady si člověk asi úplně nemohl plánovat konec takže to nebylo předvídatelné ale dopadlo to nádherně až mě to dojalo. :)

annes
05.03.2021 5 z 5

Kupodivu, tenhle díl byl pro mě jednoznačně nejlepší. Nevím, jak se to autorce povedlo ale po předchozích dvou dílech, které mi připadaly tak nějak průměrnější, tenhle to rozhodně krásně završil. Byla tam spousta zvratů a spousta naděje.
Jak říkala Ana Kuya - Naděje je stejně zrádná jako voda.vždycky si někudy najde cestu.
A jinak POTOM je naprosto skvělé :-)) i Korol rezni či Beznako :-)

Wisha
02.03.2021 2 z 5

Já bych brečela. Ale ne proto, že by to bylo až tak dojímavé nebo poutavé, ale protože se tam stalo všechno, co jsem přesně nechtěla.
Třetí díl se četl líp než druhý, víc se tam toho dělo, ale prostě... Nevím. Nevím, jak to zhodnotit... Alina byla otravná, Mal se oproti druhému dílu trochu zlepšil, Temnyj byl pořád stejně boží. Připadá mi ale, že se všichni chovali dětinsky, jejich rozhovory byly jako rozhovory malých dětí a i jejich chování by se dalo přirovnat k desetiletým dětem. Bylo to zvláštní. Příběh nebyl špatný, ale prostě... Jak říkám, stalo se všechno, čeho jsem se bála, a nestalo se nic z toho, co bych si přála. Takže prostě nemůžu dát vysoké hodnocení...