Trnitá řeč

Trnitá řeč https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387958/bmid_trnita-rec-kU0-387958.jpg 4 549 132

Šest příběhů s úžasnými ilustracemi z temného světa fantasy sérií Griša a Šest vran. Vydejte se do krajiny kouzel, kde vládne temná magie. Protéká tudy neposlušná řeka a minout vás může poslušná bouře. Přihlížejte pokoutním obchodům sjednaným pod rouškou noci. Vstupte do měst, ve kterých straší, a do lesů, ze kterých nevede cesta ven. Přečtěte si příběhy o mluvících zvířatech a oživlých figurkách z perníku. V temných pohádkách je totiž možné úplně všechno. Za každým rohem číhá zrada, pomsta, obětování, ale i láska...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic , 2017

danyinsidebooks
26.11.2018 4 z 5

Ze světa GrishaVerse jsem četla zatím jen Šest vran, ale Trnité řeči jsem neodolala už jen kvůli tomu zpracování, které je opravdu špičkové.
Co se povídek týče, nejvíc mě zaujaly asi "Příliš chytrý lišák" a "Čarodějnice z Duvy". Naopak "Princ vojáček" a "když voda zpívá oheň" byly takové průměrné.

hurikan123
23.11.2018 5 z 5

pěkný doplněk pro svět šesti vran ten poslední příběh byl nejlepší

Pedruska01
17.11.2018 4 z 5

Kniha má nádherné zpracování od přebalu po ilustrace na každé stránce. Líbí se mi, jak v každém příběhu kresba roste společně s dějem. Hodně fyzicky povedená kniha. Je hodně netradiční, ale autorka prostě dovede upoutat pozornost a udržet si ji. Zmiňuji to u konkrétních příběhů, ale tohle je sbírka temna, bizarnosti, morbidnosti, nenávisti, lstivosti, atd.
Každý příběh je jedinečný, každý dokázal vyvolat určité emoce. Zatím jsem měla čest číst z jejích sérií pouze Grišu, ale neshledala jsem, že by to měl být snad nedostatek, když tohle čtu ještě před předčtením její druhé série Šest vran. Jen malými náznaky se pohybuje v oblastech těch dvou velkých příběhů, takže jsem o nic vlastně nepřišla. Zážitek mám tak jako tak.
Ayama a Trnitý les - hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, byli netradiční a hrozně jsem cítila to bezpráví, které se jim dostávalo. Navíc, dělo se jim to od vlastních rodičů (a je úplně jedno, zda jsou prostí či královští), to prostě není správné. Ještě jsem čekala, že se přidají i ti prvorození sourozenci - naopak jsem mile překvapena. Tohle nebude tradiční pohádka v pravém slova smyslu. Převládají tam samé záporné a negativní vlastnosti účinkujících, bizarnost tomu jen pomáhá. Láska je opravdu až na posledním místě a v tak malé míře a prostoru, že pořádně nestojí za řeč. Zároveň jsem měla pocit, že při čtení se mi hlavou míhá hned několik pohádek najednou, kolik pojítek tam bylo. Bavilo mě to a líbilo se. Četlo se to skvěle a dokázalo mě to vtáhnout do sebe. Hodnocení: 5*
Příliš chytrý lišák - opět se tato nepříliš tradiční, bizardní a morbidní pohádka dobře četla a vtáhla k sobě. Pořád jsem čekala, co se stane s liščím nedochůdčetem, kterému nevěřila ani vlastní matka - co je s těmi rodiči?!, ale to, že se nakonec sám spálí asi ne. Tomu lišákovi jsem fandila, už asi proto, že ve mě vyvolal druh soucitu hned, jak se narodil. Nakonec to jen o chlup dobře dopadlo, ale lišák už nikdy nebude jako dosud. Tu jeho chytrost protne podezřívavost a nedůvěra. To děvče to pěkně narafičilo - i já jsem se chytila, o to víc ji nesnáším. I tohle mě bavilo a líbilo se. Hodnocení: 5*
Čarodějnice z Duvy - šokující a šílené, to bylo první, co mě napadlo po dočtení. Tohle jsem vážně hltala, protože jsem neměla ani ánung, co bude a jak to dopadne. Opět jsem měla dojem, že se prolíná hned několik pohádek, ale přesto vždycky z toho vznikne originál, který předčí vše. Prostě nikdo nemůže říct, že něco z té knihy je předvídatelná věc. Bylo to kouzelně zvrácené až úchylné, ale nemůžu si pomoct, líbilo se mi to. Hlavní hrdince chcete pomoct, ale když dojde až do cíle, když zjistí... připadáte si společně s ní, jako když vám spadnou hračky do kanálu. Bezradně. A co se týče macechy? Nejdřív samozřejmá nenávist a pak - obdiv. Skvělá práce. Hodnocení: 5*
Malá kudlička - tahle pohádka byla za mě trošku slabší. Nebýt hlavního vodního aktéra, který to vzal do vlastních rukou, mohlo to dopadnout úplně jinak a snad zajímavěji. Tady se člověk nebál, ani se neošklíbal morbidností, jak jsme doposud byli zvyklí. Nebyla ani žádná lidská postava, která by mě nějak zvlášť zajímala - jakýmkoliv směrem. Sic to nebylo dlouhé a dobře se to četlo, tohle mě nijak bohužel nechytlo. Hodnocení: 2*
Princ vojáček - nevím čím to, jestli, že jsem tuhle pohádku četla na několikrát?, ale nijak zvlášť mě nechytla. Prostě ne. Četla se dobře, určité části byly vážně dobré, ale některé naopak. Na něco názor mám a na něco to nejde. Jako celek je to trochu obtížnější. Trošku jsem zklamaná, tohle se za mě moc nepovedlo. Hodnocení: 3*
Když voda zpívá oheň - po dvou takových menších zklamání mě čekala poslední pohádka, která svou délkou překonala všechny, takže jsem byla lehce na rozpacích. Však hned od začátku mě to bavilo a dobře se to četlo. Hltala jsem každou větu, abych věděla, co se s hlavní hrdinkou Ullou stane dál. Dokázala jsem se s ní ztotožnit v pocitech. Síla, odolnost, přátelství, chuť, touha, zrada a nenávist. Některé věci byly naťuklé, ale nedotažené, což mě kapku mrzelo, protože to ve finále mohlo hodit dojem, jako že to je naprosto zbytečná informace. V závěru by mi vůbec nevadilo, kdyby to bylo ještě delší vyprávění. Nevím, co jsem čekala - spíš na to zákonitě zapomínám, ale zase pohádka v krutém vydání. Každopádně, tohle jsem si užila, i když jsem si to místy představovala jinak. Hodnocení: 5*
Hodnotím každou pohádku zvlášť, jelikož tohle je prostě pohádkový soubor, který se naopak obsahově hodnotit jako celek nedá. I tak za mě to je něco jiného, relativně nového, takže nemám problém ho doporučit dál. :)

nemer
12.11.2018 3 z 5

Z knihy mám lehce rozporuplné pocity. Je to spíš soubor horrorů, rozhodně ne pohádek pro děti, ale psaných poměrně primitivním jazykem, určeným pro mladšího čtenáře, stejně tak ilustrace, jejichž infantilizovaná podoba mne moc neoslovila (jedinou výjimkou je obálka). Pokud by kniha byla stylisticky propracovanější (možná i lépe přeložená, těžko říct, originál jsem v rukou neměla) a rovnou určena pro dospělého čtenáře, hodnotila bych ji asi lépe. Některé "pohádky" jsou lepší, jiné horší, ale vzhledem k depresivnímu vyznění většiny z nich asi nebude důvod se ke knize vracet. Typické "severské" příběhy, lehce dekadentní a spíš se špatným koncem, možná jde o návrat ke kořenům, však naše pohádky nebyly v původním vyzněním o nic lepší, byly to také pořádné horrory :-) Ale možná je tu i generační rozdíl, taková Marja Morevna a Kostěj Nesmrtelný měli větší sílu, i pokud jde o ilustrace a celkové zpracování vůbec. Za sebe bych dospělým čtenářům raději doporučila Nesmrtelný příběh C. M. Valenteové.

Tofinka
10.11.2018 5 z 5

"Láska si potrpí na květomluvu. Pravda však mluví řečí trnitou."

Knihu jsem si koupila především kvůli spojitosti se sériemi Šest vran a Griša, ale jen samotné grafické zpracování knihy by stálo za koupi. Úžasné tématické obrázky ke každé kapitole jsou krásně vymyšlené... Ale kdybych je tu měla ještě více vychvalovat, byl by tento komentář nekonečný :D.

Nejvíce se mi líbila povídka Ayama a trnitý les a myšlenkou mě nejvíce zaujal Princ vojáček - vyvrácení tvrzení "Pouze láska vás může udělat skutečnými."

RemiBlack
09.11.2018 4 z 5

2018/56
Jestli jsem kdy psala, že nějaká kniha je krásně graficky zpracovaná, pak to nebylo nic proti Trnité řeči. Tohle je totiž skvost!
Nejvíc se mi líbila Ayama a trnitý les a Princ vojáček.

krausmary
03.11.2018 4 z 5

Já osobně mám ráda tyto temnější verze známých pohádek a Leigh Bardugo je dokázala naprosto skvěle zpracovat. Nečekejte žádné šťastné přeslazené konce, ba naopak, příběhy jsou temné, smutné, kruté a rozhodně nekončí tak, jak předpokládáte. Nejvíc jsem si oblíbila příběhy Ayama a trnitý les a Když voda zpívá oheň, ale třeba Princ vojáček mě zase tolik nenadchl. Obálka je úžasná a ilustrace, které se mění po otočení každé stránky, jsou skvostné.

simona8126
31.10.2018 3 z 5

Koukám, že zase budu jediná, koho tohle prostě nenadchlo. Po grafické stránce je kniha úžasná, mnohé popisy mě opravdu okouzlily, ale příběhy samotné se mi spíše nelíbily, jakkoli byly nápadité. Ani jeden neskončil tak, jak jsem doufala. Ani v jednom nebyl láskyplný vztah rodičů k dětem. Zato zde v nadbytečné míře teče krev, zrazuje se, opouští, mstí a umírá... Asi jsem moc velká bábovka na to, aby mě nadchly podobné depresivní kruťárny. Prince vojáčka hodnotím ještě jako nejlepší pohádku.

heliiinka
27.10.2018 4 z 5

Takhle kniha je tak krásná! Vizuálně. ♥ Těšila jsem se z každého otočení stránky, jak se zase změní orámování strany. A pohádky byly taky krásné s trochou temna. Nejlepší mi přišly mořské víly s Ullou. I když zase variace Louskáčka mě tolik nenadchla.
Kdo má rád Leigh Bardugo, tak tohle je must read.

Finskej
27.10.2018 5 z 5

Soubor osobitých a nanejvýš čtivých pohádek, který je snad i lepší než samotná původní série Griša. S jedinou výtkou: šest je ukrutně málo. Autorka se nemusí ostýchat, klidně by se jich sneslo 2x, 3x, 4x... Jo a technické upřesnění: kniha nepatří do žádné série, do kterých je zde na databaziknih.cz mylně zařazena – je to prostě soubor povídek z daného světa/vesmíru.

Aivinka
18.10.2018 5 z 5

Naprosto dokonalé. Všechny povídky mě úplně pohltily. Ukazují krutost, lásku, naději, zradu i štěstí. Dokáží ve vás vzbudit smutek i radost, stejně jako serie Griša. Moc jsem si knihu užila, krásné ilustrace, dokonalý styl psaní, nezapomenutelné příběhy.

anishta
17.10.2018 5 z 5

Já nevím jak ostatní, ale já jsem těmito temnými a zvláštními verzemi pohádek unesená. Nejvíc se mi líbila poslední pohádka Když voda zpívá oheň, kde vlastně autorka vymyslela příběh, jak se z Uršuly (Ully) z Malé mořské víly stala ta zlá a temná čarodějnice. To bylo prostě super. A jelikož jsem posedlá Kráskou a zvířetem, tak se mi líbila i pohádka Ayama a trnitý les. Tahle kniha je prostě skvělá! ;-)