Trnitá řeč

Trnitá řeč https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387958/bmid_trnita-rec-kU0-387958.jpg 4 549 132

Šest příběhů s úžasnými ilustracemi z temného světa fantasy sérií Griša a Šest vran. Vydejte se do krajiny kouzel, kde vládne temná magie. Protéká tudy neposlušná řeka a minout vás může poslušná bouře. Přihlížejte pokoutním obchodům sjednaným pod rouškou noci. Vstupte do měst, ve kterých straší, a do lesů, ze kterých nevede cesta ven. Přečtěte si příběhy o mluvících zvířatech a oživlých figurkách z perníku. V temných pohádkách je totiž možné úplně všechno. Za každým rohem číhá zrada, pomsta, obětování, ale i láska...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic , 2017

Loriss
19.05.2021 5 z 5

„Abys věděl, někteří lidé se narodí s kouskem noci v sobě a ta dutina se nedá zaplnit ani vším dobrým jídlem nebo slunečním světlem, co ho na světě je. Ta prázdnota se nedá zahnat, a tak se některé dny budíme s pocitem, že v nás vane vítr, a musíme to prostě přetrpět stejně jako ten chlapec.“

Já tu Leigh Bardugo prostě miluju! Bože, ta ženská ale umí psát. Trnitou řeč jsem si samozřejmě pořídila, protože zbožňuju její svět Grishaverse. Ten v tom ale nakonec hraje roli jen velmi okrajově. Je to prostě soubor krásných temných pohádek, které by z fleku mohl napsat i Hans Christian Andersen a náš K. J. Erben mu u toho mohl napovídat, jak do vyprávění přidat ještě trochu ponurosti.
Protože v recenzích byly vynášeny do nebes působivé ilustrace, nechala jsem svůj věrný Kindle protentokrát odpočívat a pořídila jsem si po letech papírovou knihu. Už jen obálka je skvostná a obrazy uvnitř nádherně rámují a rozvíjí každý příběh až do závěrečné ilustrace. Z mého pohledu nejlepší povídky s poselstvím, které mě nějakým způsobem oslovilo, byly Ayma a trnitý les, Malá kudlička a Když voda zpívá oheň.
Doporučuji všem milovníkům temných pohádek pro dospělé!

Fortuna7
02.05.2021 5 z 5

Od Leigh Bardugo jsem si opravdu moc nedokázala představit pohadky, ale bylo to skvělé! Obzvlášť musím pochválit grafické zpracování knihy, protože to je úžasné

Afka
28.04.2021 5 z 5

Knihu jsem hned po jejím otevření chtěla odložit, lekla jsem se, že je určena dětem. Dobře, že jsem to neudělala. Příběhy jsou originální, nápadité a krásné, často s překvapivou pointou.

lištička123
27.04.2021 4 z 5

Nikdo není dost starý, aby si nemohl přečíst pohádkovou knížku. Moc hezká záležitost a moje první kniha od autorky.

Aya81
14.04.2021 5 z 5

Úžasná kniha. Klasicke pohádky tak trochu jinak. Způsob vyprávění je mi velmi příjemný, ilustrace jsou absolutně uzasne. Při čtení jsem si přišla opravdu jako malá holčička s hořkou zkusenosti dospelaka. Tohle se vážně povedlo. I moje 9leta dcera je cetla několikrát.

Knihomollla
24.03.2021 5 z 5

Moje první kniha od Leigh Bardugo a musím říct, že jsem si nemohla vybrat lépe. Je to pro mě takový uvítací díl do série šest vran a griša. Určitě všem doporučuji.

marina4088
20.03.2021 5 z 5

Já prostě musíš začít s tím pro mě nejdůležitějším a to byly ilustrace. Tak nádherné ilustrace jsem snad v žádné knize ještě neviděla, hrozně se mi líbilo jak na každé stránce pokračoval příběh nejen v písmenkách, ale i obrázkově, úžasný prostě. Teď k samotným pohádkám - když jsem začala knížku číst, vůbec jsem nevěděla do čeho jdu, ale i tak mě to překvapilo, protože jsem to jednoduše nečekala. Všechny pohádky měly něco do sebe, ale za mě prostě vedla když voda zpívá oheň a příliš chytrý lišák. Každopádně bych si teď chtěla ohodnotit všechny příběhy po jednom.
AYMA a trnitý les - 4,5⭐️/5⭐️
Hned první povídka nasadila laťku hodně vysoko, protože jak hlavní hrdinka tak ten cely příběh byl úžasný.
PŘÍLIŠ chytrý lišák - 5⭐️/5⭐️
Tenhle příběh mě ale strašně bavil. Uvědomění toho, že zlo je většinou převlečeno za krásnou tvář a hezká slova je takové poučení. Koja uměl ze skoro všeho sám vybruslit a měl z toho i nějaké ponaučení.
ČARODĚJNICE z Duvy - 4,5⭐️/5⭐️
Tohle byla prostě otočená perníková Chaloupka, která byla naprosto skvěle podaná. Ke konci to má rychlý spád, chtělo to dle mého trošku protáhnout, protože se tu ukázalo kdo má doopravdy dobré srdce.
MALÁ kudlička - 3⭐️/5⭐️
Příběh v zásadě o ničem, docela nudný, krátký, strohý, takže i můj nejméně oblíbený.
PRINC vojáček - 4⭐️/5⭐️
Mě tu prostě hrozně vadilo chování Clary, naštěstí se pak příběh začal vyvíjet zajímavěji.
KDYŽ voda zpívá oheň - 5⭐️/5⭐️
Tohle byla prostě nádhera. Hrozně krásně popsaný příběh, Ulla mi byla hned sympatická, zbytek už tolik ne. Úžasné vyobrazení charakteru jednotlivých postav a tenhle příběh měl prostě ty nejhezčí ilustrace ze všech.
Dohromady se mi to prostě hrozně líbilo.❤️

Sansli
13.03.2021 5 z 5

Asi budu pořád jen chválit, ale jinak to prostě nejde. Celá kniha byla neskutečná a kdybych měla vybrat příběh, který se mi líbil nejvíc, tak to bychom tu byly hodně dlouho:)
Ale protože příběhy jsou vlastně variacemi na pohádky, strašně se mi líbil Princ vojáček. Tuhle pohádku já zbožňuju a takhle jsem o ní prostě nikdy neuvažovala. Bylo opravdu fantastické sledovat oblíbený příběh, ale z úplně jiného pohledu. A takhle je to u všech příběhů. Nádherná atmosféra, která má v sobě ale vždy něco, co ve vás už od první stránky vyvolává zvláštní pocit. A vy jen přemýšlíte, čím to je.
Stejně jako příběhy, je skvělá i grafická stránka knihy. Hodně mě bavilo sledovat, jak se s příběhem stránku po stránce rozvíjejí a mění i ilustrace rámující text. No prostě opravdu skvělý nápad.
Vlastně jsem vůbec nevěděla, co bych měla čekat, ale když jsem knihu viděla, nemohla jsem odolat a jakmile jsem se pustila do čtení, nemohla jsem ji odložit. Takže s fantasy jsem určitě neskončila:)

tomas9591
04.03.2021 5 z 5

Jelikož jsem milovník fantasy příběhů a povídek, tak jsem si Trnitou řeč nemohl nechat ujít! A musím říct, že to bylo něco úžasného! Každá z těchto povídek se mi něčím zalíbila a každá byla nesmírně originální. A ty ilustrace!

vlkove
23.02.2021 4 z 5

Toto je moje první kniha od Leigh Bardugo a jsem nadšená.
Kniha má nejen nádhernou grafickou podobu, ale i krásný obsah. Všechny pohádky se mi líbily, slabší byla jen ta poslední. Při čtení vůbec nevadilo, že jsem nebyla obeznámena se světem ze série Griša a spol. Pohádky se dle mého dají číst i bez návaznosti na ostatní knihy.
Krásné čtení. Čtivé, krátké, výstižné, prostě značka ideál.

Ellinek
12.02.2021 5 z 5

Nápadité pohádky přesně v takovém stylu, jaký mám ráda. Nic takové, jaké se na první pohled zdá, a přestože jsem většinou všude odhadla, jak to vlastně dopadne, vůbec mi to nevadilo. Pohádky jsou správně temné, některé ve čtenáři doznívají hodně dlouho a z některých vás ještě dlouho poté zvláštně, ale příjemně mrazí. Je to moje úplně první setkání s autorkou, ale u pár pohádek mi něco nebylo jasné a nalákalo mě to k tomu, abych pokračovala dál a poznala celý svět, který Bardugo stvořila. :)

AnnaPanulis
09.02.2021 5 z 5

Popravdě jako malá jsem pohádky moc nemusela kvůli jejich dokonalému a dobrému konci. Nelíbilo se mi to, a proto si mě získala tato knížka. Každá pohádka měla své temné kouzlo, poučení a konec, který se kolikrát nedal ani předtušit.
Do knížky jsem šla s celkem velikými očekáváními a příběhy je bez problému předčily.
Ve výsledku to jsou krásné pohádky na dobrou noc, jen teda ne pro malé děti.

farys_books
01.02.2021 5 z 5

Krásné povídky, které nejsou tak úplně pro děti, jak by se možná mohlo zdát z velikosti písma a ilustrací.
Grishaverse mám moc ráda, takže se až trošičku stydím, že jsem se k téhle knížce nedostala dřív. Každopádně to ale stálo za to. Autorka nám tady vypráví příběhy - které se vám možná ze začátku budou zdát povědomé - a ty příběhy jsou úžasné. Mrazivé a ponuré tak, že ve vás dokáží vyvolat tu správnou náladu.
Nejlepší povídkou za mě byla rozhodně ta poslední - Když voda zpívá oheň, hned za ní Příliš chytrý lišák a Ayama a Trnitý les. No a nejslabší - Princ vojáček.
S každou další otočenou stránkou na vás čeká nejen pokračování příběhu, ale i rozšíření ilustrace, která se nakonec spojí v celistvý obrázek. Tleskám ilustrátorce.
Rozhodně jsem tuhle knížku nečetla naposledy.

Veve721
29.01.2021 5 z 5

Přestože jsem z trilogie Griša zatím přečetla pouze první díl a nebyla jsem z něho úplně uchvácena, neodolala jsem sáhnout po těchto temných grišovských pohádkách. Nelituji toho, protože byly naprosto dokonalé a jen mě utvrdili v tom, že netřeba nad autorkou lámat hůl.

Jde o sbírku šesti velmi netradičních pohádek, které se temnou atmosférou velmi podobají na tvorbu Bratří Grimmů. Inspirace klasickými pohádkami je zřetelná a sama autorka to ve svém závěrečném doslovu potvrzuje. Máme tu Jeníčka a Mařenku, malou mořskou vílu, cínového vojáčka, krásku a zvíře a pravděpodobně i červenou Karkulku. Zároveň jsou však tak neskutečně originálně pojaté, že mají se svou předlohou jen velmi málo společného. Stejně jako Ayama, hlavní hrdinka prvního příběhu, i autorka vypráví známé pohádky po svém, nespokojí se s tradičními konci a hledá si své vlastní. Jde o naprosto úchvatné dílo, které jsem si naprosto zamilovala - od obsahové stránky, až po tu vizuální, která je stejně okouzlující. Bavilo mě sledovat, jak ilustrovaný rámeček postupně přibýval a prozrazoval čím dál víc ze svého příběhu. Skvělý nápad. A nesmím zapomenout zmínit i dokonalou obálku... ❤️ Tohle dílo jednoduše nemá chybu. Je vyšperkované do nejmenších detailů a všichni lidé, kteří se na něm podíleli (od autorky, překladatele, až po grafiky) odvedli svou práci na maximum.

Já, jakožto věrný fanoušek žánru, okamžitě propadla kouzlu Trnité řeči a hltala každou stránku. Samozřejmě i pro mě byly některé pohádky jasnými favority a jiné o chloupek slabší. (Uchvátila mě "Čarodějka z Duvy" jakožto převyprávění perníkové chaloupky a nejméně si mě získala "Malá Kudlička", protože byla nejkratší, proto i nejjednodušší.) Ať už si ale oblíbíte kteroukoliv z pohádek, nezklamou vás ani ty ostatní. Jde o dokonale vyvážené dílko, které se mi vrylo pod kůži. Autorka si zaň zaslouží obdiv a místo vedle velikánů, jakými jsou Grimmové nebo Hans Christian Andersen.

Denni112
28.01.2021 5 z 5

Originálně tak trochu temn příběhy zpracované na motivy známých pohádek. Pro mě taková odechovka, krátké povídky, když nebyla chuť ani čas pouštět se do něčeho dlouhého. Některé pohádky se mi samozřejmě líbily méně, ale všechno se to tak nějak dobře četlo a já se ráda vrátila do autorčina světa. A nemůžu zapomenout, že ta kniha je nádherná, jak zvenku tak zevnitř. Od barevného písma až k úžasným ilustracím je tohle určitě ozdobou mé knihovny.

barbb8k
27.01.2021 5 z 5

O koupi této knihy jsem uvažovala hodně dlouho. Rozhodnutí ale padlo ve chvíli, kdy mi jedna známá stále dokola opakovala, jak je tato kniha úžasná a že si ji musím přečíst také. Říkala, že v této knize jsou dokonale zpracované retellingy známých pohádek. Například Perníkové chaloupky, Louskáčka… A celkově měla pravdu. Všechny příběhy jsou překrásné, nesou nějaké skryté poselství a u většiny jsem po dočtení měla husí kůži. O obálce a ilustracích ani nemluvě.
A teď k samostatným příběhům (pokud hodnocení příběhů bude podle vás rozdílný od počtu hvězdiček, které u něho budou napsané, neřešte to. Hodnotím hlavně ten nápad a poselství.).

AYAMA A TRNITÝ LES
Během čtení se mi v hlavě míchala spousta emocí a po dočtení jsem si myslela, že tento příběh už nic nepřekoná, protože byl tak strašně úžasný, že jsem ho nedokázala popsat pár slovy.
Ayama mi už na začátku připadala jako úžasná a silná hrdinka, která se nebojí ničeho.
5/5 ⭐
PŘÍLIŠ CHYTRÝ LIŠÁK
Na začátku jsem nechápala, co tím vším chce autorka říct, ale časem jsem to pochopila a příběh se mi začal neskutečně líbit.
Koja je úžasný v tom, že se dokáže dostat z většiny situací a častokrát mu to ještě něco navíc přinese.
4/5 ⭐
ČARODĚJNICE Z DUVY
Celý příběh byl neskutečně krásný, ale nejvíc se mi tu líbil konec, kdy jsme vlastně zjistili, proč se ji její macecha snažila celou dobu držet co nejdále od domu.
4,5/5 ⭐
MALÁ KUDLIČKA
Toto byl asi nejhorší příběh z celé knihy. Příběh měl přibližně dvacet stránek, a tak jsem tušila, že děj nemůže být nijak úžasný a měla jsem pravdu.
Postavy mi byly nesympatické
3,5/5 ⭐
PRINC VOJÁČEK
Na začátku mi tento příběh připadal celkem nudný. Nic moc se tam nedělo, ale to se časem změnilo.
Clara se podle mého celou dobu chovala jako rozmazlené dítě, co musí mít přesně to, co chce a Louskáček jí to na začátku všechno dával, ale naštěstí později přišel k rozumu a začal se chovat normálně.
3/5 ⭐
KDYŽ VODA ZPÍVÁ OHEŇ
Tohle byl zaručeně nejlepší příběh ze všech. Po dočtení jsem měla v hlavě úplně prázdno, na rukách husí kůži a bylo mi hodně smutno kvůli tomu, jak skončila hlavní hrdinka, ale také z toho, jak skončilo “pravé“ přátelství dvou postav.
Ulla mi byla sympatická už od začátku a u všech ostatních postav mi bylo hned jasné, že s nimi bude nějaký problém.
5/5 ⭐

Během čtení jsem nenalepila ani jeden lepík, protože bych musela polepit snad každou stránku, abych měla zaznamenané všechny krásné citáty. Jednoduše řečeno… Knihu na sto procent doporučuji!
5/5 ⭐ a už teď můžu říct, že toto bude jedna z nejlepších knih tohoto roku.

Eliška750
22.01.2021 4 z 5

Krásná kniha, zajímavé příběhy a naprosto nádherné ilustrace.

Hani77
21.01.2021 4 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4 *, ale protože rozhodně nepatřím do cílové skupiny, proto dávám vyšší hodnocení. Knihu jsem koupila dceři, tak jsem ji využila pro výzvu, než ji daruji, ale jinak bych ji zřejmě odložila už po prvním příběhu. Jediná povídka, kterou budu mít dlouho v hlavě, je o chytrém lišákovi. Ilustrace jsou ale zajímavé a úžasně doplňují příběhy.

Black54
19.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Zdravím všechny fantasy šílence,
Kniha byla zakoupena jako část série Šest vran, takže jsem byl pochopitelně zklamán. Kniha nenavazuje na toto dílo takže pozor! Nicméně je inspirovaná tímto světem, i když bez pár lehce přehlédnutelných odkazů v pohodě přehlédnete tuto spojitost.
Dílo je něco podobného jako Bajky barda Beedleho od J. K. Rowlingové, i když nemají takový přesah jako víše zmíněné dílo.
Je to spíše soubor povídek/bajek které jsou, ale velmi čtivě interpretovány samotnou autorkou. Kniha je výsledkem autorčiných závěrů nad známými i méně známými příběhy, takže to pro mě bylo něco nového.
Vazba opět nezklamala a obálka je opět velmi pěkně zpracována a knihu krásně dokreslují různé ilustrace na jednotlivých stránkách.
Teď už něco k ději jednotlivých příběhů takže pozor na spoilery!
Trnitý les,
první povídka která je zasazena do klasického příběhu (krásky) a netvora, který sužuje království a mladá dívka je poslána netvora přelstít. Konec je velmi idylický a ponaučení zní: Že ne každý netvor je zlý a za krásnou tváří se může skrývat velké zlo.
Příliš chytrý lišák,
je druhá povídka, která vypráví o nepříliš pěkném lišákovi, který je ale velmi mazaný. Do lesa zavítá lovec a sužuje místní obyvatelstvo, po dlouhém pátrání napálí lišáka lovcova sestra, která je vlastně onen lovec. Lišák se z pasti dostane pomocí přítelkyně v podobě malého ptáčka. Ponaučení opět je , že to co vypadá na první pohled nevině, je vlastně úplně jinak.
Čarodějnice z Duvy,
třetí povídka z knihy je vlastně autorčin pohled na známou pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Povídka se mi líbila a konec je opravdu jiný než jak ho všichni dobře známe. Ponaučení je velmi podobné předchozí povídce.
Malá Kudlička,
povídka číslo čtyři, o nenápadném, ale velmi mocném vlnostrůjci, který chce nejkrásnější ženu z města. Klasicky dostane tři úkoly, ve kterých mu vždy pomáhá řeka. Onen tok ho, ale na konci zradí a vlnostrůjci nezbyde nic. Ponaučení zní cituji: „Pamatujte, že používat nějakou věc, není totéž jako ji vlastnit.“
Princ Vojáček,
je předposlední povídka, která pojednává o nadaném řemeslníkovi, který se zamiluje do mladé bohaté dívky a aby se k ní dostal vytvoří ji kouzelnou hračku. Vojáček Louskáček pak každý večer ožije a hraje si s dívkou. Konec je klasický, hračka se otočí proti pánovi a nakonec trvale ožije a pána zničí. Ponaučení? Láska dokáže vdechnout život?
Když voda zpívá oheň
poslední povídka, která pojednává o mořském lidu a jeho každoroční návštěvě na souši, povídka mě velmi bavila a konec je temný jako nejčernější moře. Ponaučením je zrada od přítele a pomsta, alespoň pro mě.
Závěrem Vám knihu doporučuji i když jsem z ní sám byl v rozpacích. Není vůbec špatná jen ve mě pořád zní to zklamání, že kniha nenavazuje na žádnou sérii a je vlastně takový přídavek k světu, který autorka vybudovala.

petra5588
09.01.2021 5 z 5

Krásné příběhy inspirované známými pohádkami, třeba kombinaci Pinocchia a Louskáčka jsem si fakt užila! Hvězdička navíc za úžasné ilustrace, které moc pěkně podtrhovaly děj.