Trnitá řeč

Trnitá řeč https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387958/bmid_trnita-rec-kU0-387958.jpg 4 549 132

Šest příběhů s úžasnými ilustracemi z temného světa fantasy sérií Griša a Šest vran. Vydejte se do krajiny kouzel, kde vládne temná magie. Protéká tudy neposlušná řeka a minout vás může poslušná bouře. Přihlížejte pokoutním obchodům sjednaným pod rouškou noci. Vstupte do měst, ve kterých straší, a do lesů, ze kterých nevede cesta ven. Přečtěte si příběhy o mluvících zvířatech a oživlých figurkách z perníku. V temných pohádkách je totiž možné úplně všechno. Za každým rohem číhá zrada, pomsta, obětování, ale i láska...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic , 2017

Luc.i
06.12.2020 4 z 5

Začala jsem to číst s tím že jsem nevěděla co čekat. Ty první asi dva nebo tři příběhy byly krásné, to jsem si říkala že to bude skvělá knížka, bohužel ty další byly nic moc. Jsou to takové pohádky pro starší ale je to tak hezky napsané. To ani nemluvím o designu, ty obrázky jsem si zamilovala... Celkem tak 4/5*

lokonla
17.11.2020 5 z 5

Miluju tu knížku. Začala jsem ji číst aniž bych měla tušení o čem to je. Úplně původně jsem myslela, že jsou to povídky ke Griše, ale nejsou. Podle mého názoru si knihu užijete, když od ní nic nečekáte.
Jsou to velmi zajímavé příběhy, které mají co předat. Jsou v nich obecné pravdy, někdy i dost skryté a musíte si je tam najít. Ale právě proto je to skvělé, příběhy se odehrávají na hranici mystiky až absurdity, ale vůbec to nevadí.
Nejlepší na knize jsou ale ty obrázky. Je to prostě krásné a geniální, na každé stránce přibyde (nebo zmizí) něco co se přímo na té stránce řeší a pak to vytvoří ucelený obrázek. Je to prostě pecka, sledovat příběh, ale zároveň hledáte co přibylo za malůvku.
Co to vlastně je za příběhy, vysvětluje krásně autorka na konci a vy knihu zavíráte s úsměvem.
Umím si naprosto reálně představit, že bych knihu četla v budoucnu mým dětem jako pohádky na dobrou noc.

Anannas
17.11.2020 4 z 5

Netradiční, zajímavé příběhy... Nejvíce se mi asi líbily ty z Ravky.
Musím ovšem taky pochválit překrásné ilustrace, které se postupně s každým příběhem vyvíjely. Bohužel jsem si myslela, že to bude ještě více zasazené do světa grišů. Jen malé detaily mi připomínaly, že se to neodehrává v "našem" světě. Jinak ale celkem pěkná knížka

betule3
09.11.2020 3 z 5

Knížka mě zaujala svým grafickým zpracováním. Když jsem jí prolistovala v knihkupectví, hned jsem věděla, že ji prostě musím mít. Kresby, narůstající společně s příběhem, jsou naprosto dokonalé, poháněly mě při čtení stále dopředu. Grafická podoba je ale bohužel ta největší přednost tohoto díla. Příběhy sice ve většině případů byly opravdu čtivé a měly zajímavé rozuzlení, působily na mě ale poněkud uspěchaně a odfláknutě. Nejvíc se mi líbila hned první pohádka - Ayama a trnitý les. Naopak Princ vojáček mě třeba nezaujal vůbec. Knížka mi přijde obsahově celkem zbytečná, ale pro ty ilustrace ji stojí za to mít ve své knihovničce.

Percabethka
16.10.2020 2 z 5

Občas se tu mihla nějaká zajímavá myšlenka, ale jinak mi ta kniha připadala jako ztráta času...

EliškaHavlová
08.09.2020 5 z 5

Popravdě jsem čekala něco jiného, ale nakonec mě knížka uchvátila. Velice originální zpracování známých pohádkových příběhů s trochou hororu. Některé byly dost děsivé, jiné spíše pro zamyšlení. Autorka díky svému psaní vždy dokázala vyjádřit tu správnou pochmurnou atmosféru.
Od autorky jsem četla i série Griša a Šest vran, takže jsem si mohla knížku vsadit do mně již známého světa, který se mi tímto ještě více zalíbil.
Jako takový bonus má knížka také dokonalé ilustrace, které se postupně s příběhem rozvíjí.

andromeda020
17.07.2020 5 z 5

Tahle úžasná kniha mě dostala z čtecí krize a každý příběh mi přirostl k srdci za mě super. Doporučuji ale zase nečekejte nic světoborného.

Sirina
21.06.2020 4 z 5

Nádherná kniha s překrásnými ilustracemi a trochu temnými pohádkami. Četla jsem ji hned po sérii Šesti vran a krásně mi doplnila tenhle svět. A taky zmírnila čtecí krizi a nechuť začínat číst něco nového po Prohnilém městu.

Lea_41
10.06.2020 5 z 5

Krásně doplňuje atmosféru, kterou mi navodila Leigh.

AlyBookworm
04.06.2020 4 z 5

Tahle "sbírka" příběhů nám ukazuje pohádky úplně v jiném světle, než je většina z nás zná. Najdete v ní příběhy občas kruté, zato pravdivé. A inspirace Bardugo v těch našich pohádkách tomu dodává na rázu.
Některé z nich byly slabší nebo se mi hůře četly, přiznávám, že s tímhle problémem jsem se potýkala ve většině z povídek. Pochmurná atmosféra (díky dobrému vyjadřování) sálala ale z nich všech. Nejvíce ve mě zanechala ovšem povídka Čarodějnice z Duvy, po které se mi opravdu špatně spalo... Pár povídek bylo na můj vkus až moc popisných, ale jako celek na knihu nahlížím hodně povedeně!
Narážek na svět Grišů zde nebylo tolik na to, aby byl úplný neznalec Grisha Verse vedle, ale myslím, že to pro vás bude záživnější až po přečtení jiných knih od Bardugo (pokud jste to ještě neudělali, upalujte si přečíst Šest Vran!).
A nesmím zapomenout na úžasnou grafickou vyzáž knihy...

INCOGNITOREADER
25.05.2020 2 z 5

Kniha kde forma rozhodně o několik pater převyšuje obsah. Má nádhernou obálku, krásné ilustrace. To všechno ano, ale povídky, nebo pohádky, se mi úplně nelíbí. Jde o retelling na pohádkové klasiky a zasazení do Griša vers, které se za mě tak úplně nepovedlo. Skládá se jen ze sem tam zmíněného jména města. Ze začátku jsem měl takový pocit, že čtu pokračování Krásy nesmírné ( https://www.databazeknih.cz/knihy/krasa-nesmirna-35418 ) . Ale pak přišla pohádka Princ a vojáček a ta mě absolutně nebavila. Pokud čtete Grišu nebo Šest vran knihu číst nemusíte. Nijak děj nedoplňuje.

viola5163
21.05.2020 4 z 5

Tahle kniha je plná poutavých povídek ke světu Ravky.
Úžasně zpracované retelingy na klasické pohádky, aby odpovídaly atmosféře světa.

AlčaH
04.05.2020 5 z 5

Bez mučení přiznávám, že v knihkupectví jsem knihu vybrala pouze na základě překrásné obálky - musela jsem ji prostě mít v knihovně. :) Od autorky jsem žádný jiný příběh nečetla, takže jsem neměla tušení co očekávat... A jsem nadšená, kniha se mi opravdu velmi líbila. Zaujalo mě její originální zpracování, které bylo odlišné od ostatních knih, které jsem v poslední době četla. Líbil se mi svět, ve kterém se příběhy odehrávaly, i jednotlivé náměty, které byly celkem netradiční. Ocenila jsem odkazy na klasické pohádky, přesto se od nich tyto příběhy s nádechem temna dost lišily a to zejména svým zakončením. Nemohu samozřejmě pominout ani nádherné grafické zpracování uvnitř knihy. Ilustrace jsou dokonalé, pohádky skvěle doplňují a moc se mi líbilo, jak rostou s příběhem. Nejvíce se mi líbil příběh Čarodějnice z Duvy, ale vlastně mě zaujaly všechny pohádky a každá z nich mi něco dala. Moc doporučuji!

pecinka21
21.04.2020 5 z 5

Kniha mě oslovila hlavně po ilustrační stránce ale po přečtení mohu říct že jsem nadšená po dlouhé době kniha co mě bavila, byla čtivá, napínavá, fascinující. Mě se tento tip knih líbí, když si myslíte kdo je vrah a ejhle on je to někdo úplně jiný koho čtenář opravdu nečeká. Od autorky jsem nic jiného nečetla tudíž spojitosti nehledám a knihu určitě doporučuji tyto předělané pohádky jsou za mě super.

vandalindakova
08.04.2020 5 z 5

Za mě je Trnitá řeč dokonalý doplněk k celému světu z Grishaverse.
Grafická stránka je naprostý skvost a bavilo mě sledovat, jak se na každé dvojstránce ilustrace mění.
Jednotlivé příběhy jsou někdy až temné a drsné, a i přesto, že jde často poznat, že to jsou přepsané klasické pohádky, jak je známe, tak mají svoji jiskru a krásně doplňují atmosféru a folklór ostatních sérií od Leigh Bardugo.
Nejvíce ze mi líbil příběh Čarodějnice z Duvy, naopak poslední z nich mi přišel až moc zdlouhavý.

Fazulajda
27.03.2020 2 z 5

Rozhodně si nemyslím, že bych měla bůhví jak vysoká očekávání. I tak mě kniha ale zklamala mnohem víc, než bych si kdy představila. Až na poslední povídku, která taky nebyla až tak dobrá, to stálo za nic. Nebýt tak okouzlující vizuální stránky, asi bych to zavrhla úplně.

Evžen82
12.02.2020 4 z 5

Pohádky se šťastným i smutným koncem. Hned první příběh mě zaujal a nalákal na přečtení knihy. Některé příběhy se mi líbily moc (Příliš chytrý lišák, Čarodějnice z Duvy), jiné vůbec (Princ vojáček). Kniha má nádhernou grafickou úpravu.

izfnp
29.01.2020 3 z 5

Knižka je nádherná po formálnej stránke, bola radosť držať ju v rukách. Jednotlivé príbehy boli príjemným spestrením v mojej knihovničke, pripomínajúc klasické, nie moderné rozprávky. Žiaľ, klasické rozprávky sú zaujímavý, no vcelku neľúbivý formát. Nedá sa však poprieť, že Trnitá řeč i Bardugo ako autorka majú niečo do seba.

GošaGoša
13.12.2019 5 z 5

Hezky vymazlená knížka. Otáčet stránky byla radost, protože jsem byla nedočkavá, jaký kousek ilustrace přibyl. Pohádky samotné měly mnoho překvapujících zvratů. S potěšením jsem tam nacházela jemné narážky na známé, oblíbené pohádky. Strašidelná, záhadná atmosféra a cízí jména a názvy byly jako třešinka na dortu. Vytříbený způsob vyjadřování. Za mě si kniha zaslouží více než 87 %.

Tesset
23.11.2019 1 z 5

Co tímhle autorka chtěla říct, fakt netuším. V podstatě jde o převyprávěné a mírně upravené klasické pohádky, nic nového a originálního pro svět, který Bardugo stvořila.