Gorgias

Gorgias https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335876/mid_gorgias-3nZ-335876.png 4 58 3

martinab_13
06.05.2023 3 z 5

Kniha Gorgias je jedno z Platónových nejznámějších děl a pojednává o otázkách etiky a řečnického umění. Hlavní postavou je slavný rétor Gorgias, který se setkává se Sókratem a jeho přáteli.

V knize Sókratés kritizuje rétoriku a tvrdí, že skutečná moudrost spočívá v poznání pravdy a spravedlnosti, nikoliv v schopnosti přesvědčit ostatní. Dále se Platón v knize zabývá otázkami, jako je spravedlnost, moc a společenské uspořádání.

Kniha Gorgias je zajímavá tím, že ukazuje rozpor mezi schopností řečnit a skutečnou moudrostí a nabízí kritiku manipulativního využívání řečnických technik. Kromě toho kniha obsahuje mnoho Platónových myšlenek o etice a společnosti, které jsou stále relevantní i v dnešní době.

Zlá-Ňufie
29.01.2019 4 z 5

Četla jsem v rámci povinné literatury ke zkoušce a byla jsem příjemně překvapená, jka čtivá kniha byla a kolik zajímavých a stále aktuálních myšlenek v ní je.

Al.lio
12.01.2015 3 z 5

Informačně velmi nabitá kniha, jejíž hlavním předmětem je politika, spor mezi filosofií a rétorikou. Formou typický dialog Platónův. Dá mnoho. :)