DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 920 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

Penicuik333
13.02.2020 2 z 5

Standardni severska detektivka s nijak zvlastni hlavni dvojici. Ale cetlo se to moc dobre.

š.m.i.k
07.02.2020 5 z 5

Super! Zajímavý příběh, postavy jsem viděla jako živé a motiv byl opravdu originální. Nemůžu jinak než 5*

Bustedka
05.02.2020 3 z 5

Zvažovala jsem hvězdičky 2, ale to mi přijde už sakra málo.
Takhle. Já mám detektivky ráda a jsem už trochu náročnější čtenář. Chci se spíš bavit a ne nudit. A pokud v 70% knihy nevíme o moc víc, než na začátku a celou dobu se opakují věci, které člověk už četl, tak ho to moc nebaví. Jediné co vás drží při čtení je prolog, který tam samosebou není jen tak náhodně a dává klíč k rozřešení celé záhady, stejně tak jako název knihy.

Trochu mi to přišlo přitažené za vlasy. Ale budiž. Literatura je krásná v tom, že si můžete vymyslet co jen budete chtít. Taky pominu to, že má Island 300tisíc obyvatel a dít se tam něco takového, no nevím nevím.
Ale sakra co ty dialogy???? Kdyby plno těch vět nebylo vloženo někomu do úst a jen z pozice vyprávění by to bylo popsáno, tak by byl celkový dojem mnohem mnohem lepší.

A to se radši nepouštím do vývoje osob...

Metla
31.01.2020 4 z 5

"Bylo zvláštní, jak v noci člověku připadají vlastní potíže nepřekonatelné. I ty nejpodružnější problémy čerpají ze tmy sílu."

Mé první setkání s autorkou a islandskou literaturou vůbec. Musím přiznat, že jsem úvodní třetinu románu neprožívala kdovíjak intenzivně a v duchu jsem remcala, proč musí být solidní kriminálka (s originálně hnusnými způsoby vraždění) přibržďována nezáživným osobním životem postav, jejich podělanými vztahy, čísla by nebylo nutné pořád dokola opakovat, akorát mi motaly šišku... Jo, a taky jsem si hned napoprvé zapamatovala množství sourozenců, jejich pohlaví a podobné detaily; opravdu nekvituji s povděkem, když spisovatel považuje čtenáře za dementa, co ani pár minut neudrží myšlenku, proto je nezbytné mu informace průběžně připomínat.
Tím končím s výčtem negativ, jelikož uplynulo zhruba sto stran a já zápletce docela podlehla. Vyšetřovatel Huldar mi ve své chybující lidské obyčejnosti začal být sympatický, psycholožka Freya nevadila, radioamatér Karl fascinoval podivínstvím, dítě se chovalo jako dítě, i vedlejší postavy měly něco do sebe. Pozornost si pouze pro sebe neuzurpoval žádný charakter, pátrání po vrahovi byla patřičně týmová práce, drobečky stop autorka trousila uvážlivě (ovšem s trochou bdělosti nebyl problém odhalit pachatele dlouho před policií), nic nepůsobilo přemrštěně nebo hloupě. Závěr mohl mít větší sílu, ale vzal to ďas, těším se, jaký magor bude řádit v Reykjavíku příště. 80%

jaroiva
25.01.2020 5 z 5

Název je poněkud spoilerovitý, ale líbilo se mi to.
Od autorky moje první kniha, ale určitě ne poslední.

te-ssiinka3905
21.01.2020 3 z 5

(SPOILER) Četla jsem první druhou knihu ze série, tuto až poté, abych pochopila spojistosti Huldar a Freyja...

OBSAHUJE SPOILER:
Furt jsem si říkala "sakra žádnej Rikkhaundúr ve 2 nebyl, kdo to sakra je".... No a asi mám krátký vedení, nenapadlo mě, že on je ten vrah...
Pasáže s Karlem mě absolutně nudili... nějaký podivín... představuji si ho jako smradlavého dospívajícího se zubama ven, umaštěnýma vlasama a měsíc ve stejných hadrech... jako jo, pak tam byl důležitej, ale absolutně nesympatická postava, možná po porovnání s uhlazeným elegánem vrahem?
Motiv mě fakt přijde úplně stupidní, je to jen dítě a logicky, když jde o incest, tak si to nenechá...

Je lepší než dvojka, ale domů do knihovny si jí opravdzu nekoupím, ale dočtu sérii z knihovny samozřejmě

Knižní střípky
15.01.2020 4 z 5

Na knihy od Yrsy se chystám již dlouho. DNA je mé první setkání s touto autorkou a rozhodně nebude setkáním posledním. Autorka mě opravdu nadchla. Kniha je hodně obsáhlá, autorka ve svém vyprávění nikam nespěchá a dává všem hlavním protagonistům prostor, ale mně pomalé tempo nevadí. Pomalé neznamená automaticky nudné a zde jsem se nenudila ani na minutu. Seznamujeme se zde nejenom s přítomností, ale hlavně s minulostí Freyji a Huldara, a díky tomu čtenář pochopí spoustu věcí. Již prolog mě zaujal a pak už se mé napětí jen a jen zvyšovalo až do samotného konce.
Co se týče způsobů vražd, tak tady musím autorce vyseknout velkou poklonu, opravdu smekám a již chápu, proč je Yrsa označována za královnu islandské krimi. Bylo to hodně drsné, originální, žádné chození kolem horké kaše, pěkně poctivě až na dřeň.
Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi drsné severské krimi a nevadí jim trochu brutálnější popisy vražd, pomalejší a více popisný styl psaní. Pokud toto vše máte rádi, určitě si zde přijdete na své.
Celá rezence v záložce recenzí od Knižní střípky

Lol_so_weird
29.12.2019 5 z 5

Tuto autorku mi kdysi dávno doporučoval kamarád v autobusu. Koupila jsem si ji až rok na to a nedám na její detektivky dopustit. Knihu jsem zvládla během 2 dnů, velmi povedená!

JessieEx
27.12.2019 4 z 5

Po řemeslné stránce velmi dobře zpracovaná detektivka. Každá postava zde má svůj příběh, každému je věnován dostatečný prostor. Za sebe nedokážu říct, zda je to dobře, nebo špatně. Ale musím přiznat, že tu byly některé pasáže, u kterých jsem se trochu nudila. Jinak ale většina byla velice čtivá, konec napínavý. Na vraha jsem tipovala někoho jiného, ale sekla jsem se velmi velmi těsně, jen o pár čísel... Jinak ale si myslím, že rozuzlení bylo takové až jednoduché, na to, jak celou dobu působily vraždy propracovaně. Čekala jsem zajímavější motiv, toto bylo takové slabší zakončení. Vraždy ale byly celkem brutální, fuj :D
Byla to moje první knížka od Yrsy, i celkově z Islandu a ta islandská jména mě fascinovala. Určitě se chystám na další díl! Huldar je sympatický policista.

To "reeper": Na to, že mám detektivek načtených celkem dost, mě takové očividné detaily prostě nesecvaknou, a vraha málokdy odhalím. Teď když váš komentář čtu, tak se plácám do čela, proč mě to nenapadlo!

PeM
11.12.2019 1 z 5

Konečně dočteno! Po třech týdnech nucení! Ač mám autorčiny knihy ráda, tohle byl pro mě boj, nechtělo se mi to dočítat, nedokázala jsem se do toho ani krapet ponořit, nezaujala mě ani jedna stránka, do dalších dílů už nejdu. Nevěřila bych tomu, že mě nějaká její kniha takhle otráví a osobně bych jí určitě nikomu nedoporučila. Jenda hvězdička za to, že patří mezi moje oblíbené autorky, jinak i ta obálka je....nehezká.....

dom.ini
14.11.2019 4 z 5

Knížka byla super napínavá, od čtení jsem se nemohla odtrhnout a místy jsem se večer i vyloženě bála. Moc se mi líbilo jak byl příběh propletený a zvraty nečekané, ale celé vysvětlní mi připadalo trochu nevěrohodné, proto ubírám jednu hvězdičku. Ale na čtivosti to knize rzhdně neubírá a do dalšího dílu se rozhodně pustím.

Digi28
24.10.2019 2 z 5

Trošku jiná yrsa než jí známe prvotní série je více Tajemná duchovní A to mám ráda za to Tato je spíš na bázi detektivky nutila jsem se ke čtení od této knihy jsem Očekávala mnoho protože jí prostě napsala yrsa ale nebavila mě zřejmě další díl nekoupím kniha je navíc i hodně drahá Udělala jsem si tímto radost a byl to krok vedle Škoda.

Jordyz
27.09.2019 4 z 5

Skvělé čtení. Mám ráda detektivky, kdy celou dobu vím kdo je vrah a nakonec se ukáže, že to byl někdo jiný :-)
Oblíbená autorka, určitě si přečtu i další díly z této série.

martina7276
24.09.2019 5 z 5

U detektivek me bavi hadat kdo je vrah, a ani tady jsem se nemylila, jen teda duvod znacne prekvapil. Cetlo se to jednim dechem, zvedavost mi nedala knihu odlozit.. jen teda docela brutalni...

zdendula31
21.09.2019 5 z 5

Ke knihám od autorky není co dodat...prostě skvělé..

stavinohova
18.09.2019 5 z 5

Mela jsme knihu jako audio, vyborna, ale konec me zklamal, asi kvuli toho ze jsem nemela stesti na dve detektivky se stejnym vrahem...

Terie
17.08.2019 4 z 5

Zajímavý námět, i když způsob vražd na mě asi moc drsný. Ale mělo to spád, konec byl pro mě překvapující. Určitě si přečtu další autorčiny knihy. Celkový dobrý dojem ale zabíjelo neskutečné množství chyb v textu e-knihy, ke konci téměř v každé větě. Škoda, dost to kazilo čtení.

midloch
05.08.2019 4 z 5

Jo, dobrá detektivka. Čte se to velmi dobře a rychle. Postavy jsou fajn a prostředí Islandu taktéž. Určitě si rád přečtu další knihy série a asi dám šanci i jiným knihám autorky

lištička123
15.07.2019 5 z 5

DNA byla moje první kniha od autorky a musím říct, že skvělá. Kdybych mohla, přečetla bych ji na jeden zátah. Byla napínavá, měla sympatické postavy, vraha jsem odhalila až opravdu na konci, zajímavý příběh. Už se těším na další díl série.

kofola33
13.07.2019 5 z 5

Vyborna detektivka, vyborna Yrsa.