DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 920 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

ennlady
20.08.2020 5 z 5

Zajímavý, skvěle propracovaný příběh. Hledání vraha, jehož oběti, jak se zdá, vůbec nic nespojuje. Pátrání, které vypadá zoufale bezvýchodně, postupování krok za krokem, bez akčních scén, honiček, rvaček a stříleček. Do toho prapodivné a nesmyslné vzkazy, které vrah zanechává nejen obětem, ale i mladému introvertnímu radioamatérovi. Zkrátka atributy detektivky, jakou mám ráda.
V neposlední řadě sondy do soukromí jednotlivých aktérů, ty ale vůbec neobtěžují, naopak postavy polidšťují a pěkně přibližují.
Když jsem si skoro myslela, že mám vraha, tak to jsem se zase pěkně spletla. Rozlousknutí bylo pro mě překvapivé a důmyslné. Všechny kousky puzzle do sebe zapadly a cvak.
Já prostě doporučuji, mně se to líbilo moc.

markinho962
17.08.2020 2 z 5

Kniha tak nějak o ničem, tohle není thriller, kdybych to neposlouchal jako audio, tak to odložím

BaNaMa
01.08.2020 4 z 5

První kniha od této autorky a mohu říci, že to bylo super. Četlo se to velmi dobře, nešlo to odložit, prostě paráda a kdo byl vrah? To jsem netušila celou knihu.

izinkaVENDULKA
18.07.2020 4 z 5

Kniha u mě první od Yrsy a moc se líbila. Karl trochu nudny, ale jinak dej napínavý. Do poslední kapitoly jsem neměla paru, kdo je vrah.

Gabra.
17.06.2020 4 z 5

Dle mého názoru čistokrevné severské krimi. Moje první kniha tohoto žánru, ale naplnila všechna očekávání. Nadprůměrné množství obětí, až si člověk říká, jestli tak vůbec ještě někdo zbyl... Trochu nerealistické rozuzlení, jehož reálná šance je velice nízká. Složité vztahy a islandská jména to bohužel čtenáři příliš neulehčují. A na závěr bizarní způsob provedení činu. Člověk si musí říct, jestli je autorka vynalézavá a má úžasnou fantazii, nebo by spíše neměl na Island radši jezdit...

pavels36
08.06.2020 4 z 5

Zajímavý thriller ze severského prostředí. Hezky napsáno, úroveň dost vysoká jen škoda, že od půli knihy víte kdo je vrah :(

Katania
05.06.2020 5 z 5

Tuhle dvojku “vyšetřovatelů” mužů. Moc pěkné!

Gibis
01.06.2020 4 z 5

Tak jsem si říkala, že už mám dost načteno a způsob vraždy už by mě neměl dostat, ale opak byl pravdou a tenhle "čistý" způsob zmáčknutí knoflíku bylo docela silné kafe....kam na to ti autoři chodí? :) Je pravda, že části s Karlem byly trochu nudnější, ale pro příběh zcela zásadní, takže za mě spokojenost. Freyja a Huldar mě bavili, jsou takoví normální, bez závislostí a bez kostlivců ve skříni, teda aspoň zatím, takže se těším na pokračování.

Dopi70
21.05.2020 1 z 5

Překombinovaná slátanina, kde se sice nic nedozvíme o průběhu vyšetřování, ale zato jsou v knize podrobně rozebrané vztahy, dojmy a pocity všech zúčastněných postav. Na konci je vše vysvětleno jako v mateřské školce, aby autorka objasnila co se tam vlastně celou dobu dělo. Zápletka je vrcholně nepravděpodobná a autorka si v
popisu policejní práce zřejmě není příliš jistá, proto se jí ani moc nevěnuje. Měla by psát spíš jiný žánr, třeba romantické novely pro ženy, tam by se mohla vyřádit. Poslouchal jsem to jako audioknihu, tak jsem to přetrpěl až do konce díky tomu, že jsem se během poslouchání mohl věnovat jiným činnostem.

Makii
19.05.2020 3 z 5

No to snad... Tohle je Yrsa? Nějak nevím, co si o tom myslet. Ten závěr mi teda asi trochu objasnil tu totální absenci vyšetřování.. Co se v té knize vlastně dělo? Řekla bych, že na cca 390 stranách vůbec nic. Pak zbývá nějakých 10, kde se to "vyřeší". To chování vyšetřovatelů při výslechu malého dítěte byl snad vtip? Takhle se nechová ani největší idiot... Fakt nevím. Taky mi vadilo, že postavy nejsou vůbec popsané, že má Freyja blond vlasy jsem vydedukovala v půlce knihy, ale třeba kolik těm lidem asi může být let..? To nemám ráda, když nevím, o koho jde. Je to za 2,5 hvězdy jen za to, že to mělo docela pěkný sloh a žádné gramatické chyby (to už je dnes taky vzácnost). Jsem na sebe fakt naštvaná, že jsem si koupila i druhý díl.

Hella
13.05.2020 4 z 5

Velmi slušné! Zejména oceňuji i propracované vedlejší linky. Jak to, že mi doteď autorka unikala? Jdu se vrhnout na další pokračování.

vekkr
28.04.2020 5 z 5

Audiokniha. Bylo to výborné, dobře načtené. Kniha měla spád a rozhodně jsem vraha neodhadla. Určitě se podívám po dalších knihách této autorky.

Lumír23
09.04.2020 5 z 5

Delší, asi i složitý příběh, kde lze jen dohadovat, ne však z nápovědy aktivně hledat zahradníka, tedy vraha. Osobně mi chybí lepší konec osobních životů hlavních hrdinů. Ale asi to tak na Islandu chodí.

juliesze
26.03.2020 4 z 5

V porovnání s ostatními detektivkami musim říct, že to bylo alespoň reálně představitelné. Hlavní vyšetřovatel je obyčejný polda, žádný kouzelník, který přežije snad všechny bandity světa a přežije snad i pád z útesu a střelbu brokovnicí (k čemuž to často směřuje s Joonou Linou nebo Nesbem). Bylo to napínavé, docela propracované. Zatažení dětsného prostředí mi přišlo neobvyklé. Na začátku byla předaná určitá stuace, tedy jsem celou dobu čekala, že to byla msta za rozdělení dětí a nakonec se ukázalo, že to vlastně bylo celé jinak. Za mě docela povedený nášlap na novou sérii.

Misoso
19.03.2020 2 z 5

Mne osobe sa táto kniha veľmi nepáčila prišla mi veľmi tiahla. Znovu sa knihu počúval a hlas človeka, ktorý knihu čítal mi neprišiel sympatický takže je to veľmi subjektívne. Ale ak vám niekto nepríjemne číta tak je jedno aká je to kniha :D. Ale obsah knihy bol zaujímavý odporúčam ale ako e- knihu alebo knihu nie audioknihu. Prajem pekný ďeň. :D

mataj
16.03.2020 5 z 5

Moje oblíbená autorka. A i když jsem si Tóru z předchozí série oblíbila trošku více, zcela nekriticky dávám 5* i začátku série Freyja & Huldar. Kniha je napínavá a čtivá se zajímavým rozuzlením.

TomHr
16.03.2020 4 z 5

Brutální nemilosrdný vrah s podivnou motivací versus nejistý policajt. Z toho kouká zajímavá zápletka. Když se navíc okoření záhadnými číselnými vzkazy na krátkých vlnách a islandskými mrazivými reáliemi, je z toho napínavá detektivka jak má být. Autorka řemeslo zvládá velmi dobře, čtenáře uchopí, vtáhne a nepustí. Nakonec vlastně nevím, jaká drobnost schází knize do pěti hvězd. Byla to možná některá hluchá pasáž či určitá překombinovanost celého případu, nicméně kniha zanechala pocit, že jí přece jen něco chybí.

Johhanka79
12.03.2020 5 z 5

Nová série... první díl... a je to originální, neotřelé a táák sympatické a čtivé. Pěkně vykreslené sympatické postavy, originální děj co má spád. No já dávám 5 hvězd. Nemám, co vytknout!!! Být víc takových knih i autorů...

hana17.1.
28.02.2020 5 z 5

Mrazivý příběh s napínavým dějem až do úplného konce. Četla jsem i druhý díl, který je taktéž velmi poutavý a mrazivý.
Knihu určitě doporučuji.

Kraken126
26.02.2020 2 z 5

Severské krimi, velmi žádané téma a dobrý obchodní artikl, zásluhou především Stiega Larsena, ale i Jo Nesba, Jussi Adlera Oslena a Larse Keplera.

Islandský autor nikterak neurazí ani nenadchne. Mám k dispozici skvěle namluvenou audioverzi a jsem zhruba tak ve třetině knihy. Zatím jsem nenašel sympatickou postavu, policisté se chovají jako skautíci a děj je snadno předvídatelný. Nejsem si jist, zda-li dojdu do konce, pakliže usoudím, že další poslech je ztrátou času.

Soudím, že se jedná o průměrnou detektivku od průměrného autora vezoucího se na vlně severské krimi. Takže dávám hodnocení dobře a 3 hvězdičky.

PS:
Knihu jsem dočetl či spíše doposlouchal a přidávám jednu hvězdu