DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 920 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

cérka
20.12.2017 5 z 5

Na novou Yrsu jsem se strašně těšila. Hned jak se mi dostala do rukou, už z nich nechtěla, což v předvánoční době znamená, že se vám vzadu v hlavě honí myšlenky typu: "měla bys jít něco dělat", "chtělas dneska žehlit", "zavři knihu a běž připravit nějaká těsta"... a vy přesto všechno čtete a čtete :-).
Tato kniha je prostě trošku jiná. Po jejím přečtení se bojím domácích spotřebičů a cca 50 stránek před koncem jsem si musela přečíst konec, už jsem to nemohla vydržet, a to já normálně nedělám :-).
Mám ráda, když má kniha spád a zároveň vám autor dopřeje pochopit dobře charakter postav a prostředí. Yrsa mě prostě držela v napětí až do samotného konce. Závěr, ač možná trochu uspěchaný, byl naprosto nečekaný. Skvělé, už se moc těším na pokračování :-)

Adiee19
07.12.2017 2 z 5

po precitani recenzii som sa do knihy pustila s velkym ocakavani no mna trosku sklamala..pre mna tam bolo vela nepodstatnych veci a obcas fakt nuda..citala som aj lepsie knihy

Calinda
05.12.2017 1 z 5

Psáno těžkopádným stylem, autorka každou chvíli odbočuje od právě probíraného tématu k nepodstatným myšlenkovým pochodům postav, které s aktuálně probíhající situací a vůbec s celým případem nemají žádnou souvislost a zbytečně odčerpávají napětí. Chaos ve jménech postav. Nerealistické náhody (psycholožka prožije nezávazný jednorázový sex s mužem, který je čirou náhodou zrovna detektiv, který se na vyšetřování také podílí, i když si předtím „hrál“ na tesaře nebo na co, atd.). No nevím, no… mě se to nelíbilo a další knížky autorky mě nelákají.

MartinaF
01.12.2017 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si novou Yrsu přečetla. Je zajímavá, ale místo napínavých akcí je tu spíše jen popis (popis brutálních vražd mi však vyvolal husí kůži). Čekala jsem více flirtování mezi Huldarem a Freyjou, ale moc kontaktu spolu neměli, jen tak nahodile. Třeba se dočkáme jejich vztahu v dalším pokračování. Za mě velmi slušný thriller s trochu uspěchaným (ale nečekaným) koncem.

LuckaH2
01.12.2017 5 z 5

Celou dobu jsem si rikala, dobry trhiler, cte se to samo, originalni zpusob vrazdy,bavilo me jiskreni mezi policistou Huldarem a psycholozkou Freyeou... a pak ten prekvapivy konec me donutil dat 5hvezd, to jsem necekala. Nemuzu se dockat dalsiho dilu!

bookcase
29.11.2017 5 z 5

Naprosto famózní, geniálně vystavěný thriller. Yrsa by si měla nechat pojistit svoje mozkové buňky.

marketa6511
23.11.2017 3 z 5

Pro mě průměrná detektivka, neurazí, nenadchne. Zápletka zajímavá, těžko předvídatelná, ale tím pro mě až příliš nereálná. Byla to první knížka od této autorky, kterou jsem četla, a nevím nevím, jestli se pustím do další.

kasavubu
20.11.2017 5 z 5

Další parádně zamotaná Yrsa. Já tuhle autorku prostě můžu. Vždy si myslím, že vím, kdo je vrah a ona mě vždy úplně vyvede z omylu. Yrsy si moc cením v porovnání s jinými autory severských detektivek, protože má vše propracované do nejmenšího detailu a že do sebe vždy vše krásně logicky zapadne (což se bohužel o řadě současných detektivek říci nedá). Dvojice Freyja - Huldar mě moc mě bavila. Už teď se těším na další pokračování, jak to s nimi bude.

Evicicinka
20.11.2017 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila, jelikož jsem si Yrsu zamilovala díky její předchozí knize: "Pamatuji si vás všechny." Abych pravdu řekla, trochu jsem se bála, ze mě třeba DNA zklame, ale to se naštěstí nestalo. Jedním slovem jsem nadšená. Skvělý příběh, který je propracovaný do detailu. Člověk v příběhu najde napětí, humor, skvělou zápletku, zajímavý případ i rozuzlení, což je Yrse vlastní. Freyja i Huldar me bavili a jsem plna očekávání, jak se to mezi nimi bude vyvíjet v dalším dílu a jaky další případ budou řešit. Yrsa je prostě dokonalá v tom, ze se člověk od knížky nedokáže odtrhnout. Za mě rozhodně 5 hvězdiček:)

Urbana
16.11.2017 5 z 5

První kniha od této spisovatelky .... fakt dobrá, napětí udržuje až do samého konce, moc se mně líbila.

sioux
12.11.2017 3 z 5

Slušná zápletka, některé kapitoly zajímavé a napínavé, některé nudné, závěr slabší, minimum akce, málo dialogů, hodně popisů. Největší vadou pro mě bylo, že každá kapitola má na začátku 2-3 stránky vaty a pak se teprve něco děje, ke konci už jsem tuto vatu přeskakoval.

skipiii
11.11.2017 5 z 5

Já jsem nadšená! Skvělá detektivka,napínavá až do posledních stran a se skvělým rozuzlením. Sympatické postavy,příjemný styl psaní. Velice se těším na další knihy z této série! :)

valinka222
07.11.2017 5 z 5

První setkání s touto autorkou a já jsem nadšená. Držela mě v napětí celou knihu a ani konec mě nezklamal. Těším se na další díly.

milunka21
07.11.2017 5 z 5

Yrsa naprosto předčila má očekávání. Je to prostě skvělá autorka, které nejde nic vytknout.

Danago
05.11.2017 5 z 5

Brutálně zavražděná matka tří dětí a svědkem je její sedmiletá dcerka.
A další vražda v zápětí....
Do toho podivné vzkazy, na radiové stanici o kterých policie nemá tušení....
Příběh je zamotaný, napínavý ,překvapivý, tak jak to autorka umí. Knížka se četla jedním dechem. Konec je překvapivý a šokující. Další díly si určitě ujít nenechám.

efka.saf
02.11.2017 5 z 5

WOOOW! Tak to byla skutečně jízda! Yrsa mě zatím ještě nikdy nezklamala, ale to co předvedla v této knize, to byla vážně naprostá pecka! Jelikož se při hodnocení nelze vyhnout sem tam nějaké informaci navíc, než se objevilo na přebalu, tak vy, co nesnášíte spoilery, nečtěte :).

V této knize se seznamujeme s úplně novými postavami; s lehce nesebevědomým kriminalistou Huldarem, který je tak odlišný oproti policistům typu Harry Hole, že ho prostě musíte milovat a jeho ženským protějškem psycholožkou Freyjou, která si u mě získala sympatie taky hned v počátcích, a to ani nevím čím :). Společně spolupracují na případu fakt hodně, hodně, HODNĚ hnusných vražd, které zdánlivě nic nespojuje.

Příběh se rozjíždí už na začátku poměrně slušně, autorka čtenáře nešetří a servíruje zabijačku hned na prvních stránkách. Pak přijde doba lehkého útlumu, kdy vyšetřovatelé tápají v temnotě nevědomí. Postupně ale zjistíte, že vše v knížce má své místo a nic tam není jenom jako vycpávková vata. Jakmile jsem se dostala za polovinu, četla jsem skoro pořád, až jsem se dostala ke strhujícímu a naprosto bombovému závěru! Všechno do sebe skvěle zapadlo, nikde nezůstala žádná hluchá místa a pointa byla velmi originální, přesto stále uvěřitelná. Na Yrse prostě miluju, že se ke konci neodehrávají monumentální bondovské honičky, ale vše je vysvětleno relativně v poklidu, ale s o to větším účinkem. A i to, že za vším nakonec stojí jedno velké lidské neštěstí, mě opět potěšilo, protože to považuji za jeden z hlavních poznávacích znaků Yrsiny tvorby.

Suma sumárum, kniha je jedním slovem skvělá! Yrsa je pro mě královnou severské krimi a pochybuji, že ji někdo v brzké době sesadí. I ve zcela nové sérii zůstaly zachovány všechny znaky jejího rukopisu a já se nemůžu dočkat, až vyjdou další díly!

PS: Po přečtení knihy mám problém i vyluxovat a jsem nesmírně ráda, že nemám a nepoužívám kulmu!!! :D

veronika0382
02.11.2017 5 z 5

Yrsa je právem královnou islandské krimi – to bez pochyb! Už se těším na další díl této série – Černá díra... více v mojí recenzi zde v záložkách :)

a2jana
31.10.2017

Také první kniha od Yrsy a mohu jedině doporučit :) https://podpatkyvhline.blogspot.cz/2017/10/dna-yrsa-sigurdardottir.html

veronika9143
31.10.2017 5 z 5

Moje úplně první setkání s touto známou autorkou. A byla to bomba, nečekala jsem, že to bude tak skvělé! Zamotaný příběh, kde čtete a čtete a pořád nemáte dost. Autorka je mistr v zamlžování, jen tak na to nepřijdete. Některé scény ve mě vyvolávaly obavy, a pořádně jsem naslouchala, jestli se někde něco nehýbe. Za mě výborná kniha, jsem zvědavá na další díly.

Siraelxy
22.10.2017 5 z 5

Všech 5 hvezd si tato kniha zaslouží. Je napínavá, překvapující a prostě skvělá.