Exodus

Exodus https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1578/bmid_exodus-iY1-1578.jpg 5 524 126

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Exodus , 1958

Kerberos
25.06.2017 5 z 5

Velmi poučně napsaný historický román s židovskou tematikou.Jeden z nejlepších co se tématu týče.

Killingjoke
14.06.2017 5 z 5

Exodus nezakrytě vykresluje nelehké a krvavé události, předcházející založení státu Izrael. Kniha mne podobně jako další Urisova kniha - Milá č. 18 upoutala svým velmi čtivým jazykem a množstvím historických faktů, do nichž je zasazen příběh smyšlených postav, které však mají své skutečné historické předobrazy. Velmi dobře jsem pochopil, proč podtitul knihy zní: "Román, který pohnul světem" a pochopí to každý její čtenář. Románovými prostředky se dozvíme odkud se bere nesnášenlivost na Blízkém východě a odkud se vzal konflikt mezi Izraelci a okolními islámskými státy, který jak všichni dobře víme přetrvává doposud. Kniha patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl a doporučuji ji všem těm, kteří mají rádi historické romány, ve kterých je velmi úzká propojenost mezi láskou a utrpením, či vlastenectvím a mocenskými zájmy. Opravdu úchvatná a nadčasová kniha, která stoji za přečtení...

JPBelmondo
05.06.2017 4 z 5

Velmi obsáhlé zpracování nejen novodobého vzniku státu Izraele, ale i celkových dějin židovství tak, aby židovství jako takové dokázal pochopit obyčejný "menč" nebo "šiksa". Sledujeme příběhy jednotlivých hrdinů, roztroušených po celém světě. Kniha rozhodně není oddechové čtení, musíte na to mít kolikrát i sílu (např. pasáže týkající se koncentračních táborů, nejen kolem živých, ale hlavně mrtvých, se velmi těžko rozdýchávají ...)

Atanone
14.05.2017 5 z 5

Můj osobní názor- svět v průběhu dějin nějak nemůže Židům odpustit,že oni stojí na své straně.
Kniha mě uchvátila. Odpověděla mi na mnoho otázek a mnoho dalších otevřela

Terry11
26.02.2017 4 z 5

"...zahraniční politika té či oné země se neřídí právem či bezprávím. Právo a bezpráví? Jediná říše založená na spravedlnosti je říše boží. Vláda tohoto světa spočívá na naftě. A Arabové mají naftu."

Přečetla jsem si Exodus podruhé především kvůli tomu, že jsem objevila reportážní knihu Půl penny, která vznikla na základě žaloby proti Exodu. Tu vznesl proti spisovateli a vydavatelům dr. Dering, jmenovaný v knize jako jeden z lékařů, kteří chirurgicky experimentovali s vězni.
Samotná kniha pro mne byla velice zajímavá především jako historické téma. Líbilo se mi, že do hlavní časové roviny - vznik státu Izrael (cca 1946-49 ) - byly zahrnuty i osudy jednotlivých hrdinů, takže můžeme sledovat, co se za války dělo s židy v Dánsku, Rusku, Jemenu a především ve varšavském ghettu. Kromě toho se postupně dovídáme i nejstarší dějiny židovstva. Naprosto mě šokovala informace, jak byli po válce vězni z různých koncentračních táborů i nadále internováni v dalších sběrných táborech, tentokrát na Krétě.
Ano, určitě je tato kniha tendenční, však také autor je židovského původu, přesto mi je sympatická a klidně by se autor nemusel snažit ji milostnými motivy beletrizovat, pro mne to byl zcela zbytečný prvek.

Baiba
25.02.2017 3 z 5

Nevyvážené. Autor umí skvěle pracovat s fakty a předložit skutečně složitou politickou situaci čtivě a přehledně. Skutečně strhující je kniha i v kapitolách věnovaných osudům některých hrdinů. Na druhou stranu Uris selhává ve vykreslení hlavních protagonistů a milostná linie se sem absolutně nehodí, zpomaluje děj a není věrohodná. Jednoduše řečeno, pasáže o vzniku Izraele jsou skvělé, ale Kitty a Karen mi neuvěřitelně lezly na nervy.

TipsyChipsy
03.02.2017 5 z 5

Úžasná, čtivá, napínavá, plná historických informací a lidských příběhů.

denib
17.01.2017 5 z 5

Tak tuhle knihu si musím přečíst ještě jednou! I když se bojím těch pasáží, kde se popisují koncentrační tábory. Drsné.

marek0334
17.01.2017 3 z 5

Kniha pro mě byla velkým zklamáním, první půlka byla ještě celkem akční, něco se člověk dověděl o tomto národu, jeho historii, ale druhou půlku jsem ani nedočetl... Navíc přehnané zkreslení židů, kteří jsou v knize polobozi (nic proti nim nemám, ale tohle už bylo opravdu moc).

Alushka07
08.10.2016

zajímavá knížka, hlavně jsem uvítala možnost si přečíst historii země, kterou jsem několikrát navštívila..znovu procházet místa a vidět souvislosti

berau
23.08.2016 4 z 5

Osudy Izraele nejlépe vystihují slova jedné z ústředních postav románu, generála Bruce Sutherlanda:
"Všechno, co jsem se v životě jako voják naučil, mi říká, že to Židé proti takové přesile nemohou vyhrát.
Ale když se člověk podívá, co tady v té zemi vykonali, musí uvěřit v zázrak. Jinak není realista. Je v nich totiž něco, s čím sice vojenský expert počítat nemůže, ale Arabům to dá pořádně zabrat. Židé jsou totiž ochotni obětovat posledního muže, poslední ženu a poslední dítě, aby ubránili to, co tady postavili. A co jsou ochotni obětovat Arabové?"

Mé srdce hoří pro Izrael.

jukanek
31.05.2016 5 z 5

Naprosto uzasna knizka.

BLeeCraleek
21.05.2016 5 z 5

Výjimečná kniha. Pomocí vyprávění o osudech různých lidí z všemožných koutů Evropy (a USA) nám autor skládá obrázek o tom, co všechno byli a doteď jsou Židé ochotní podstoupit pro to, aby měli svou zemi zpět, aby měli vlastní půdu, aby měli místo, kde budou doma.

Kniha je napsaná moc dobře, nenudila jsem se u ní, bavily mě historické souvislosti, bavil mě popis života v začínajícím Izraeli, bavila mě ta atmosféra. :-)

Vždycky když čtu něco podobného, musím pak přemýšlet o tom, kolik toho už tenhle národ vytrpěl a kolik ještě bude muset, protože od založení Izraele ve 48 tam ještě není klid.

K.M
06.03.2016 5 z 5

Jedinečná kniha; četla jsem dvakrát; podruhé v nemocnici po těžké operaci- pomohla mi se odpoutat od bolesti a všeho zdesinfikovaného, nemocničního. Myslím, že bude jednou i potřetí.Že se zase vrátím.

Reprok
28.02.2016 5 z 5

Silna kniha, ktera vyda za nekolik ucebnic dejepisu dohromady. Tomu, kdo se zajima o deni na Blizkem vychode muze pomoci vice porozumet soucasne situaci.

woodward
14.02.2016 5 z 5

Je to epopej - místy spíš jen "na motivy" skutečných událostí než přísně podle historie, ale celkový obraz zrodu židovského státu s tím co předcházelo a bezprostředně následovalo podává tenhle Urisův román dosti věrně a v živých barvách. A samozřejmě: je to krásně napsáno.

Majdaloupka
31.01.2016 5 z 5

Jedna z mych nejmilejších knih, ke ktere se rada vracim (byt ma znacny pocet stran). Jednotlive pribehy na pozadi historických udalosti, kde se promita laska, ztrata, bolest, ale predevsim sila a odhodlani. Koho zajima budovani Izraele a osudy Zidu po valce, ale i historicky exkurz do doby pred, urcite sahnete po Exodu

Ladinek
29.11.2015 5 z 5

Moc povedené. Takové moderní pokračování Starého Zákona.

Melic
27.10.2015 4 z 5

Čekal jsem podle hodnocení více. Bavily mě úvodní příběhy Karen a Dova, pak třeba faktická stránka věci (např. hlasování o uznání Izraele), ale události na Kypru a v Palestině už pro mě tak záživné nebyly. Rozhodoval jsem se mezi 3-4 hvězdičkami, ale za přínos nových informací se přikloním ke 4*

Jarda Burgan
08.09.2015 5 z 5

90%
Občas literatura faktu. Ale pokud má člověk rád historii, nevadí to. Celkově výborná kniha