Exodus

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360354/exodus-3ev-360354.jpg 4.6376
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, BB art

Exodus, 1958

Kniha Exodus

Bethanee

Napínavá kniha plná hrdinství inspirovaná skutečnými událostmi. Čte se dobře.

inachisio
15.12.2020

Absolutně nevím, co říct ani co si myslet. Snad jen, že mě kniha naprosto vtáhla do děje a tak to zůstalo i po té, co jsem knihu dočetla. Jak často se stane, že knihu nechcete dočíst, chcete, aby měla minimálně dva tisíce stran a přitom se nemůžete dočkat, jak to dopadne? Jak často se stane, že se zamilujete do hlavních postav, že brečíte při čtení jejich osudu a fandíte jim? Že se s nimi ztotožníte tak, že nemůžete skousnout, když už nemůžete číst dál o jejich osudech? Jak častým jevem je, že se do necelých šestiset stran vejde všechno? Úplně všechno? A přitom by toho mělo být milionkrát víc? U knihy jsem se smála, brečela, byla nadšená, obdivovala jsem, nechápala jsem, soucítila jsem, byla jsem naplněna totálním zoufalstvím a nepochopením, následně naprostou radostí s zadosziučiněním. Ze zkušenosti vím, že tolik pocitů dokáže vyvolat jedna kniha z tisíce. Já znám dvě. A tahle se vyjímá na výsluní. Děkuju autorovi, že knihu napsal a těm, kteří mi ji doporučili. Miluju tuhle knihu.

lukas9608
14.12.2020

Fascinující historie vzniku židovského státu.

Amazonka72
01.12.2020

Budu upřímná, tohle nebylo vůbec jednoduché čtení. Musela jsem si jednotlivé příběhy "dávkovat", ačkoli byl děj velmi napínavý, místy jsem ho nemohla číst najednou. Bylo potřeba krátké pauzy, slovy sportovce - "tak trochu vychnout".
Po knize jsem sáhla z jediného důvodu, doufala jsem, že díky přečtení tohoto díla alespoň částečně pochopím důvody všech těch válek a tahanic na Středním východě. O Izraeli slyšíme takřka stále a vlastně je velmi těžké pochopit, proč se tam stále bojuje a bojovat se vlastně nikdy pořádně nepřestalo.
Nejsem historik a přiznám se, že se o historii jako takovou moc nezajímám, ale ráda si dávám věci do souvislostí a snažím se pochopit fungování dnešního světa. Bez znalosti dějin 20. století ho však pochopit nejde.
Co pro mě bylo obtížné, byla všechna ta exoticky (většinou arabsky) znějící jména. Já se v nich ztrácela, často jsem musela knihou listovat, abych se zorientovala, kdo byl kdo. A že se v knize vyskytovalo různých jmen a názvů vesniček opravdu hodně.
Závěr knihy byl pro mě také již velmi náročný, asi jsem už neměla sílu číst o tom, jak lidé neustále válčí a bojují. Na druhou stranu vznik státu Izrael byl o neustálých bojích a je naprosto obdivuhodné, jak Izraelci, jako národ, velmi oddaně bojovali za svoji zemi. Muselo to být hrozné - skončila válka, většina přeživších z koncentračních táborů v zuboženém stavu, ale s nadějí v srdci odjíždí do Izraele, aby zde začala nový svobodný život, a dalších několik let musí bojovat za svoji zemi a za svůj národ? A to mnohdy velmi tvrdě, bez podpory.
Asi jsem spoustu věcí pochopila, resp. doufám, že jsem si vytvořila takovou představu, která alespoň částečně odpovídá skutečnosti. Fascinoval mě vznik a význam kibuců, vůbec jsem netušila, jak obtížné bylo získat v Izraeli úrodnou půdu.
Je to opravdu obdivuhodné a je úžasné, že se našel autor, který si dal se sepsáním těchto dějin takovou práci. Potřebujeme takové knihy, abychom nezapomněli.

Ilona70
16.11.2020

Čte se jedním dechem, ale lehké čtení to není. Jsou tam líčeny hrůzy, které mi dlouho nedaly klidně spát.

Asterixxka
07.10.2020

Skvělá kniha, díky které jsem navíc získala větší přehled o dění těsně po 2.sv.v. a vzniku samostatného Izraele. Všechno, co se člověk naučil nebo dozvěděl na škole, jsou jen holá data a pár datumů, která moc neosloví, ale v tomto příběhu jako by se člověk viděl a pochopí toho daleko víc a aspoň já jsem trochu začala i jinak nahlížet na současný Izraelsko-Palestinský konflikt.

hanulka562
28.09.2020

To by si měl přečíst každý

Petra21
20.09.2020

Geniální, zkrátka mistrovská výpověď nejen jednoho nadějeplného i šíleného roku 1948. Leon Uris uchopil celé téma židovského exodu, semitismu i toho směru proti a následného návratu do "země zaslíbené" skutečně zodpovědně. Sepsání tohoto románu zřejmě nebral pouze jako svůj úkol, ale spíše jej považoval za poslání, a to s elegantní učeností vykřiknout do světa všechnu judaistickou nespravedlnost, veškerou nutnost obhajovat podstatu svého nuzného bytí. A když po několikráte vzpomněl i jména Jana Masaryka, jeho narovnanou páteř oproti křivicím tolika státníků tolika velmocí i jeho tolik obdivovanou lidskost, uvědomila jsem si zcela, že snad pouze dobře informovaný cizinec může plně docenit statečnost historických person.