Exodus

Exodus https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1578/bmid_exodus-iY1-1578.jpg 5 519 126

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Exodus , 1958

Bája89
19.02.2020 5 z 5

Exodus je jedna z nejlepších a nejúžasnějších knih, které jsem kdy četla. Velmi silný příběh, který vás až do konce nepustí.

danka13
15.02.2020 5 z 5

Pan Uris mě moc mile překvapil, je to úžasné dílo. Vřele doporučuji.

DomYell
09.02.2020 5 z 5

Jak uz nekdo psal o kousek niz: jedna z nejsilnejsich knih, co jsem kdy cetl... Klidne by mohla mit i 2x vice stran a stejne by mi to nestacilo.

Klobouk dolu pred zemi Izraelskou. Tvorit sve byti a byt obklopen neprateli, kterych je vic, jsou vetsi...neni lehke.. ale David Goliase udolal a Izrael se drzi...a drzet snad bude...

Stejne tak, ale i verim, ze se najde plno lidi, kterym tato kniha nic rikat nebude... neznaji historicke souvislosti, nebo je ani nechteji znat... tim bych doporucil, aby se tomuto radsi vyhnuli... zbytecne by ztraceli cas...

Pro snazsi orientaci v popisovane historii - osobach, valkach, udalostech, je dobra pomucka pouzivat google... neni to historie stredni evropy a pro nekoho, kdo poprve zabredne na vychod stredozemniho more to muze byt kvuli tomu slozite.

aktijnov
30.01.2020 4 z 5

Trvalo mi velmi dlouho, než se mi podařilo knihu dočíst. A s hodnocením jsem na rozpacích. Na jednu stranu silný příběh položený na pro mne naprosto neznámých historických faktech, na druhou stranu řada postav jen černých nebo bílých. Špatní, zákeřní, úskoční ti ze strany nepřátel a hrdinští, čestní a pouze pro vlast žijící bojovníci nově vznikajícího státu...

evask
27.01.2020 4 z 5

Po přečtení první knihy bych dala pět hvězdiček, ale druhá kniha, v té už té chrabrosti, odhodlání a svaté pravdy Židů (a věrolomnosti zaostalých Arabů) bylo až skoro moc. A že také Britové by se měli stydět. Autor nepíše nestranně, ale to se dá nakonec pochopit. Takže s těmito výhradami budu knížku doporučovat dál. Jsem ráda, že se dozvěděla něco z novější historie židovského národa a o vzniku státu Izrael.
Kniha Mosty do Tel Avivu se mně líbila víc.

MarceD.
11.11.2019 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih, které jsem kdy četla. Na jednu stranu jsem k ní byla připoutaná, na stranu druhou jsem se vůbec nemohla odhodlat k dočtení posledních 150 stran. Neskutečné příběhy z neskutečné doby, které se přesto odehrály.

Karimah
03.11.2019 2 z 5

Pokud vás baví číst jak krásný, hrdý, čistý a spravedlivý Žid buduje superzemi Izrael, v čemž se mu snaží bránit proradný Angličan po boku smradlavého, špinavého a zbabělého Araba, tak jste vzali do rukou tu správnou bibli. Eeeeh vlastně bichli.

ut.la
01.10.2019 5 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek, a vlastně o ní nic nevěděla. Vlastně také nevěděla nic o zakládání židovského národa. Je to hrozně zajímavá historie, a je to moc hezky a čtivě napsané. Rozhodně stojí za to.

Ctenar1202
28.09.2019 2 z 5

Tahle temer 600 strankova kniha pro me byla oriskem...zpocatku jsem se nemohla zacist, pak pribeh dostaval spad a nabiral na obratkach a prisel zlom....strasne moc politiky a tolik informaci, ze jsem se ztracela a kniha me zacala ukrutne nudit...posledni tretina byla opet lepsi, ale i tak jsem ji cetla s vidinou konce...pribeh neni spatny, to urcite ne, ale nesedl mi.

Rozmarýna Rozm
14.09.2019 2 z 5

Vzhledem ke zdejším hodnocením jsem od knihy očekávala hodně. Ovšem od druhé poloviny knihy to začalo být strašně nudné. Myslím, že "dějepis" lze podat záživněji. Mám ráda knihy, které mě vzdělávají v historii, ale podle mně tahle se nepovedla. Pokud někoho zajímá vyhlazování v koncentračních táborech, doporučuji Robert Merle Smrt je mým řemeslem.

porcelainswan
13.08.2019 5 z 5

Úžasný román o vzniku státu Izrael. Vše již bylo asi napsáno níže :-) Jen trochu zklamání z překladu a gramatických chyb, ale třeba to bylo jen vydáním, které jsem měla doma. I tak skvělé počtení, od kterého se nejde odtrhnout. Nejsem si ale jistá, zda bude bavit člověka, který neví o historii a vzniku Izraele vůbec nic - je tam dost pasáží o politice a kdybych neměla o tom povědomí, asi mě čtení moc bavit nebude.

historikola
11.08.2019 5 z 5

Velice pěkná a informacemi hutná knížka. Vypráví jak židé během války a po 2.světové válce zažívali další útrapy od "spojenců". Příběh vypráví jak osídlovali budoucí Palestinu a také vypráví jejich boje s okolními státy, aby si udrželi své těžce vydřené pozemky a osídlení. Je vidět, že i po válce někteří jedinci nedali pokoj židům. Je to hrozné jak se k nim chovali a ještě dnes chovají. Až se musím sám stydět. Rozhodně doporučuji si příběh přečíst. Tato knížka u mě vydrží a nebudu ji pouštět ze své sbírky knih. Za mě 100% výborný příběh.

1amu
02.08.2019 5 z 5

Většina komentářů k této úžasné knize" vyjadřuje to, co bych pouze opakoval. Ale u MonikyK bych to rád zopakoval: Povšimněme si co vše udělali politici Velké Británie v tom, aby zabránili Židům ve vzniku státu Izrael !
Leon Uris je vynikající spisovatel, jeho knihy se čtou jedním dechem ! Československo může být hrdé, co vše udělalo krátce po skončení II.světové války pro rodící se stát, který zdaleka v té době neměl na své straně většinu. (Ještě, že se to hlavní stihlo před rokem 1948).

Lila94
26.07.2019 5 z 5

Co je Boží zázrak, když ne vybudování státu Izrael?

kuky921
07.07.2019 4 z 5

Kniha je plná faktů, o kterých jsem nevěděla - např. blokáda britských jednotek při návratu židů do Palestiny. Knížka je zajímavá, ale četla by se lépe bez balastu...

alexis818
02.07.2019 5 z 5

Nádherný román,který vás obohatí o cenné informace z historie židovství.Mně osobně hodně dal,člověk si uvědomí spoustu věcí,které v naší existenci považuje za tak samozřejmé.Tohle dílo si zaslouží velký dík.

Alfondra
18.05.2019

Čteno jedním dechem. Kniha mě donutila si doplnit některé nedostatky ve vzdělávání, zejména poválečných dějin.

zdenaR
16.04.2019 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a vždy mě znovu dostala - je to moje srdeční záležitost (skvělá je i audio).
Obdivuji odhodlání, odvahu i vnitřní sílu národa, který přes tisícileté pronásledování a útrapy dokázal přežít a navzdory všem z pouště i bažin vyrvat úrodnou půdu i vlastní stát.
Kniha by se měla stát povinnou četbu ve školách, aby lidé nezapomínali.

Bolomsson
02.04.2019 3 z 5

Od této knihy jsem čekal přeci jen trochu více. Spousta užitečných informací o vzniku židovského státu, o kterých jsem neměl ani ponětí a opět jsem se utvrdil v tom, že Židé to ve své dlouhé historii neměli nikdy jednoduché. Fakta v knize byly výborné a velice užitečné, opravdu se čtenář hodně dozví a udělá si slušný obrázek o tom, jak vlastně vznikl stát Izrael, ale ten milostný příběh a vyobrazení Židů v knize v tom nejlepším světle, to už mi tolik nevonělo.

Taloš
24.03.2019 5 z 5

Seznámení se spoustou faktů, týkající se odhodlání židů v boji za svobodu a za vznik svého státu. Konstrukce obsahu pomocí několika příběhů a postav, který dokumentuje poměrně široké období s důrazem na emocionální vykreslení dějin židovství. Děj popisuje mj. urputnou schopnost židů se bránit – přesile a nerovným podmínkám. Tato jejich dovednost trvá vlastně dodnes. Je obdivuhodné, jak tento národ zvládl v minulosti všechna příkoří a z několika předem prohraných bitev vyšel vítězně. Okolnosti vzniku státu Izrael jsou vyobrazeny realisticky a zajímavé jsou i zmínky o vlivu Masaryka a podpoře Československa. Kniha dále v několika liniích vypráví o útrapách židů ať už před 2. světovou válkou, během nebo po ní. Většinou smutné osudy několika postav popisující osidlování Palestiny, zneužití moci v době britského mandátu, život v koncentračních táborech, pogromy, arabsko-židovský konflikt, ilegální přistěhovalectví atd. Historická fikce, která je pro mne knihou roku – nespočet faktů přibližující zakládání kibuců, hlasování OSN o vzniku Izraele, účelové postoje velmocí k židovské problematice, obnovu hebrejštiny, fungování Hagany a tradiční zvyky judaismu. Napětí, akce, romantika a emoce s přidanou edukační hodnotou.