Šaman

Šaman https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310159/bmid_saman-O6B-310159.jpg 5 879 138

Dynastie Coleových série

Proslulý Gordonův román, který sleduje osudy lékařské dynastie Coleů, se odehrává v USA v polovině 19. století. Mladý lékař Rob J. Cole se ocitne na útěku, poté co se účastnil politických nepokojů ve vlasti, a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových stopách… Western, historický román, detektivka i politický thriller, zároveň také přitažlivá kniha nabitá dějem, jemným humorem a erotikou – to vše je Šaman.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Shaman , 1992

Makkulka
18.02.2018 5 z 5

Krásná kniha, pro mě snad ještě hezčí než Ranhojič.

druzickaster
08.02.2018 5 z 5

Když jsem chválil Ranhojiče nemůžu tady jinak. Šaman se povedl. Osidlování Amerického kontinentu, boje s Indiány, válka Severu proti Jihu. Nelze si nevšimnout vztahu rodilých američanů k Indiánům a otrokům vůbec. Zajímavá je i rovina vztahů mezi muži a ženami, náboženství atd. Román má široký záběr a dobře se čte, děj se nezadrhává, takže můžu jen doporučit. A jdeme na Lékařku.

PetaZ
26.12.2017 2 z 5

Asi jsem trochu narusila vysoke hodnoceni, ale za me nic moc, cekala jsem od ni vic a ani dojem zadny ve me kniha nezanechala, skoda, kazdopadne neodlozila jsem a docetla, takze to uplny brak nebyl, jen absolvovat znovu bych to uz nechtela :-)

harena
17.12.2017 5 z 5

Konečně jsem se dostala k přečtení Šamana, který je pokračování Ranhojiče. Nádherný, čtivě napsaný poutavý román je plný lidskosti, ale jak tady všichni píší, Ranhojič byl ještě trošku lepší. Za Šamana 5* a za Ranhojiče 6 *. Určitě se k oběma knihám budu vracet, doporučuji všem.

Enthik
11.11.2017 5 z 5

Příběh o nadčasovém muži, který mě opravdu sebral. Propletení se skutečnými událostmi dává románu realistický nádech a ani vám nepřijde vymyšlený. Za mě 5 z 5.

yaja8823
31.10.2017 3 z 5

Velmi čtivá kniha, zajímavý příběh.... čtete v podstatě v jednom kuse...

146786
31.10.2017

Šáhla jsem po ní víceméně náhodou, ale kniha mě pohltila a 3/4 knihy jsem přečetla jedním dechem.Čtivě napsáno,spousta faktů z hitorie lékařství a Spojených státu jako takových. KOnec knihy, po smrti otce, už byl trochu rozvláčnější a nudnější, ale celkově hodnotím velmi pozitivně.

Janin
22.10.2017 5 z 5

Kniha Šaman mě zaujala moc.Je nabitá dějem,lidsky nádhernými příběhy,bohatá na zápletky.
Snad jen té ,,politiky "mohlo být méně.
Doporučuji.I když první kniha Noaha Gordona se mi líbila více.

zuzina88
07.10.2017 4 z 5

Pro mne slabší než Ranhojič, kniha mi nepřišla tak kompaktní... Příšlo mi, že autor do ní chtěl dát ze všeho kousek (příběh Šamanovýho otce, příběh Šamana,indiáni, politika), a tak jsem se v příběhu občas ztrácela. Kniha se jmenuje Šaman, ale dvě třetíny knihy jsou o jeho otci. Politické pasáže mě nebavily, přeskakovala jsem. Ze začátku příběhu mi vyprávění o zabydlování Šamanova otce dost připomínalo Mobergovy Vystěhovalce - i když pro mne jsou Vystěhovalci nepřekonatelní a právě příběh na rozdíl od Šamana kompaktní. A co mi vadilo, že se z příběhu občas vytrácela Sára, nebylo srozumitelné stárnutí postav . a Šamanovo "trénování" mluvení mi přišlo na tu dobu dost nepravděpodobné.

meluzena
04.10.2017 4 z 5

Ranhojičův praprapra...vnuk - žijící v době války Severu proti Jihu.

„Šaman“ však není šamanem - je to indiánské jméno, které dostal od skutečné indiánské šamanky kvůli svému zájmu o byliny.
Kniha líčí osudy Šamana a jeho otce - mužů stejných povahových rysů jako měl Ranhojič - urostlých klaďasů, obdařených šestým smyslem pro léčení, pilných, učenlivých a vytrvalých, věrných, čestných a vždy ochotných pomáhat a léčit, aniž by pro ně výdělek byl na prvním místě. Žena jejich srdce je jako na potvoru vždy jiného vyznání, což není na překážku lásce, ale jejich okolí.

Politické okolnosti té doby tvoří pozadí příběhu a ovlivňují jednotlivce víc, než by chtěli. Nelze se jich zbavit, ani před nimi utéct. Inu, každá doba má své.

Mindy
02.10.2017 5 z 5

Nádherné pokračování Ranhojiče, bohatý děj,moc pěkné

Schary
04.09.2017 5 z 5

Moc pěkné, i když Ranhojič byl o chlup lepší.....

akdar72
20.07.2017 4 z 5

Také se mi více líbil Ranhojič, podle mě v Šamanovi bylo politiky až příliš.

Kattunka
16.07.2017

Kniha se mi líbila snad i více než Ranhojič, opět velmi podmanivé vyprávění o osudech dalšího lékaře z dynastie Coleů odehrávající se na americké půdě.

hajrys
12.07.2017 5 z 5

Po Ranhojičovi jsme se nemohla dočkat a Gordon opět nezklamal. Jiné prostředí, jiná politická situace, ale myšlenka zůstává. Přesto všechno se mi Ranhojič líbil více.

Kerberos
30.06.2017 5 z 5

Pokračování ranhojiče,jiná doba,jiné prostředí a zase velmi čtivé.

Bolomsson
29.06.2017 4 z 5

Hezká kniha, avšak Ranhojič byl z mého pohledu ještě o stupínek výše, co se kvality a krásy příběhu týče. Úvod knihy mě až tak nenadchl, ale s přibývajícími řádky jsem se do děje vtáhl a nakonec musím hodnotit velice pozitivně. Hezká kniha, která nám přiblíží americkou válku Severu proti Jihu, život indiánů a jejich postupné vytlačování, pohrdání jimi a v neposlední řadě je kniha plná lékařských poznatků a metod tehdejší doby z pozice hlavních vykonavatelů Šamana a jeho otce Roba J. Colea.

hancijar
09.05.2017 4 z 5

Nevim, no. Kniha dobra, ale kdyz mam cist knihy co jsou oznaceny jako sagy ci dynastie, tak si predstavim, ze na sebe nejakym zpusobem navazuji, a ne ze je o nejake to stoleti potom. Ranhojici se to nevyrovna, ale zas nemohu rict, ze by nebyla hezka.

Vlasta155
06.03.2017 5 z 5

Nádherné pokračování Ranhojiče. Taky rozhodně stojí za přečtení. Marně přemýšlím, která z knih je lepší, obě mě naprosto nadchly. Jsou napínavé plné lidskosti, jedním slovem skvělé! Byla by škoda si je nepřečíst, protože v člověku trvale zanechají svoji stopu, touhu být lepším.

Hasič5
25.02.2017 odpad!

Doufám že tenhle díl
bude stejně dobrej jak ten
první,kterej byl mimochodem
fakt skvělej!