Šaman

Šaman https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310159/bmid_saman-O6B-310159.jpg 5 879 138

Dynastie Coleových série

Proslulý Gordonův román, který sleduje osudy lékařské dynastie Coleů, se odehrává v USA v polovině 19. století. Mladý lékař Rob J. Cole se ocitne na útěku, poté co se účastnil politických nepokojů ve vlasti, a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových stopách… Western, historický román, detektivka i politický thriller, zároveň také přitažlivá kniha nabitá dějem, jemným humorem a erotikou – to vše je Šaman.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Shaman , 1992

aktijnov
01.01.2021 5 z 5

Po Ranhojiči jsem raději chvíli počkala, než jsem začala číst Šamana. Ale zklamaná rozhodně nejsem. Krásné vyprávění se spoustou propracovaných postav....

Tensen
27.12.2020 4 z 5

Hezký napsaný kniha, dobře se čte. O něco více se mi ale líbil Ranhojič.

evvva
22.12.2020 5 z 5

Volné pokračování ranhojiče, pořád stejně dobré, pořád stejně kvalitní...jiná doba, pokrok v lékařství na pozadí války Jihu proti severu, a přece stále na hony vzdálené lékařským možnostem dneška...

maja2712
15.11.2020 5 z 5

Z trilogie jsem začala odprostřed zaujatá indiánskou historií o osidlování jejich území bílými lidmi všech možných profesí, vlastností, národností a zvyků a odvyprávěná prostřednictvím životního příběhu skotského lékaře a jeho rodiny. Nejraději jsem měla pasáže s indiány, zvláště s Makwa-ikwou, která v románu podávala svědectví o způsobu života, kterému asi 150 let po objevení Ameriky nebylo umožněno pokračovat. Zajímavé bylo prolínání lékařské praxe s šamanskými metodami a rituály indiánů. Těšilo mě sledovat osobnost Roberta Coela a cítit jeho vliv na manželku, syna Šamana i nevlastního syna. Kniha je velkolepým příběhem o několika zásadních událostech souvisejících se vznikem Spojených států Amerických: osidlováním území, vzniku rezervací pro indiány, válce Severu proti Jihu a svědectvím o tehdejší medicíně. Autor v tomto románu výborně vykreslil všechny události na základě pečlivě prostudovaných historických materiálů. Kniha byla čtivá a poučná.

EvikU.
29.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Román byl dobrý, ale ta část kdy byl Robert J. Cole ve válce se mi táhla. Moc politiky a nic moc se tam nedělo. Ale to byla jen malá část knihy.

Děsně moc se mi líbil začátek a konec knihy. Miluju to jak postupně objevují medicínu. Jak to co neuměli vyléčit v dřívějších století postupně umí. Ale zase přijde jiná nemoc na kterou jsou v té době krátcí.

Líbila se mi i moc část s indiány. Četla jsem už více knih o osidlování ať už Ameriky, Austrálie a pro žijící tam indiány to bylo opravdu kruté.

A lahůdka pro mě nakonec, že ač navzdory rozdílné víře si Šaman vzal Ráchel. Opravdu povedený román.

roman6788
04.10.2020 4 z 5

Na niektorých miestach je to podrobnejšie a preto už ku koncu nezostal čas trochu viac rozvinúť dej.

čtenářkax
05.09.2020

Dobré čteni. Akorát když byl doktor ve válce, tak jsem sem tam něco přeskočila. Ale jinak to bylo fajn. Čas rychle plynul v knize i mimo ni, až byl najednou konec a mně bylo jako vždy lito, že se musím s hrdiny příběhu rozloučit...

Atlantis
20.07.2020 5 z 5

Jak se mi líbil Ranhojič, tak ještě o malý stupínek výše je na mém pomyslném seznamu Šaman. Nejsem úplně fanoušek historického období, které tu Noah Gordon popisuje, protože americká válka Severu proti Jihu bývá většinou zobrazována plná patosu a prázdných řečí. Tady tomu tak není a je radost tuhle dobu sledovat, se všemi slastmi i strastmi. Fyzická omezení titulní postavy ještě přidávají této knize na zajímavosti, ale ve skutečnosti by asi mohly chybět.

pydla
23.05.2020 5 z 5

Noah Gordon je zárukou dobrého příběhu, silných osobností a poznání něčeho nového. Mladý lékař Rob Cole se účastnil politických nepokojů a je donucen okolnostmi utéct z vlasti. Připojí se k prvním osadníkům jedoucí do Ameriky na původní indiánské území. V drsných podmínkách začne provádět lékařskou praxi a léčit hrstku farmářů, zamiluje se a zplodí syna. Ten je však hluchý. I přes tento hendikep se synovi, který chce být lékařem jako jeho otec, podaří vystudovat a vrací se zpět do drsného kraje Ameriky, aby léčil usedlíky, léčí v těžkých podmínkách, nevzdává se. A nikdo mu neřekne jinak než....Šaman.
Pěkná a čtivá kniha, která Vás bude držet a nepustí až do poslední stránky.

irca3468
03.05.2020 5 z 5

Původně mě odrazovalo, že jde o western, není to můj šálek, ale naštěstí se dle mého nic takového neodehrálo:)
Bonusem pro mě byly reálie z války Severu proti Jihu a tažení proti indiánům. Vřele doporučuji.

pavel8652
10.03.2020 5 z 5

Další Gordonova pecka.
Ve válce Severu proti Jihu jsem se sice trochu ztratil,ale kniha jako celek bylo opravdu super čtení.

Mantikocka
15.02.2020 5 z 5

Opět krásná kniha o lékařích.
Dle mého názoru, pro mě ještě lepší kniha než ranhojič.

fruitbueno
13.01.2020 4 z 5

Pokud se vám líbil Ranhojič, autorův styl, tempo vyprávění, pečlivě budovaný příběh a spletí postav, nabídne vám Šaman takřka totožný čtenářský zážitek, přenesete se v čase o pár století dopředu, jinak zůstane vše při starém. Mě válka Severu proti Jihu moc nezaujala, doba Ranhojiče byla na můj vkus přece jen poutavější...

JurijMilkovic
08.01.2020 3 z 5

Určitě má lepší knihy, ale určitě je nezavrhuji. Chce to více času a při čtení pomalejší tempo.

vikyna9
16.12.2019 5 z 5

Prostě a jednoduše mě knihy dostaly.

bararich8
13.12.2019 5 z 5

Souhlasím s uživatelem harena, za Šamana 5*, Ranhojič by zasloužil 6*. Kniha je napsána opět poutavě, příběh vás vtáhne a odsýpá. Jediné, co mě moc nebavilo, byla ta válka, v tom jsem se docela ztrácela, ale to bude asi odporem k válkám a neznalostí amerických dějin.

hroneczek
13.12.2019 4 z 5

Velmi příjemná kniha - studnice informací a historických souvislostí - především z lékařského prostředí (kde čtenáře musí zaujmout názor na tehdejší způsoby léčení), zdroj napětí i lehké a decentní erotiky. Ranhojiče jsem zatím nečetla, ale vůbec mi souvislosti nechyběly.

PavlineCZka
08.11.2019 3 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha nenadchla jako většinu hodnotitelů zde. Příběh by sice nebyl tak špatný, ale jedná se již o 3. knihu od autora, kterou jsem četla, a mám nepřekonatelný dojem, že se knihy velice nápadně a nenápaditě podobají.
Například ta podobnost, že v knize Ranhojič i Šaman mají hlavní postavy tytéž nadpřirozené schopnosti, že dokáží vycítit stav pacienta a přicházející smrt dotykem ruky?! Nuda. To autor opravdu moc fantazie do nových knih nevkládá. Jinak propojenost s indiány tentokrát nebyla špatná.

Pajule
17.10.2019 5 z 5

Jedina kniha, kterou jsem cetla vice nez jedenkrat. Dokonala.

Szekynka
01.09.2019 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení, na které nedám dopustit, zatím mě nikdy nezklamal.
Šaman mě opravdu bavil. V knize se snoubí velká mozaika vzájemně se proplétajících osudů a příběhů. (Na začátek na mě trochu moc jmen, ale v závěru mi to ani nevadilo). Příběh vypráví o rozmachu USA, indiánech, pohledu lékaře na svět a společnost, vývoj medicíny a využití v občanské válce, soužití různých náboženských vyznáních a osudech Colových. Příběh obou Robů mě chytnul od začátku. Pro mě parádní čtení, ke kterému se možná ještě vrátím.