Šaman

Šaman https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310159/bmid_saman-O6B-310159.jpg 5 879 138

Dynastie Coleových série

Proslulý Gordonův román, který sleduje osudy lékařské dynastie Coleů, se odehrává v USA v polovině 19. století. Mladý lékař Rob J. Cole se ocitne na útěku, poté co se účastnil politických nepokojů ve vlasti, a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových stopách… Western, historický román, detektivka i politický thriller, zároveň také přitažlivá kniha nabitá dějem, jemným humorem a erotikou – to vše je Šaman.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Shaman , 1992

Zuzu88
02.04.2014 5 z 5

Kniha se mi zdála zpočátku nezáživná,zdlouhavá,pasáže týkající se války příliš rozvláčné..Příběh však byl silný,poučný..Po dočtení jsem se začala vracet k již přečteným pasážím a zjistila jsem,že pro mě bude Šaman se svým poselstvím kniha,ke které se určitě ještě vrátím...

dulidu
29.03.2014 5 z 5

Proti Ranhojičovi je Šaman míň napínavý, ale určitě stojí za přečtení. I když některé popisné pasáže bych klidně přeskočila. Rozhodně je to poutavý příběh mužů - Šamana a jeho otce, kteří se nedají srazit na kolena nepřízní osudu a svázat konvencemi. Žijí podle svého svědomí.

danka13
16.03.2014 4 z 5

Škoda, že jsem jako první knihu četla Ranhojiče, líbil se mi více, ale kniha je čtivá a zajímavá.

macekd
03.03.2014 3 z 5

Přečteno... po první knize Ranhojič je Šaman poněkud slabší. Volné pokračování je opět čtivé, hodně popisné, ale Ranhojič byl dle mého svižnější, i zápletka byla víc napínavá.
Přesto všem doporučuji, stojí za to si tuto trilogii přečíst.

hankapimi
22.01.2014 4 z 5

Volné pokračování Ranhojiče o osudech lékařské rodiny Coleů, tentokrát zasazený zhruba do období občanské války Severu proti Jihu. Poutavý, krásný příběh o Robovi J.Cole,, který stanul mezi prvními osadníky na indiánských územích, konflikty mezi novými osadníky a původními Indiány, jejich každodenní život, hlad a vysídlování, problémy židovských osadníků a jejich tradice. Šaman, Robův hluchý syn si přeje kráčet v otcových stopách a být obyčejným lékařem pro obyčejné lidi. Držela jsem mu palce a obdivovala jsem Roba, jak pevně, trpělivě, neúnavně a s pokorou šel za svým cílem ! A také mě při čtení bavilo téměř detektivní pátrání po pachatelích zločinu, který se objasnil až po mnoha letech.. Velmi obohacující a poučná kniha, nádherný příběh, vřele doporučuji, spolu s Ranhojičem se k Šamanovi určitě zase vrátím !!!

Andy74
30.12.2013 4 z 5

Šamana jsem četla dlouho, ale stálo to za to. Popis pitvy v "polních podmínkách", barvitě vylíčené operace.... tak nějak jsem si to uměla představit, jako bych to viděla ve filmu :o) Kniha krásná a přitom smutná. Ale jsem za ni ráda. Měla jsem ji půjčenou, ale dodnes vzpomínám....

dulenka
27.10.2013 5 z 5

Číst Šamana je nádherný zážitek, spousta zajímavých informací, citlivě vykreslené charaktery..doporučuji a hned se chystám číst další knihy tohoto autora, protože jeho styl psaní mě nadchl. Díky*

zamiokula
28.09.2013 5 z 5

tato kniha mne před mnoha lety donutila přečíst i autorovy všechny ostatní .Ovšem nenazvala bych jí westernem,to myslím je dost zavádějící..především je to krásný a čtivý příběh,,u kterého se rozčilujete,i slzíte a naprosto vás charaktery jednotlivých postav. pohltí.přečetla jsem jí jedním dechem a nemohla se od ní odtrhnout.Dodnes se k ní občas vracím a pokaždé je to stejně příjemný čtenářský zážitek!kdo nezná tomu vřele doporučuju:čtěte!Zrovna tak Lékařku a skvělý Tribunál smrti!

Jarisko2
21.09.2013 5 z 5

Nádherná kniha.. Nebudu opakovat slova čtenářů, jež ji okomentovali přede mnou, jen si dovolím doporučit čtenářce "kattyV", aby si ji přečetla znovu a zkusila najít místo, kde byl starší Rob J. Cole "zavražděn" a kde mladší Rob J. Cole "mstí otcovu smrt". Bude to mít těžké, protože taková místa tam opravdu nejsou. Otec umírá, nakažen břišním tyfem, a to díky nešťastné shodě náhod. Přesto, že se mu podaří ve zdraví přežít nejen obč. válku, ale i každodenní pobyt mezi spoustou lidí, nemocných na vše možné, a to také díky jeho, ostatními vysmívané, pečlivosti v hygieně, nakonec ho smrt najde právě díky neznalosti hygieny u jiných..

Zdenekvdf
11.09.2013 5 z 5

Po Ranhojiči další skvělý román od tohoto spisovatele. Napsán velice čtivou formou o zajímavých osudech členů z rodu Coleů před, během a po občanské válce. Dobové reálie i historická data jsou poutavě a nenásilně zasazena do příběhu, že nebudou vadit ani čtenáři, pro kterého americká historie 19.století není zrovna ta pravá káva.

Michaela91
01.07.2013 5 z 5

Celá trilogie je naprosto úžasná. Zajímavý a poutavý příběh. Ale tahle kniha mě ze všech zaujala nejvíce. Moc dobře se čte.

stopař
03.05.2013 5 z 5

Nelze než vychutnat si nádherně napsaný příběh,výborně prokreslené postavy ....

hata21
11.04.2013 4 z 5

Opět skvělým srhujícím "gordonovským" způsobem napsána kniha. Též zajímavě popsána situace v Americe v období války Severu proti Jihu. Doporučuji přečíst!

kattyV
15.02.2013 5 z 5

Volné pokračování Ranhojiče - osudy dalších dvou lékařů z rodu Cole. Otec Rob prchá ze Skotska a usazuje se na americkém západě. Netrpí předsudky, a proto léčí stejně ochotně bílé osadníky i indiány. To mu způsobuje i problémy. Kdosi zavraždí jeho indiánskou asistentku a on nikdy nezjistí, kdo všechno se na jejím zabití podílel. I jeho smrt nakonec dostihne. Během epidemie se nakazí břišním tyfem a zemře.
Jeho syn Roby bojuje své vlastní boje - po onemocnění z dětství ohluchne a musí vybojovat řadu bitev než se mu podaří stát se lékařem, projít ve zdraví bojištěm občanské války, zachránit svého bratra a pomstít smrt. Nakonec pokračuje v otcově cestě - být "obyčejným" lékařem pro "obyčejné" lidi.

princesse
14.10.2012 5 z 5

Po letech jsem se k této knize vrátila a neudělala jsem chybu. Během pár dnů přečteno, neskutečně čtivá a výborně napsaná kniha. Doporučuji všem, krásné čtení, které rozhodně nezklame. Chystám se na Posledního žida.

rose
09.01.2012 5 z 5

Nádherný román nabitý dějem a krásnými postavami. Osudy skotského lékaře v Americe, osudy jeho rodiny, jeho hluchého syna Šamana... prolínání různých kultur od židovské až po indiánskou... krásné čtení.

čef
31.12.2011 5 z 5

Ano, skvělý román to jistě je, jenom bych poněkud hnidopišně opravil, nikoliv z doby dobývání Divokého západu, tento motiv není jistě rozhodující. Tato doba byla již také poněkud pryč, konaly se víceméně jen lokální drobné potyčky, vynecháme-li samozřejmě Little Big Horn atd., s celkově dávno již historicky poraženými Indiány, kteří již delší dobu nebyly schopni čelit trvalému přílivu bělochů. Tuto dobu Američani spíše nazývají průmyslovou revolucí a obdobím občanské války. Jinak je kniha velmi povzbudivá, podobně jako i v ostatních románech autora, dává čtenáři jasnou zprávu, že cílevědomé úsilí se musí dlouhodobě vyplatit.

kedalch
21.03.2011 5 z 5

Velmi volné pokračování Ranhojiče - stejně čtivé a napínavé. Skvělý román z dobývání Divokého Západu.