Šaman

Šaman https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310159/bmid_saman-O6B-310159.jpg 5 879 138

Dynastie Coleových série

Proslulý Gordonův román, který sleduje osudy lékařské dynastie Coleů, se odehrává v USA v polovině 19. století. Mladý lékař Rob J. Cole se ocitne na útěku, poté co se účastnil politických nepokojů ve vlasti, a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových stopách… Western, historický román, detektivka i politický thriller, zároveň také přitažlivá kniha nabitá dějem, jemným humorem a erotikou – to vše je Šaman.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Shaman , 1992

Alizon
10.02.2017 5 z 5

Ranhojic se mi asi libil o trosku vic (coz asi bylo dano i vice atraktivnim/exotictejsim prostredim), ale i tak mohu hodnotit Samana velmi dobre. Krasny roman sledujici zivotni pout hned dvou hlavnich hrdinu zasazeny do neklidneho obdobi poloviny 19 stoleti zahrnuje pestrou paletu postav a udalosti. Noah Gordon opet ctenari predklada poutavy dej, zajimave postavy, a jak je uvedeno v anotaci, mame od kazdeho trosku - historie, politika, osudy indianu, valka jihu proti severu, pronikani osadniku dal a dal na zapad, nabozenske a politicke trenice, boj s handicapem, touha jit za svym snem a laska k tomu. Vaham ted zda se pustit do tretiho dilu trilogie "Doktorka", asi necham "Samana" chvili odlezet, abych nesrovnavala - knizka z 20 stoleti uz musi byt svoji podstatou jina, tak se nechci dockat zklamani. Jak uz tu psali jini ctenari, libil by se mi jeste jeden dil Dynastie Coleovych zasazeny casove mezi Ranhojica a Samana, treba takove 16 stoleti v Anglii se nabizi samo, ovsem to asi zustane jen pranim ctenaru. Kazdopadne Samana radim do doporucenych.

MosKat
30.01.2017 3 z 5

Ranhojič byl lepší, zábavnější.

tinka1974
27.01.2017 5 z 5

Čekala jsem podle názvu něco jiného, ze starých dob. Ale ano lábilo se mi to. Úžasný příběh, četl se jedním dechem. Až před koncem jsem zjistila, že je to pokračování Ranhojiče. Ten už také čeká

Godžaver
14.01.2017 5 z 5

Šaman se mi líbil nejvíc z celé trilogie.

Riccia
07.01.2017 5 z 5

Vydařené pokračování Ranhojiče. Zavádí do jiné doby, na jiný kontinent, do jiných osudů, ale je stejně skvělá.

Andvejka
01.01.2017 5 z 5

Vůbec nechápu, proč jsem tenkrát knihu odložila po přečtení dvou třetin, když zbývalo tak málo k dočtení hezkého příběhu (ve finále dočteno za 3 vánoční večery). Šaman se mi četl opravdu hezky a zase mi o něco víc přiblížil to, jak lidé žili. Jsem ráda, že jsem si přečetla celou trilogii o lékařské rodině Coleových.

Jara 56
04.12.2016 5 z 5

Trochu jsem se zalekl, když jsem v komentářích četl, že je to z období války Sever proti Jihu, moc tyto krvavé romány nemusím, ale kniha překonala očekávání a nadchla mě, stejně jako předtím Ranhojič i když ten je z jiného soudku. Je to krásně napsané, postavy jsou pečlivě popsané, včetně různých povahových rysů a to jak u indiánů, tak třeba postava Matky představené zakládají nový klášter. Prostě parádní román a vřele doporučuji k přečtení.

francouz
06.10.2016 4 z 5

Noah je výborný vypravěč. i když Ranhojič je opravdu nepřekonatelný, ale pokračování ságy rodu Colu, posazeného do války Severu s Jihem je velmi zajímavé. Hlavně se mi líbilo, to jak je důležité se nevzdávat. At´ už se jedná o postižení, které Vám nedává moc šancí na to aby jste naplnili Váš sen, prostě a jednoduše běžte za ním. To jak se šaman učil mluvit mě opravdu dostalo.
A za další, pro mě velmi důležité, je, že pokud jste svědkem křivdy, nenechte ji nepotrestanou, přece ji nenecháte jen tak běhat po světě. A to se mě na knížce velmi líbilo. To naplnění poslání člověka, který chápe, že je zde za nějakým účelem, spojené s vypravěčským talentem spisovatele, dělá z toho románu velmi zajímavé čtení, i když musím znovu zopakovat, že Ranhojič byl prostě jenom jeden.

canis
01.10.2016 5 z 5

Krásná kniha - otevřela mi cestu k ostatním knihám od stejného autora.

Hana86
23.09.2016 4 z 5

Velmi poutavá kniha, dobře se četla. Příběh obou hlavních hrdinů mě bavil. Život za války Severu proti Jihu byl realisticky vylíčen ze strany vojáků i civilistů. Nesnášenlivost bělochů považujících se za rodilé Američany (jen proto,že se už v Americe narodili)k bělochům, kteří jsou noví osadníci je zarážející, když všichni vlastně přišli z Evropy. A to už nemluvím o tom jak se zachovali k Indiánům, jediným opravdu původním obyvatelům. Ta realita je opravdu hrůzná.
Ranhojič se mi líbil více a mrzelo mě, že obě knihy dělí 800 let. Škoda, že není ještě nějaký příběh někde v mezidobí.
A jen taková drobnost-škoda, že Rob neřekl Šamanovi, odkud pochází onen skalpel z modré oceli, který si předávají lékaři jejich rodu. Že by to nevěděl? A kde skončila Ibn Sínova kniha dovezená z Persie prvním lékařem rodu? ☺
Příběh je western, detektivka i historický román. Doporučuji ke čtení.

Manyna
09.09.2016 5 z 5

Nádherná a procítěná knížka, která mě okouzlila...nevím, co víc napsat, protože tuhle knihu si musí každý prožít sám v sobě. Už mi zbývá se jen vrhnout na Ranhojiče, kterého jsem přeskočila, takže doufám, že nebude ještě lepší, protože by mi nestačily hvězdičky :)

tereza3049
24.08.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale asi se mi víc líbil Ranhojič. ;)

Jap
22.08.2016 5 z 5

Krásné pokračování lékařské dynastie Coleů.

ritz
18.07.2016 5 z 5

Úžasná sága z amerického prostředí, mě se moc líbila hlavní postava "starého doktora", ale mladý Šaman byl nepřekonatelný. Za mě plný počet hvězdiček.

Natyna3
27.06.2016 5 z 5

Opět geniální! Měla jsem to štěstí, že jsem serii shodou okolností nečetla chronologicky po sobě. První kniha- Ranhojič mě naprosto uchvátila!!!! Je to moje srdcovka. Potom se mi dostala do ruky Lékařka, která byla velkým zklamáním. Naštěstí jsem sérii uzavřela knihou Šaman, která byla stejně jako Ranhojič výborná! Proto je můj celkový, konečný dojem velmi pozitivní.

ken-zo
25.06.2016 5 z 5

Kniha splnila vše, co od dobré knížky čekám: obsahuje poutavý příběh, je čtivě napsaná, dost dlouhá, ale zároveň bez "hluchých" míst, a navíc s historickým přesahem.

haluz
18.03.2016 5 z 5

Pokračování mého oblíbeného Ranhojiče - jiná doba, jiní lidé, jiná země, jiný příběh a přesto stejně dokonalé ! :)

lenka70
13.03.2016 5 z 5

Opět přenádherná kniha! Autor je skvělý vypravěč....

Kraken84
11.03.2016 4 z 5

Děkuji autorovi, že mi umožnil znovu prožít pocit který cítíte, když někomu pomůžete/zachráníte život. Ocitl jsem se uprostřed války, v kempu indiánů, v slamu Irských přistěhovalců v Bostonu. Sledoval jsem osidlování prérie měnící se v město. Prožil jsem dva naplněné lékařské životy - otce a syna. Kniha dokáže zahrát na něžnou strunu smyslné erotiky a obsáhne i surovou krutost amputace končetin bez umrtvení nebo trýznivé vědomí nepotrestaného krutého zločinu. Vše z toho je v plynule se rozvíjejícím ději Šamana. (na rozdíl od mojí recenze)

mala49
08.03.2016 5 z 5

Přečetla jsem si, (už po několikáté) Ranhojiče a Šamana. Po té třetí knize už sahat nebudu, pro mne osobně byla jaksi "přesmoc".
Vzhledem k tomu, že děj těchto dvou knih dělí cca 800 let, docela bych brala příběh nějakého dalšího Dr.Colea právě v tom prázdném časovém intervalu. Tolik se za ta století toho událo, místo pro dalšího R.J.Colea by se určitě našlo. Škoda.

Nějak mi nejde přidat hodnocení. Dávala jsem 5 hvězdiček, ale nezobrazují se. Někde dělám chybu.