Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175147/bmid_dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 5 2118 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

tony64
26.12.2015 5 z 5

Bylo to,jako mit druhe Vanoce.Snazite se nic necekat. Rozbalite pribeh,trochu se v nem probirate a snazite se nedavat najevo,ze by se vas mohl dotknout a spustit nejake nepredvidatelne reakce. A nahle exploze ! Pribeh ve dvou rozdilnych svetech vas pohltil a nahle je tu konec,ktery predznamenal nove zamysleni o tom,jak je nas svet fantasticky.Ze stoji za to v nem zit a nalezat jeho skryte krasy dnes i v minulosti. Nemohu hodnotit genia,kterym je Noah Gordon...Mohu se mu jen poklonit.

klokan.1905
19.12.2015 5 z 5

Myslím, že vše už bylo napsáno v komentářích níže... Kniha je fantastická a nedivím se, že momentálně má hodnocení 94 %...

alepav
04.12.2015 5 z 5

Kniha i její volné pokračování ( Šaman a Lékařka) opravdu nádherné čtení, ke kterému se dá vracet. Naopak film mne velice zklamal.

mikesnela
23.11.2015 5 z 5

Knížku jsem poprvé přečetl za tři dny.Podruhé asi po roce za týden.Věc od které se nedalo odejít.Gordon je geniální vypravěč.Člověk má pocit že musel snad opravdu žít v té době :-)
Dokáže popsat děj,místa i situace tak že je skutečně vidíš.Existují skvělé knihy ale tahle je mimo škálu hodnocení.Sice jsem dal 5* ale jen proto že nešlo dát 7 :-)

IvanaVar
10.11.2015 5 z 5

túto knihu som si požičala a otvorila asi o 11tej v noci - v anotácii som čítala, že príbeh z 11. storočia - zafučala som, že no zbohom - začala som čítať a skončila som o 5tej ráno, ale dočítala som ju celú :o) tak živo a pútavo opísané obdobie - krása - priam som cítila ako si varili v prírode a zbiehali sa mi sliny - a to som vegetarián :o)))))

Jap
03.11.2015 5 z 5

Knížku jsem doslova zhltl. Přemýšlel jsem, jak popsat své dojmy z knihy a předchozí komentář uživatelky "Alizon" mě dokonale předběhl a mohl bych se pod něj podepsat. Jen snad s tím rozdílem, že já těch stránek za poslední večer přečetl víc :-)

Alizon
03.11.2015 5 z 5

Krasna knizka. Bavila me jak prvni cast, kdy Roby cestoval s Bradyrem a ucil se umeni ranhojice (a bylo mi lito kdyz tato cast skoncila) tak cast druha, kdy se Roby rozhodne stat lekarem a cestuje do Persie. Krome pribehu samotneho Robyho je v knize krasne nacrtnut stret trech svetu - arabskeho, zidovskeho a krestanskeho - bez nejakeho detailniho nudneho filozofovani - spise se pred Vami pomalu kresli obraz jako z Tisice a jedne noci - ale pozor o pohadku se rozhodne nejedna - spis o syrovou realitu stredoveku. A to ma Roby vlastne celou dobu neuveritelne stesti. Poslednich sto stran jsem docetla behem jednoho vecera a litovala ze se pribeh mohl jeste vice rozvinout po navratu do Anglie, jak se mi nechtelo knihu odkladat. Doporucuji a chystam se na Samana.

Danka1975
14.10.2015 4 z 5

Čtivá kniha, poutavý příběh, . . . opět sázka na jistotu autora :-) . při čtení vidíte poušt, Persii, Anglii, židovské tradicice, reálný život lidí v popsané době, propracovanost postav!!! . .s těšením jsem si pustila film, který se knihou se rozhází v klíčových tématech (dle mě :-((((), . . . doporučuji vmímat film, který měl jinou předlohu :-). ., pak film milý a poutavý!!!! Proto za mě, když vidím na přebalu filmové zpracování, trochu mě to "odrazuje" :-(.. .. .

Danielka001
05.10.2015 5 z 5

nádhera - jednoduše nádhera... nenapadá mě jiné hodnocení... tato kniha si zaslouží obdiv a úctu

orinka3
02.10.2015 5 z 5

Nádherná kniha - tak na šest hvězdiček:) Bohatě vrstvený příběh, spolu s hlavním hrdinou knihy poznáváme různá prostředí i kultury, pochopíme středověké myšlení a často narazíme na vysvětlení něčeho, čemu jsme zatím dobře nerozuměli. Doporučuji všem, kdo mají rádi knihy s filosofickým obsahem i těm, kdo mají rádi spád a dobrodružství.

studienka
29.09.2015 5 z 5

Noah Gordon nesklamal, uzasne napisany pribeh, velke rozpravacske umenie, do detailov prepracovany pribeh, miestami cestopis, neda mi nedat plnych pat hviezdiciek.

Jade
27.09.2015 4 z 5

Kniha poutavě seznamuje s počátky lékařství.

povi
20.09.2015 5 z 5

ufff, Ranhojič dočten. Mám z téhle knížky vcelku rozpolcené pocity.... Na jednu stranu skvěle zasazený děj do, mnou milované, Anglie jedenáctého století, posléze cesta na Východ, z čehož jsem zprvu byla poněkud rozpačitá (pro mě zatím nepříliš probádaná oblast), nicméně nakonec jsem z Persie byla nadšená :-) Co mi dále přidělávalo trochu vrásky, byla skutečnost, že Robymu defakto všechno v životě procházelo se štěstím - bradýř se ho ujal a byl mu skvělý učitelem, dokázal se bez problému vydávat za žida a s karavanou se dostat do Isfahánu, přes počáteční nepatrné problémy si na něj najednou šáh vzpoměl a jen tak mu udělil chalát, čímž mu otevřel cestu ke studiu medicíny... Znovu se setkal s Mary, se kterou měl syna, zplození druhého syna bylo odbyto dvěma stranami o tom, že si ji nárokoval šáh, když se to pak Roby dozvěděl, byla chvíli tichá domácnost, ale pak najednou vše ok... Napadení Isfahánu a jejich vcelku bezproblémový odchod.... Nějak mi tu chyběl tvrdší děj, rozvinutý děj, těch deset let v Persii hrozně uteklo a bylo to vzaté tak nějak jendím dechem... Ale je pravda, že jsem čekala něco na způsob K. Folleta a jeho Pilířů země nebo Navěky věků, což jsou snad nenapodobitelné romány s mnohonásobkem stran, kde se život hlavní postavy opravdu měl šanci a prostor rozvinout. A taky jsem, kvůli nedostatku času, Ranhojiče louskala skoro tři měsíce, což je ŠPATNĚ a jesem si toho vědoma, takže si ho přečtu znova, jakmile trochu pozapomenu, o čem byl :-) ALE! Konec byl hodně divokej, to zase musím uznat, že návrat do Londýna mi vehnal do očí slzy.... A úplně nejvíc mě dostalo, že zapoměl Mirdinovu hru.... Knížka byla dobrá. Ale musím ji přečíst v lepším rozpoložení. A teď se vrhnu na Šamana :-)

Irisek22
14.09.2015 5 z 5

Díky této knize jsem začala po devíti letech opět číst.

Moška
09.09.2015 5 z 5

Parádní příběh, výborné zpracování, uvěřitelný příběh. Přistupovala jsem k Ranhojiči, jako ke všem slavným knihám, opatrně a nezklamal mne. Doporučuji.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Velice krásný příběh. Z mého pohledu i velmi poučný. Je zajímavé, jak Persie v době, kdy Evropané upalovali čarodějnice a všechny nemoce léčili pouštění žilou, uměla operovat nádory, amputovat úspěšně končetiny a další chirurgické zákroky. Trochu mě překvapila kastrace eunuchů, zvláště to, že museli nosit po kapsách trubičky,aby mohli vyměšovat. Obdiv autorovi.

Vendy1020
14.08.2015 5 z 5

Celkem šokující kniha tu asi po třetí a nikdy nebudu mít dost. Pro mě naprostá jednička.

Atalera
12.08.2015 5 z 5

Zdařilé dílo !!!

jindrusa
20.07.2015 5 z 5

Ranhojič byl, je a bude jednou z mých nejoblíbenějších knih!!!!!

Petrasuvicka
19.07.2015 3 z 5

No... jak to pojmout... Ranhojič má spoustu vrstev, podrobných a detailních, které postupují fakt po centimetrových krůčcích směrem k jádru příběhu. Jenže až moc pomalu a až příliš do detailu, takže máte pocit, že pořád stojíte na místě a jen tak přešlapujete v kilometrové frontě. Knížka i příběh jsou zajímavé, bezpochyby, ale... dost těžko stravitelný kousek na pár počtení.