Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175147/bmid_dynastie-coleovych-ranhojic-9Ri-175147.jpg 5 2122 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající touze po vědění a vzdělání a uskutečňování šlechetného cíle. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto aby je léčil, aby se stal lékařem. Proto se vydává do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicenu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve pohoršení, ale s pomocí svých přátel , mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

sépie
21.11.2014 5 z 5

jo jo jo .)))moje další krevní skupina .)))moc hezky psané .))))pokaždé se těším i na zfilmování, ale v tomto případě ....no.....co nadělám ))))všechno realizovat nejde)))

MarkétaLore
20.11.2014 5 z 5

Tak právě dočteno, za 28 let jedna z mála knih u kterých jsem nakonec brečela, ne proto že je tak sladký, ale že je tak opravdový. V knize je spoustu posatav, některé jsem milovala, některé nenáviděla. Nemůžu prozrazovat děj. Každý má jiný vkus, největší zklamání je z největších očekávání, u mě je tahle kniha úplně nejvíc.

Jitkajitka
29.10.2014 5 z 5

Jedna z mých top 10. Už jsem ji četla 4x a pořád se mi líbí.

Andy74
28.10.2014 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem se knihy jako historického románu trošku bála. Nejsem moc kamarád s dějepisem.
Ale tato se četla jedním dechem, 600 stránek žádný problém. Opravdu nádhera!
(mám ráda "lékařské prostředí", všechny ty nemoci, řezání, pitvy, pijavice a jiné fujtajbly). A milovníci gastronomie si také příjdou na své :o)))
To že jsem se motala v době mi bylo úplně fuk.
Vloni jsem četla Šamana, ale Ranhojič se mi líbí víc a četl se mi mnohem líp.
Doporučuji jako krásný dárek :o)

mája1970
22.10.2014 5 z 5

Nádherná kniha přečetla jedním dechem.

LéňaM
14.10.2014

moc krásný příběh. četla jsem jedním dechem. Všem vřele doporučuji

Zedbernik
10.10.2014 5 z 5

Překrásná knížka, po přečtení prvních stránek jsem se od ní už nemohl odtrhnout. Jeden z mých nejoblíbenějších historických románů.

May
29.09.2014 4 z 5

Velmi dobrá kniha, skvěle a čtivě napsaná, ale mně se maličko táhla ....a klidně bych se obešla bez podrobností o operacích apod. Ale plně souhlasím s FLYCAT, že někteří lékaři by si měli vzít z Roberta příklad stran přístupu k pacientům! :-)

flycat
24.09.2014

Krásná kniha,výborně napsaná.Stojí za přečtení.Pro některé lékaře bych doporučila jako povinnou četbu:o)

petka-2007
15.09.2014 5 z 5

Tak tato kniha ve mne zanechala spousty dojmů ....(pouze a jenom v dobrém slova smyslu). Krásně napsaný poutavý příběh. Rozhodně stojí za přečtení! Ke knize jsem se dostala zcela náhodou přes doporučení kamarádky a jsem za to opravdu ráda!

Mám nutkání shlédnout i film, ale mám obavy, abych nebyla zklamaná....

Pawlisman
11.09.2014 5 z 5

Sice již trošku oddechový historický román i přesto se děj nezastaví, mění se nám prostředí a hrdina se vyvíjí. Krásné vůně jídel z anglického putování, krásné historické postřehy. Čte se skvěle a nejde o ztracený čas.

Téjuš37
11.09.2014 4 z 5

Krásná čtivá kniha, prakticky se od ní neodtrhnete. A pokud jste neviděli film, ani to nedělejte. ;) Poslední hvězdičku si nechám kvůli konci, který mi přišel takový nemastný neslaný.

Babo
04.09.2014 5 z 5

Krásná knížka,nalákala mě i do kina.Kniha je ale kniha.Člověk může zapojit svoji fantazii .

ponti
29.08.2014 5 z 5

Krásná, poutavá, obohacující kniha.

ivzu77
25.08.2014 5 z 5

Asi po 12 letech jsem opět sáhla po této knížce, kterou jsem měla doma ve své knihovně a pustila jsem se znovu do jejího čtení. Impulsem pro mne bylo aktuální filmové zpracování, které jsem ale chtěla shlédnout až po přečtení knihy. Kniha mne velice chytla a četla jsem ji jedním dechem. Osud chudého chlapce v první polovině 11.stol., který to nemá v životě od počátku lehké a přece ví, kam chce dojít a čím chce být. A ta touha ho žene přes všechny strasti nuzného života z Anglie, přes Evropu ( potěšilo mne, že je zde zmíňka i o Čechách a městě Brně ) do Asie, přes různé společenské vrstvy, přes různá náboženství, lidské osudy, nemoci, smrt, lásku .... touha pouze po tom vykonávat to skutečné užitečné povolání .... můj obdiv pro takového člověka.
PO SHLÉDNUTÍ FILMU: musím doplnit můj pochvalný komentář na knihu, která je sice podkladem pro filmové zpracování, ale daleko převyšuje film svou kvalitou. Velice mne mrzelo, že filmový tvůrci se nedrželi více než 25 % obsahu knihy, pomalu vše bylo jinak než autor napsal. Film se mi líbil, herec hlavní postavy Roba má charisma, ale pokud je něco natočeno na základě knižního bestselleru, tak proč se sakra podle něho netočí doopravdy???

Kee
20.08.2014 5 z 5

Ranhojič mě vzal na místa, na něž jsem se chtěla vždycky podívat. :-)
Rozsáhlý román, který s citem a láskou jemně vypráví příběh chlapce, který se rozhodl jít za svým posláním téměř přes půl světa, aby nalezl svého učitele.

Líbí se mi, jak jsou zde popsáni židé, jelikož jde o velice věrný obraz, jenž se dá použít i na dnešní dobu. Díky tomu, že část mé rodiny žije v Izraeli vím moc dobře, jak si tento národ cení vědomostí, studia, dětí, svých bližních i historie. Neříkám, že všichni, ale opravdu jsou přátelští a nesmírně hodní.

Nevím, co dodat, protože hodnota této knížky je nevyslovitelná. Popisuje život jednoho, a přitom mnoha.
Je v něm tolik...

Rybule
20.08.2014 5 z 5

Krásná a čtivá kniha, vtáhne do děje. Přiblíží rozdílný život ve středověku v Evropě a Asii. Po přečtení jsem ji koupila mamince jako dárek. Moc jsem se těšila na film, ale zdaleka není tak pěkný jako kniha, včetně toho, že některé pasáže zcela chybí.

evrdli
05.08.2014 5 z 5

Krásná, hodnotná kniha. Prolíná se v ní příběh, poznatky z historie, lékařství, židovské téma. Úžasně čtivá, jdu na Šamana.

zuza-ce
31.07.2014 4 z 5

krásné čtení

marataheja
31.07.2014 5 z 5

Kniha se mi velmi libila, mohu jen doporučit... :-)