Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286248/bmid_dvur-trnu-a-ruzi-5Mh-286248.jpg 4 4326 878

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses , 2015

Belgarion
10.07.2017 4 z 5

Dvůr trnů a růží je dívčím (rozuměj romantickým) příběhem, který spojil několik pohádkových motivů (Kráska a zvíře, Popelka, prokletí, tři úkoly, ...) a zabalil je do fantasy světa. Na nic si nehraje a jako takový plní dobře svůj účel. V příběhu nenajdete propracovanou psychologii postav (hrdinové jsou kladní nebo záporní a jejich motivy jednoznačné), ani mnohovrstevnatě vystavěný příběh (neočekávaných zvratů je poskrovnu). Osobnosti i vzájemná láska hlavních hrdinů jsou sladké jak pouťová vata, fantasy svět je jako projížďka na létající labuti v barevné mlze, která občas zalétne do strašidelného zámku, abychom se ke svému hrdinovi musely pevněji přitisknout. Příběhu nelze odepřít jeho čtivost, napětí a zajímavé vedlejší postavy. Dívky a ženy budou slastně vzdychat přilepené jak mouchy na cukrkandl, mužská část čtenářů si bude připadat jak na koncertě Luneticu.

Adele02
10.07.2017 4 z 5

Tak jo. Ten konec to vytáhl na čtyři.
Začátek a závěr byly super, ale prostředek se strašně táhl. Jako fakt moc, moc strašně. Ale jsem ráda, že se na konci ukázala taková Maas, jakou mám ráda.
A jestli jsou všechny její druhé díly lepší než jednička, tak jsem sakra zvědavá.
A taky ji pořád nesnáším s tím shipováním. Tady teda uvedla jen jeden pár, ale zdá se mi to ještě horší než ve Skleněném trůnu.

Alenka117
07.07.2017 5 z 5

Byla jsem z té knihy přímo ohromená! Začátek jsem si říkala nic moc, potom se to ale rozjelo a já četla dnem i nocí :D příběh neskutečný, asi jsem se do té knihy zamilovala. Ohromil mě ten příběh, stejně jako u série "Skleněný trůn", všechny díly jsem zhltla za týden... úplně se těším až si přečtu další díl :D rozhodně doporučuji! :)

Safienka
05.07.2017 5 z 5

Pěkné, čtivé, napínavé, neokoukané:) I když sem tam byly zbytečně dlouhé scény, tak se mi to moc líbilo, dobře četlo a těším se na druhý díl :) a moc pěkná obálka!

DariDerek
05.07.2017 5 z 5

Kniha, která mě ohromila a způsobila mi závislost. Příběh, který mne uhranul. Více tady: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/07/dvur-trnu-ruzi-sarah-j-maas.html

koala
30.06.2017 5 z 5

Přiznám se, že na takové knihy bych si asi dokázala vypěstovat závislost. Nádherně vykreslená atmosféra, ještě teď mi ve ztichlém lese křupe sníh pod nohami nebo mi rozjařeně tančí Feire po lukách, zatímco jí k tomu Tamlin hraje. Knihu budu trávit a zažívat několik dnů, do žádné jiné než do druhého dílu bych se neměla chuť pouštět. Ale protože potřebuji pro změnu i pár dnů normálně fungovat, ne jen ležet každou volnou minutu zabořená v knížce, musí druhý díl chvíli počkat. Co mi přece jen trošku vadilo, byla ta příliš snadná hádanka a v samém závěru Tamlinova pasivita, vše ostatní bylo brilantní.

verulik196
21.06.2017 5 z 5

Knížka byla tak úžasná, jak jsem doufala. Takže hurá na další díl!

Maus
19.06.2017 5 z 5

Wow, slyšela jsem na tuto knihu hodně záporných reakcí, ale kniha mě naprosto uchvátila a ohromila. Nemám prostě slov. Feyre a Tam jsou spolu tak sladcí. Kniha ve mě nechala hrozně moc dojmů a pocitů. Vůbec nevím, jakou knihu si teď vezmu. Druhý díl si nechám na později.

Silmarien
19.06.2017 3 z 5

Som trochu v rozpakoch.
Čítala som v drvivej väčšine len oslavné ódy (až na Erikovo celkom trefné vystihnutie) a veru, bomba sa nedostavila.
Musím povedať, že Feyre mi nevadila až tak ako zvyšku sveta, takých hrdiniek už bolo... tak je tu ďalšia. Ani jej divná vernosť rodine, naopak, čudovala by som sa, keby to bolo iné. Tamlin a Rhys sú úplná klasika, dohoda dáva do dvojky tušiť ešte riadnu melu a očakávam obligátny trojuholník.
Nevadilo mi intermezzo v Prythiane, hoci bolo dosť dlhé, "rivendellské" opisy ideálneho pokojného sveta s temným podmazom budúcich nešťastí sa mi asi nikdy nezunujú. Scény s Lucienom (moja najobľúbenejšia postava z knihy) dali šťavu aj tejto časti a scény s Tamlinom boli klasikou, ktorá musí byť, aby sa príbeh posunul želaným smerom.
Záver bol strhujúci a chápem, prečo bol vystavaný tak ako bol, ale trochu ma škrie, že si Sarah nedala väčšiu prácu s tvorbou istých vecí, lebo hoci Feyre nebola génius, múdra bola dosť na to, aby zistila, o čo ide, keď na to prišlo 85% čitateľov po prvom prečítaní.
Vykašľala by som sa na podrobné opakujúce sa opisy zvieracích pudov či už súviseli so zlosťou alebo príťažlivosťou. Myslím, že všetci sme to pochopili po piatom raze.

V skratke - dobre čitateľná oddychovka s príjemne rozprávkovým námetom a prísľubom do ďalších dielov. Aj keď sa hrozím toho, že je v pláne 6 či koľko častí. Ale na dvojku sa teším.

ikul
15.06.2017 3 z 5

Bylo to mé první setkání se Sarah J. Maasovou. Používá hezký jazyk, její kniha je čtivá. Námět byl také kouzelný. Pohádka Kráska a zvíře vždycky upoutala. Těšila jsem se, jakou variaci mi Sarah nabídne. Rozjezd byl impozantní, nemohla jsem se odtrhnout, ale pak se dostavilo zklamání. Příchodem Feyre do Prythianu nastala celkem nuda, přemýšlela jsem, že to nedočtu. Chyběla tomu šťáva. Protože knihy dočítám, vydržela jsem. Návrat Feyre mezi víly byl už zase s nápady a knihu jsem dočetla. Dávám tři hvězdičky za ten dějový propad.

Luciluc
11.06.2017 4 z 5

Konečně kniha o vílách, která mě bavila, a moc. Líbil se mi celý tenhle nový svět a ocenila jsem mapu Prythianu, která se nachází na začátku knihy. Tamlin si získal mé sympatie hned od začátku, k Feyre jsem měla neutrální vztah, Luciena jsem ze začátku moc nemusela, ale nakonec jsem si ho oblíbila (jeho dějová linka byla zajímavá), stejně tak jako Nestu, která mě nakonec velmi mile překvapila. Rhys je záporák, který však má své kouzlo a jsem zvědavá, jak se to s ním bude vyvíjet dál (jaké následky bude mít slib, který mu Feyre dala), Amarantha byla dobrá mrcha. Celá kniha se dobře četla, mělo to spád, jen občas ty překlepy v českém překladu..Jediné, co mě zarazilo bylo to, že Feyre trvalo tak dlouho než vyřešila hádanku. Děj byl místy dost předvídatelný, ale nijak zvlášť mi to nevadilo, čekala jsem, že to dopadne dobře. Těším se na pokračování.
P.S. Při čtení této knihy jsem si vybavila Temnou hrdinku od A. Gibbs.

Kačakari
04.06.2017 4 z 5

Taky jsem se k této knize konečně dostala a dočetla ji. A co k tomu říct? Některé části se mi četly lépe než druhé. Přesto se, ale těším až se začtu do druhého dílu. Z postav jsem si nejvíc oblíbila Luciena. Jinak si mě získal i Rhys a jsem zvědavá, jak to mezi ním a Freye teď bude.

BaraCz
04.06.2017 odpad!

Asi jsem divná, ale mně se to prostě nelíbí.Feyre je hloupá, a mně strašně nesympatická..Začátek byl dobrej, ale pak? Věděla jsem co se stane už asi od půlky, knížku jsem nedočetla, radši jsem si to našla na internetu ( konec ). Za mě velké zklamání, tedy ano obal knížky se mi líbil, ale to je snad jediné..

Market116
03.06.2017 5 z 5

Další kniha od S.J.Maasové, která je naprosto úchvatná. Moc se mi líbí, že hlavní hrdinkou je obyčejná dívka Feyre, která se umí o sebe postarat, je velmi odvážná, statečná a dokáže se vypořádat i s těmi nejmocnějšími vílami :) Tamlina jsem si od začátku moc oblíbila, s Feyrou jsou úchvatní, hlavně to, jak se do sebe zamilovávaly :) Ale vzhledem k tomu, že je Tamlin nesmrtelná víla a Feyre smrtelná dívka, jsem ráda, jak to skončilo, vlastně bych řekla, že líp to skončit nemohlo :) A Rhys? O tom nevím co si mám myslet, někdy mě opravdu štve...ale taky si říkám a trochu se obávám, aby se do něj Feyre nezamilovala, protože ten vztah mezi nimi je divný, navíc ta dohoda co mezi sebou mají...no nevím, ale rozhodně jsem zvědavá, jak to mezi nimi bude pokračovat, ale víc fandím Tamlinovi :)
Takže jsem opravdu moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a moc jí doporučuji, příběh je skvělý, plný napětí a velice emotivní, takové knihy přímo zbožňuji. Věřím, že se k ní v budoucnu ještě vrátím, zatím jdu na další díl, na který se už nemůžu dočkat :)

PeťkaW.
31.05.2017 4 z 5

Netřeba dlouhého komentáře - Dvůr trnů a růží má přesně to, co by měla dobrá kniha mít. Dobře vyvážený koktejl napětí, strachu, lásky, tajemna, naivity... Já dostala přesně to, co jsem čekala a možná i něco víc. Na plný počet to sice není, protože mi v knize místy něco chybělo, sem tam zase přebývalo, ale i tak... Řekněme si to narovinu - jestli Maas něco umí, tak vyprávět. Jen málo současných autorů je schopných tak hladce překlenout i slabší místa v knize tak, aby se čtenář nudil co nejméně. A vzhledem k tomu, že je druhý díl podle ohlasů ještě lepší, než tento, mám se asi na co těšit.

Jajibloguje
30.05.2017 5 z 5

Príbeh mi pripomínal rozprávku Kráska a zviera. Jej obsah dúfam nemusím referovať. Vyrastali sme na nej. Tak, ako kráska postupne spoznávala zviera a zamilovala do jeho duše, tak isto vznikal dôverný vzťah medzi Feyre a Tamlinom. Bol pre ňu zviera. Netvor. Nebol človek, dokonca nepoznala jeho tvár, ale masku, ktorú ukazoval svetu. Úprimné oči však odkrývali aj tie najskrytejšie emócie a naša hrdinka prepadala jeho čaru viac a viac, až sa do neho zamilovala. Vyrieši láska aj v tomto príbehu ten najväčší problém? Láska je liek na všetko.

Kniha je atraktívna aj pre erotické scény odohrávajúce sa medzi Tamlinom a Feyre, ktoré nám Sarah odkrýva. Intímne riadky oživujú fantasy príbeh plný napätia. Vďaka tomu si ho obľúbia hlavne ženy a slečny. Povedala by som, že Na dvore tŕňov a ruží nie je kniha pre opačné pohlavie.

Nepáči sa mi, ako je v knihe vykreslovaná lož. Mňa osobne by nahnevalo, keby so mnou niekto nejednal na rovinu. Naši hrdinovia lož používajú snáď každý deň a ospravedlňujú ňou rôzne situácie. Myslím, že to nie je správne, hoci autorka ju použila ako nevyhnutnosť.

Opatrne, ako s knihou narábate. Jej obal je veľmi jemný. Osobne som pre ochranu obálky volila obal z textílie, aby sa mi nepoškodil. Pokiaľ však s knihou necestujete kade-tade ako ja, nemáte sa čoho báť.

Celé hodnotenie knihy nájdete na: http://www.jajibloguje.sk/na-dvore-trnov-a-ruzi/

Avielin
23.05.2017 3 z 5

Navzdory všem doporučením se mi série Skleněný trůn líbila mnohem víc. Nicméně je to první díl a všichni se dušovali, že druhý je lepší než celá série ST, takže tomu dám dneska šanci :)

Leome
20.05.2017 2 z 5

Jedním slovem - zklamání. Maasová mě zklamala daleko více, než u jakékoliv ze svých předchozích knih: a to bylo Krvavé ostří vážně mizerné. Udivuje mě to množství pětihvězdičkových komentářů dole, protože tohle rozhodně nebylo nic extra a prostě se nemohu donutit dát tam více než ty dvě mizerné hvězdičky.

Začnu českým překladem, který mě zvlášť zklamal. Jelikož je příběh psaný v minulém čase první osoby, slovo "jsem" se na jedné straně vyskytuje nejméně 20x. Navíc jsem narazila na opravdu zvláštní, nebo spíše neexistující, výrazy. Jedno z nich bylo myslím "pozotvírat skříňky". A takových tam ještě bylo plno. Takže český překlad zklamal. I když mohu potěšeně konstatovat, že vyloženě hrubka tam nebyla žádná.

Hlavní hrdinka je další bod zlomu. Nepříliš chytré hlavní hrdinky jsou ve většině příběhů opravdu běžné, snad až na některé výjimky, ale Feyre to vážně nepálí. Ta hádanka od hlavní záporačky byla snad tou nejjednodušší hádankou, jakou jsem kdy četla. Jen co je pravda: kdyby to věděla hned, byla by to nuda. Přesto si troufám tvrdit, že odpověď na tuhle "záludnou" hádanku každý uhodl po prvních třech větách. Co se ale týče takového Luciena nebo Tamlina, tam mohu spíše chválit: zajímavé postavy s hloubkou, které mají svá tajemství a celkově jsou působivé.

Hlavní zápletka není nic extra, kdo by od začátku netušil, jak to dopadne? Nicméně, musím uznat, že když se podívám na surový text, nějak si odmažu všechny ty hrůzy českého překladu, je to napsané dobře - poutavě, hravě. Kupodivu ani ne s tak malou slovní zásobou jaká je třeba zpočátku ve Skleněném trůnu.

nadenka13
18.05.2017

Skvělé skvělé skvělé

Halka2
18.05.2017 5 z 5

Nádherný příběh, tak známý a tak jiný. Autorka je malířka slovem. Kromě příběhu jsem obdivovala její vyobrazení exteriérů i interiérů ( popis, který bývá v některých i dobrých knihách nudný). Byla jsem tam a užívala si to. Doporučuji.
Mám před sebou druhý díl a těším se. Prosím nerušit.