Dvůr křídel a zmaru

Dvůr křídel a zmaru https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349801/bmid_dvur-kridel-a-zmaru-veZ-349801.jpg 5 2809 540

Feyre se vrátila na Jarní dvůr, odhodlaná získat informace o Tamlinových manévrech a jeho spolupráci s Hybernem. Aby to udělala, musí se zapojit do smrtícího tance podvodů – a v něm může jeden chybný krok přivodit zkázu nejen jí, ale i celému světu. Feyre čeká nesnadné rozhodnutí, komu z oslnivých a smrtících Vladařů věřit... ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Wings and Ruin , 2017

ElikaS
30.01.2023 5 z 5

Po druhém dílu, který byl naprosto úžasný, jsem se i hned pustila do toho třetího. Byla jsem hrozně zvědavá, jak to skončí a tak jsem knížku přečetla v podstatě jedním dechem za dva dny, tak byla dobrá!
Musím říct, že hned začátek mě zaujal a dění na Tamlinově dvoře mě bavilo, i když jsem se samozřejmě moc těšila až se Feyre vrátí k Rhysovi, protože společně mě moc baví. Ta jejich chemie a vzájemné špičkování mě uchvátilo už ve druhém díle. Třetí díl v tomto příjemně navazuje, i když ve druhém díle jsem si je užívala maličko více. Ono to i dává ve smysl zatímco ve druhém díle k sobě hledali cestu, ve třetím už měli vážnější starosti. Takže jsem si to vynahrazovala u dalších postav, kdy Nesta s Cassianem jejich roli převzali a Azriel a Elain měli také své kouzlo. Upřímně docela ráda bych si přečetla knížku u Elain, úplně nevím, jestli bych si ji přála vidět u Luciena nebo Azriela. Oba mají své kouzlo.
Dění okolo kotlíku bylo zajímavé a bavilo mě stejně jako různé politické machinace. Například u schůzky vladařů jsem hltala každé slovo.
Posledních 200 stran bylo parádních a nastalo tam i několik pro mě zajímavých zvratů. To mě na knížce obecně hodně bavilo, že i když některé věci byly předvídatelné, mnoho jich bylo naprosto neočekávaných.
No a ten úplný závěr? Ten jsem skoro celý probrečela. Miluji knížky, které u mě umí vzbudit takhle silné emoce. Navíc jsem se za poslední roky (co mám děti) naučila knížky odložit, ale tady to fakt nešlo. Takže než se pustím do čtvrtého dílu, musím se pořádně vyspat :-D
I třetí díl byl fantastický a považovala bych ho za krásné ukončení série. I když jsem ráda, že se autorka po letech k sérii vrátila a dopsala pokračování. I přesto musím říct, že druhý díl se mi líbil o ždibíček víc.

vandalindakova
22.01.2023 4 z 5

Druhý díl mě zanechal v takovém napětí, že jsem okamžitě chtěla sáhnout po dalším díle. Jenže když už jsem to udělala, tak mě to zase brzo omrzelo. Celkem zábavných bylo třeba tak prvních 150 stran, a pak to padlo dolů a stálo na místě. Přišlo moje neoblíbené fňukání postav (Nesto a Elain, koukám přímo na vás). A až když začalo jít do tuhého, tak se to zase rozjelo. Děkujeme hlavnímu záporákovi, že nám svými činy zase rozjel příběh a posledních 200 stran bylo zase . Jenže když má člověk knihu o 700 stranách, tak prostě nechce mít půlku nudnou. Něco nás u toho musí udržet, pokud to nechceme číst půl roku po částech (jako já zase).
Maasová má štěstí, že umí psát dvě věci fakt dobře. Postavy jako takové, a romantické linky/vztahy. Nebýt tu Feyre s Rhysandem, a jejich přátelé, tak nevím jak by to dopadlo. I když je tahle série pro mě jako na houpačce, tak mi ty postavy stejně přirostly k srdci, a já potřebuju o nich číst dál a dál.

3,5 ⭐️

Knihochod
07.01.2023 5 z 5

Feyre sa pod pretvárkou vracia späť na Jarný dvor, aby sa pomstila Tamlinovi a zničila jeho dvor i jeho samého zvnútra a nečakane, a taktiež zistila informácie o vojskách kráľa Hybernu, ktorý plánuje napadnúť Prythian i svet ľudí a zmocniť sa ich. A tak Feyre musí svoju pretvárku hrať dobre, pretože jedna jej chyba môže zničiť celý svet.

Síce z tejto časti nie som nadšená tak veľmi, ako z časti druhej, ale aj tak som nadšená!

Popravde, neviem ako mám obšírnejšie napísať názor aj na tento diel, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa budem opakovať a napíšem prakticky to isté, čo som napísala k predchádzajúcemu dielu.

Tento diel, rovnako ako ten predtým, je veľmi ale veľmi bohatý na rôzne zvraty, ktoré väčšinou jednoducho nečakáte a tak Vás vcelku zaskočia. A pokiaľ ste ako ja, budete musieť väčšinu z nich predýchať krátkou prechádzkou po byte a opakovaním si mantry: "Ukľudni sa, je to len kniha".

Postavy opäť a stále jednoducho zbožňujem! Sú vykreslené takým úžasným spôsobom, že som ich Maasovej zhltla aj s navyjákom a nemala o nich absolútne žiadne pochybnosti. A veľmi som si obľúbila, oproti prvým dvom knihám, aj Elain s Nestou, ktorým je konečne venovaný trošku väčší priestor a tak sa o nich možno dozvedieť aj čosi viac, čo teda oceňujem.

Nemôžem samozrejme nespomenúť všadeprítomnú brutalitu, ktorá nechýba ani v tejto časti a tak tí, čo zbožňujú popisy lietajúcich končatín a veľkého množstva preliatej krvi, si tiež prídu na svoje. Mne osobne miestami bolo až zle, keď som si poniektoré scény predstavila pomocou mojej bujnej fantázie.

Nemám čo viac povedať. Jednoducho si to prečítajte a pochopíte!

Loire
06.01.2023 5 z 5

Musím říct, že na knihu jsem se vrhla hned co jsem dočetla druhý díl a musím říct, že jsem ji hltala, stránku po stránce. Některé stránky nebyli až tak zajímavé, ale kniha mě neskutečně vtáhla, že jsem ji musela číst každý den okamžitě co jsem přišla z práce, abych se dozvěděla jak to teda dopadne. Neskutečný, opravdu neskutečný, pořád se něco dělo a člověk se pořád něco dozvídal a když člověk doufal, že to vypadá nadějně, najednou se něco podělalo a já nemohla dýchat, jak jsem se do toho začetla a doufala jsem hlavně ať se nic nestane a nakonec se přece jen stalo a musím říct, že na tom závěru knížky jsem řvala jak želva... Opravdu, řvala jsem jak želva i když mi v průběhu knížky sem tam ukápla slza, tak tohle bylo hodně silné zakončení se šťastným koncem samozřejmě, ve který jsem celou dobu doufala a dočkala jsem se ho. Takže nezbývá nic jiného než se vrhnout na další díl :)

jjanca
05.01.2023 4 z 5

“Záverečnej“ časti by som dala plný počet, keby nebola zbytočne natiahnutá. Mám rada dlhé fantasy, ale musí sa v nich stále niečo diať. Táto časť obsahovala najviac akcie posledných 100 strán. Nehovorím, že zvyšok knihy bola nuda, bavilo ma to, ale myslím si, že by to šlo skrátiť.
Ďalšia vec, kvôli ktorej nemôžem udeliť plný počet je jedno klišé na konci. Myslím, že to nebolo nutné, ale o nervy sa mi to teda postaralo.
Inač to bola skvelá, veľmi čítavá séria. Rozmýšľam, či sa pustím do ďalších častí, nejak sa bojím, že sa autorka v prvých troch knihách mohla vyčerpať. Každopádne doporučujem.

Péťa Z.
04.01.2023 4 z 5

Tenhle díl mi trvalo přečíst nejdéle. Hodně jsem se na pokračování těšila a po dvojce jsem se hned pustila do čtení trojky. Možná, kdybych měla mezi díly určitý časový rozestup, ocenila bych to víc.

Určitě nemůžu upřít autorce čtivost a fantazii. Ale některé věci přeci jen nedávaly takový smysl.
Feyre už její moc stoupla trochu do hlavy. Válka samotná, která měla být asi to nejzajímavější z knihy, mě nevtáhla.
Ale pořád jde o fajn čtení. ;⁠-⁠)

Vjeerus
23.12.2022 4 z 5

Rozhodně třetí díl považuji za slabší, než předchozí. Vysoké hodnocení dávám za luxusní intriky v první části (i když se mi to četlo trochu pomaleji, rozhodně to bylo hodně zajímavé) a pak také za závěrečnou bitvu. I když zároveň za ní dávám černý puntík, jelikož jsem si poplakala nad ztrátou jedné postavy tak trochu zbytečně.
Líbilo se mi, že nám zde autorka všechny jasně nenapárovala, tak jako v sérii skleněný trůn (i když je mi jasné, že to se dočtu v navazující sérii o Nestě).
Rozhodně tato kniha neobsahuje nic obohacujícího, ale pro náctileté čtenáře (nebo ty se zamrzlou pubertou, co hledají něco na vypnutí) je tato serie opravdu povedená. Autorka prostě ví, co funguje a její víly mám prostě ráda, i když to jsou majetničtí alfablbci. Nutno podotknout, že hlavní hrdina s tím statečně bojuje.
Takže za mě velké ano, pokud hledáte něco jednoduchého, nenáročného, vlastně i docela hloupého, ale co slupnete za pár dní, i když to má stránek jak dva telefonní seznamy. Užijete si politiku, válku, lásku ve všech podobách a magii, která ne vždy funguje tak, jak jsme si mysleli, ale to autorce odpustíme, protože milujeme svět, který vytvořila.

Jaehyun
28.11.2022 3 z 5

Celou sérii bych ohodnotila 3,8/5.
Autorka určitě umí psát, ale podle mě je trochu přeceňovaná.
Líbil se mi svět který vytvořila a myslím si, že by z toho byl super film (hlavně po vizuální stránce) ale magie v celé sérii funguje tak, jak se to autorce zrovna hodí a nemá žádný řád. Musím ale říct, že jsem ráda že jsem se touto sérií prokousala a konečně si ji přečetla. Kdyby byla kratší a nebylo tam tolik zdlouhavých částí dala bych 4/5.

Třetí díl jsem upřímně četla asi měsíc, než jsem se jím prokousala. Nakonec jsem mu dala 4/5 i když stejně jako u předchozího dílu i tomuhle by prospělo, kdyby byl kratší.

První část, která se odehrává opět na Jarním dvoře se mi líbila, druhá už byla jen samé mluvení (což byla nuda) a třetí část, kde se konečně vydali do války... No, mohlo to být popsané lépe, čekala jsem větší wow.
Navíc... Sejdou se tam všichni vladaři, kteří by měli mít nějaké schopnosti ale přitom je ve válce skoro nevyužijí, Feyre s mocí všech vladařů tam také ničím nepřispěje a ani Rhys se tam moc neosvědčil.
Co se konce týče... Přežila bych to, že nějakým způsobem oživili Rhyse, ale že se vrátila i Amren, to už se ki zdálo trochu přehnané.
A Luciena s Elain a Nestou tu radši ani nebudu zmiňovat, to by byla kapitola sama o sobě. Všem postavám by prospěla pořádná terapie!

Daaark
27.11.2022 4 z 5

Ahoj, našel by se tady někdo kdo by náhodou měl tento díl v češtině a elektronické podobě? Nejde nikde sehnat a protože nežiju v ČR, tak je mi papírová kniha k ničemu. Předem děkuju :).

padajicidvere
24.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Nesta je božská. Tak tvrdá, krutá k sobě a k ostatním. Neodpouští slabost sobě, ani ostatním, jedině E. Dusí v sobě tolik vzteku a nenávisti. Je jako chodící papiňák, co jednoho dne bouchne a nikdo nevyvázne bez šrámu. Je mi mnohem bližší než Feyer.

Říkejte si co chcete, ale postava Mor nedává smysl. Rhys ji dříve popsal tak, že kdyby padli Az a Cass, vyšle do boje Mor. Za celé ty tři díly jsem nepochopila proč. V boji není zdaleka tak skvěle vyobrazena jako ti dva. Snad vyniká v diplomacii, ale to je asi tak vše, protože jakmile se má postavit Erisovi, otci.. zhroutí se jako domeček z karet. Pořád pláče, je to už únavné! Ona, která je popsána jako velká drsňačka, bulí jako mimino. A v čem, že spočívá ten její dar pravdy? Celý život sobě a svým přátelům, rodině lže o své osobnosti. Kde je ta pravda?

Bitva byla ohromná, nekonečná, strhující. To s Amren bych klidně vypustila, ne že bych jí přála smrt, to ne, ale jednoduše už toho oživování bylo dost. Nejprve Feyer, to bylo dechberoucí. Pak Rhys, doooobře, všichni chceme, aby byl Happy end, sice ne za každou cenu, ale přivřeme oko. No ale Amren, to už bylo přeslazené.

Při mírovém zasedání přece bylo spuštěno kouzlo, které mělo chránit vladaře před útoky mezi sebou. Jak potom dávají smysl útoky Rhyse a Feyer?

Luciena mi bylo upřímně líto, ale co si budeme, do teď se choval jako slaboch, zasloužil si to a doufám, že E. skončí a Azem.

dooky
24.11.2022 5 z 5

Když jsem začínala číst první díl vůbec jsem neočekávala, že mě to takhle chytne. Teď mám za sebou třetí díl a jsem nadšená. Vůbec mi nevadil ten vysoký počet stran. Nevím koho jsem si oblíbila víc, je to jedna z mála knížek, kde jsem si zamilovala svým vlastním způsobem tolik hrdinů a ne jen ústřední dvojici. Na konci jsem nevěděla komu fandit, zda Tkadleně a Řezbářovi, no a když dorazily posily v podobě podzimího dvora, Tamlina a lodě na moři byla jsem vyřízená. Nikdy bych nečekala, že mnohastránkové čtení o bitvě mě takhle pohltí, bude mě strašně bavit a já se budu chvílemi až bát, jak to celé skončí a kolik zvratů jsem ještě schopná pobrat. Super!

Adris
06.11.2022 4 z 5

SPOILERY

Třetí díl šestidílné série Dvůr trnů a růží se soustředí na nadcházející válku, do níž jsou zapojeni lidé i víly. Rozvíjí se zde témata, které se snad dočkají rozuzlení v některých dalších dílech. Nebudu mluvit o tom, že autorka píše velice čtivě (i kdyby popisovala veřejné záchody na dvě stránky, pořád by to bylo čtivé, napínavé a plné tajmeství ), ale chci se soustředit na negativa. Na mě je tento díl překvapivě až moc pohádkový. Začalo to slibně. Autorka se vyžívá v soubojích mezi dvěma nepřáteli až malou skupinou. Tam je to vždy napínavé, až až se zdá, že není úniku ... a ona to přece nějak dokáže vymyslet. Ale co se týče popisu a akce ve válce... Nějak to ztratilo náboj. Čekala jsem, že přijdou zvraty jak blázen. Ale ne. Hlavní hrdinové stály v podstatě bokem a vznikl jen suchý popis bitvy. Žádné waaau se u mě nedostavilo. A konec.. prostě pohádkový. To... Za mě ne. A tolik věcí se stalo, které by šly vygradovat, rozepsat (např. část s Uroboros) a dostaly jednu stránku, z které jsem se nedozvěděla nic. Jak jsem psala výše - za mě poslední třetina ztratila náboj. Ztratila to "wau", kdy se nečekaně něco zvrtne, dobrák se promění na zloducha, objeví se nová mocná postava, která všecko zachrání... Ne. Za mě je to škoda. Vlastně jsem četla 700 stran, abych na konci byla tam, co na začátku. S postavami se vlastně skoro nic nezměnilo. Nic moc osobní posun.
Tak uvidíme, co dá další díl. Zajímá mě zakletá královna Vassa:). Jo, a Azriel... Doteď jsem nepochopila, k čemu je dobrej. Zvěd, kterého vždycky někdo překvapí. Někde se strhne bitva a on nic neví.

anezka1711
05.11.2022 4 z 5

1. Díl byl TOP, ten druhý mě zklamal a proto jsem měla z tohohle třetího obavy... ale zklamaná jsem naštěstí nebyla. :)

Pauvka
03.11.2022 5 z 5

Bombasticky a napinavy az do sameho konce. Uz se tesim na posledni dil.

mia.com
28.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Tak konecne jsem se dostala do finale. Zase musim podotknout, ze zkratit alespon od par set stran by pomohlo. Jinak od zacatku patram po tom, co lidi na tehle serii tak moc bere. Me teda celkove moc nebavila. Pustila jsem se do ni kvuli davu a klidne bych se obesla. Take jsem cekala podle velkeho autorcina varovani neco inaciho,zeo. Eplicitnich sexualnich scen teda moc nebylo, ale tak budiz. Hlavne teda nevim, jestli jsem prosvihla to znasilneni, potrat a traumaticky porod. Jako fakt si to nepamatuju,ze by tam neco takoveho bylo. Pokud jo,prosim, napiste mi to nekdo do zprav, diky.

K tomuto dilu bych rekla...zacatek vypadal docela slibne, ale pak to byla nuda..kecy..kecy...kecy..valka..kecy...nuda..a konec samozrejme pohadkovy. Jo a nesmime zapomenout na to, ze Rhysand je naprosto dokonaly, nejkrasnejsi, nejvic sexy, nejsvalnatejsi, nejhodnejsi, nejvetsi hrdina...same nej nej nej, taky ho miluju, jiste. Dale u pulky lidi porad nevim, kdo vlastně jsou,pze je jich tam hold moc. A ta jejich magie evidentne nema pravidla a funguje,jak se to autorce zrovna hodilo, co. No takze suma sumarum,za me slabsi prumer. Dekujeme, uz nechodte.

natashka
21.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Vzhledem k tomu, že jsem knize dala 5*, je jasné, že z ní mám kladné pocity, i když na ní kladný pohled nemám, a proto tady prostě vyrentuju všechno to negativní:
- pamatuju si na doby kdy byl Rhysand malý záškodníček, teď má nulový charakter, jelikož z něho Sarah udělala přehnaně velkého dobráka
- Azriel má nějaké středoškolské komplexy
- z Mor se stala toxická sebelítostivá ženština (natashka crying in background)
- nejmocnější lordové Prythianu se chovají jakoby jim bylo 16 a procházeli hodně těžkou pubertou
- celou knihu strávíme hledáním spojenců, aby nám nakonec na pomoc přišel asi úplně celý svět
- všichni, ale opravdu všichni, jsou na pokraji smrti (někteří ne jenom na pokraji), ale všichni jsou asi moc překrásní na to, aby skutečně zemřeli
- skutečně jsme se více než 1500 tisíc stránek dohromady báli padoucha, kterého nakonec zabije ta nejslabší postava ze všech (natashka crying in background pt.2)
- tamlin je teda ten nejhorší na světě nebo mu mám odpustit?????
- proč je tak těžké se nazývat jmény a neříkat druh a družka v každé druhé větě
- kdo je vassa, a proč jsem o ní až do jejího znovuobjevení skoro nic nevěděla (info dump asi skutečně nefunguje. překvapení)
- proč byl konec jako z disneovky njhdnfjn

Now let me tell you, že jsem se touhle cihlou prokousávala téměř dva týdny. Ale let me tell you, že mě to nakonec zahřálo u srdíčka. Opakuju to už potřetí, ale knihy od Maasové nejsou něco co čtete, protože je to nějaký vrchol literatury, ale protože celý ten svět a postavy jsou vlastně vaše (moje) komfortní místečko. Celá ta válka byla taková trochu přihlouplá, ale já se ze studem přiznávám, že jsem ve chvíli, kdy tamta velká trojka supersilných faes vešla na bojiště, byla dojatá. A dojatá jsem nebyla jenom jednou, například scéna se Surielem mě taky dokázala trochu celkem hodně obměkčit. No prostě jsem si to užila a to mi nikdo nevezme. At the end jsem spokojená.

Artep071
12.10.2022 4 z 5

Skvělé, poutavé, napínavé a plné emocí ..fuuuu byla to opět jízda ... Feyre a Rhysand je úžasná dvojice a celá jejich rodina je neuvěřitelná a trochu mě mrzí, že není postavám dán větší prostor ... setkání s ostatními vladaři bylo taky ošizeno ..škoda ... .Docela zajímavě se autorce podařilo vybruslit ze vztahu Feyre a Tamlin... čekala jsem dramatičtější zápletku ...
Závěrečná válka ... setkání se Surielem a tkadlenou byla neuvěřitelně dojemná ...
Feyrin dárek Řezbář a Bryaxis xi xi čekala jsem že to bude epičtější a že celá válka bude drsnější .. ten konec ..uf no né že bych nebyla ráda , ale opakování záchrany života stejným způsobem.. Mass to snad ne .. nuda ..:)
Těším se na další pokračování ...

Foxie89
28.09.2022 4 z 5

(SPOILER) hezký závěr skvělé série :) (SPOILER) líbilo se mi, že Tamlinovi navrátili jeho čest a že z něj neudělali takového netvora, kterým vlastně nikdy nebyl. Byla jsem překvapená, že na konci neumřela žádná z hlavních postav a že nám Maasová dala takový happy end. Nevím, jestli se budou pouštět do dalších dílů, možná s nějakým časovým odstupem, protože teď jsem spokojená tak, jak to dopadlo.
A to zahrávání s mým srdcem, kdy nám Maasová jen tak zabila a zase oživila Rhysanda...no pobrečela jsem si na konci :D

KSarlota
27.09.2022 5 z 5

Taky jsem brečela :-D

Kni-holka
19.09.2022 5 z 5

Třetí díl Dvůr křídel a zmaru jsem stejně jako ty předešlé naprosto hltala. Opět jsem se hluboce ponořila do propletených plánů Vladařů a jejich poddaných, nechala se strhnout romantickými scénami a obdivovala jsem lehkost a um, který autorka ve vystavování příběhu má. Jsem přesvědčená, že si musela kreslit nějakou myšlenkovou mapu, aby si zapamatovala každý detail a naplánovala své další kroky. Protože neuvěřitelně spojuje události předešlých dílů. A hlavně dávají smysl. A co se mi nejvíc líbí, tak fakt, že to, co se zdá jako pravda, je v dalším díle obráceno na ruby, ale uvěřitelně. Vždy s vysvětlením. To občas jiné příběhy postrádají. Vždy se mám teda na co těšit.

No a pokud jsem do téhle doby nebyla zblázněná do Rhysanda, tak teď už jsem a kdo by mi to mohl vyčítat, že? Ale jsem popravdě ráda, že se i Tamlin ukázal v lepší stránce. Pro vystavění příběhu mi je jasné, proč mu autorka vdechla tento charakter a osud, ale jsem ráda, že hrdina a rytíř, kterým v srdci je, se zde, při závěrečné bitvě s Hybernem, ukázal. Přišlo mi to pro něj jako jakési vykoupení.

Až na občasné gramatické chyby jsem byla opět spokojena a už mám doma další díl. I když slýchám kritiku, že ten se autorce moc nepovedl a je na hony vzdálený stylu, který předvedla u předchozích titulů. Ale jsem na to zvědavá.