Dolores Claiborneová

Dolores Claiborneová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37496/mid_dolores-claiborneova-tbB-37496.jpg 4 1391 229

Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Dolores Claiborne , 1993

Ilirea25
05.11.2020 3 z 5

S Kingem jsem jako na houpačce. Některé knihy jsou skvělé, některé nudné a nezáživné. A právě u Dolores si právě nejsem jistá. A ačkoliv má kniha 214 stran, bylo to pro mě docela utrpení.

alekis
05.10.2020 5 z 5

Horory nečtu, takže jsem po žádné knize od Kinga neměla nikdy v úmyslu sáhnout, natožpak ji číst. A ejhle, nikdy neříkej nikdy! I když autor do tohoto románu - monologu protlačil pár drobných horůrků, aby zůstal věren tradici a nezklamal, je to jinak celé pouze příběh ze života.
Mnoho komentářů pode mnou osvětlí případným adeptům na přečtení o co asi kráčí, takže nic nebudu opakovat. Snad jen podotknutí: konec je příliš "růžový"? Příliš "happy"? Nevím, že by snad bylo lepší, aby si Dolores, den za dnem od svých 15 let pořád s něčím bojující, hodila mašli, vrhla se pod vlak, skočila do moře? Či snad... (spoiler)? Aby to mělo grády? Chjo...
Byla jsem moc ráda, že pro ni na konci tunelu, plného nočních můr, zasvitlo jasné světlo. Byť je to jenom papírová postava, přála jsem jí tu radost.
Tato kniha mě navedla k přemýšlení: Dolores a Vera mají obě své dramatické životní příběhy. Ale kdybychom se seřadili do fronty a postupně začali vyprávět, každý člověk by určitě ve svém životě našel krom všední každodennosti i nějaké drama, problém, těžkou smutnou událost... O tom je totiž život, v drtivé většině je v něm víc trampot než radosti, a konečný účet to ukáže v celé nahotě.
Ale jak nám to hezky v tomto neobyčejném románu nalajnoval Mistr King, i v té přemíře problémů, hrůz, špatných snů, děsuplných představ a toho nejhoršího - výčitek svědomí, sem tam to světlo naděje, ta šťastná hvězda zářivá - zasvítí.
Zajímavá, velmi čtivá kniha, která vybízí zamyšlení nad sebou samým.

Renca.ch
03.10.2020 5 z 5

Velmi vydařená a neobvyklá Kingovka bez "horroru", ze začátku nezvyklý styl vyprávění formou monologu, na který se muselo zvyknout, ale po rozpačitém začátku příběh nabral rychlý a napínavý děj až do konce, jen škoda že nebylo přerušení oddělenými kapitolami a konec byl až moc "rûžový".

heavy66
08.09.2020 5 z 5

Kdo má Stephena Kinga ve škatulce horor, nechť si přečte tento moderní americký román. Monolog jedné staré uklízečky o tom, jak složitý je život, o tom, že stáří není nic pěkného, o tajemství, která mají zůstat utajená, o hříchu, trestu a odpuštění, a také, že dopředu by měl člověk hledět s optimismem.
Mezi Mistrovými démony, psychopaty, upíry a zvrhlíky, které nadevše miluji, má i tato kniha v mojí knihovně svoje čestné místo!

Rainbow_Owl
26.08.2020 5 z 5

Príbeh, z môjho pohľadu, jednej veľmi silnej ženy, ktorá je pre šťastie svojich detí schopná spraviť čokoľvek. Ale naozaj čokoľvek...
“Sometimes being a bitch is all a woman's got to hold on to.”

Sammy.Boy
04.08.2020 5 z 5

I přes počáteční rozpaky ohledně neobvyklé stylizace textu (viz. monolog hlavní hrdinky) mě příběh po několika stránkách strhl svým dějem takovým způsobem, že jsem se těšil na každou volnou chvilku, až se dozvím další informace, které mi DOLORES CLAIBORNEOVÁ ze svého života naservíruje. Jedním slovem strhující!

Greenfingers
07.07.2020 4 z 5

Kingovy příběhy mám rád hlavně kvůli způsobu jakým autor čtenáře doslova vtahuje do děje. Dokáže také přesvědčivě popsat své hrdiny a motivy jejich konání. Dolores je toho názorným příkladem.

evickakyticka
10.06.2020 5 z 5

Líbilo se i po opětovném přečtení. Neuvěřitelný monolog.

Astonius
04.04.2020 4 z 5

***MOŽNÉ SPOILERY*** King je většinou sázka na jistotu a i tento případ mi to znovu potvrdil. Po počátečních stránkách a vylíčení toho, jaká je Vera bestie, jsem se bála, že to vše bude jen o jejím vztahu s Dolores a o tom, jak "bylo nutné" protivnou babu zabít, ale pak se děj stočí a vlastně se většina týká manžela a soukromého života hlavní hrdinky. Opět je to mnohovrstevný román, který vyvolává plno otázek a témat k přemýšlení - jde o vztahy a lásku mezi manžely a rodiči a dětmi, jde o vinu a trest, výčitky svědomí a "boží soud" - a plno dalšího. King své řemeslo bravurně ovládá a i když je někdy dost rozvláčný, je to potřebné k tomu, aby čtenář do detailu pochopil příběh a díky těm detailům se mu vryl na dlouho do paměti. Když King popisoval ústy Dolores tu "inkriminovanou" část se studnou v době činu a bezprostředně po něm, četla jsem to zrovna v noci a mohla jsem se zbláznit. Představa, že Dolores uprostřed noci vezme baterku a jde se ke studni podívat, jestli tam Joe ještě pořád je, byla prostě hrůzostrašná :-) Za ten konec však srážím jednu hvězdu, zdálo se mi, že je to moc happy. Podle toho, co na úplném konci bylo otištěno, tedy byla Dolores zbavena veškeré viny ze smrti Very a zdědila bohatství, které věnovala charitě - ale pokud bychom měli celou knihu brát jako výpověď podezřelé na policii, kde se prakticky doznala k vraždě manžela, chybí mi tam důsledky s tím spojené nebo vysvětlení, zda po těch letech např. už bylo promlčené apod. Velmi mě potěšily také ty drobné zmínky na knihu Geraldova hra, kterou jsem také četla a tím pádem je pochopila :-)

Niu
04.02.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po Kingovce. Pááááni, to byla jízda. Začalo to tím, co Dolores otevřela na straně jedna pusu a skončila vyprávění na té s číslem dvě stě něco. Kdo zná Kinga, tak mi dá zapravdu, že v takovém duchu ještě nepsal. Dolores mě dovedla ke smíchu i k slzám. King zase zvládl vytvořit pouto s hlavními hrdiny, které tak nerada na konci jeho knížek trhám. Na tak málo stranách (na Kinga :o)) jsem žila život od padesátých do devadesátých let, jako bych tam byla. Břitký humor, všechno hned jasně a srozumitelně řečeno. Asi bych Dolores za kamarádku brala. Oba (Dolores i King) mi pomohli projít obdobím únorové chřipajzny. Zas abych mrkla, co jsem od něho ještě nečetla. Doporučuju všema deseti !!!!!!!!!

kyssling
22.12.2019 3 z 5

King si umí prostě najít originální techniku vyprávění, která zaujme. Já se do té knihy nějak nemohl "dostat" (asi proto že jak píše níže babsi66 jsem četl s odmlkami), ale celkově jde nakonec o takový truchlivý a milý příběh.

babsi66
18.12.2019 5 z 5

Dolores byste asi za kámošku mít nechtěli, nicméně nelze jí upřít schopnost zaujmout a podmanit si čtenáře, který se na konci přistihne, že jí prostě musí fandit. Doporučuji číst bez delších pauz, víc si pak celé to drama užijete.

Lili
11.10.2019 4 z 5

Pro jednou opravdu jednoduše a výstižně: „...někdy musíme bejt v zájmu dobra krutý.“
Ba ne, ještě něco. Mnohokrát položená otázka. Co jsme schopni ve jménu lásky udělat?

iz67
28.09.2019 3 z 5

Když jsem pochopil, že celá kniha bude formou monologu, tak mě to dost vydesilo. Nakonec to ale uteklo, takze to bylo ok.
Vidim to nekde mezi 3 a 4. Je to poutavy pribeh, je to o tom jak moc se postaveni zeny za poslednich 50 let zmenilo. To je plus knihy. Samotna kniha je ale prilis dlouha a 95% z te krimi zapletky je jasne hodne dopredu.

Mirin1349
06.09.2019 4 z 5

Klobouk dolů před Kingem. Já si myslela, že největšího upovídance stvořil náš génius Jaroslav Hašek v podobě Švejka, Dolores ale mele daleko víc. Není to typická „kingovina“, spíš monolog a taková knižní one-woman show. Nečekejte děs, hrůzu, ale spíš psychologické drama. Já se moc bavila.

mau
30.08.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu se zatajeným dechem.

85098211
30.08.2019 5 z 5

Úplně jiná Kingovka, než ty, které se mi doposud dostaly do rukou a kterými se autor tak proslavil. Ale bavila mě asi (prozatím) nejvíc! Právě z toho důvodu, že byla tak jiná než ostatní autorovy knihy. Prostořeká a životem těžce zkoušená Dolores na straně jedné, a panovačná a tyranská Vera na straně druhé. Ale nakonec je všechno jinak... Příběh je opravdu zajímavý a originální, jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou. A vám ostatním ji doporučuji a pevně doufám, že budete stejně spokojení jako já ;-).

klaraj093
05.07.2019 5 z 5

Byla skvělá, jak jinak.. Hodně lidí říká, že je podobná Geraldovo hře, ale já bych neřekla. Protože ta mě zpočátku vůbec nebavila a nutila jsem se do ní. Naopak Dolores mě chytla hned zpočátku a strašně mě bavil styl i příběh ukecané Dolores. Bylo to fajn čtení na dva dny.

Anushka1
01.07.2019 5 z 5

Trochu jsem před čtením této knihy měla strach, jak moc mě bude bavit. Protože ji hodně lidí srovnává s Geraldovou hrou, která je mě zas tolik nevzala. A ačkoliv jsou tyto dvě knihy v lecčems podobné a dokonce jsou svým dějem i trochu propojené (zatmění), tak Dolores je úplně jiná liga. Kniha mě bavila od začátku do konce. Vyprávění Dolores je velice poutavé. Ač téma není moc veselé, tak je ale napsáno takovým způsobem, že se během čtení musíte občas pousmát.

Adellll
15.06.2019 5 z 5

Další skvělá Kingova kniha. Dokonale zapsal myšlenky ženy, která má těžší život, než by většina dokázala snést. Konec, který je u některých Kingových knih né úplně podle mých představ:D, také chválím.