Dolores Claiborneová

Dolores Claiborneová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37496/mid_dolores-claiborneova-tbB-37496.jpg 4 1391 229

Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Dolores Claiborne , 1993

Lenka Žofka
25.01.2012 4 z 5

Uznávám, že je to knížka spíš pro ženy, ale tak rozdílná od prázdných a hloupých románků! Jak už někdo napsal, klobouk dolů před Kingem, který se dokázal vcítit do ženy s tak těžkým osudem. Ještě jedna věc - ta knížka je fakt nebezpečná! Jednak poté, co si stejně asi jako u Forresta Gumpa (né, to není od Kinga :) ) zvyknete na jazyk vyprávění, vás to vtáhne do děje - a nebezpečenství je v tom, že to nemá kapitoly! Opravdu špatně se odtrhává :)

Faustka
10.12.2011 5 z 5

...."Ale tak to dělaj bohatý: když vás nemůžou ukopat k smrti, zahuběj vás svou laskavostí".
Dolores Claiborne je emotivní zpověď plná vášní, zásadních rozhodnutí… osamělosti a prachových chuchvalců… příběh lásky a nenávisti, ale hlavně je to příběh o nezdolné síle jedné (ne)obyčejné ostrovanky. A na závěr typické Dolorosino moudro: "....jestli chce ženská přežít musí bejt mrcha".

Lucias.08
27.09.2011 3 z 5

Musím Kingovi zatleskat. Vžít se takhle do role ženy. Bravo.

Gimli
08.09.2011 3 z 5

Dolores vypravuje...
...a to je podle mě také největší problém. Příběh psaný formou zpovědi na policejní stanici by mohl být lepší a napínavější, kdyby ho King napsal klasicky ve třetí osobě. Takhle se totiž už na začátku dozvídáme zásadní zvrat, ke kterému se King prostřednictvím Doloresiny výpovědi postupně dopracovává. Kdybych ovšem o tom zvratu nevěděl, nýbrž ho jen tušil, užíval bych si vyprávění o týrané ženě daleko víc. Jednoduše řečeno je Dolores Claibornová dobrý příběh, který ale sráží na kolena způsob, jakým je vyprávěn.
PS: Za zmínku stojí zajímavé propojení s Geraldovou hrou.

Tuffy
27.08.2011 4 z 5

Dolores Claibornová je kniha spíše pro ženy, protože málokterý chlap by byl natolik tolerantní (a tím nechci nikoho urazit), aby viděl genialitu této knihy a dotáhl čtení do konce. Já být chlapem, asi by mě to číst nebavilo, nevím... Nicméně pár desítek stran trvá se začíst do nezvyklého stylu vyprávění, ale pak je to opravdu pěkný nářez. Neřadila bych knihu do hororu, ale spíše do drama. Klobouk dolů před Kingem, že se dokázal vcítit do myšlení Dolores...

jasmína
17.07.2011 5 z 5

Skvělá kniha, která nezapadá do klasických hororů Kinga.

Boboking
05.01.2011 4 z 5

Dolores je velmi dobrá kniha, i když nepatří do klasického žánru hororu, fantastického už vůbec. Je to výborný příklad toho, že S. King dokáže napsat výbornou knihu i pro čtenáře mainstreamové literatury. Nejlépe zpracováný námět na ženskou otázku u SK.

Posi
30.11.-0001 3 z 5

Svět Dolores jako by chtěl oslovit mnoho žen co mají životní těžkosti a ukázat ještě více z temného osudu...co kdyby?! Dolores vypadá na tuctovou holku,ale její pochod myšlení je citové a není určitě hloupá.Což mě přivádí na myšlenku,co tam takové děvče provádí a hlavně sním.
No určitě je to kniha co se čte rychle a také je rychle přečtena. Malej a pěknej příběh, který vas přenese a naladí na jiné myšlenky.

Malečka
30.11.-0001 5 z 5

..."Všechny chlapi jsou blbce! Některe z nich jsou milé blbce, ale blbce jsou všechny!!!"...
Knížku jsem četla když mi bylo 15, ale tento citát je nesmrtelný :-)))