Dolores Claiborneová

Dolores Claiborneová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37496/mid_dolores-claiborneova-tbB-37496.jpg 4 1393 229

Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která tam každoročně jezdí na letní sezónu do svého domu. Přizpůsobivá Dolores si zvyká i na Veřinu panovačnost a obě ženy spolu časem začnou poměrně dobře vycházet. Když stará a nemocná Vera po letech zemře a odkáže veškerý majetek Dolores, vesničané si myslí, že ji Dolores zabila. Ta v poutavé zpovědi na policii vraždu Very odmítá, ale při výslechu vyjdou najevo jiné temné okolnosti z pohnutého života hlavní hrdinky. Neuvěřitelně poutavý Kingův román, psaný jako monolog životem pronásledované ženy, se tak trochu vymyká ostatní Kingově tvorbě. Obvyklé tajemno tu zastupuje pouze zatmění Slunce, které sehrálo v příběhu významnou roli.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Dolores Claiborne , 1993

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Trošku netradičný King, ale za to Dolores je vynikajúca. Páčil sa mi aj štýl akým je kniha podaná. Výborne úvahy, myšlienky a monológy, kde autor znova dokazuje, že je obrovským znalcom ľudí a ich psychiky.

HonzaT
20.05.2013 4 z 5

Silná to žena ta Dolores, zřejmě nejsilnější žena o které jsem četl....také musela mít dobré hlasivky, když byla schopná tak dlouhosáhle vyprávět.

leami
20.05.2013 5 z 5

Dolores mám z Kingových knih nejraději. I jako film byla podařená. King vykreslil ženské hrdinky jako by sám byl žena. Život, práce, pomsta. Z těchto ingrediencí namíchal úžasný příběh.

adrijka
16.05.2013 4 z 5

Skvělý román, dobře se četl, moc se mi líbil, i dějově, mám ráda umění Kinga, příběh popsal z pohledu hlavní hrdinky dokonale. Čitatel se vžije do postavy a děje a všechno prožíváte s ním. Takových knih je málo, i když je hlavní hrdinkou stará bába.

hardrock
28.04.2013 5 z 5

Vyborne napisany roman, podane zaujimavym sposobom z pohladu prvej osoby. Ide o spoved zeny, ktora sa dostala do urcitej zivotnej situacie a v tomto romane sa tato zena rozrozpravala o tom, ako sa tam dostala. Stephen King rad usadi svoje postavy do nejakeho prostredia, hodi im na krk problem a potom sleduje, ako v tom tie postavy korculuju a ci sa z toho dostanu (takto je pisany aj Cujo, pripadne Geraldova hra...). V tomto pripade je to Dolores na policajnej stanici, ktora ma na krku obvinenie z vrazdy. V knihe sa v podstate nepostavi zo stolicky, no zaroven s nou prezijeme par dekad osobneho i pracovneho zivota. Mne osobne je na tejto knihe sympaticke (zaroven to povazujem za originalne), ze citatel je "hluchy" voci otazkam osob, ktore Dolores na polocajnej stanici vypocuvaju...

Jančislava
16.04.2013 5 z 5

Mě se moc líbila a líbí se mi propojení s Geraldovou hrou

Issis
05.03.2013 2 z 5

Ani nevím, co jsem od této knihy čekala...člověk při čtení perfektně pochopí a pozná hlavní postavu a děj kolem ní, ale to je vše co se z knihy dovíte. Pořád jsem čekala na nějaký děj, ale měla jsem spíš pocit, že čtu něčí životopis. Přiznám se, že mám tuto knihu ráda jen proto, že jsem ji dostala.

doktorking
11.01.2013 4 z 5

Dálší Kingovka kde je z minima vytěžené maximum,perfektně zvládnutá psychologická postava jedné zoufalé ženy.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Super kniha a film se mi také líbil....

MM_Master
19.10.2012 5 z 5

"Co chce žena?" /Sigmund Freud/

Teii-hime
22.09.2012 5 z 5

Obdivuji Kinga, jak se - stejně jako u většiny jeho děl - dokázal tak věrohodně vžít do pocitů životem zocelené ženy, vnímat a popisovat svět z její perspektivy a lidsky obhájit její zoufalé jednání. Podle mě je King výborný psycholog.

lennyd
11.09.2012 4 z 5

A zase mne Stephen King dostal. Opět jsem čekal horor, a dočkal se (jen obyčejného) dramatu (to že Vera viděla pod postelí strašáky za horor nepovažuji). Nicméně co kniha ztrácí na příběhu (ten je opravdu takový skoro by se chtělo říct obyčejný) to získává na formě. Celá kniha je psána jako monolog Dolores Claiborneové, obviněné u soudu - pár stránek mi trvalo se do této formy dostat, ale jakmile se to jednou podařilo, stránky jenom mizely. Rozhodně bych si tuto knihu rád přečetl v originále, to musí mít teprve své kouzlo..

zuzanazuz
14.08.2012 4 z 5

Celkem prostej (hodně předvídatelnej) příběh, žádný tlaky, žádný velký převraty ... ovšem zpracovaný po Kingovsku - takže se mi to hódně líbilo (včetně hovovorovýho stylu psaní:o)). No, vidím to tak, že kdyby Štefan Král psal o tom, jak ráno sral, tak se z toho též připoseru. On to zkrátka a dobře se mnou umí!:o)

icecko
28.06.2012 5 z 5

Výborný.Příběh je obyčejný až skoro všední,ale skvěle zpracovaný.Tím se stává naprosto jedinečným dílem.Během čtení mě knížka úplně pohltila.Kdyby rodinka nepotřebovala jíst,ani bych ji nepustila z ruky až na konci.

evickakyticka
27.06.2012 5 z 5

Vyčerpávající zpověď ženy, která mluví a mluví a vy čtete a čtete.

Trochu nezvyklé dílo, které sice nevyniká hororem, zato psychologická stránka je skvělá.

kilometr
13.06.2012 5 z 5

Další výborná kniha Stephena Kinga,kterou neodložíte z rukou dříve,dokud ji nepřečtete.100%.

Alix
03.06.2012 4 z 5

Psát komentář je zbytečné, všechno už tu bylo řečeno, jen musím taky panu Kingovi zatleskat. Jako psycholog by se hravě uživil.

Jusa
18.04.2012 5 z 5

Nestandardní kingovka. Jak stylem vyprávění v první osobě (navíc dost přímočaré, nevybíravé a především ženské osobě), tak neobvyklým členěním textu (přesněji řečeno, žádným). Podepisuji se pod ostatní nadšené komentáře a dodávám to, co zde ještě není zmíněno: Zvláštní a (dle mého mínění) nesmírně pevný vztah mezi dvěma ženami poznamenanými životem mě téměř dojal a nějak prapodvně se mě dotknul. Bylo v tom něco velmi....nekingovského! A konečně geniální (a pro neznalé čtenáře rozhodně matoucí) propojení s jinou Kingovou knihou na mě vskutku udělalo dojem. Na toto rovněž nejsem u autora zrovna zvyklá. (Záměrně a zlomyslně neříkám, o kterou z knih se jedná. Nechť se zvědavci sami probírají nesčetnými kingovkami a lámou si hlavu nad tím, o čem to tu plácám. Ale stojí to za to!! Napovím, že je to podobně neprofláklá knížka jako Dolores.)

Bránolog
06.02.2012 5 z 5

Nedej pánbůh, aby se k tomuhle někdy dostala moje žena...

black.susi
02.02.2012 5 z 5

Příběh se jeví docela obyčejný (na Kinga určitě) a tím je vlastně geniální. Nečeká na nás žádné nadpřirozeno, ani horor ale pořádné drama to je stejně. Člověk se po pár stránkách začte a pak neví kdy skončit, vzhledem k tomu, že kniha není rozdělena na kapitoly, ale vyprávění je jednolité, není vůbec jednoduché se od čtení odtrhnout. I přesto že jsem knížku četla už podruhé, mě zase úplně pohltila. To jak se King dokázal vcítit do Dolores je až neuvěřitelné.