Dolanův cadillac

Dolanův cadillac https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432152/bmid_dolanuv-cadillac-1xV-432152.jpg 4 558 58

Noční můry a snové výjevy série

Povídky a novely série

5. díl

Noční můry a snové výjevy Z odpadu umyvadla v koupelně vykoukne prst a zaútočí. Zuby na klíček z obchodu se suvenýry se promění v krvežíznivého dravce. Dálnice v Nevadské poušti pohřbí luxusní cadillac i s jeho majitelem. Americká letiště terorizuje upír s pilotním průkazem a špičky tenisek vykukující zpod dveří kabinky na toaletě neznamenají, že nohy v nich patří živému člověku. A Janis Joplin by na vás už dávno neměla promlouvat z reálu, tím méně vám proslulým chraplákem nabízet účast na koncertě pekelně dobré kapely... Povídky uveřejněné v této knize jsou první polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Reedici druhé poloviny, pod názvem Pátá čtvrtina, připravujeme na září 2020 - toto vydání bude rozšířeno o nově přeloženou povídku. reedice... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Nightmares & Dreamscapes , 1993

n.ezn.amy
19.05.2020 4 z 5

Další z povídkových knih Stephena Kinga, které si stále udržují svoji kvalitu. Baví mě jeho nápady, např. na pomstu, kdy vdovec originálně nechá zemřít vraha své ženy anebo o psychickém zhroucení učitelky v povídce Nechte dítek jíti ke mě. Už jsem asi četl lepší povídky od Mistra, ale přesto si každou rád přečtu a najdu si v ní to svoje, čím mě zaujme.

petrarka72
03.05.2020 4 z 5

Jedna z nejslabších Kingových povídkových sbírek - ale stejně je její četba jako návrat domů. Pravda, ten domov se tak trochu mění, jak přerůstá, za zvuku pekelně dobrých kapel si v něm podávají dveře mstitelé, spasitelé, upíři a proměnlivé děti, zuby s nožičkama, tenisky s mrtvou mouchou na špičce a prst číhající z výlevky se chovají trochu nevypočitatelně - ale co se dá dělat? Domov je domov - a návyk je návyk, že, Mr. King?

zahadum
29.04.2020 3 z 5

Veľmi nevyvážená antológia poviedok v ktoréj sú len tri vynikajúce ( Zuby, Dolanov cadillac a samozrejme prst) až po vyslovene odpad ktorý je nudný a miestami o ničom čomu by sme vedeli dať hlavu a pätu.

Pitbullka
21.04.2020 4 z 5

Musím říct,že se mi to líbilo a bylo to čtivé. Některé povídky byly lepší než jiné, ale to se dá čekat.

karinga
17.04.2020 3 z 5

11 vesměs hororových povídek se mi sice nelíbilo tolik, jako ty v Noční směně, ALE!!! našly se tam klenoty, na které se jen tak nezapomíná. Takže pro mě je číslem jedna Prst, dvojka Zuby a trojka Tenisky. Možná jsou na podobné téma, ale já jsem zřejmě cílovka ♥ Nočního letce jsem četla už pětkrát v různých sbírkách, takže mě zas tak nepřekvapil. A Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu, to byla královská třešnička na konec :)

eraserhead
17.09.2019 3 z 5

King je dobrý vypravěč, to se mu nedá upřít, ale třeba tahle kniha už občas ukazuje, že (mu) to ne vždy stačí. Např. povídka PŘERŮSTÁ VÁS mi přišla takřka nekonečná a nedočitelná, DOLANŮV CADILLAC chápu, že se mu válel dlouho v krabici, nechápu, že něco takového ultra nekonečně popisného dostalo filmovou adaptaci. Trochu zajímavější je trojice povídek ZUBY, PRST a TENISKY, kdy mi přijde, že zpracovávají jeden jediný námět. Ale zajímavě (ze zmíněné trojice mám nejradši asi TENISKY, i když ZUBY jsou taky hodně fajn). Hodně rád mám povídku VĚNOVÁNÍ a fakt se mi líbí Kingovo povídání k té povídce v závěru knihy, protože se s ním a s tím, co tam píše, zcela ztotožňuji. Nejvíce z celé sbírky se mi líbil NOČNÍ LETEC (i přesto, že se dočkal zřídkavé výjimky, kdy je filmová adaptace lepší než literární předloha), TAŤKA a VÍTE, ŽE TAM MAJÍ PEKELNĚ DOBROU KAPELU? Obecně knihu považuji za solidní průměr.

Ivan Kučera
14.09.2019 2 z 5

Pôvodne to v Amerike vyšlo ako jedna gigantická zbierka obsahujúca viac ako 20 poviedok, ale český vydavateľ si podľa mňa povedal, že z toho by nemal veľa peňazí a tak to rozsekol na dva diely, lebo veď kto si kúpi prvý, určite si kúpi aj druhý, že? Žiaľ, zbierka je to dosť biedna. A to hovorím ako niekto, kto zbožňuje Kingove poviedky (mnohé sú lepšie, ako jeho romány). Najviac sa mi páčili Zuby (o jednom veľmi zvláštnom spojenectve, snáď môžem povedať priateľstve) a Ocko (teoreticky spin-off Nočného letca).

petraj30
15.08.2019 1 z 5

Knihy od Kinga mám velice ráda, ale tohle mě vůbec nenadchlo, vím že kniha obsahuje povídky, ale odložila jsem hned po té první

ArwenAragorn
12.06.2019 4 z 5

Kniha povídek a povídky od Kinga mám ráda.

Reat
19.10.2018 3 z 5

Už ani nevím, kdy jsem tuhle knížku začal číst, opravdu ne. Důvod, proč jsem jí odkládal bylo (pokud si matně pamatuji) to, že mě prostě moc nebavila. A tak to u Kinga občas mám....patří mezi mnou uctívané polobohy, ale nezřídka se u jeho knížek nudím tak, že je ani nedočtu. Není jich samozřejmě moc, převažují díla na úrovni geniality, ovšem neplatí to, s čestnou výjimkou titulní povídky, pro tento soubor. Sem tam záblesky (Zuby, Tenisky), jinak to celé připomíná takové nemastné neslané jednohubky z Ramy, okoralého sýra a levného salámu. Hlad ukojí, ale nechutnají.....

evickakyticka
09.08.2018 4 z 5

Kinga mám ráda. Dokáže nabídnout všelijaké chutě. Tady jsem si pochutnala:)

Arisu
07.02.2018 2 z 5

Ne. Nuda. Hodiny by mi lépe ubíhaly v Rockenrolovém nebi než při čtení tohoto výboru z (nejen) Kingových nočních můr. Avšak dočteno. Odškrtnuto.

smazenaryba
11.03.2017 5 z 5

King starne a ikeď by som klamal, keby som tvrdil, že ma jeho novšia tvorba už nebaví, stráca sa z nej istá odviazanosť, typická pre majstrovu ranejšiu tvorbu. Keď sa vám potom do rúk dostane jeho staršia vec, ktorú ste z nejakého dôvodu ešte nečítali, je to ako zájsť na pár pív so starým kamošom, ktorého ste už roky nevideli. Je to stretnutie utešené, trochu nostalgické, ale hlavne je to rovnako dobrá zábava ako kedysi. Naštartujte buldozér, zapnite záhradné nožnice a pripravte sa na ten najhustejší rockandrollový koncert svojho života :).

jardass
11.09.2016 3 z 5

Velmi stručně. Tři hvězdičky za to, že má i mnohem lepší povídkové sbírky (Všechno je definitivní, Srdce v Atlantidě apod.). To ale neznamená, že by nestálo za to tuhle knihu číst. Obsahuje lepší i slabší kousky.

gemi
10.06.2016 2 z 5

Mám rád Kinga romanopisce, protože člověk se může dokonale sžít s postavami a každý večer se těší, až se zase v příběhu posune dál. U povídek toto nenastane, protože jde o jednohubky, které navíc nenechají žádnou zvláštní chuťovou stopu, takže nelákají brát si další a další. Je to logické, protože začátek každé knihy je více či méně nezáživný a King bohužel neumí příliš závěry. Takže při čtení povídek se nejdřív chvíli nudíte, pak se děj rozjede a většinou místo očekávaného bombastického finiše splaskne jako bublina. Tato sbírka povídek mi ze všeho nejvíc připomněla seriál Příběhy ze záhrobí. Někdy jsou povídky tajemné, někdy napínavé a někdy poněkud divné (Přerůstá vás). Pro ortodoxní milovníky hororu doporučuji povídky Zuby a Prst (ten je obzvláště výživný).

jan0504
07.05.2016 4 z 5

King zase "uletel" na svojich poviedkach, ale niektoré sú celkom fajn. Dobre sa to číta...

marek6463
23.03.2016 4 z 5

Nadprůměrné,i když některé povídky jsou hodně pod bujnou fantazií jako Prst,Zuby a podobně,ale Dolanův Cadillac je nezapomenutelný a jsou tam i jiné dobré povídky,ale opět některé spadají do průměru.

danny_21
15.10.2015 4 z 5

Lehce nadprůměrná sbírka povídek, trochu neobvyklých, mně se líbily hlavně hned úvodní, Nechte Dítek Jíti Ke Mně, Prst a Taťka - 75 %

Terva
28.04.2015 4 z 5

Nejdříve jsem viděl film. Christian Slater to prostě perfektně zahrál. V titulcích jsem zjistil, že je to Kingovina. A PROČ JÁ TO NEMÁM? Protože to vyšlo pod rouškou Noční můry a snové výjevy a mě to nějak uniklo. Ale už jsem se polepšil, sehnal a přečetl. Není to sice tak strhující, jak by čtenář očekával, ale i tak, přečteno ve své podstatě jedním dechem.

Tygřička
16.01.2015 5 z 5

Perfektní knížka, pan King opět nezklamal, Dolanův cadillac je hodně dobrá povídka, jen škoda že už po pár stránkách je jasné kde Dolan skončí, snesla bych to ještě tajemnější a napínavější, abych přemýšlela tak jak toho Dolana nakonec dostaneme... Prst je druhá velmi dobrá povídka, další důvod proč se k umyvadlům a toaletám přibližovat se vší obezřetností, záliba pana Kinga v potrubí mě děsila už v knize To a po přečtení Prstu bude dnešní čištění zubů doprovázeno zkoumáním odtoku umyvadla...