Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1484 296

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

lazarus
14.10.2019 5 z 5

Po dlouhé době opět výborný příběh od mistra hororu. Je v něm sice silně cítit inspirace Simmonsem a jeho Hladovými hrami, ale i tak jsem se velmi dobře bavil. Mimochodem jde o jednu z nemnoha knih jež King dokázal dotáhnout do uspokojivého konce. Za něj jsem dal pátou hvězdičku. Jen tak dál pane Kingu, doufám, že po srajdách typu Pan Mercedes se konečně dáváte dohromady a budete dále pokračovat v tom co umíte nejlíp.

DennisMoore
22.09.2019 5 z 5

Nechtěl jsem vás unavovat úslovím o dvojím vstupování do téže řeky - každý ho zná. Při čtení Doktora Spánka mě ale napadla trochu jiná jeho verze - dvakrát do téže řeky se opravdu vstoupit nedá, nicméně dá se do ní vstoupit znovu na tom samém místě, kde jste se koupali minule, a pak vidíte, že voda tu přece jenom teče podobně jako tehdy, že ta zátoka je tam, kde byla, i ty stromy na březích jsou stejné, jen povyrostly... Takový pocit jsem měl z téhle knihy. Plynule a přirozeně navazuje na Osvícení, připomíná ho i se vyvíjí jiným směrem, je až strašidelně čtivá a promyšlená. Super, Stephene Kingu (a to jsem se prosím trochu obával, aby to nebyla nastavovaná kaše - já blázen)._____P.S. Ale nevybavuji si Kingovu knihu, v jejímž překladu by bylo tolik chyb :-/

Martial
15.09.2019 5 z 5

Temná, tajemná, výborná

Yummymoon
14.09.2019 5 z 5

Vždycky, když už jsem si říkal, že mě King nemůže v týhle knize ničím překvapit, přišlo nějaký boom, který celej zážitek posunulo o level výš. Zcela upřímně obdivuji Kingovu schopnost půlku knihy se tvářit, že se nic moc zásadního neděje, a potom v závěru poskládat všechny ty zdánlivě přebytečné detaily, kterými nás krmí většinu knihy, do dechberoucího, osudového a hlavně logického a promyšleného závěru. A vůbec se nestydím, když řeknu, že v posledních cca 30 stránkách jsem hned několikrát cítil, jak se mi do oka dere slza... "Everything's smaller, when it's out." (osobní poznámka - čteno v originále).

gemi
08.09.2019 4 z 5

Z této knihy jsem měl strach, stejně jako z každého pokračování něčeho, co mám moc rád a co ve mně zanechalo hlubokou stopu.

Doktor spánek navazuje na klasický horor Osvícení, který jsem četl několikrát a považuji jej za zásadní Kingovo dílo. Když jsem se dozvěděl, že existuje pokračování, nejdříve mě vyděsil jeho poněkud přihlouplý název, ale má své opodstatnění. Zatímco původní Osvícení bylo komorním hororem, který staví především na stísněné atmosféře opuštěného a nedostupného hotelu v horách a hrůza spočívá v tom, že aktéři nemají kam utéct, Doktor spánek jde "mezi lidi". Je zajímavé, že prvek "není kam utéct" funguje i tady, ačkoli zcela jiným způsobem...

Setkáváme se opět s Dannym, který už ale mezitím stačil vyrůst do řádného alkoholika, protože své "nadání" účinně tlumí chlastem a jde tak ve šlépějích svého otce. Dannyho sledujeme v průběhu mnoha let, kdy se protlouká životem a utíká sám před sebou z místa na místo, aby nakonec našel smysluplné využití svého nadání, a dokonce mnohem víc. Doktor spánek je důstojným pokračováním legendárního Osvícení a jasnou známkou toho, že King pořád umí. Kéž by se mu podařilo vytvořit obdobně povedené pokračování jeho nejlepšího díla To.

NicolMark
29.08.2019 5 z 5

Achjo, byla jsem nepoučená o návaznosti knihy na Osvícení a nejdřív jsem přečetla tohle. Ale i přes moji nevědomost se mi Doktor Spánek moc líbil! King nezklamal.

Kniha se nejdříve soustřeďuje na problém alkoholismu. Zhruba v polovině se do příběhu dostává Abra, čímž se děj žene dopředu jak vlak (doslova). Abra díky svým silným schopnostem navazuje s Dannym spojení přes tabuli a prosí ho o pomoc – Rose a její Pravý rod provádí rituální vraždy na dětech vyzařujících osvícení. Cestují ve svém karavanu a loví, aby neumřeli – substancí vystupující z osvícených dětí se totiž živí. Danny s dívkou spojí své síly a pokusí se Pravý rod zastavit. Jak to celé dopadne vám ale neprozradím.

oxiduji
23.07.2019 5 z 5

Pokračování osudu Dannyho, našeho osvíceného hrdiny. Příběh super, svižný, Kingovi to šlape jako hodinky.

Reat
16.07.2019 5 z 5

Čím to? Vážně, čím to? Osvícení jsem četl už dávno, dobrých 15 let zpátky, takže to, že se vlastně ani o pokračování nejedná, což musí uznat snad každý, kdo četl, mi v podstatě vůbec nevadilo. Navíc knihu Doktor Spánek jsem rozhodně neměl v seznamu knih, do kterých se v nejbližší době pustit, nijak vysoko a k jejímu přečtení byl víceméně donucen okolnostmi (znáte to...ten kdo jí půjčil, tlačí na vrácení ;-) )...a přesto mě neskutečně chytla od první stránky a až do úplného konce, což je na Kinga skoro zázrak, protože celkem často mi jeho konce prostě příliš nevoní. Tady jsem se bavil celou dobu čtení jako....ano, jako Král. Čím to???

Nunee
24.06.2019 5 z 5

Děkuji za možnost přečíst si tuto knihu. Osvícení patří mezi mé nejoblíbenější a vlastně je to jediná kniha u které jsem se opravdu hlavně bála a mnoho let mi k ní zalétaly myšlenky (samozřejmě k jejím postavám). Tohle je opojné čtení pro každého, kdo rád pana Kinga a měl tu čest Osvícení přečíst. I slza dojetí ukápla :-)
Těším se, až si dám obě knihy hned po sobě, abych si ten příběh pěkně ucelila....nyní jsem byla příliš nedočkavá...

Margherita_N
22.06.2019 5 z 5

Strhující, dokonale vymyšlený, naprosto skvělý.

(spoilery)

To, co se odehrává hlavním hrdinům v mysli, jak z ní vystupují, jak se vzájemně v hlavě navštěvují, je úžasný, nemám slov. Nebo ta projekce těla na jiném místě, přenos substance mrtvého člověka ve vlastním břiše... Bylo to až trochu lynchovský. Ani mě moc nezajímalo, jak se v životě vede Danovi, ale je dobře, že Kingovi to nedalo spát a napsal kvůli tomu tuhle fantastickou knížku, která podle mě napínavostí a promyšleností předčí nejen původní Osvícení, ale rozhodně Řbitov zviřátek a podle mě i To.

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Výborné, ale Osvícení rozhodně vede. Některé popisy hodně brutální.

terimila
31.05.2019 3 z 5

Špatný to nebylo a setkat se s dospělým Dannym bylo zajímavý, ale Osvícení to nebylo. A ani Osvícení není moje nejvíc top kingovka... takže mi z toho bohužel vychází jen tři hvězdy. King prostě má tu laťku tak vysoko, že i slušná a dobrá knížka někdy vyjde jen jako průměrná... Nicméně na tu partu úchylnejch stvoření, co žijou z bolesti, jsem ještě chvíli zapomenout nemohla.

Adellll
23.04.2019 5 z 5

Sice Osvícení podle mě bylo lepší, ale i Doktor Spánek byl čtivý. Začátek byl takový u Kinga průměr, ale prostředek a konec (cca 200 stran) se mi líbily fakt hodně. Ze začátku jsem byla ke knize dost skeptická, ale Doktor Spánek si to rozhodně nezaslouží. Celkově nadprůměrná Kingovka.

Karnager
01.04.2019 3 z 5

Napsat druhý díl k úspěšné knize chce vždy dost odvahy a umění. King umí psát dost dobře takže si na to klidně troufnul, řemeslně je to napsané fakt dobře..jenže čím víc kinga čtu, tím víc vnímám jistou schématičnost, tuhle vidím kousek Carrie, tuhle kousek zelené míle. Nápady má ale dobré, to se musí nechat :) tři a půl hvězdy..

kika_
31.03.2019 5 z 5

Nemám absolutně co vytknout. Byla jsem moc spokojená od začátku do konce! Doporučuji :)

Radim.01
27.03.2019 5 z 5

Důstojné pokračování Osvícení. Nemám co dodat:-))
Je to prostě mistr vyprávění.

Petruse21
04.03.2019 2 z 5

Na Kinga hrozně slabé, škoda.

lucie.8
03.03.2019 4 z 5

Jiné "Kingovky" se mi líbily více. Začátek se dost vlekl.

mrliš
24.02.2019 3 z 5

Můj první pocit po dočtení? Zbytečné pokračování Osvícení. Za mě bych uvítal rozhodně kratší a svižnější verzi. King text zbytečně roztahuje, až je to někdy otravné. První část, než se Dan seznámí s Abrou je takový více nudný. Jak se tyto dva seznámí, začne to být alespoň poutavější. Co se týká pravého rodu, tak mi tam hrozně vadili jejich přezdívky. To mi do knihy vůbec nesedělo. No za mě se jedná o slabší průměr. Kdo má rád osvícení, tak možná stojí za přečtení, ale nijak moc nedoporučuji.

michae.la
30.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc libila, i kdyz prvnich 100 stranek bylo o nicem. Az se Dan seznamil s Abrou dej zacal byt napinavy a od knihy jsem se nemohla odtrhnout.