Dlouhá trať

Dlouhá trať https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447916/bmid_dlouha-trat-s9l-447916.jpg 4 990 254

Sbírka povídek s tématem sebevraždy. Život se někdy zastaví. Ať už je to vědomí smrti, osobní selhání, ztracené iluze, nebo prostý strach, nevyhnutelně s nimi přicházejí také úzkosti, pochyby a otázky. Jsou to okamžiky, které nutí promýšlet vlastní bytí v jasném světle, jehož svit často nepřeje společenským konvencím a tomu „být jako ostatní“. A to, čemu přeje, se zdá být tak děsivé, uhrančivé a lákavé zároveň… Prozaička Viktorie Hanišová po třech románech ohledává subtilnější a sevřenější prostor povídky. Tematicky propojené svižné texty jsou jako dobře míněné facky: zabolí, ale proberou. Stejně jako protagonisté povídek z Dlouhé tratě se i čtenář musí nejednou zastavit a sám sebe se ptát: Jaký má tohle všechno smysl? Možná to není příjemné pomyšlení, ale kdo jednou začne, už nemůže zpět. A to samé se dá říct i o Dlouhé trati. Možná to není nic líbivého — ale číst přestat nelze.... celý text

Víla
29.01.2022

Kniha se mně líbila, umělecké nadání nezapře, i když tohle už postrádá genialitu autorčiny knihy Houbařka. Kvůli tématu bych Dlouhou trať nechtěla mít v knihovničce – prostě smrt a sebevraždy nebrat. Za mě je super především povídka Pozůstalost. V hlavní záporné roli zbabělec. Autorce zjevně dochází, co způsobí dosah takového jednání.

purie
26.01.2022 2 z 5

Moje první a asi na velmi dlouho i poslední kniha od V.H.
Pocit jak z posledních knih Paola Giordana - literární talent, který ale až zoufale hledá téma ke zpracování. Proti velmi inspirativní, osobité a autenticky na dřeň píšící Lucii Faulerové nebo sympaticky dotažené a neuspěchaně vyzrálé Vladimíře Valové (o Janu Balabánovi nemluvě) se u V.H. ptám proč něco takového člověk píše. Rozhodně nemám pocit literatury na dřeň, spíš pocit jakési až obsesivní potřeby uspěchaně, nedotaženě i přeexponovaně okázale analyzovat temnotu v životě, která není (nebo neumí být?) ničím vyvážena nebo prosvícena.

hanzmb
16.01.2022 5 z 5

Zajímavá kniha, i když z mého pohledu asi to nejslabší co jsem od autorky četl. Spíš tak 4,5 *. Moc povídky nečtu, mám raději delší útvary. Když už povídku, tak předpokládám vysoce zajímavé téma a na závěr pointu. Bohužel autorka splnila na 100% jen tu 1.část. Ta pointa až tak kvalitní vždy nebyla. Např. u úvodní povídky jsem se nedokázal chytit ani při 2.čtení - respektive spíš mi připadá vyznění dost plytké, nehodné autorčina talentu.

Lole
16.01.2022 5 z 5

Knížku jsem zvláda dočíst během jednoho dopoledne. Jedná se o sérii poměrně krátkých povídek, který ale mají skvělý spád. Ač autorka papisuje lidé duševně nemocné nebo narušené rodiny, tak se rozhodně nejedná o schématické figury a šablonovité příběh. Vše působí velmi realisticky, ale hlavně se dokáže člověk často dotknout na citlivém místě. Nevím co se mě dotklo nejvíce. Jestli příběh dvou sester z Jáchomova, nebo chlapce, který žil v malé garsonce. Hanišová zkrátka umí.

VeruHoráková
07.01.2022 4 z 5

Ačkoliv nejsem příznivce povídkových knížek, Dlouhá trať mě bavila. Líbilo se mi, jak autorka dokázala popsat pocity postav, beznaděj a zmar.. Nejvíce mě chytla za srdce povídka Vrátíš se? Uměla jsem si představit, že by z toho mohla být celá knížka. Od Viktorie Hanišové je to moje druhá knížka a jenom se mi potvrdilo, že patří mezi top české autorky.

Karoley
07.01.2022 5 z 5

Občas se stane, že v půlce závodu zapomenete, proč vlastně soutěžíte.
Tematicky propojené povídky z Dlouhé tratě jsou jako dobře míněné facky: zabolí, ale proberou.

Nejvíce mě chytly za srdce povídky Vrátíš se? a Zbytečný člověk, bylo mi z nich po dočtení neskutečně smutno. Skvělá kniha, zas mám nad čím rozjímat.

Lauralex
01.01.2022 4 z 5

Nic není věčné. Nemá cenu se trápit, jednou z nás bude prach. A možná toho času bude třeba jen tolik, že náš život bude krátký. Zásah přesně do bolavé černé díry pro všechny, kterým slunce někdy zakryl stín.

O Viktorii Hanišové jsem slýchala často, pořád na mě někde vykukovalo její jméno a kroužila jsem kolem jejích knih. Teď jsem si konečně jednu přečetla, a myslím, že jsem si na začátek vybrala skvěle, a jsem toho plná, Viktorie už mě určitě nemine.

A proč pořád psát o přehnaném optimismu a šťastných lidech? Nebudeme si nic nalhávat, tohle patří k našemu životu stejně jako radost, i když se nás to třeba nedotýká přímo. Co má bejt. A Viktorie to pojala podle mě skvěle a dostatečně. Tento formát povídek je přesně to pravé, tak, aby to zaujalo a nepodlomilo kolena nadoraz. Píše věcně, k tématu, bez zbytečných vytáček a sluníček okolo, melancholicky, přesto s nadhledem nám vlastním. Možná je to tím, že jsme všichni prostě jen lidi.

Sáhla jsem po ní právě díky tomu, jakému tématu se věnuje. Nemám žádný problém, jsem jen holt takový morbidní člověk, který má tohle depresivní téma rád a zajímá ho, ano, možná i proto, že to znám. Všichni si to museli dávkovat, no a já jsem teda tak narušená, že jsem to přečetla naopak celé najednou. Nesedla jsem si z toho na prdel, ale zasáhlo to přesně tam, kam to bylo mířeno. Autorka se sice nechala slyšet, že se toho v povídkách čtenáři nedá moc sdělit, a ona je to vlastně pravda, ale i není. Ne všechny knihy vám musí nutně něco sdělit, ale hlavně si to v tom musíte objevit sami. Přinejmenším můžete být rádi, že vás třeba nic netíží. Mám pocit, že tyhle příběhy a hlavně myšlenky a pocity můžou zcela pochopit, a tím i ocenit, jen lidé, kteří to zažili a prožili, takže pokud vás tahle kniha nezasáhla, nebo jste ji nepochopili, buďte vlastně rádi.

Některé povídky byly opravdu tíživé a smutné, nebo ani ne smutné, spíš ponuré a bezvýchodné, ale zkrátka živé, a přesto jsou plné citu a cítím z nich jakousi krásu a naději. Je to bolavé a deprimující, ale mezi řádky půvabné. Asi jsem divná, ale toto téma je takové tajemné a já i v něm vidím nějakou zvláštní krásu, kterou tu Viktorie také dokázala vytvořit a podat. Pro mě další zajímavý a originální kousek z české literatury, který mě bavil a jsem ráda, že jsem se k němu dostala.

huhuhu
20.12.2021 5 z 5

Skvěle napsané povídky, které spojuje jedno společné téma - sebevražda. Přesto jsou poměrně různorodé, každá má svou jedinečnou atmosféru, téma je v nich nahlíženo z různých stránek. Nechybí ani (pro Hanišovou typická) nefunkční rodina a psychicky narušené osoby. Vážná a depresivní témata mám v knihách moc ráda, ale i tak jsem musela číst pomaleji, než obvykle čtu, protože více povídek najednou bych nedala. Nejvíc mě zaujaly: Vrátíš se? (dojemné), Zbytečný člověk (s nádechem komiky), Pozůstalost (překvapivé) a Díra (trochu psycho).

Garfinela
17.12.2021 5 z 5

Nemůžu ani vypovědět, jak moc mě kniha zasáhla. Jak věrně autorka dokázala popsat ten pocit marnosti a zmaru. Nejvíc v povídce Zbytečný člověk. Smekám. Nic nepřikrášluje, nic neodsuzuje. Dala bych hvězdiček i víc, kdyby byly.

Berulidemknihy
11.12.2021 5 z 5

Viktorie Hanišová je za mě autorkou velkého jména a velkých děl. Krásně takovým tím ,,svým" způsobem dokáže popsat smrt. Něco tak citlivého a bolestného dokáže popsat, tak jemně a čtivě, že by tomu člověk ani nevěřil.
Knihu jsem četla dlouho ne však kvůli tomu, že by byla špatná, pouze jsem potřebovala vydechnout mezi jednotlivými kapitolami. Vždy po dočtení přijdou otázky o existenční krizi, zda má toto všechno cenu? Nikdo z nás neví.
Nejvíce mě bavila Vrátíš se? Cítila jsem z ní vůni mého života a to dle mého čtenáře zabolí nejvíce.

MiskaMa
11.12.2021 5 z 5

Povídky jsem četla vždy jednu za jeden den, protože tak těžké a citlivé téma jsem si musela dávkovat. Všechny příběhy byly ze života, silné a doznívaly ve mě ještě dlouho po tom, co jsem je dočetla. Nejvíce emotivní za mě byla povídka: Vrátíš se?

Clara_C
28.11.2021 4 z 5

Nevím, dá-li se psát o knížce nabité tolika depresemi, že byla pěkná. Témata silná, vskutku ze života. Je těžké vstát ráno z postele, když není pro co žít, nebo kdy se člověk nemůže vyrovnat s minulostí, s tragédiemi, které jej postihly. Jak říkáme tady, zlomená ruka se zahojí, ale zlomená duše či to, co se jiným líhne v hlavách, s tím se těžko něco dělá. Za mně nejvíc Brácho. Ale všechny povídky byly velmi osobité.

" Jsem slušný člověk. Musí to o mně říct každý, kdo objektivně posoudí můj život. Však to taky často od přátel slýchám, ty jsi tak dobrá, všechno děláš strašně správně a pořádně. Mají pravdu. Chodím do práce a starám se o děti, dělám s nimi po večerech úkoly a pak jim před spaním čtu pohádky, třídím odpad a kompostuju, kupuju vejce od šťastných slepic, v supermarketu si nevybírám z regálů to nejlepší ovoce, protože na něj nemám větší nárok než ostatní spotřebitelé, trpělivě naslouchám přátelům, když mluví o svých problémech, a neuděluju jim nevyžádané rady, rozdávám věci po dětech a nic za to nechci, a když jsem jednou při parkování odřela lak na vedlejším autě, nechala jsem jeho majitele vyvolat v obchodě a zaplatila opravu. Z vnějšího pohledu se mi tedy nedá nic zásadního vytknout. Někdy si však říkám, že můj takřka dokonalý život je jen fasáda a ve skutečnosti kdesi uvnitř mě dřímá něco, co mě definuje mnohem víc. Ve chvílích, kdy se dostanu do situací, které psychologové nazývají mezní, přestávám kontrolovat své vědomí a z mého podvědomí začínají vylézat myšlenky, s nimiž bych se nedokázala svěřit ani své terapeutce. Vůbec se totiž nehodí k obrazu, který o sobě buduju pro své okolí. Vynořují se pouze vyjímečně, ale jsou to myšlenky tak černé a těžké, že je s sebou budu namáhavě vláčet životem až do smrti. Jsou mimořádně zákeřné, napadají moje tělo zevnitř jako sněť a likvidují jeden orgán za druhým. Doufám, že tahle choroba, která mě rozežírá zevnitř, není infekční a že se před mou smrtí nerozšíří do okolí. Že s mou smrtí zanikne a že na děti tuhle nemoc nepřenesu. Nechci, aby měly život, který musím žít já. "

Hakl54
15.11.2021 5 z 5

Listopad, venku mlha celý den, nálada nic moc a knížka. Musela jsem ji číst pomalu, každý den povídku, abych to unesla. Výborně napsané.

Sova15
11.11.2021 5 z 5

I jako už někdo psal přede mnou, bála jsem se knížku číst. Prožívám zrovna těžší období života. A téma knížky není veselé, ale spisovatelka píše velmi dobře, čtivě. Mě nejvíce zasáhla povídka: Vrátíš se? Určitě se k autorce ještě vrátím, už se jejích témat nebojím a jsem ráda, že o temných oblastech života píše.

SynD
06.11.2021 2 z 5

pohádky pro lidi, kteří trpí přílišným optimismem, radostí ze života nebo prostě jenom dobrou náladu. po přečtení jednoho, dvou či všech kousků už nic z toho nehrozí.

podivně homogenní hmota s příchutí tragédie, podivností a marnosti - další knihu si už od autorky asi nepřečtu.

adoli
06.11.2021 5 z 5

Když jsem si přečetla, o čem kniha bude, bála jsem se jí otevřít. Jedná se o velmi těžké a citlivé téma. Autorka ho však naservírovala ohleduplně, s pochopením, trošku i s nadhledem a přitom empaticky. Líbí se mi spisovatelčin styl psaní. Povídky moc nemusím, ale k takto vážnému tématu se skvěle hodí. A ačkoliv byly některé příběhy lepší, všechny stály za zamyšlení. Je dobře, že byla takováto kniha napsána.

Guepp
03.11.2021 3 z 5

Z povídek mne zaujaly asi tři. I když řekněme, že zaujaly je poměrně silné slovo - spíše mne donutily k zamyšlení. Celkově ale knihu hodnotím velmi pozitivně, Hanišová je výborná autorka.

Bedka
31.10.2021 5 z 5

Perfektne! kratke ale silne a emotivne. Moja prva kniha od autorky ale urcite nie posledna.

Eicherik
30.10.2021 5 z 5

Velmi smutná a depresivní sbírka povídek. Při čtení jsem si vzpomněl na nápis (část textu), který kdysi zdobil zeď márnice na tzv. Hřbitově bláznů, tehdy se mu tak ovšem ještě neříkalo:
"Postiženi žitím
peklo na zemi
spoutáni a nuceni lhát
chvála smrti
život je sen
žijeme, abychom zemřely"
(SLAYER - Praise of Death)
Mimo tématu sebevraždy se v některých povídkách také objevuje téma duševní nemoci. Většina se mi líbila a za nejlepší považuji tu s názvem Zbytečný člověk. Už teď se těším na další knihu od paní Hanišové a to román Houbařka.

Janina2609
24.10.2021 4 z 5

“Doufám, že se smrt nepodobá spánku. Někdy mi hlava únavou klesne na prsa, můj obličej připomíná slunečnici, které chybí slunce, hlava mi visí na stonku páteře zvadle, nehybně, bezmocně...”
Soubor povídek se společným závažným tématem, které nejsou ani trochu plytké, dobře se čtou a zanechají existenciální pocity.

sebevražda povídky česká literatura

Část díla