Dlouhá trať

Dlouhá trať https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447916/bmid_dlouha-trat-s9l-447916.jpg 4 990 254

Sbírka povídek s tématem sebevraždy. Život se někdy zastaví. Ať už je to vědomí smrti, osobní selhání, ztracené iluze, nebo prostý strach, nevyhnutelně s nimi přicházejí také úzkosti, pochyby a otázky. Jsou to okamžiky, které nutí promýšlet vlastní bytí v jasném světle, jehož svit často nepřeje společenským konvencím a tomu „být jako ostatní“. A to, čemu přeje, se zdá být tak děsivé, uhrančivé a lákavé zároveň… Prozaička Viktorie Hanišová po třech románech ohledává subtilnější a sevřenější prostor povídky. Tematicky propojené svižné texty jsou jako dobře míněné facky: zabolí, ale proberou. Stejně jako protagonisté povídek z Dlouhé tratě se i čtenář musí nejednou zastavit a sám sebe se ptát: Jaký má tohle všechno smysl? Možná to není příjemné pomyšlení, ale kdo jednou začne, už nemůže zpět. A to samé se dá říct i o Dlouhé trati. Možná to není nic líbivého — ale číst přestat nelze.... celý text

Evaho73
23.04.2024 4 z 5

Dlouhá trať obsahuje niekoľko poviedok, ktoré sú tematicky prepojené a skúmajú rôzne aspekty ľudského života, ako sú láska, strata, smrť, hľadanie identity a zmysel života.
Kniha je napísaná pútavým a poetickým štýlom, kde autorka sofistikovane vykresľuje vnútorný svet svojich postáv, ich pocity a emócie. Poviedky sú krátke a úderné, ale dokážu v nás zanechať hlboký dojem.
Kniha Dlouhá trať je skvelou voľbou pre čitateľov, ktorí majú radi realistické a dojemné príbehy o ľudskom živote, lebo ponúka zamyslenie nad dôležitými témami a núti nás premýšľať o vlastnom živote a jeho hodnotách.

milito999
11.04.2024 3 z 5

Není to lehké čtení. Téma je smutné a obdivuju autorku, že se do něj pustila. Nutila jsem se knihu dočíst.

FejKýý
18.03.2024 4 z 5

Mám ráda povídky. A tyhle byly super ač tedy byly strašně smutné. Vždycky mě nějakým stylem dostaly a vzaly za srdce. Ale po téhle knize, mám chuť zase na něco veselejšího.

Andy08
05.03.2024 3 z 5

Nemám ráda povídkové knihy, ale mám ráda paní Hanišovou a jelikož jí mám načtenou celou, sáhla jsem i po této. Bohužel ani po přečtení této knihy jsem na povídkové sbírky názor nezměnila a na chuť jsem jim nepřišla. A navíc nemůžu nějak porozumět tomu, co autora (všeobecně), vede k tomu, sepsat sbírku povídek o sebevraždách. Sebevraždy byly, jsou a budou, určitě je důležité, aby společnost měla o tomto tématu povědomí, ovšem tohle, já nevím proč, na mě působí až "lehce ujetě". Jinými slovy nevím, jak můj pocit vyjádřit. Zrovna o tomto tématu přemýšlet a přenášet ho do svého díla až tak intenzivně jako autorka v této knize, nevím no...

DK197
24.02.2024 4 z 5

E-KNIHA: Povídky běžně nečtu, protože mi v nich často chybí pořádná zápletka nebo smysluplný konec. Ale tady si u mě autorka vykoledovala čtyři hvězdičky. Většina těch povídek se mi líbila. Ačkoliv pocit z nich mám nepříjemný. A vrtá mi hlavou, proč se někdo pustí do souboru povídek s takhle negativním tématem, aniž by to zasadil do nějakého kontextu. Zajímalo by mě, co se tím sama autorka snažila říct.
Každopádně:

Vrátíš se? 5* - není co dodat

Zbytečný člověk 5* - možná trochu roztahané, ale v tomhle případě to jaksi umocňuje zážitek z povídky

Pozůstalost 4* - asi mi nesedl vypravěč

Díra 4* - naprosto skvělá povídka, které bych ale trochu rozšířila závěr

Brácho 4* - naprosto skvělý nápad a téma, jen tentokrát opravdu trochu roztahané

Manažerka 3* - nevím, to čím si procházela hlavní hrdinka, jsem už zpracované četla v povídkách i románech a líbilo se mi to víc. Ačkoliv dokud nevíte, o co jde, čtete, protože chcete vědět, jak to dopadne a co se z toho vyvrbí. Ačkoli tady je to vedeno do zajímavé krajnosti a situace, nestačí to na to, abych si povídku chtěla přečíst někdy ještě jednou

Běžkyně na dlouhou trať 2* - myslím, že povídce hodně ublížilo, jak abstraktně je napsaná. Chci věřit, že jsem pochopila co se v příběhu odehrálo, jako spousta jiných čtenářů, ale kdo ví...

Ivka14
15.02.2024 4 z 5

Dlouhá trať je sbírka sedmi povídek, které propojuje téma sebevraždy, takže počítejte s velmi silným čtením. Kromě dvou povídek mě všechny naprosto dostaly. Myslím si, že nemá cenu o každé povídce psát něco zvlášť, tak jen vypíšu ty, které za mě byly top (takže skoro všechny): Vrátíš se?, Zbytečný člověk, Pozůstalost, Díra, Brácho.

lucy.sankova
06.02.2024 4 z 5

Kniha, která je plná krátkých smutných až depresivních povídek. Tématika je to hodně obtížná, ale jak jednou začnete číst, chcete vědět, jak to skončí a zamýšlíte se, co by daný člověk mohl udělat jinak a nebo v tom poznáte i osud někoho blízkého.
"Nesuď knihu podle obalu"
Hodnocení jednotlivých částí:
3/5 Brácho
4/5 Díra
4/5 Manažerka
5/5 Pozůstalost
5/5 Vrátíš se?
5/5 Zbytečný člověk
POZNÁMKA: Trochu mi to připomínalo Terezu Boučkovou - Šíleně smutné povídky.

sikope
08.01.2024 5 z 5

"Nesuď nikoho, dokud neujdeš míli v jeho botách" to je první co mě napadlo po dočtení této knihy. Příběhy, které Vás rozhodně donutí zamyslet se nad životem a některé mi budou v hlavě dlouho rezonovat.

Pisquosus
08.01.2024 4 z 5

Fajn povídková kniha. Možná mi povídky od Hanišové sednou více než její knihy. Za mě palec nahoru.

Ticiana
13.12.2023 4 z 5

Nemam rada moc depresivní knizky a rikala jsem si, co jsem si to pujicila. Naštěstí kniha není nijak dlouhá ale taky je poutavě napsána.

painthers
01.12.2023 4 z 5

Trochu čtení do deprese, ale přesně tak to mám občas ráda. Povídky s tématem smrti, sebevraždy nebo šílenství byly uvěřitelné, poutavé Líbilo se mi to! Pokud chcete trochu té temnoty, která číhá všude ve společnosti mezi námi, tak směle do toho.

Martica
20.11.2023 5 z 5

Umí! Bravo! Jako většina zde hodnotících i já napíšu, že povídkám zrovna neholduju, ale tyto se moc povedly. Viktorie Hanišová je opravdu mistryně přirozeného vyprávění a krásného jazyka.

Kasty
14.11.2023 5 z 5

Knížku jsem měla půjčenou z knihovny a až doma jsem si všimla , že je povídková. To já úplně nemusím , ale říkala jsem si, že udělám výjimku. Anotaci jsem si taky nepřečetla. Vůbec jsem tedy netušila co mě v ten dušičkový čas čeká. Bylo to takové zvláštní až symbolické, smutné a depresivní. Povídky “Vrátíš se? a “Zbytečný člověk byly pro mě asi nejsilnější .

micha-ella
08.11.2023 3 z 5

Spletla jsem se, povídky moc nemusím. Depresivní, smutné, pochmurné.

NymphMaeve
06.11.2023 4 z 5

Mám Viktorii Hanišovou moc ráda, akorát jsem si bohužel při koupi knihy nevšimla, že jde o povídkovou knihu. Navíc s dost depresivním tématem sebevražd, úzkostí a celkově smyslu života. Docela pasovala k počasí, které ty dny panovalo venku - pršelo, bylo zataženo a foukal vítr. Jinak si ale myslím, že tato sbírka nepatří k tomu nejlepšímu, co autorka napsala, přestože je stejně jako jiné její knihy velmi čtivá a úžasně napsaná. Neříkám, že se mi to nelíbilo, ale třeba právě závěr prvního příběhu je absolutně mlhavý a nejasný. Chápu, že toto téma není o nalinkování a přesných popisech, ale pro lidi, kteří podobné problémy nemají, nebo neprožili, je ten prostor moc volný. Pár příběhů mne opravdu chytlo za srdce (Vrátíš se?, Díra, Zbytečný člověk), ale spíš jsem knihou proběhla, vzala v potaz a sem tam tedy něco zanechala, moc toho ale nebylo, přestože to není úplně lehké a oddechové čtivo. Nejspíš knihu věnuji někomu, pro koho by mohla znamenat více a nebo mu něco navíc i dát.

JancaMia
04.11.2023 4 z 5

Lidi na okraji kteří už nemají kam uhnout a jejich krajní řešení situace. Půjčeno z knihovny.

99jana99
31.10.2023 5 z 5

Tak tohle se mi četlo nelehko, ale rychle. Paní Hanišová umí psát. Je to kniha povídek a v každé jiný problém. Moc se mi to líbilo a doporučuji.

Lenoulinka
12.09.2023 4 z 5

Tohle rozhodně není úplně dobrý výběr knihy pro slabší povahy. Mně čtení nevadilo a některé povídky mám živě v paměti. Asi nejvíc s dětmi "Vrátíš se?"

Terezaazeret
06.09.2023 5 z 5

Téma knihy ani děj je mě moc neoslovily, tedy alespoň ne podle anotace. Díky hezkému jazyku a stylu jsem se ale začetla a nelitovala ani vteřiny.

kuruteku
28.08.2023 4 z 5

Já nevím. Rozhodně nečíst v depresivním období! První povídku jsem nějak nepobral, ostatní ano, ale Díra mne možná bude strašit (jako dítě jsem viděl omdlelého pána a v prvním patře otevřené dveře na půdu bez žebříku - dětská fantazie pracovala na obrátky), Zbytečný člověk - neskončím tak sám?, snad jen Brácho a Manažerka byly trochu optimističtější v závěru. V každém případě zdařilé, jen depresivní.

sebevražda povídky česká literatura

Část díla