Dlhá cesta domov

Dlhá cesta domov https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239726/bmid_dlha-cesta-domov-239726.jpg 4 251 86

Ak sa tvorivá vášeň zmení na ničivé šialenstvo, každý je schopný spáchať zločin. Maliarka Clara to vie veľmi dobre, a preto sa zdesí, keď jej manžel nepríde na dohodnutú schôdzku po ročnom odlúčení. Peter, ktorého tak milovala a ku koncu nenávidela, je nezvestný a možno aj mŕtvy. Inšpektor Gamache si síce užíva zaslúžený odpočinok v prekrásnej kanadskej dedine Three Pines, ale Clara ho uprosí, aby po Petrovi začal pátrať. Na pozadí očarujúcej kanadskej prírody sa krok za krokom, stránku za stránkou rozvíja príbeh o temných hlbinách ľudského srdca. Od prvej chvíle tušíme zločin, ale je to vražda? Alebo ešte niečo omnoho horšie? Autorka drží čitateľa celý čas v neistote – a potom nám ukáže, čoho je schopný ten najzvrhlejší človek.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Premedia

The Long Way Home , 2014

čef
21.12.2019 5 z 5

Tato kniha není prvoplánová detektivka ani povrchní psychologický thriller, kterých je dnes všude kvanta. Naopak je to velmi originální detektivka s kupou mrtvol nakupených až na samém konci a psychologie a napětí je zde hluboké a temné. Prostředí umělců zejména malířů, také není v tomto pohledu příliš ožvýkané, dozvěděl jsem se tedy leccos, co jsem ani netušil (např. že obraz vypadá, jako žrádlo pro psa, je lichotka). Tedy do toho a „noli timere“ každý nakonec dorazí do Samary!

Izu
17.12.2019 3 z 5

Přiznám se, že za mě je to zklamání.

KnihoMorka
09.12.2019 5 z 5

prahnu po další

harena
04.12.2019 5 z 5

Jsem závislá na této sérii. Netrpělivě jsem otevírala knihu, abych se co nejdříve ocitla ve známé, malebné vesničce Three Pines, kam odešel inspektor Gamache se svojí ženou užívat důchodu a opravdu jsem se ráda znovu setkala s jejími obyvateli. S malířkou Clarou a její přítelkyní Myrnou, Ruth s husou Rózou a mnoha dalšími. Není to jen detektivní příběh, je tu i život okolo, jsou tu ukřivdění umělci, které žárlivost a závist žene až téměř k sebezničení, je to i o pátrání v lidském nitru, jsou tu lidé různých charakterů a navíc Penny umí tak překrásně popsat atmosféru vesničky Three Pines, že už zbývá se jen v klidu usadit s čajem, kávou a knížku si pomalu vychutnávat. A určitě nejsem sama, ale hrozně ráda bych se do té vesničky, k jejím obyvatelům, podívala. Laskavá a vlídná knížka, doporučuji číst od 1. dílu.

Aleen
03.12.2019 5 z 5

Jedinou nevýhodou detektivek paní Pennyové je, že všechny knihy, které čtu po ní, jsou v nevýhodě. Mně se totiž týden po přečtení vždy stýská po inspektoru Gamache a po Třech borovicích. Když se blížím k posteli a dojde mi, že jsem poslední knihu dočetla a již čtu cokoliv dalšího, skoro se mi sevře srdce...No dobře, trochu přehrávám, ale zase tak daleko od pravdy to není!
V díle nazvaném Dlouhá cesta domů jde, celkem očekávaně, o "výlet" za hranice městečka a zločin, o kterém se ani neví, zda se stal. Také se týká Petera, manžela malířky Clary, který se mi trochu zošklivil v předešlých dílech. Příběh je, jako vždy, sice napínavý, ale takovým zvláštně pohodovým způsobem. Naprostá spokojenost :-)

astra3
02.12.2019 5 z 5

Pěkně se čte. Lidi z Three pines jsem si dost oblíbila. Těším se na další díl.

Mája777
29.11.2019 5 z 5

Jo, jo, krásná kniha, krásná detektivka. Co víc psát. Přečtěte si ji. Doporučuji.

kolacky
23.11.2019 5 z 5

Další úžasný příběh!
Pro petrarka 72: Malíř Gagnon je skutečný, našla jsem nějaká díla na www.topofart.com/artists/Clarence-Gagnon. Jsou přesně taková, jak říká Armand.

Ulala
09.11.2019 5 z 5

Příběh popisuje hledání sama sebe a chtěla jsem napsat hledání pocitů druhých, ale i v případě Clary a ostatních zúčastněných jde více či méně o hledání sama sebe. Když jsem se začetla, upevnila jsem se v názoru že cesta za sebou samým a za svými pocity je velmi strastiplná a v některých případech spojená i s cestou do míst, o kterých se nám ani nezdálo. Většinou si však postupně uvědomujeme, že to nejdůležitější máme doma, v blízkých, v tom, co máme rádi a pak přijde klid. Bohužel v případě Petera smrt. Já osobně knihu považuji za skvělou. Jsou zde všechny charakteristické rysy, které se prolínají celou sérií. Docela z klidem bych vydržela až do důchodového věku Guye Beauvoira, pevně však doufám, že autorka nezačne využívat jako oběti obyvatele Three Pines.

martineden
06.11.2019 5 z 5

Další kniha ze série o inspektorovi Gamache nezklamala. Těším se na další!

hanap
06.11.2019 4 z 5

Kam se ztratil Peter Morrow na to se pokouší přijít vrchní inspektor ve výslužbě Gamache. Krásný příběh, možná nejlepší ze všech.

petrarka72
04.11.2019 5 z 5

Opět zážitek... Louise Penny má mimořádný smysl pro metaforu ("desátá Múza"), píše skvělé dialogy (v nichž hraje roli nejen řečené, ale i ticho - viz rozmluvy Gamache s Clarou na lavičce), má smysl pro humor (popis plavby na Mořském vlkovi je neodolatelný) a je romantička v pravém slova smyslu - "umí" emoce i temnotu a její příběhy v sobě nesou značnou dávku tragické osudovosti, podporované smyslem pro krajinu (schválně, kdo ze čtenářů nezatoužil strávit dovolenou v Quebeku?) A přitom oproti jiným autorům detektivních románů, u nichž děj žene až letí kupředu, u ní jako by pomalu kráčel... a každý krok znamenal menší či větší utrpení. V tomto případě vyprávění o ztraceném Peterovi a jeho hledání nejen Clarou, ale dalším osazenstvem Three Pines včetně Ruth a Rózy nese téma ztráty domova a touhy po jeho znovuzískání, talentu, který je - nebo prostě není, setkání v Samaře a hlavně tvorbě a již zmíněné "desáté Múze"; jako by je čtenář sledoval na olejomalbě fiktivního Clarence Gagnona... a podle autorky "Gagnonovy obrazy život na venkově neidealizovaly. Ukazovaly utrpení, ale také zobrazovaly takovou krásu, takový klid, že dívat se na ně lidi vysloveně bolelo." (Dlouhá cesta domů, s. 260)

Luciska13
26.10.2019 4 z 5

Jako vždy úchvatný příběh v úchvatném prostředí, milí lidé a přátelská atmosféra. Ale i tak mám pocit, že to bylo místy lehce chaotické a ne tak propracované, jako předchozí díly, možná jsem ale jen četla příliš rychle, jak jsem dychtila zjistit, jak příběh skončí. A ten konec? Opravdu to bylo nutné? Doufám, že jsem případným čtenářům touto poznámkou míč neprozradila, ti, kteří už četli, mě snad chápou...

zuzana2599
26.10.2019 5 z 5

Otevřít tuto knihu a začít číst byl pro mě jakoby návrat domů. Do světa, kde to dobře znám a s přáteli, které mám tak ráda. Moc krásné to bylo i tentokrát. Hledal se Peter, který se nevrátil za Clarou domů...Já mám dokonce pocit, že tento díl byl jedním z nejlepších.
Moc se mi líbil. Bylo kouzelné tuto knihu číst, díky za krásné chvíle paní Louiso !

gad
24.10.2019 5 z 5

Krása. Ano, není to klasické vyšetřování, ale je to tak krásně napsáno. Já jsem si to moc užíval a vychutnával. Doporučuji vřele.

Belatris
12.09.2019 2 z 5

Zatím asi nejslabší gamachovka. Poprvě Gamache nevyšetřuje jako vrchní inspektor (z předchozího dílu víme proč) a vlastně ani nejde o pořádný případ. Z hlediska žánru detektivky tedy velká bída. Ovšem protože ráda čtu o umění, tak mě na tomhle dílu bavily právě pasáže věnované tvorbě, hlavně malování, ale taky (díky postavě svérázné básnířky Ruth) poezii.
Na konci dostane trpělivý čtenář za odměnu alespoň jeden výrazný zvrat... Takže tento díl určitě nepřeskakovat, jen je to trochu jiný šálek než zbylé gamachovky.

HaHa11
10.05.2019 3 z 5

Bohužel nejslabší díl celé série - alespoň co se týká detektivní linie. Přemíra filozofování a rozebírání nitra všech zúčastněných. Krajina, ve které se část knihy odehrává, musí být zcela jistě krásná, ale hromadná výprava po stopách Petra mi chvílemi přišla silně přitažená za vlasy. Jsem zvědava, zda budou čeští vydavatelé pokračovat?!

nadenka13
07.01.2019

úžasná série nutná číst od prvního dílu jinak to není ono :)

krákorka
11.05.2018

Četla jsem zatím Zátiší,Světelný klam a momentálně čtu Oživlý kámen,knihy jsou dobře napsané a jak se do knihy začtu tak nevím kdy přestat číst.

Simi
11.03.2018 4 z 5

Tímto jsem dočetla všechny knihy, které zatím ze série vyšly. Jelikož na Slovensku vydali 9. a 10. díl, nezbylo než překonat mezeru 7. a 8. dílu, který dosud není, ale dalo se to. Milí Gamacheovi se na důchod odstěhovali do Three Pines, kde si koupili dům po zemřelé paničce ovčáka Henryho. Armand se hojí z otřesných zážitků z předešlého dílu, kdy při odvracení separatistického puče málem přišel o vše. I o život. Přesto však se rozhodne s ostatními přáteli pomoci Clare hledat jejího odloučeného manžela Petra. Příběh je však daleko složitější, neboť na povrch nečekaně vyplouvá zlo a umělecká zášť ze školy, kde oba Morroowi studovali. Při hledání skupinka navštíví řadu tajmných a také osamnělých míst v Quebecku, až dorazí na samotný kraj, kde je čeká smrt. Ač jsem do Three Pines zamilovaná, tak tyto dvě poslední knihy byly na mne moc překombinované s extrémně vyhroceným dějem plným až nervy drásajícího napětí, na které nejsem z dřívějších poklidných vyšetřování zvyklá. Zatím mi tento zvrat spíš vadí. Dlhá cesta domov je plná mystiky, hledání múzy a také neustálých vytváření děje toho, co Petr nebo někdo jiný dělal, ale od stolu, takže je to stále jinak a jinak. Prostě už to není profesionální vyšetřování Surete. No uvidíme za pár let, až k nám dorazí další díly.