Dlhá cesta domov

Dlhá cesta domov https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239726/bmid_dlha-cesta-domov-239726.jpg 4 251 86

Ak sa tvorivá vášeň zmení na ničivé šialenstvo, každý je schopný spáchať zločin. Maliarka Clara to vie veľmi dobre, a preto sa zdesí, keď jej manžel nepríde na dohodnutú schôdzku po ročnom odlúčení. Peter, ktorého tak milovala a ku koncu nenávidela, je nezvestný a možno aj mŕtvy. Inšpektor Gamache si síce užíva zaslúžený odpočinok v prekrásnej kanadskej dedine Three Pines, ale Clara ho uprosí, aby po Petrovi začal pátrať. Na pozadí očarujúcej kanadskej prírody sa krok za krokom, stránku za stránkou rozvíja príbeh o temných hlbinách ľudského srdca. Od prvej chvíle tušíme zločin, ale je to vražda? Alebo ešte niečo omnoho horšie? Autorka drží čitateľa celý čas v neistote – a potom nám ukáže, čoho je schopný ten najzvrhlejší človek.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Premedia

The Long Way Home , 2014

popeluška
27.03.2022 5 z 5

Desátý díl opět nezklamal. Tato série mě prostě moc a moc baví :-) je to bezva čtení.

mataj
07.02.2022 4 z 5

LP píše opravdu nádherně, poeticky. Vychutnávám si všechny její knížky. Nicméně u téhle bylo těch vnitřních démonů, hříchů minulosti a hledání odpuštění a múz na mně moc. Samotný příběh nebyl špatný a konec měl spád a jiskru ale tentokrát mi to nejspíš nesedlo, alespoň ne tak, jak jsem u téhle autorky zvyklá. Uvidíme co přinese další díl, na který se moc těším.

yellow
10.01.2022 4 z 5

Z tohoto dílu jsem měla rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi jako obvykle líbil, protože byl čtivý a byly tam známé postavy. Na druhou stranu jsem si celou dobu říkala, ať si Peter zůstane, kde je. Proč ho hledat? Mně jako čtenáři rozhodně nechyběl, spíš mi jeho nepřítomnost vyhovovala. K tomu se při jeho hledání na můj vkus až moc často do děje motala Clara. Nemám je ráda ani jednoho, takže mě děj točící se opět kolem nich, moc nenadchl. Závěr byl ale dobrý.

alzbeta4340
01.11.2021 5 z 5

Dlouhá cesta domů je snad až fascinující a vychutná si ji určitě každý čtenář, který má v paměti předcházející díly i se všemi nuancemi vztahů mezi jednotlivými postavami. Což je zároveň i nevýhoda této skvělé a velmi netradiční detektivky - neznalému čtenáři se může zdát zdlouhavá a nejasná. Já jsem ovšem doopravdy okouzlená.

Viopes
14.09.2021 4 z 5

Poklidný příběh, už si připadám jako součást vesničky. Četla jsem prvních pět knih ze série a pak jsem přeskočila k této desáté v pořadí. Proto pro mne bylo jedině dobře, když se v příběhu zabrousí do minulosti a připomenou se události z předchozích dílů. V každém případě se chystám sahnout po zbylých dílech ze série. Autorka, vesnička a její obyvatelé si mě zcela získaly.

konicekbily
05.09.2021 3 z 5

Mám rád skrytou vesničku v horách, která není na mapách. I její obyvatele. Ale autorce došly mrtvoly a domnívám se, že i invence. A tak vyslala své hrdiny na pracovní cesty, aby vyhledali Petera. Ten vyrazil na nevysvětlitelný vandr po světě a ztratil se nám. A kanadská policie slídí po pohřešovaném za pomoci hlavních postav celé řady - po polovině Kanady.
Zápletka taková nejasná - vzdalující se realitě - vysvětlení poloviční. Ale styl autorky je nadále skvělý, ale dojem mám rozpačitý.

raty
02.09.2021 5 z 5

Nechci se opakovat, ale musím. NÁDHERA. Kniha, která není jen krimi. Kniha plná lidských slabostí, lidské moudrosti, síly lásky a přátelství. Hrozně mě to bavilo číst. Slovní přestřelky mezi některými postavami jsou bezkonkurenční. Svět umění, do kterého můžu nahlížet, je zajímavým prostředím. Popisy krajiny, měst i vesniček jsou vymazlené a ukazují velkou lásku autorky ke své zemi. Konec jsem nečekala, ale vlastně to bylo dokonale vymyšleno. A jako bonus je nádherné čtení opět zabaleno v nádherné obálce.

Marla
15.08.2021 5 z 5

Plakala jsem a smála jsem se, vrtěla hlavou a držela pěsti, nedýchala jsem a rozčileně knihu odhazovala abych ji vzápětí nalistovala zpět na správnou stránku.....a najednou byl konec.
A opět jsem se dozvěděla spoustu nových věcí, třeba o Zahradě kosmických úvah, nebo o malíři Gagnonovi.....

Tereyciiik
09.07.2021 4 z 5

(SPOILER) První kniha z celé série, co byla o něco slabší, i když čtiva a krásně psaná jako předchozí, jen samotný příběh byl slabší. A ten konec? Proč? To se mi moc nelíbilo, vždy její knihy dopadli dobře a tentokrat... Hm, snad to další knihou nápravý. Ale předpokládám, že už napinavejsi nebudou, kdyz šel inspektor do vysluzby. No, nechám se ráda překvapit.

Pet13
08.07.2021 2 z 5

Byla to první kniha od této autorky, kterou jsem četla a popravdě jsem trochu v rozpacích. Kniha mi přišla zbytečně rozsáhlá, zdlouhavá a místy i nepřehledná. Přiznávám, že některé stránky jsem jen tak prolétla. Závěr byl asi na celé knize nejlepší.

akdar72
14.06.2021 4 z 5

Chybělo napětí, akce...

Arianne
01.05.2021 4 z 5

Tentokrát to bylo hodně filosofické. Trochu ospalé, ale po předchozím nadupaném díle přišlo takové zklidnění vhod.

handulli
12.04.2021 3 z 5

/možný drobný spoiler/
Z tohoto dílu mam rozporuplné pocity. Vesničku Three Pines a její obyvatele jsem si opravdu oblíbila. Poklidné detektivky alá Agatha Christie pro mě jsou příjemnou až vítanou změnou po všech těch thrillerech s psychopaty nebo sériovými vrahy libujících si v hanobení těl. Ale tady to bylo ... poklidné až moc. Bohužel musím říct, že 3/4 knihy pro mě byl spíš společenský/psychologický román, který se víc zabýval analýzou lidské duše a následným chováním jedinců než že bychom systematicky postupovali v detektivní práci. Vysloveně jsem se nenudila, ale přistihla jsem se, že nad dějem vůbec nepřemýšlím a kolikrát jsem si říkala jak se proboha dostali k dalšímu vodítku při hledání Petera. Na mě tady prostě bylo málo detektivní linky. Dokonce mi tady začaly trošku vadit ty flashbacky do minulosti- traumata, co si s sebou nese Gamache (třeba to jeho vysedávání na lavičce s knížkou). Ok, v minulosti opravdu zažil traumatizující zážitky, ale my jsme už o tom četli (kdo tedy čte popořadě, což opravdu doporučuju) a tak už by stačila jenom letmá zmínka - bohatě by za mě stačilo zmínit to, že chodí na sezení k Myrně a Jean-Guy má terapeuta.
No jak jsem už psala: na mě tam prostě tentokrát bylo příliš vaty okolo, příliš rozborů lidské mysli (hlavně okolo Petera) a v detektivku se kniha změnila až v poslední čtvrtině. Závěr jsem nečekala.

DvěTéčka
07.04.2021 5 z 5

I tento díl se mi moc líbil :)

Ala787
16.12.2020 4 z 5

Jako vždy moc dobrá kniha. Mám ráda všechny díly, už se těším na poslední. Trochu mě překvapil konec, nebudu prozrazovat. Ale doporučuji.

mifon
22.11.2020

Toto je pátá kniha série s šéfinspektorem Gamachem, kterou jsem četl. Začal jsem Oživlým kamenem (4. kniha série) a pokračoval 6., 7. a 9. knihou série. Kdybych začal Dlouhou cestou domů, tak jsem ji určitě nedočetl a další knihy s Gamachem bych ignoroval. U Dlouhé cesty jsem u mnoha stran nezáživného textu úspěšně aplikoval metodu rychločtení :-).
S ohledem na zdejší příznivce knih L. Penny se raději zdržím podrobnějšího hodnocení obsahu knihy. E-knihu Dlhá cesta domov jsem četl ve slovenštině a tak mohu srovnávat technickou úroveň e-knih vydaných českými vydavateli a slovenské Premedia. Nedá se srovnat. V českých e-knihách (Knižní klub resp. Kalibr) jsou desítky „překlepů“ a dalších chyb (chybně uvedené odstavce, oddělování pasáží textu atd.). Slovenské vydání Dlhé cesty je technicky perfektní. Asi někdo provedl korekci textu e-knihy (na rozdíl od českých vydání).
Příznivce série s Gamachem by možná mohlo zajímat, že jsem četbou slovenského vydání zjistil, že dítko neurčitého pohlaví se nejmenuje Pea ale Bean. Nakonec jde v obou případech o luštěniny. Také jsem objevil, že společnice sympatické staré básnířky Ruth husa Róza není husa, ale kačena. (Ducka Rózu i Beana jsem ověřil v anglických vydáních.) Našel jsem si ale na YouTube video s kanadskými husami a je fakt, že kanadská husa vypadá jako „naše“ větší kačena a vydává zvuky, které se podobají tomu „fak, fak, fak“ více než do slovenčiny přeložené „sráč, sráč, sráč“ :-).
Omlouvám se všem příznivcům CI Gamache a jeho přátel ve fiktivní dědině Tři borovice, ale pro mne byla tato kniha velkým zklamáním.

krákorka
12.11.2020

(SPOILER) Neměla jsem ráda Petera jak se choval ke své ženě Claře.Jinak příběh byl zajímavý.

Nestorkea
04.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Tento díl mne moc nezaujal. Možná proto, že Petera jsem nikdy neměla moc ráda. A když už to konečně vypadalo, že se dal do kupy a něco pozitivního na něm bude, autorka ho odkrágluje.. Ach jo. Nevím, jestli to bylo překladem, ale nesedělo mi ani chování postav. Gamache byl takový nějaký obyčejný, neměl hluboké kouzlo, jako v předchozích dílech. Snad se příští díly zase vrátí na úroveň, na kterou jsem zvyklá.

Marthas
29.09.2020 3 z 5

Vypadá to, že se stále neshoduji s většinovým vkusem, co se líbí ostatním nelíbí se mně a obráceně. Toto byl ten obrácený případ. Kniha mne opravdu zaujala, ne-li se mi líbila. Nečetla jsem ji s odporem. Dokonce jsem uvažovala nad 4 hvězdami, které nakonec přeci jen nedám.

Elsinor024
05.09.2020 3 z 5

Louise Penny fandím. Ale tady jsem trochu rozpačitá. Přijde mi, že autorka nepsala ve své obvyklé skvělé formě. I děj se alespoň pro mne docela vlekl.
Rušily mě zjevné chyby, kdy si například Myrna objedná müsli a za pár odstavců jí číšník přinese křupavé tousty s máslem. Podobný případ u Clary doma.
Peterův telefon. Na začátku je zmíněn jako jedna z pozdějších možností při pátrání, (Gamache se ptá Clary, jestli mu volala) aby se i při vyčerpání těch předchozích už nikdy neobjevil.
Některé situace mně přišly poněkud násilně zinscenované (Armandův telefonát Ruth o smyslu její básně, ale i pár dalších)
Tentokrát jsem asi ani úplně nepochopila motiv a pohnutky pachatele, i co se stalo s komplicem.
A co ti tajemní kamenní zajíci? :o)
No, faktem stále zůstává to, že parta hlavních postav jsou mimořádně pěkně, sympaticky a lidsky napsané charaktery a vesnice je plasticky vylíčena jako nejlepší místo k životu, kam by každý chtěl nejen na důchod.
Při čtení máte opravdu pocit, že tam stojíte a koukáte na hlavní hrdiny zblízka. V tom je autorka geniální.