Devatenáct set osmdesát čtyři

Devatenáct set osmdesát čtyři https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 5 11692 11692

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four , 1949

MichaelaHO
23.11.2015 5 z 5

Neobyčejný zážitek! 5 hvězd, jinak to nejde..

"Vyndal z kapsy pětadvaceticentovou minci. Také tam byla vyražena táž hesla zřetelnými písmeny, a na druhé straně mince hlava Velkého bratra. Dokonce i z té mince ho ty oči sledovaly. Na mincích, na známkách, na obálkách knih, na plakátech, na transparentech a na krabičkách cigaret - všude. Stále vás sledovaly ty oči a obklopoval ten hlas. Ať člověk spal nebo bděl, pracoval nebo jedl, uvnitř nebo venku, ve vaně nebo v posteli - nebylo úniku. Nic nepatřilo člověku osobně, kromě několika kubických centimetrů uvnitř jeho lebky."

Plútarchos
22.11.2015 3 z 5

1984 (podobně jako Farma zvířat) je varováním, kritikou, karikaturou (ve smyslu zveličení) možného společenského vývoje, domýšlení absurdity totalitních režimů. Winston Smith pracuje na ministerstvu pravdy, kde se zabývá přepisováním historických dokumentů tak, aby byla vždy v souladu se současným tvrzením Strany a Velkého bratra. Při tom všem si ale uvědomuje, že něco není v pořádku. A to je ideozločin! Orwell zde vytvořil celý systém totalitního státu a Strany, se kterým se čtenář postupně seznamuje. Je až zarážející, jak blízko byla jeho smyšlená Oceánie podobná nedávné socialistické historii našeho východního bloku. Kniha nenabízí nějaký napínavý, dojemný nebo úsměvný příběh a zápletku. Spíše se jedná o psychologii života jednotlivce v totalitní společnosti a zamyšlení nad vývojem společenských řádů, nutně vyúsťujícím v totalitu - "Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě tři druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole. Dělili se ještě dál, byli nazýváni různými jmény a jejich poměrný počet, jakož i postoj jedněch k druhým se měnil v průběhu věků; ale ve své podstatě se struktura společnosti nikdy nezměnila."
Pěkná je i myšlenka "newspeaku" - nového jazyka, který zcela znemožní myšlení lidí a protistranické chování. Tak například věta "Všichni lidé jsou si rovni" bude mít podle newspeaku vlastně význam "Všichni lidé jsou stejní" - což bude chápáno jako zřejmý nesmysl.

skableska
21.11.2015 5 z 5

Co dodat? Prostě hodně drsná kniha, která se bohužel hodně podobá tomu co bylo, je a všichni doufáme, že už nikdy nebude...

Smiragl
20.11.2015 5 z 5

Určitě jedna z nejděsivějších knížek, co jsem kdy četla. Hlavně tím, jak moc se podobá realitě... A je skvěle napsaná!

daniel-mart8014
17.11.2015 5 z 5

Tato kniha není o úžasném ději (který však pro mě byl), ale o sdělení. Kniha naplňující mne pocitem bezmoci, samoty, podobně jako dnešní svět. Vlastně v takovém světě již žijeme. Určitě důležité litelární dílo.

Cemanka
17.11.2015 2 z 5

Chystala jsem se na 1984 dlouho a očekávání jsem měla velká. Ale snad žádná kniha mě tak nezklamala. Nuda, že se to málem nedalo dočíst. Žádné budování atmosféry, příběhu, vztahu k hrdinům - prostě nic. Člověk by čekal, že to vyvolá emoce, odpor atd., ale je to tak neuvěřitelně nudně a nezajímavě napsáno, že je vám to prostě fuk. A to je, vzhledem k závažnosti tématu, pro autora špatná vizitka.

ppospisl
11.11.2015 5 z 5

Genialita této skvělé antiutopie spočívá v úžasné propracovanosti totalitního světa který Orwell vytvořil. Kdyby nebylo tohoto skvělého systému který během knihy až na jedno mé pozastavení funguje, tak by ta oblíbenost nebyla takhle vysoká. Tudíž většina z nás (i já) hodnotíme tu 'scifi' část a ne tu politicko-filozofickou. Tam podle mě zaostává oproti antiutopické knize kterou jsem četl nedlouho před touto Atlasova vzpoura od Ayn Rand (sice je to epos, ale přínos čtenáři srovnat můžeme).
Kniha mě však bavila moc, zvlášť i tím že Orwell popisuje dost průměrného jedince, který podle mě - ať už vědomě nebo pod nátlakem systému - nechápe základní principy lidských citů a přirozenosti, píšu to proto jelikož já se určitě neztotožňuji s racionálním závěrem které Winston na konci vyvodil.:) Samozřejmě kniha je vysoce depresivní, ale přesto doporučuji všemi 10!

Mia77
03.11.2015 3 z 5

Má to sice zajímavou myšlenku, ale čekala jsem po všech těch recenzích trošku více. Některé pasáže (citace ze zakázané knihy) jsou tedy velmi zdlouhavé a nudné, omílá se to stejné dokola. Poslední stránky už byly lepší a mělo to spád. Pro přehled o známých literárních dílech je dobré si tuto knihu přečíst. Co se musí nechat je, že Orwell vzhledem k době ve které to psal, měl neskutečný nadhled, který se blížil blízké budoucnosti.

MorriconeTheGod
28.10.2015 4 z 5

Zdá se to vykreslení antiutopie být až absurdní, ale když se vezme, jak to vypadá třeba v Koreji, tak celá kniha získává reálný rámec, který činí prožitek z četby silnějším. Chytlavě napsané, místy tísnivé.

koczanska
26.10.2015 4 z 5

Měla jsem deprese už na 40. straně. :) Promyšlené a zajímavé dílo.

Majkrofon
23.10.2015 5 z 5

1984 by mala byť povinná literatúra na stredných školách, pretože niečo tak vizionárske a pri tom mrazivo reálne sa len tak nevidí, skvelý záver knihy a i keď mi Orwellov štýl písania nesedí na 100%, nemôžem inak ako plný počet.

DivnýJanko
20.10.2015 5 z 5

príjemne nepríjemné čítanie, napĺňa pocitom, že písané bolo o komunizme no pravdou však asi ostáva, že nás prekvapil podobnosťou iný izmus, kapitalizmus. každopádne patrí táto kniha do povinnej výbavy knižnice.

ziriant
17.10.2015 2 z 5

Od slavných knih toho příliš nečekám. I přesto mě 1984 dokázalo zklamat. Jedna věc je myšlenka, druhá potom realizace. A záměr, který tyto dvě věci spojuje. Nemrazilo mě, spíš mi bylo zle. Dokonce jsem se nudila. Hrdinové ve mě nevzbudili žádné pocity, snad kromě nezájmu. Takže myšlenku bych označila za zajímavou, realizaci za otřesnou a záměr za nijaký, protože ve mně tato kniha nic nezanechala, leda rozhořčení nad tím, že jsem s ní trávila čas, a oddech, že už ji mám za sebou.

matej9766
16.10.2015 5 z 5

Tuto knihu nemá cenu nijak hodnotit. Bylo o ní napsáno již spousta recenzí. Musím tedy pouze říct, že jsem rád za to, že jsem si ji konečně přečetl. Myšlenky a pocity které po dočtení mám, mi ještě dlouhou dobu nejspíš zůstanou.

Shock
16.10.2015 5 z 5

Úžasný pohled na anti-utopistickou společnost, kde Strana má absolutní moc nad vším. Při čtení mně úplně mrazilo.

liliepnouci
15.10.2015 5 z 5

Podle mě byl G.Orwell prostě a jednoduše novodobý prorok. Proroci byli vysíláni, aby sdíleli poselství, předestřeli, do jaké katastrofy se lidská společnosti řítí, pokud nezmění své zvyklosti. Vzhledem k současnému technologickému pokroku vidím přicházet orwellovskou realitu a neděsí mě to o nic méně než jeho román.

tina18
14.10.2015

Jednoduše. Nejdokonalejší, nejlepší, nejgeniálnější, nejstrašidelnější kniha co jsem kdy četla! :)

MikeDV3
13.10.2015 4 z 5

Z knihy mi opravdu běhal mráz po zádech. Orwell je skutečně mistr svého řemesla. Některé kapitoly byly ovšem docela nudné. Určitě doporučuji přečíst.

montana
11.10.2015 5 z 5

Ve všech ohledech naprosto nadčasová kniha, o které nedovedu říci nic víc, než co již bylo stokrát řečeno. Obzvlášť v první polovině má člověk pocit, že čte něco geniálního.
Povinná četba v pravém smyslu slova.

dizzy1980
09.10.2015 4 z 5

George Orwell mě nikdy nezklamal... Když jsem přečetla Barmské dny, věděla jsem, že tato společná próza zůstana navždy v mé mysli.. 1984 jsem četla následně. Velkolépe. Čtyři a půl hvězdičky.