Devatenáct set osmdesát čtyři

Devatenáct set osmdesát čtyři
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 5 11730 11730

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four , 1949

petra1394
17.03.2016 5 z 5

Nadčasové!!

amigo17
15.03.2016 5 z 5

Autor opísal svet, v ktorom dostať päťku z matiky nie je hanbou, ale životnou nevyhnutnosťou. Hodnotím ako doubleplusgood.

Marquis
15.03.2016 5 z 5

Priam sa ponúka napísať - kniha, ktorá určite nie je napísaná pre hlúpeho čitateľa. Avšak neprešlo ani sto rokov od prvého vydania a udalosti po Druhej svetovej vojne nabrali spád a eskalovali až k úplnej každodennej realite občanov Oceánie - hákové kríže nahradili symboly silnejšej valuty, uniformu šedá maska ľahostajnosti, nadšený zápal cynický kľud, gulag Guantanamo, intelekt nahradila konformita, medziľudské vzťahy sociálne siete... Nacizmus naučil človeka izolácii a udavačstvu, totalitný socializmus nás chcel do všetkého zapojiť (aby sa dalo nenápadnejšie udávať) a dnešná doba? Izoluje nás za monitory počítačov, notebookov a tabletov, aby nám dodal falošný kontakt s ľuďmi a pocit, že sa na niečom s niekým podieľame. No a odsledujú si nás už sami. Minority Report - zločinom je už len samotný úmysel; 451 stupňov Fahrenheita - informácie sú nedostupné a zvedavec potrestaný (prípadne čoraz populárnejšia záplava nepodstatných informácii, brainwashing alebo "obyčajné" skreslenie médiami); Mechanický pomaranč - nemožnosť slobodnej voľby. A 1984? Ponúka sa napísať, že to nie je kniha pre hlupáka - ale len hlupáka by dnes ešte prekvapila...

Jozef Gabčík (1912 - 1942) a Jan Kubiš (1913 - 1942)
Mahatmá Gándhí (1869 - 1948)
Martin Luther King (1929 - 1968)
Jan Palach (1948 - 1969)

Odpočívajte v pokoji.

Subcomandante Marcos
Edward Joseph Snowden
Julian Assange

Držíme Vám palce...

swayno
12.03.2016 3 z 5

Myšlenka knihy je perfektní. Bohužel pro mě nebyla kniha příliš čtivá.

10.03.2016 5 z 5

Přesně, kniha má hlubokou, děsivou myšlenku

Briv
10.03.2016 5 z 5

Nedalo mi to a po pěti letech jsem si ji přečetla znovu. Dívám se na ni zase trochu jinak. Během první četby mi nejvíc utkvěl totalitní režim jako takový, který je v knize popisován. Což bylo docela děsivé... Při druhém čtení, jsem si mnohem více všímala ovládnutí, změnění a i úplné zničení původního vnitřního ducha a myšlení člověka, což je pro mě snad ještě děsivější. Člověk by velice rád věřil tomu, že se to nikdy nestane, ale co my víme. Vždyť media jsou ovládána už nyní a je nám předhazováno jen to, co se někomu jinému hodí, dějiny píši vítězové a mění si je samozřejmě k obrazu svému no a kamerový systém, který je dnes snad všude!? Ano, pořád mě to nutí k zamyšlení. Knihu ale jednoznačně doporučuji.

Libunkaa
09.03.2016 5 z 5

Kniha ve mně zanechala na nějakou dobu pocit úzkosti. Atmosféra totalitního systému je velmi živě popsaná.

LadyKet
05.03.2016 5 z 5

Po přečtení mi ještě týden bylo psychicky špatně. Když jsem jí četla podruhé, efekt byl naprosto stejný... Autor dokázal neskutečně skvěle popsat beznadějnou atmosféru příběhu a za to klobouk dolů. Skvělé kniha, ale doporučuji jen pro silné nátury.

p.svatka
03.03.2016 4 z 5

Mně se kniha ze začátku četla velmi těžko, možná ne vhodné období. Ale jinak musím napsat, že je opravdu nadčasová. Snaha jedince je absolutně potlačena. I když to vypadalo nadějně. Nedá se věřit nikomu. Člověk se sám musí dostat na svoje dno, aby pochopil, že neprorazí a musí se přizpůsobit.

MichelleS
28.02.2016 5 z 5

Dokud jsem nepřečetla 1984, nevěřila jsem, že čtení knihy může člověku způsobit tak mizernou náladu, skoro až duševní bolest. Geniálně vizionářský popis totality, naprostá beznaděj. Kam se poděl obyčejný soucit s lidskou bytostí? Láska? Radost ze života?

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Překvapila mě autorova nadčasovost! Výborná kniha, přečetla jsem jí prakticky okamžitě. 4 hvězdy dávám jen proto, že je kniha depresivní a nevyvolala ve mě nadšení, jako jiné. Jinak doporučuji.

16.02.2016 5 z 5

Ano ano, goldennepal má mrazivou pravdu.

goldennepal
16.02.2016 5 z 5

Mrazivé,bohužel pro dnešní dobu víc než aktuální!

Petratra
16.02.2016 5 z 5

A u některých knih je dobře, že se happy end nekoná, protože by k nim nesednul... Tohle je jedna z nich :) Viděla jsem i film, taky povedený.

16.02.2016 5 z 5

Někdy se Happy End nekoná...

ivana8555
16.02.2016 4 z 5

A já pořád čekala Happy End, no nic :D

16.02.2016 5 z 5

1984... V podstatě nevinné čtyřmístné číslo. Ale kdo čte knihy a zná pana Orwella, hned ví, o čem je řeč. Je to úžasně napsané dílo, které i po tolika desetiletích neutrpělo újmu. Naopak, jeho myšlenka se nerozplynula, ale stále se vznáší v mnoha myslích, které doufají, že se to všechno SNAD! nikdy nestane krutým proroctvím reality! Ale, co když ... Už to v jisté omezené "mutaci" částečně existuje...? Stačí se jen zamyslet a dovtípit se... Už tušíte?
Jen aby to jednou nebylo v daleko horším stavu, než co popisuje bezesporu chmurný, děs nahánějící příběh s číselným názvem jednoho z mnoha ročníků.
Bylo to napínavé a dramatické čtení. I pro mne to byla čest, děkuji pane Orwell a smekám před Vámi pomyslný klobouk. Na tuto knížku NIKDY nezapomenu. Tedy... Pokud nevznikne skutečný Velký bratr a jeho kruté manipulace.
Četlo se to velice dobře, děj je na každé stránce. A konec mě DOSTAL. To jsem nečekal.
Kdo nadčasovou knížku 1984 ještě nečetl, ať si ji přečte! Všem mohu jedině DOPORUČIT!!!

Kyta
15.02.2016 5 z 5

1984 - komu je tenhle rok ještě neznámý?

Už jen ten název vypovídá o tom, že půjde o něco tajemného a neobyčejného. Jsem ráda, že jsem měla tu čest zjistit, že je to pravda - a samozřejmě mnoho víc (a že mě k tomu nedonutila až povinná četba, ale čirá zvědavost - co že je na téhle knize tak zajímavé a poutavé, že se ocitla na žebříčku nejlépe hodnocených knih - nyní - na 13. místě). 1984 je název jedné z nejlepších, nejpromyšlenějších a nejstrhujících knih, jaké jsem zatím měla možnost přečíst. Je to první kniha, která mi poskytla tolik nových námětů k přemýšlení... A ze které jsem zkrátka totálně vedle. Neříkám, že jsem přečetla hodně knih, ale určitě dost na to, abych dokázala poznat, která má jakou hodnotu. A tahle má hodnotu obrovskou; ne-li tu největší. Vlastně jsem si to uvědomila až poté, co jsem knihu zavřela - do té doby jsem "nevěděla", jakou vzácnost to držím v rukou.

Co že na téhle knize všichni vidí? Možná to, jak je děj a atmosféra v knize tak dokonale popsaná, že nenechá nikoho jen tak chladným. Že se až DĚSIVĚ začíná podobat dnešnímu světu, přestože ji autor napsal už v roce 1947. Že z toho všeho zkrátka mrazí! Až po přečtení téhle knihy jsem si uvědomila, jak na tom jsme v dnešním světě dobře a že si takřka nemáme na co stěžovat (narozdíl od Winstona, který by na to nemohl ani POMYSLET!) - měli bychom být rádi, že můžeme prosazovat svoje názory a že (ještě, snad) nejsme sledováni na každém kroku. Až po přečtení jsem si uvědomila, jak moc jsme odkázáni na všelijaká média, která nám můžou namluvit cokoliv a my jim přesto všechno uvěříme. Kdo může vědět, jestli se někde ve světě nerodí nějaká "Strana"?

Kniha mi přinesla víc, než jsem očekávala. Ta atmosféra a všechno kolem - to se nedá nahradit. Každá stránka byla něčím výjimečná a zajímavá, každá ukrývala nějakou důležitou a podstatnou informaci. Rozhodně to ale není lehké čtení - ať už na psychiku čtenáře či na pochopení a uvědomění si určitých věcí.

Radím vám: PŘEČTĚTE SI TO - ať už jako povinnou četbu do školy nebo jen z čiré zvědavosti jako já; hlavně to ale udělejte. NEBUDETE LITOVAT.*****

Už jen čekám na okamžik, kdy si začnu připomínat: "Velký bratr tě sleduje!"

kratochwilova
14.02.2016

Měla jsem velká očekávání. Nejsem schopná to číst, žádný děj, stejná slova, myšlenky.

NiNo
11.02.2016 5 z 5

Kniha je právem řazena k literární klasice a povinné literatuře. Navíc je to základní dílo pro všechny milovníky dystopických románů. Pokud se nechcete ztrácet v čím dál tím častěji používaných výrazech spojovaných v souvislosti s technickým pokrokem i sociální kontrolou (stačí zmínit Velkého bratra), pak doporučuji přečíst i lidem bez zájmu o sci-fi literaturu.