Devatenáct set osmdesát čtyři

Devatenáct set osmdesát čtyři https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 5 11692 11692

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four , 1949

b_boccacci
25.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy přečetla. Myšlenka dovedena do naprosté dokonalosti. Přečteno jedním dechem. Jedna z těch knih, o kterých ještě dlouho po přečtení přemýšlím (a ráda se k ní postupem času znovu vrátím).

lordAlf
24.01.2016 5 z 5

Absolutně nejdokonalejší politicky zaměřená kniha, jaká kdy byla sepsána. Diktatura dovedena do té nejvyšší formy, vyhnána až za hranice myslitelných možností a zasazena do našeho vlastního světa, kde pojmy oddanost, vlastenectví a kolektivita zosobňují děsivé způsoby fanatizování davů... Nelze slovy vyjádřit atmosféra celé novely, ani jednoduchost neporazitelného systému, jenž zotročuje lid a sám sebe činí přepisováním minulosti neomylným...

P.S doporučuji spíše starší vydání, pod rukama mi jich prošlo už celkem dost, přičemž musím konstatovat, že výtisk od Arga se zbytečně snažil překládat newspeakovská/neolektská slova, které by i čtenář s prachbídnou znalostí angličtiny pochopil lépe v originále.

Albina
20.01.2016 4 z 5

Tu knihu jsem nedokázala dočíst, jak mě deprimovala, a přitom ji vůbec nepovažuju za špatnou.

Storm5007
14.01.2016 5 z 5

Je fascinující jak G. Orwell popsal komunismus, když si uvědomíte ve kterém roce tuto knihu napsal. Příběh je popsán velmi věrohodně a musím říci, že kniha ve mě zanechala opravdu velmi silný zážitek a musím o ní pořád přemýšlet. Jsem ráda, že mám tento světový skvost ve své knihovně. :o)

bibliophile
12.01.2016 3 z 5

První třetinu jsem se vůbec nedokázala začíst, druhá byla lepší a poslední už jsem přečetla jedním dechem, prostě se nedalo odtrhnout. Přes první dvě nudnější třetiny doporučuji.

kata5121
10.01.2016 5 z 5

Vžít se do kůže Winstona mě skoro stálo několik probděných nocí. Tuhle knížku by neměl vynechat nikdo - ani lidé, kteří příliš nečtou. Měla by patřit do každé povinné četby. Husí kůže i pár měsíců po přečtení.

Prateri
08.01.2016 3 z 5

Kniha mě deprimovala, skoro jsem k ní cítila odpor. Líčení totalitního režimu, manipulace se skutečnostmi a manipulace s lidmi mně téměř bránila číst dál. Dočetla jsem, ale určitě znova číst nebudu.

zuzana9791
06.01.2016 3 z 5

První třeti byla skvělá, druhá dobrá a třetí jsem četla už jen z donucení. Trošku zklamání :-/

Martin, Vyškov
31.12.2015 3 z 5

Pro mě byla tato kniha zklamáním. Dost špatně se mi četla. Přesto je až neuvěřitelné, co kniha obsahuje, oproti době, kdy byla skutečně napsána.

farao14
31.12.2015 2 z 5

Sci-fi. Orwellova(hodně přetažená) představa komunistického režimu v budoucnosti. První asi 150 stran jsem byl hodně zmatený a nesoustředěný na to co čtu. Pak se aspoň začalo něco dít. Konec od dodatku úplně nezajímavý( což je asi dalších 160 stran) jsem přeskakoval jak se dalo. Newspeek, doublethink úplný zmatek.
Na druhou stranu musím přiznat, že když začnete číst tuhle knížku tak ji budete chtít dočíst. To je na téhle knize zase úžasné. Tady musím před autorem smeknout. Jsou totiž knihy které člověk po přečtení několika stránek odloží a nedočte. U této knihy to byl pravý opak.
Každý máme jinou představu o příjemné, vzrušující, dech beroucí a zajímavé četbě. Tahle byla jen zajímavá.

Arturo.Bandini
29.12.2015 5 z 5

Spolu s Farmou zvířat neuvěřitelný kult. Úžasně čtivé, emotivní, nekompromisní, nadčasové...

Prey
25.12.2015 5 z 5

Čistě literárně tomu někdy padá řemen, ale to nic nemění na faktu, že je to jedna z nejdůležitějších knih, co kdy byly napsány. Bohužel, ministerstvo míru, starající se o trvalou mimořádnou válku, není vtip, ale realita spousty aspektů lidské společnosti. Stejně jako doublethink a newspeak. Přemýšlím, zda by Orwell/Blair měl zděšenou radost ze smartphonů v našich kapsách. Schválně, kdy přijde čipování? A co stálý výskyt entit, konajících nezištně pro naše dobro... A opakující se historické tragédie... A falešná morálka... A pořád se vynořující touha urvat vše... A neslučitelný překryv svobod i práv jednoho a druhého... (Čteno v překladu Evy Šimečkové.)

iluliacross
22.12.2015 5 z 5

Velice ostré, ledové, nekompromisní, nelidské... to je kniha 1984. Po dočtení jsem knihu musela odložit a přemýšlet, příběh v sobě nějak zpracovat. Poslední věta byla jako šíp mezi oči, pěstí do tváře.

iva23
21.12.2015 5 z 5

Začala jsem číst a cítila chlad v zádech, chvílemi jsem ani nemohla hrůzou dýchat. Když jsem nečetla, tak jsem na knihu myslela.

Phorbo
17.12.2015 3 z 5

Audiokniha...
Každý říká, jak velká je to kniha. Každý říká, že předpověděla budoucnost a není ani možné jak to všechno sedí. Inu, možná ano, když přivřeme všechny čtyři oči a přitom ještě nebudeme dýchat. Velký bratr nás jistě sleduje všude, ale možná taky ne... Přece jenom je to konspirační teorie. Já je rád, rád o nich spekuluji, ale moc v ně nevěřím, takže bůhví jak v realitě Velký bratr opravdu funguje. Každopádně Orwell je geniální šílenec, který se nechal unést a napsal vesměs skvělé dílo. Winston je zajímavá postava (ačkoliv jsem se neubránil toho, abych knihu nesrovnával s Bradburyho 451stupni Fahrenheita), ale je naivní, což je škoda. Velká škoda. Do té doby než se nechá chytit, je kniha opravdu výjimečná, skvělá a nechce vás pustit. Ale následná rozmluva Winstona a O'Briana mě moc nebrala. Samotný konec ovšem dovršil knihu a bylo to výborný...

Snow.white
14.12.2015 5 z 5

Je to geniální knížka a kupodivu k ní nemam co říct.. (možná to je dobře, že nemám slov) Nenapadá mě jiné slovo jak nazvat tuto knihu jinak než geniální. Nejvíce mě zaujala ta myšlenka newspeaku, když člověku vezmete slova jak pak může vyjadřovat svoje myšlenky? Jak pak může mít svůj názor? když neví jako ho popsat ?Musím říct, že společnost Velkého Bratra byla vymyšlená do všech detailů. A jak řekl sám Winston "miluji velkého bratra "

Laila
03.12.2015 4 z 5

Zatím se mi nestalo, aby ve mně poslední věta v knížce zanechala tak děsivý pocit...

angloumene
26.11.2015 5 z 5

Vizionářské dílo o tom, jak by mohl vypadat extrémní totalitní režim. Je jen otázkou, kdy naše technologie vyspěje do té míry, kdy budou všichni sledovány ve stylu Velkého bratra. Snad do stádia Velkého bratra nedospěje také společnost.

ivo1849
24.11.2015 odpad!

Kniha u které jsem se těšil na to až ji už přečtu je to brak

Tauriel
24.11.2015 5 z 5

Kniha která ve mě zanechala hluboký dojem. Poprvé jsem zažila, že mi bylo z knihy doslova fyzicky zle a měla jsem mrazení v zádech, ale přesto jsem se od ní nemohla odtrhnout. Skvěle vykreslený svět totalitního státu, ze kterého není úniku.