Devatenáct set osmdesát čtyři

Devatenáct set osmdesát čtyři https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 5 11692 11692

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four , 1949

TerezD
17.08.2015 5 z 5

Orwell krásně a s přehledem popsal totalitní režim. Je to děsivé až mi naskakovala husí kůže. Doufám, že to nikdy k angsocu nedopracujeme..

MGT
08.08.2015 4 z 5

Kniha je super, poněkud zdlouhavé mi přišlo předčítání Knihy (až na charakteristiku a důvod války, to bylo docela psycho). *SPOILER* Skoro celou dobu jsem si myslela, že zatčení je ve skutečnosti zkouška bratrstva.
Na konci knihy byl ještě obsáhlý výklad autora, kde a kdo ho inspiroval ke zrození tohoto díla. K tomu se přiznám, že jsem to zbaběle proletěla a už nečetla, učebnicové výklady významu angoscu a newspeaku mě nebavily.

Neemand
07.08.2015 4 z 5

O víkendu jsem ji dočetl. Dlouho jsem se na tuto knihu chystal a zklamán jsem opravdu nebyl. Začátek též shledávám zbytečně rozvláčným, ale jinak má kniha spád, dobře se čte. Jen škoda, že se tahle vize pomalu začíná přibližovat realitě

GreenTee
05.08.2015 4 z 5

Od 1984 jsem hodně očekávala a dlouho si ho chtěla přečíst, a když jsem se dostala ke třetí části, vyplatilo se to. Kniha je postavená na geniálních, varovných a děsivých myšlenkách. Bohužel za zdlouhavou první a druhou část, i když jsou důležité k pochopení světa "z budoucnosti", musím odebrat jednu hvězdičku.

domi88
05.08.2015 4 z 5

Po farmě zvířat jsem se dlouho k tomuhle přemlouvala. Byla jsem překvapena, je to moc dobré, čtivé a docela drsné.

hanocri
03.08.2015 5 z 5

Nadčasové dílo, i když možná teorie Velkého bratra se zdá být překonanou (např. na internetu koneckonců udáváme sami sebe neustále, bez Velkého bratra). Depresivní a pravdivá sonda do hlubin lidské duše (třeba výslech Winstona a Julie). Zásadní kniha.

Elis.n
27.07.2015 4 z 5

Děsivé a zároveň vynikající. G. Orwell popisuje svět totální diktatury a ovládání lidské mysli v obrovském měřítku, které nás doufám nikdy nepotká. Při čtení románu jsem měla pocit, že v jeho světě doopravdy žiju a občas jsem byla skoro paranoidní.
Kniha je nadčasová a ti, kdo knihu četli, mi jistě dají za pravdu, že jisté věci se dokonce vyplňují.
K přečtení určitě doporučuju i pro ty, kteří čtou knihy jen z povinnosti k maturitě, tahle stojí zato. (Jen hrozí mírná deprese).

Šípenka
26.07.2015 4 z 5

Od této knihy jsem byla dlouhou dobu odrazována. (20 let?) Prý je pěkně hnusná. Až moje dcera, která z ní byla nadšená, mě "donutila" k přečtení. Fascinovaně jsem hltala popisy přeměňování a přepisování minulosti, filozofii válčení a také proces ničení slov, otesávání jazyka. " Chápeš, že jediným cílem newspeaku je zúžit rozsah myšlení? Nakonec dosáhneme toho, že ideozločin bude doslova nemožný, protože nebudou prostředky, kterými by se dal vyjádřit...Vlastně ani žádné myšlení nebude, v tom smyslu, jak je chápeme dnes. Být pravověrný znamená nemyslet - nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí." Tato kniha hnusná není, ale to co popisuje, je vpravdě odporné.
Určitě si chci prohlédnout nové vydání knížky nakladatelstvím Argo z letošního roku s ilustracemi Jaroslava Róny.

Stirek45
24.07.2015 5 z 5

Knihu mi doporučovala většina mých kamarádů a opravdu nešlápli vedle. Přiznám se ale, že mě popis historie tolik nebavil a byl na mě dlouhý. Jinak se mi kniha opravdu líbila a je až neskutečné, jak dokázal Orwell předpovědět budoucnost. Od Orwella bych si ráda přečetla ještě Farmu zvířat, tak uvidíme, která kniha se mi bude líbit víc.

Lee-Lee
23.07.2015 5 z 5

Klasika všech klasik. Antiutopický román, který by si měl přečíst snad každý. Depresivní ukázka života v totalitním režimu jako takovém. Zcela nadčasová kniha odhalující zrůdnost samé podstaty diktatury a nesmyslného jednání "ovčanů" žijících ve světě plném lži. Nutno dodat, že ačkoliv je zmiňovaný režim nazýván jako "Angsoc", tedy anglický socialismus, sám Orwell byl z přesvědčení demokratickým socialistou...z knihy ať si každý čtenář sám odnese varování před zhoubným jednáním společnosti či jakýkoliv jiný pocit. ;)

Cacolinka
22.07.2015 5 z 5

Tak tohle bylo děsivé...nejen co se tam dělo politicky a společensky, se děje i teď, ale i co se panu Winstonovi dělo soukromě, se mi taky děje. Orwell nepředpověděl jen vývoj společnosti, ale i mého soukromého života.

Tak dobré načasování okamžiku čtení knihy, která mě nakonec zasáhne jak rána z děla, se mi nestalo od loňského čtení Hamleta.

KS-Jerryn
22.07.2015 5 z 5

Ohromující dílo, ze začátku mi však přišlo vleklé. Přibližně uprostřed knihy nabral děj rychlý spád. Knížku si určitě ještě jednou přečtu.

Dominik Fajkus
12.07.2015 5 z 5

Pan George Orwell se vrátil z budoucnosti, aby informoval svět před novou politickou hrozbou. Děkujeme, škoda, že vás lidé neposlouchali. Doma mi visí nástěnný kalendář na tento rok, který se skládá z hesel komunistického režimu. Když se na to dnes dívám působí to jako pokus o hloupý vtip. :) ,, Neváhej, vstup do JZD,, Rozsévačka: list pracujících žen - pro každou pokrokovou komunistku. Nejlepší na závěr: ,, Do boje proti americkému brouku,, :)

lucie.8
11.07.2015 5 z 5

Skvělá kniha od začátku až do konce.

Hynais
09.07.2015 5 z 5

Jak to, že se mi tohle vyhýbalo tak dlouho? A nakonec jsem to ani nečet ....ale POSLOUCHAL! Většinou v autě a byl šťastný, že jsem měl dlouhá cestování. Je "neuvřitelný", že tohle napsal Orwell před více než 60 lety. Není to jen paralela pouze k autoritářským režimům, vnímám dost silně tu podobnost se třemi velkými mocenskými uskupeními současnosti...

Jarda Burgan
09.07.2015 5 z 5

Od gymplu jsem začínal chápat, že komunismus je nebezpečná ideologie. A ve stejné době jsem četl tuto knihu. Po přečtení jsem si byl jist, že totalitní systémy s komunismem zvlášť jsou zrůdná a zločinná myšlení.
99%

Ivan F
08.07.2015 5 z 5

My, tí dole, knihu vieme oceniť, tí hore ju zatracujú a dajú jej tri hviezdičky, takisto ako tí, ktorí jej nerozumejú. Pritom nie sme veľmi ďaleko od rozdelenia sveta na superštáty. Dúfam, že sa to nikdy nestane. P.S.: Miestností 101 je aj dnes na svete ako maku. Popisované metódy mučenia sú rozvinuté k dokonalosti a sú každodenne prítomné a používané. A nie, kniha nie je varovaním proti komunizmu, ale proti hocijakému totalitnému zriadeniu.

martin1172
07.07.2015 5 z 5

Famózní....

Pl2899
01.07.2015 5 z 5

Při čtení této knihy mi několikrát přeběhl mráz po zádech. Opravdu skvěle napsaná kniha, s ponurým, ale v mnohém poučným dějem. Doufám, že nikdy taková totalita, jakou v této knize Orwell popisuje, svět neovládne.

poiu
29.06.2015 5 z 5

Skvělá... Děsivá tím, jak se její obsah začíná stávat skutečností a tím, jak autor výborně vystihl nejen podstatu doby, ve které byla napsána, ale i doby příští....

* * * * *