Svědkyně ohně

Svědkyně ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130307/bmid_detektiv-joona-linna-svedkyne-ohne-hCg-130307.jpg 4 4470 757

Svědkyně ohně je název napínavého detektivního románu, jehož autorem je manželská dvojice vystupující pod pseudonymem Lars Kepler. V dnešní době začíná být běžné, že policejní práce nespočívá čistě v rutinním porovnávání faktů a ověřování údajů. Když policie řeší obzvlášť komplikované případy, přizve k vyšetřování i osoby, které by se k místu činu nesměly ještě před několika lety ani přiblížit. Využívání lidí s paranormálními schopnostmi tak sice není běžnou každodenní praxí, ale stává se čím dál častěji. A to i přesto, že prozatím není v policejních statistikách zaznamenán ani jeden případ, který by vyřešil psychotronik nebo médium. Flora Hansenová se živí jako médium. Již celou řadu let přesvědčuje své okolí, že umí komunikovat s mrtvými. Postavila si na tom celou kariéru, a jak je to doopravdy s jejím talentem, ví jen ona sama. Jednoho letního večera sleduje zprávy a zaujme ji děsivá vražda, která se stala v ústavu pro psychicky narušené dívky. Flora se rozhodne, že zavolá na policii a oznámí, že kontaktovala ducha mrtvé dívky a může pomoci s případem. Vyšetřování brutální vraždy je vždy ošemetné a Joona Linna ví, že nemůže ponechat nic náhodě. Stejné noci, kdy dívka skonala, z ústavu uprchla jiná chovanka. Všichni ji popisují jako hodnou a tichou dívku. Protože z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že vraždu spáchal někdo zevnitř ústavu, je i tato dívka v podezření. Jak najít stopu prohnaného vraha dřív, než spáchá další zločin? Pomůže Flora policii vraha dopadnout, nebo celé vyšetřování ještě více zkomplikuje?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Eldvittnet , 2010

studentice
25.01.2014 3 z 5

Svedkyne me nicim neoslnila. Duvodem je urcite take skutecnost, ze jsem ji cetla chvili po uzasnem Nesbovi. Zklamalo me, ze jsem zhruba uprostred knihy odhalila vraha, coz se mi pri cteni detektivky stalo snad poprve.. Knizka je ctiva, ale podle me hodne sazi na skandalnost a uz mene na propracovanost pribehu. Narazim-li na dalsi knizku teto dvojice, prectu si ji, ale urcite to nebude moje srdecni zalezitost.

bivkova
23.01.2014 5 z 5

Po přečtení Hypnotizéra se mi do Svěkyně už moc nechtělo. Teď jsem moc ráda, že jsem si ji sehnala do čtečky a jednoduše jsem nadšená. Dobře propracované a poutavé čtení. Vřele doporučuji...

rose
18.01.2014 5 z 5

Hodně napínavé a svižné čtení. Nemohla jsem se odtrhnout. Vraha jsem začala tušit několik kapitol před koncem, ale i tak jsem byla napnutá jak to celé dopadne. Moc jsem si to užila.

MarieAnnaSarah
17.01.2014 4 z 5

Tak jsem to zkusila do třetice :)

V Birgittině dvoře, středisku speciální výchovné péče, se během jedné noci odehrají dvě brutální vraždy. Jasnou podezřelou se stává jedna z chovanek, v jejímž pokoji byla nalezena i vražedná zbraň a která téže noci z ústavu uprchla. Na místo dorazí náš známý vyšetřovatel s něžným finským přízvukem Joona Linna a dochází k názoru, že nic není tak, jak se na první pohled zdá. Ráno uprchlá dívka odcizí auto i s malým čtyřletým chlapcem. Na Joonovi je, aby oba vypátral a odhalil skutečného vraha.

Po dvou přečtených knihách od této dvojice jsem ke třetí opravdu přistupovala již skepticky. Avšak musím přiznat, že tato kniha se povedla. Od první chvíle byla plna nečekaných zvratů, postupně rozkrývala všechny okolnosti zločinu a postupovala malými krůčky k dopadení pachatele.
Přítomný čas mě tentokrát tolik nerušil, už jsem asi vůči němu otupěla. Stejně tak už jsem s klidem přecházela erotické scény, které jen dokazují, že do této knihy zasahovala i žena. Ano, nějaké chyby by se našly, ale až na ustřelenou nohu mi tentokrát děj nepřipadal nijak přemrštěný. I mnohokrát zmiňované spojení o něžném, jemném či příjemném hlase Joony Linny už mě neiritovalo, ale spíše jsem se nad ním vždy pouze pousmála. Ačkoliv nechápu nutkání autorů tuto věc stále připomínat. Zprvu jsem se obávala využití média při vyšetřování, ale postava Flory mi do příběhu už od počátku pasovala.
Rozkrytí celého zločinu se mi líbilo a musím uznat, že byl pro mne celkem překvapivé.
A dopadení? Ač drastické, nějak mi do celého příběhu zapadalo.
Zakončení obnovením vzpomínek na starý případ bylo třešničkou na dortu a musím se přiznat, že na Písečného muže se teď upřímně těším :)

Konečně jsem se od Keplera dočkala slibovaného strhujícího thrilleru a jsem, až na pár maličkostí, nadmíru spokojena.
Tudíž s radostí mohu udělit této knize 4* :)

myjka
15.01.2014 4 z 5

Skvelá kniha, strašne čtivá, akurát som asi nepochopila poslednú kapitolu. Potrebovala by som nakopnúť. :)

Terry11
14.01.2014 3 z 5

Asi jsem ty knihy nečetla ve správném pořadí, ale už je to jedno. Ano, četlo se to dobře. Ano, vím, že se nepředpokládá, že se detektivky čtou víckrát. A to je právě ten problém. Ráda se ke knížkám vracím. Ale tady bych prostě neměla důvod. Tak jako i ostatní Seveřané, přijde mi i tento poněkud chladný, dokonce i popsané erotické výjevy jsou samoúčelné, odcizené, tak nějak nechápu, proč je tam autor zařadil. Jak tato kniha, tak i Hypnotizér a Písečný muž mi připomíná výrobu básní dadaistů: vezměte originální brutální vraždu, přidejte neurotického detektiva, několik v undergroudu žijících svědkyň, černým svědomím trpícím hypnotizéra a krásnou soudkyni. Zatřepejte. Vyrobili jste detektivku.

alexpo
14.01.2014 3 z 5

Mně ten jejich studený styl nějak nesedí. A navíc ten přítomný čas!

tori69
12.01.2014 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout.

Helenicka
09.01.2014 4 z 5

Velice dobrá a čtivá kniha, která okamžitě vtáhne do děje. Líbila se mě víc jak Hypnotizér.

Moňule13
02.01.2014

Pro mě zatím nejlepší díl (ale ještě jsem nečetla Písečného muže). Prostředí psychiatrické léčebny pro mladé dívky a způsob provedení vraždy mi několik nocí nedal spát. Stejně jako sympaťák Joona Linna :)

Betty21
28.12.2013 5 z 5

přečteno jedním dechem..super knížka!

Jitulisko
22.12.2013 5 z 5

Zatím nejlepší Keplerovka !!!!!!!!!!!! Už teď se třesu na další díl, slibuje být velice zajímavý :*

makke
21.12.2013 5 z 5

Počet hvězdiček je nepřímo úměrný počtu nocí, které jsem tuto knihu četla. Za mě tedy 1 noc a 5 hvězdiček.
Jistě kniha má drobné nedostatky, třeba KDO je vrahem bylo známo dlouho před jeho odhalením, ale na druhou stranu PROČ to udělal jsem netušila až do konce.

technik1965
19.12.2013 4 z 5

Super kniha, napínavá od začiatku až do konca, na konci sa začína rozvíjať nový príbeh, ako to skončí, dočítame sa určite nabudúce.

vehement
12.12.2013 5 z 5

Po třetí a i v tomto případě, jako je Paganiniho smlouva, výborné.
Joona Linna je prostě skvělej. Jeho paličatost s jakou vzdoruje téměř každému včetně svého šéfa je úžasná. Nejlepší jeho vlastností je to, že si stojí za svým bez ohledu na následky. To v dnešní době moc lidí nedokáže.
Nevím jak ostatní, ale hned od začátku jsem byl přesvědčen o tom,
že Vicky nevraždila. Bylo to až moc zřejmé, což nikdy nevěstí nic dobrého :-)
To vůbec nesnižuje kvalitu vyprávění právě naopak.
A to i přez mé "odhalení" vraha hned na počátku, kdy se oběvil na scéně.
Rozhodně nechci dělat hrdinu, prostě jsem ho uhodl, nic víc, ale byl, podezřelý
hned od "pohledu" :-)
I přesto jsem knihu hltal jedním dechem a přestal číst prakticky jenom
v noci. Četl jsem o přestávce v práci, po příchodu domů, před spaním,
prostě jsem se nechtěl odtrhnout od knihy. Výborné.
Hned se vrhám do novinky Písečný muž

PS: Jedno "mikro mínus" přeci jenom.
Scéna v kavárně, kdy Linna pročítá zprávy z ohledání...ve
vedlejší místnosti sedí mladá žena se stříbrným kroužkem ve spodním
rtu....dívka s piercingem potřese...atd.(konkrétně str.384 a 385) a mě
problikne "Lisbet"(zasvěcení vědí o ko jde), prostě by to byl supr nápad,
kdyby se tam i v této jediné větě myhla, prostě takové filmové cameo.
No neříkejte, že by Vás to nezasáhlo ???
Mě by se to tam líbilo :-)

Eidalon
11.12.2013 4 z 5

Další skvěle napsaný a vygradovaný příběh z prostřední mladých recidivistů, jejichž napravování není až tak košer.

Příběh má spád, tajemno, řadu zvratů a nakonec pointu, která všechno obrací. Dílko tvůrčí dvojice se řadí k té plejádě dalších, kterým pojmenování - dobrá detektivka – je přece jen málo. Jedná se o něco víc, než jen o hledání vraha či pobavení čtenáře.

Je to příběh o lidech, společnosti, jejich problémech, mnohdy zůstává rozum stát. Určitě přečtením neuděláte nic špatně, obzvláště, pokud jste si styl severských autorů, dneska tak populárních, trochu zažili a oblíbili.

Mé hodnocení 4,5 hvězdy, ale nechme si i místo na mety vyšší – dává 4, ale hodně nadprůměrné.

kellishova
11.12.2013 5 z 5

Přečteno za jeden den, nemohla jsem se odtrhnout, výborný!

boruvecka
09.12.2013 5 z 5

Tak tato knížka byla naprosto úžasná.Ponořila jsem se do ní tak hluboce, že jsem se vynořila až na konci . Napínavá až do konce ,skvěle napsáno... není víc co dodat , snad jen to ,že se v knihovně vyhřívá další pokračování

celavie
06.12.2013 4 z 5

Bohužel jsem si před přečtením téhle knížky přečetla komentáře a z jednoho se dozvěděla jméno vraha. I přesto jsem se od knížky nemohla odtrhnout, ale byla jsem ochuzená o velké překvapení na závěr, což mě trošku mrzí. Jméno vraha do komentářů prostě nepatří!

H.A.R.R.Y.
03.12.2013 3 z 5

Vrah znám od několika prvních stran. Hlavní hrdina je stejný jako každý jiný policista, co se utápí ve vlastních problémech a k dokonalosti už chyběl jen alkoholismus a rozvod. Jinak jsem příliš nestrávil vyprávění v přítomném čase, ale na druhou stranu msím uznat, že k závěru kniha podařeně graduje. Čekat ale 300 stran na zajímavý konec mi nepřijde dobré.

vraždy detektivní a krimi romány severská krimi švédské detektivky

Lars Kepler
švédská, 1967