Svědkyně ohně

Svědkyně ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130307/bmid_detektiv-joona-linna-svedkyne-ohne-hCg-130307.jpg 4 4470 757

Svědkyně ohně je název napínavého detektivního románu, jehož autorem je manželská dvojice vystupující pod pseudonymem Lars Kepler. V dnešní době začíná být běžné, že policejní práce nespočívá čistě v rutinním porovnávání faktů a ověřování údajů. Když policie řeší obzvlášť komplikované případy, přizve k vyšetřování i osoby, které by se k místu činu nesměly ještě před několika lety ani přiblížit. Využívání lidí s paranormálními schopnostmi tak sice není běžnou každodenní praxí, ale stává se čím dál častěji. A to i přesto, že prozatím není v policejních statistikách zaznamenán ani jeden případ, který by vyřešil psychotronik nebo médium. Flora Hansenová se živí jako médium. Již celou řadu let přesvědčuje své okolí, že umí komunikovat s mrtvými. Postavila si na tom celou kariéru, a jak je to doopravdy s jejím talentem, ví jen ona sama. Jednoho letního večera sleduje zprávy a zaujme ji děsivá vražda, která se stala v ústavu pro psychicky narušené dívky. Flora se rozhodne, že zavolá na policii a oznámí, že kontaktovala ducha mrtvé dívky a může pomoci s případem. Vyšetřování brutální vraždy je vždy ošemetné a Joona Linna ví, že nemůže ponechat nic náhodě. Stejné noci, kdy dívka skonala, z ústavu uprchla jiná chovanka. Všichni ji popisují jako hodnou a tichou dívku. Protože z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že vraždu spáchal někdo zevnitř ústavu, je i tato dívka v podezření. Jak najít stopu prohnaného vraha dřív, než spáchá další zločin? Pomůže Flora policii vraha dopadnout, nebo celé vyšetřování ještě více zkomplikuje?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Eldvittnet , 2010

Beruska18
08.11.2014 4 z 5

Opět napínavý příběh se zajímavou zápletkou ..... Jen škoda, že děj nabral pořádný spád až v druhé půli knihy, kde již nechybělo nic, co k detektivce patří :-).

Veris
30.10.2014 5 z 5

opět úžasná kniha čtena jedním dechem a ke které se chci pokaždé vrátit; napínavá, zajímavá .. mám ráda knihy, které by se teoreticky mohly stát a tahle mezi ně patří na 100%

Donika
28.10.2014 4 z 5

No... O 100% lepší, než Hypnotizér.

LiLLu
28.10.2014 5 z 5

rozhodně lepší než zmizelá, přišlo mi to jako lehké pokračování Larssona o Mikaelu Blonkvistovi (asi jsem jediná komu to tak přišlo:-D ale to nevadí) styl psaní mi vyhovoval, hned jsem se začetla. Možná to nebylo tak zamotané jak by otřelý detektivkáři potřebovali ale mě se to prostě libilo...

Aiwa
22.10.2014 2 z 5

Vzhledem k nehynoucí lásce k Harry Holeovi a těžkým sympatiím ke Carlu Morckovi jsem logicky došla i do Švédska na návštěvu k „Larsovi a Keplerovi“. Nebudu napínat – kniha skončila v mém seznamu „přeceňovaných knih a zklamaných očekávání“. Ale popořádku. Chvíli trvalo, než jsem akceptovala styl psaní a ani poté mi četba žádnou velkou potěchu nepřinášela. Příběh – na začátku pomalejší rozjezd, pak slušná akcelerace s překvapivým závěrem a nakonec neskutečná nuda. Musím konstatovat, že komisař Linna mi je těžce nesympatický a tak nějak "cizí", jeho kousky pokládám za těžko uvěřitelné atd., ale ten konec a popis osobní tragédie?, to už bylo moc. Aby mě tak otrávil popis osudu hlavní postavy, to nepamatuji. Paradoxně jsem pocítila sympatie k dotyčnému psychopatovi. To znamená jediné – pryč odtud.

ElenaM
16.10.2014 4 z 5

První polovina knihy mě moc nenadchla, hodně jsem srovnávala neboť můj favorit je Jo Nesbo a jeho Harry Hole, zvykala jsem si na nový styl psaní a na to, jak tito autoři všechno popisují, v knize mi docela chyběla taková ta lidská a citová stránka, co se nedá popsat, ale prostě na vás "dýchá" během čtení. Ale druhá polovina knihy změnila můj názor, děj se rozjel a měl poměrně velký spád a to mě začalo bavit.
Nicméně musím dodat, že mi tam několik věcí nesedělo a hlavně mi naprosto unikal motiv vrahova vraždění. Přišlo mi to děsně nelogické. Proto celkem "jen" 4 hvězdy!!

MarkétaLore
15.10.2014 4 z 5

Uhodla jsem kdo je vrah,osobní příběh komisaře joona liny totálně pitomý ale jinak některé momenty a vysvětlení super.

rengers
15.10.2014 5 z 5

Velmi poutavý a napínavý příběh se vším všudy co k detektivce patří. Také je poznat, že to píše muž a žena dohromady. Musím uznat, že jsem se rozhodně nenudil, jenom těch posledních 30 stran nic moc.

petrzel
14.10.2014 5 z 5

Mě se ta knížka líbila. Děj byl úžasný a komisař se mi líbí čím dál víc. Konec byl překvapivý. A hned mě to donutilo otevřít další díl.

soukroma
26.09.2014 5 z 5

Zatímco Hypnotizér se mi moc nelíbil, Svědkyně ohně ano. Četla jsem ji s odstupem, mezitím jsem si přečetla thrillery různého ražení i provenience, ale po dlouhé době mě čtení tak chytlo..., a to i přesto, že prostředí, oběti i zloduši jsou velmi nelíbiví a člověk by raději o ničem z toho vlastně vůbec nečetl.

antonio22
24.09.2014 2 z 5

Podle mne, si za 10 let na tuhle literaturu nikdo nevzpomene.
Myslím, že v severních zemích mají vycvičené opice, které chrlí z psacích strojů písmenka podle jistého vzorce - nesmrtelný pohledný hrdina, překvapivý vrah, nějaké ty děti se přichomítnout taky musí, trocha erotiky... - nic víc tahle kniha není.

mystar
19.09.2014 5 z 5

Uzasne. Opet napinave. Zajimava zapletka a prekvapujici konec. Byla jsem uplne vtazena do deje.

kaptah
17.09.2014 4 z 5

az na ten konec neni to tak strasne vyumelkovane jako hypnotizer, i kdyz obcas to logicky tez moc nesedi

Klarinet
16.09.2014 3 z 5

Opět "Keplerovi" nezklamali, napínavé, děsivé, fantazie vám pracuje a pak máte hrůzné sny...ale knížka stojí za přečtení, postupně se dozvídáte, co se stalo Joonovi a v Písečném muži to finišuje!

Honz88
13.09.2014 4 z 5

Četl jsem všechny knihy od Keplera kromě Paganiniho smlouvy a tato se mi zatím líbila nejvíce. Hlavně ten závěrečný zvrat, který jsem vůbec nečekal. Přesto ve srovnání s Nesbem mi to přijde o trošku horší.

VerčaP
13.09.2014 5 z 5

Dost jsem se u knihy bála, moc se mi také líbila Joonova osobni linie

tulipa
07.09.2014 5 z 5

Napínavé a strhující!! Hnedka se dávám do čtení dalších knížek od tohoto autorského dua.

callahanh
04.09.2014 4 z 5

Po tuctové a nezajímavé Paganiniho smlouvě jde rozhodně o posun vpřed, i když tvorbu Keplera tak nějak nejde přijmout bez výhrad. Uznávám, že oba manželé umí psát tak, aby mělo všechno spád a příliš nenudilo, což je jejich zásadní výhoda. Ve Svědkyni ohně rozehrávají zajímavý a zpočátku tajemný příběh, který skvěle dotváří atmosféra dívčího ústavu, kde se dějí hrozné věci a čtenář se nemůže dočkat, jak bude vše pokračovat. Oceňuji také to, že dokáží stručně, jasně a výstižně popsat vše potřebné a číst popis místa činu v jejich podání je naprostá lahoda. Horší už je to s akcí, která je v jejich podání lehce vykalkulovaná a troufnu si říci, že zbytečně přehnaná, protože k celkové atmosféře se to tak nějak moc nehodí. On ostatně celý Joona Lina je takový až moc prvoplánově hollywoodský a romány s ním vlastně víceméně dodržují strukturu řemeslně vydařeného hollywoodského thrilleru. Co mi malinko pokazilo zážitek, byl fakt, že jsem vraha odhalil po chvíli, co se v příběhu objevil a na konci jsem si to jen potvrdil. Nevím úplně přesně, zda je to tím, že je to špatně napsané, nebo jsem jen zkušený čtenář, každopádně když moje teze ukázala jako pravdivá, docela mě to rozčarovalo. Škoda posledních zhruba šedesáti stránek, které už s titulním případem neměly co dělat a byly spíše velkým (na konci obřím) cliffhangerem na příběh další. Nevím úplně, zda podobné věci do knih patří, na druhou stranu do Keplerova stylu docela sedí. Přes veškerou kritiku ale Svědkyně ohně není ztrátou času, protože se dobře čte a má několik výborných momentů, jen je prostě dobré vědět, že Keplerův sloh je dost filmový a některé věci jsou v něm dost přitažené za vlasy a vykalkulované. 70%

Vilas1979
04.09.2014 5 z 5

Z prvních třech keplerovek mi tato připadá jednoznačně nejslabší, nějak jsem postrádal atmosféru předchozích dílů, sympatické vedlejší postavy... Jako kdyby to chtěli autoři tentokrát zkusit "trošku jinak", ale uplně jim to nevyšlo. 5 hvězd, ale s odřenýma ušima.

Mr.Pajek
01.09.2014 5 z 5

Tak Svědkyně se mi líbila asi nejvíc..napínavé, super zápletka a rozuzlení..

vraždy detektivní a krimi romány severská krimi švédské detektivky

Lars Kepler
švédská, 1967