Paganiniho smlouva

Paganiniho smlouva https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86548/bmid_paganiniho-smlouva-iWW-86548.jpg 4 4216 683

Po obrovském úspěchu Hypnotizéra je Lars Kepler v plné síle zpátky! Jedné letní noci je na palubě opuštěné lodi ve stockholmském zálivu nalezeno mrtvé tělo. Plíce ženy jsou plné slané vody, ale stopy po ní nezůstaly ani na oblečení ani na těle. „Utopila se,“ prohlásí lékař. „Utopila?“ Lékař přikývne a usměje se: „Utopila se přímo na palubě plující lodi.“ „Asi ji někdo uviděl ve vodě a vytáhl ji nahoru.“ „Kdyby to bylo tak jednoduché, vůbec bych nemarnil váš čas…“ Dalšího dne je ve svém bytě nalezen mrtvý muž. Houpe se v oprátce uvázané na háku ve stropě, na kterém běžně visí lustr. Jak se to stalo? Strop je vysoký a v místnosti není jediný kus nábytku, na který by muž mohl vylézt. Ale detektiv Joona Linna je stejně přesvědčen, že šlo o sebevraždu. Samozřejmě že má pravdu. Muž spáchal záhadnou sebevraždu, ale i to je pouze předehra k závratně rychlému a nebezpečnému běhu událostí. Něco vám řeknu: jsou dohody, které nezruší ani smrt… Pokračování Hypnotizéra je stejně úspěšné jako první díl románové řady. Práva na knihu byla prodána do čtyřiceti zemí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Paganinikontraktet , 2010

mapet85
07.09.2014 2 z 5

Zmluva podľa Paganiniho je v poradí druhou knihou od dua Lars Kepler. Celkovo ju hodnotím lepšie ako prvú knihu Hypnotizér, aj keď podľa mňa nie je ničím prevratným. Pozitívom je, že Joona Linna je prezentovaný konečne ako hlavná postava, aj keď okrem toho, že má fínsky prízvuk, ľadový pohľad sivých očí a že má vždy pravdu, sa nič podstatné nedozvedáme, teda najmä o jeho osobnom živote. Vieme, že si raz za čas vyjde s Disou (o ktorej vieme, že je archeologička) a blízko má aj k Anji. Celkovo je však naša znalosť postáv vystupujúcich v ZpP chabá.

Dej je relatívne dynamický, kapitoly sú krátke, takže kniha sa číta pomerne rýchlo. Niektoré pasáže však vyznievajú trápne smiešne, až tragikomicky, a sú ťažko uveriteľné. Pri niektorých som sa neubránil smiechu a súcitnému krúteniu hlavou. Ťažko povedať, či to bol súcit s postavami, alebo autormi :-) Útek Penelopy sa sem-tam mení na hlúposť, o situácii s Ossianom ani nehovorím, taktiež konanie Jonnu a celkovo polície niekedy vyznieva úplne amatérsky (rovnako ako aj jeho myšlienkové pochody - chvíľami mi pripadal zmýšľaním ako malé dieťa). Napriek tomu je kniha miestami napínavá, no záver nie je príliš prekvapivý. Kniha však prináša aj určité posolstvo a snahu o riešenie závažného celospoločenského problému, ako býva zvykom u severských autorov. Námet ale nie je na zahodenie – Paganini, hudba, huslisti.

Preklad mi miestami takisto prišiel dosť krkolomný, ale to je vec názoru. Čo znamená, keď mi "stvrdnú črty"? Niečo mi napadá, ale asi autori nemysleli na to čo ja. A napríklad výraz oťarchavieť mi príde dosť archaický.

Som rád, že som toto dielo dočítal, ale k Joonovi som si bližší vzťah zatiaľ nevytvoril, na rozdiel od Nesbovho Harryho Hola. Aj tak dám šancu tretej knihe, Svedkyňa ohňa, ktorá bude dúfam lepším počinom autorov, navyše aj prekladatelia knihy sú iní.
Takže hodnotím dvomi hviezdičkami.

Petulko391
05.09.2014 3 z 5

Knižka ma bavila až na tú akčnú časť kde to vyzeralo na super hrdinu... Ináč dobre..

Vilas1979
26.08.2014 5 z 5

Wow, to byla smršť, po Hypnotizérovi jsem se na dalšího Keplera vážně těšil a musím říct, že nezklamal. Joona Linna se definitivně zařadil po bok Harryho Holea, konečně detektiv, který má nápady a případ skutečně řeší.V závěru se sice objevilo pár těžko uvěřitelných situací, ale neměl jsem nejmenší problém to autorům odpustit. Za mne plný počet, prostě poctivá severská krimi. Doporučuji.

Klarinet
15.08.2014 3 z 5

Napínavé, děsivé, čtivé...krátké kapitoly, co gradují, že musíte číst dál a dál....po přečtení Hypnotizéra jsem si řekla, už nikdy více Keplera...ale Paganiniho smlouva mě zase nakopla do dalších dílů...jak ti dva manželé - autoři se mohou vzájemně tak doplňovat a skvěle psát?

Joges
11.08.2014 5 z 5

Už dlouho mě žádná detektivka tolik nechytla. V závěru knihy jsem sice přečetl několik méně uvěřitelných situací, zaznamenal jsem i několik málo vlivů jiných autorů, ale nějak mi to nevadí. Prostě to byla dávka napínavé a dobře napsané krimi. Po Hypnotizérovi je to velké překvapení. Dvojice "Lars Kepler" se famózně rozepsala, těším na další díly.

TereziaH
09.08.2014

Přesně v polovině jsem to ukončila. Přečetla jsem už hypnotizéra a svědkyně ohně a musím říct že to je nejslabší díl. Nebavilo mě to, po sestřelení vrtulníku jsem to vzdala přišlo mě to už moc, jakou pušku by musel mít aby sestřelil pilota vrtulníku?Přišlo mě už to moc navíc když je ta penelope tak důležitý svědek jela by loď pro něho jen s jedním policistou no nevím?. Ještě nějakou celebritu který jim nedá mobil a bude s nima dělat soutěže nebo ten pár na motorce....

Vojslava
07.08.2014 5 z 5

Druhá volná část série tedy opravdu nezklamala! Od rychlých kapitol se těžko odtrhávalo a atmosféra houstla... až do toho konce-nekonce, kdy člověk musí uznat, že jsou oblasti reality, na které je krátký, i když se mu ale vůbec nelíbí. Velmi se těším na další pokračování!

Ala787
03.08.2014 3 z 5

Knihu jsem začala číst a začatek mĕ zaujal. Ale s dalšími a dalšími kapitolami jsem začala být unavená a trochu skeptickä. Uvidím, co se mnou udĕlají jeho další knihy.

VerčaP
24.07.2014 5 z 5

Rychlý a svižný děj. Jednoznačně doporučuji

Neobee
23.07.2014 5 z 5

Výborná a napínavá kniha. Doporučuji k přečtení...

Katuska88
22.07.2014 5 z 5

Joona Linna je mým dalším novým oblíbencem. (I když nejsem na blonďáky :-) )
Příběh mne naprosto okamžitě vtáhl do děje.
Moc se mi líbí, kolik postav je do celistvého děje zataženo, ivedlejší postavy jako patologové a další analytici dělají děj ještě více realistickým a vytvářejí kompletní obraz.
Detaily a fakta o hudbě dělají knihu opravdu zajímavou a aspoň trochu "poučnou", že si aspoň člověk nepřipadá, že by četl nějaký brak.
Já jsem byla spokojená. Mohu doporučit.

kachnch
22.07.2014 3 z 5

První polovinu knížky jsem doslova zhltla, s druhou už to tak horké nebylo. Přišlo mi, jako by byla knížka rozdělená na 2 části, přičemž první se týkala především Penelope a nájemného vraha a druhá se točila skoro už jen kolem Axela a Paganiniho smlouvě. Samotný konec byl však napjatý i zajímavý.
Co mi nešlo do hlavy byla část, kdy Penelope s Björnem potkali pár na motorce - vážně pošlete zraněného a očividně naprosto k srmrti vyděšeného člověka do háje jen kvůli tomu co říkal v televizi? O situaci s Ossianem Wallenbergem ani nemluvím. ( to jsem si říkala snad jen "co to sakra je?" :D)
Hodně se mi zalíbil motiv příběhu v hudbě a houslích, to celý příběh krásně propojovalo.
Paganiniho smlouva je pro mě tak na stejné úrovni jako Hypnotizér; Svědkyně ohně i Písečný muž bylo pro mě určitě lepší čtení.

makovec.h
07.07.2014 5 z 5

Je to první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a, ačkoliv mi byla doporučena kamarádkou s podobným vkusem na knihy, jsem velmi mile překvapena. Nejsou v ní žádné zbytečné ani přebytečné a ani otravně dlouhé pasáže o ničem. Právě naopak. Kniha má rychlý spád, moc nerozpitvává charaktery ani popisy jednotlivých postav, ale ani nevynechává žádnou podstatnou část. Rovněž v ní nejsou žádné velké skoky stylu ... a přece tehdy a tehdá jsme tam viděli to a to a tím jsme získali ten a ten důkaz přičemž o ničem z toho doposud nebyla žádná zmínka... a ani tam nejsou žádné velké dějové zvraty stylu ... no a přeci ten koho celou dobu považujeme za druhou nejhodnější a nejdůležitější postavu je najednou hlavní padouch .... což velmi oceňuji. Takže je to skvělá kniha na oddech a v rámci detektivem doporučuji :) a ještě jsem zapomněla zmínit, že je velmi čtivá :)

dragonslayer
05.07.2014 5 z 5

Nevím proč, ale tato kniha se mi možná líbila o trochu víc než Hypnotizér. Možná je to tou návaznosti na housle, politiku a krizové případy, ale prostě WOW nemám slov. Prostě skvělá kniha!!!

Eidalon
28.06.2014 3 z 5

Tak nějak zpětně se propracovávám ke všem knihám manželů Ahndorilových (Lars Kepler), nyní tedy jejich druhý počin Paganiniho smlouva.

Určitě, čeho jsem si všiml hned, je jejich vývoj v psaní detektivních příběhů. Svědkyně ohně či Písečný muž jsou dějově mnohem propracovanější (zamotanější) a i téma jde více do krimi románu, řekl bych, že tyto další knihy jsou určitě lepším počinem.

I když hlavní a ústřední postavou je opět Joona Linna, který se poprvé pracovně setkává se Sagou Bauerovou a jeho „noční můra“ je v závěru příběhu jen lehce nahozena a pro neznalce nic neznamená, děj se odvíjí spíše na pozadí politicko_krimi zápletky.

Prvotní záhady v příběhu jsou záhy odhaleny, známý je brzy i motiv a pachatelé činů, v knize jde dále v ději jen o to, zdali se podaří zamezit zlu a dostihnout pachatele včas.

Téma je taktéž již mnohokrát propírané a to obchodování se zbraněmi a porušováním všeho jen s cílem zisku a osobního prospěchu. Získáním nebývalých požitků se pár vyvolených rozhodne hrát hru bez ohledu na následky, které její závěry přinášejí.

Autoři příběhu vše jen trochu okoření postavou hlavního hybatele stojící na druhém břehu a jeho nebývalé zvyklosti uzavírat se svými obchodními partnery nezvyklou Pagininiho smlouvu, která má netradiční průběh a zcela fatální dopad pro všechny zúčastněné.

Spousta peněz = nebývalé možnosti a moc proti kterým má spravedlnost jen malou šanci. A i když se podaří odseknout draku jednu hlavu, hned se objeví dvě další, které si žádají svou „libru masa“. Nerovný a nikdy nekončící boj, který nelze vyhrát, pokud my lidé budeme ochotni vyměnit své osobní požitky a touhy za strádání a umírání těch druhých.

Možná se někdy dočkáme spravedlivějšího světa, ale dnešní podmínky tomu ještě nenasvědčují . . . to je závěrečné motto knihy, ze kterého čiší tak trochu beznaděj, ale zároveň i určitá víra.

Kniha, které s ohledem na další dílka autorské dvojice mohu dát jen 3 hvězdy a to jen tak tak . . .

Val
24.06.2014 5 z 5

Po luxusním Hypnotizérovi se to rozjíždělo kapku pomaleji, ale po rozjezdu to nabralo tu správnou rychlost. Je děsivé, co dokážou lidé udělat pro peníze.... Super, doporučuji ...

kaptn Jan
11.06.2014 3 z 5

Tajemný svět obchodníků se zbraněmi, svět bez skrupulí a bez slitování. Československo, jeden z největších světových zbrojařů po sametové revoluci vyklidil pole a byl ihned ochotně nahrazen německými a americkými vývozci zbraní. Ve snaze dostat se do obchodu zpátky, i u nás mohou mohou v zákulisí probíhat děje jaké ve svém obsahu popisuje tato kniha. Vždyť i jeden z našich politiků kdysi prohlásil: "O peníze jde vždycky až v první řadě". Přejme si aby u nás i ve skutečnosti byli tak stateční policisté jako detektiv Joona Linna v této knize. S trochou pozornosti se kniha čte dobře.

Lenka.Vílka
06.06.2014 5 z 5

Kniha se cetla lehce (lehceji nez prvni). Presto me po obsahove strance vic zaujala jednicka, presto dokonale cteni...

Modrina
19.05.2014 1 z 5

Tak tahle knížka mě natolik nezaujala (spíš odpuzovala), že bych musela mít hodně velký čtenářský absťák, abych si od této autorské dvojice ještě něco přečetla..

princesse
16.05.2014 4 z 5

Moje druhá kniha od této autorské dvojice. Přečteno rychle, čtivé a záživné čtení. Četla jsem již lepší krimi, ale určitě stojí za přečtení. Příběh má spád a určitě i zajímavou zápletku. Chystám se ještě na Písečného muže a Svědkyni ohně.