Dědina

Dědina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/bmid_dedina-ls6-366042.jpg 4 2459 2459

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.... celý text

cerna7151
28.05.2021 2 z 5

Kniha mě moc nebavila, neměla vlastně žádný děj... Líbilo se mi nářečí, které bylo v knize použité, ale jinak... Škoda, protože většinou mi styl psaní autorky sedí.

Zuzulinka
26.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Četla jsem ji jedním dechem. Silný příběh, který mne zaujal! Vřele doporučuji přečíst!

Adris
25.05.2021 4 z 5

Několikero vyprávění lidí z jedné dědiny. Pohled do vesnických rodin, kde se ještě stále jede (a smýšlí) po staru - lidi se dělili na sedláky a chalupníky a dodnes to v nich přetrvává. Nechybí ani klasická vesnická Keliška. Myslím si, že některým lidem by se nemusel líbit popis zabíjaček a celkové smýšlení vesničanů o zvířatech. Já sama jsem z vesnice, nářečí, které je zde použito, je mi vlastní, ale jak jsem to tak četla... Přecejenom jsem asi duší městská :). Své kouzlo to má - společně si všichni vypomohou, znají se, dávají si pozor na cizáky. Ale je zde taky spousta starých křivd a závisti. Kniha se mi velice líbila, nazvala bych ji oddechovkou, dokonce jsem si kousek i poslechla audio a to bylo vynikající. Mohu takhle do vlaku, k vodě,.. doporučit. Klidně bych četla ještě dál. Nejvíc se mi líbil závěr - Věruna a její výrok o kočičí povaze :D.

Vesmich
25.05.2021 5 z 5

Úplně klidně se to může jmenovat Městina, Maloměstina, Okresnina...nepíše se tady nějak zvlášť o jakýchsi skvělotách a nádherných, filmových příbězích, které jistě někde někdo zažívá. Tady je prostor pro takovou tu denní malost, obvyklé průběhy myšlení i konání, pro všechno, o čem se mezi sebou nebavíme. Mně to rozhodně sedlo!

SilviiM
25.05.2021 3 z 5

Víte jak to chodí na dědině? Jestli ne přečtěte si tuto knihu. Nenáročné čtení, kde je ovšem vykreslen život na vesnici. I když mám pocit, že autorka líčí především špatné vlastnosti lidí. I tak se knížka četla sama.

Lenndy
22.05.2021 3 z 5

Knížka sama o sobě je hezky napsaná ,dobře se čte,ale pocit po dočtení knížky nemám dobrý.Přijdou mi ty příběhy spíš dost smutné.Jako nějaká pravda o životě na vesnici v tom bude,ale nepřijde mi to vyvážené,ale to byl možná účel knížky,nevím.Na vesnici je i spoustu dobrého a nejen závist a pomluvy.... Z knížky mi z toho vychází,že na vesnici žijou samí nešťastní lidi.Nejvíc smutný mi přišel příběh o dědovi po úrazu a rodině která se stará jen pro peníze,jinak ne,to je bohužel realita v mnoha rodinách a o to smutnější to je.KAždopádně je to už druhá knížka od autorky co jsem četla a z Chirurga jsem měla podobný pocit,takže asi zřejmě to bude autorčin styl

Dela111
20.05.2021 4 z 5

Petra Dvořáková má lidskou povahu perfektně přečtenou. Vykreslení charakterů a chování lidiček jedné typické vesničky někde na Vysočině zvládla famózně. Se všemi postavami se seznámíme prostřednictvím několika volně provázaných příběhů.
Lidské vlastnosti jsou sice stejné ať už lidé žijí ve městě nebo na vesnici, ale jeden rozdíl tu je - na dědině si lidé takříkajíc "vidí až do talíře" a těžko se něco schová... Autorka zachytila snad všechny charaktery - jsou tu lidé pracovití i líní, čestní i podvodník, povahy klidné a laskavé, ale i výbušné, závistivé a hamižné, jsme svědky vesnické zábavy, zabíjaček, ale i sporů a dávné nevraživosti a nemůžou chybět ani milostné pletky. Celý obraz dotváří použité nářečí.
Petra Dvořáková zachytila život takový jaký je, s jeho klady i zápory, od veselého dětství až k těžkému a bolestnému stáří a napsala to moc dobře.

Mabie
17.05.2021 1 z 5

Dědina má docela vysoké hodnocení, je prezentovaná jako humoristická kniha a podle mnoha komentářů ji lidé považují za “čtivou”, “oddechovku”, “pohodové čtení”. Já považuji tento literární počin spíš za depresivní změť drbů, popisů nevěr, nefunkčních vztahů a závisti. Navíc nemyslím, že se jedná o typické příběhy z vesnice - takových lidí jsou i plná města. Snad jediné co se mi opravdu líbilo, bylo nářečí, ale jinak tu bylo příliš mnoho samoúčelné sprosté řeči (každou chvíli se “jde někdo vychcat”, “chce si zapíchat”).
Autorka má početný fanklub čtenářů, ale mě nevyhovuje ani její styl, ani témata a vykreslení “hrdinové” mi většinou připadají odpudivi. Dědina opravdu neoslovila, nebavila, další knihu od této autorky už pokoušet nebudu, protože po Chirurgovi jsem opět měla velký problém příběh vůbec dočíst a celkový dojem je spíš znechucení než pobavení.

LenkaMaresova
15.05.2021 4 z 5

Překvapují mě ta záporná hodnocení, za mě čtivé, uveřitelné a lidské.

Petrasuvicka
10.05.2021 1 z 5

Je mi líto, ale mně se Dědina fakt nelíbí. Málokdy můžu říct o knize, že se mi fakt nelíbí. Možná je v tom i autorčino umění - popsala první dvě postavy tak dobře, že je nenávidím, nelíbí se mi, hnusí se mi. Jenže se mi příčí číst zbytek Dědiny dál. Bohužel, Dvořáková mi silně připomíná Třeštíkovou. A té nemohu přijít na jméno.

pakoshka
09.05.2021 3 z 5

Audiokniha - božsky namluveno! Nářečí velmi podobné tomu, které jsem okolo sebe slýchávala. Nedivím se, že se Dědina stala audioknihou roku 2019, tady nemám výtku.

Nejsem dědinou nepolíbená, při poslouchání jsem si v hlavě skládala obrázky ze situací, které mám za celej život nastřádané v hlavě, nic neuvěřitelného, ale proboha! To je tak neuvěřitelně stereotypní, typizace level milión, občas mě otravovalo pustit si cédéčko. Ale stejně mi to nedalo a pustila jsem si ho. V té knížce není absolutně nikdo, s kým byste se na té vesnici chtěli přátelit, v konečným důsledku by nejsympatičtější asi Josef.

Nakonec mě to bavilo, ale jako humorný román to nevidím. Chybí mi tam jedna postava, která by téhle beznaději a babrání se v lidským přežívání dala trochu lehkosti.

Lucia1989
09.05.2021 2 z 5

(SPOILER) Jedna z najhorších kníh, aké som čítala! Som rada, že som ju dostala ako darček z recesie, keď som sa presťahovala na dedinu, takže ma nemusí mrzieť, že by som za ňu utratila svoje peniaze.
Kniha zahŕňa niekoľko kapitol (príbehov) rodín žijúcich v jednej dedine. V každej kapitole sa striedajú pohľady jednotlivých členov rodiny. Jednotlivé postavy sú v ďalších kapitolách znova spomenuté, ale nejde o celkový príbeh.
Kniha síce realisticky opisuje život na dedine, ale z jednotlivých príbehov vyplýva akurát to, že na dedinách sú buď alkoholici, kure...ci, zlodeji, klebetnice alebo všetko dokopy a ešte k tomu každý využíva svoju rodinu, aby z nich vytiahol čo najviac peňazí. Nikomu očividne na nikom nezáleží, pritom všetci hľadia na to, čo si o nich iní pomyslia, keď sa niečo stane.
Jediné 2 hviezdičky dávam za realistické spracovanie (tým nemyslím však to, že to takto na dedinách funguje a že všetci sú vlastne záporáci) a za to, že ma niektoré pasáže vrátili do detstva, kedy som trávila prázdniny u babičky na dedine.
Pokiaľ sa spisovateľka nechala inšpirovať svojím životom na dedine, tak ju úprimne ľutujem, pretože očividne sa v jej okolí nediali žiadne príjemné veci a nemala okolo seba žiadnych dobrých ľudí.
Doporučujem len klebetniciam, alkoholikom, ľuďom, ktorí sa zaujímajú len o to, aby nahrabali čo najviac (aj od svojej rodiny) na zamyslenie sa nad sebou a dúfam, že ľudia z mesta, čo knihu prečítajú sa nenechajú zmiasť a neuveria, že dedina je plná len toho zlého, čo sa v ľuďoch skrýva, ale vedia, že v každom človeku (bez ohľadu na to, či je z dediny alebo mesta) sa nachádzajú aj dobré vlastnosti.

Kajami
06.05.2021 4 z 5

Oddechovka, ktera vas vnese do dediny. Ja si hned vzpomnela na nekolik vesnic, kde jsem mela vice moznsot poznat jejich obyvatele. Ocenuji i to, ze je napsana v nareci. Strhavam hvezdu za to, ze je zamerena na “cernou” stranu vesnicanu - zavist, pomluvy, ...

Panpalapax
04.05.2021 5 z 5

Bylo to pro mě drsné čtení. O to drsnější, že to bylo realistické. Mnohá fantazy kniha, s obrovskými bitvami proti armádě zla, mě nechávala v klidu. Příběhy z dědiny mě však zasáhly plnou silou. Protože podobné události jsem také prožil. Všechno to patří vlastně k běžnému životu, nejen na dědině. I když tam je to jaksi kumulované na menší prostor. Jak jsem četl ty propletené osudy nahlížené různými postavami, tak to bylo nějak hrozivé. A vedlo ke znepokojivým úvahám. Co si o mě myslí sousedka? Neměl jsem říci něco tetě při poslední rodinné oslavě? A bratranec? Jak to vlastně má s tím barákem...

KristinaKubok
26.04.2021 3 z 5

Petra Dvořáková je podle mě velmi dobrá současná spisovatelka. Co se mi líbí je, že umí zachytit s až bolestivou upřímností charakter lidí. Má velmi dobrý jazyk, určitě si ke každé své knize dělá hluboké rešerše, protože knihy jsou různorodé a barvité.
Po Dědině jsem sáhla jako po oddechové knížce po všech těch těžkých tématech z druhé světové války a ze začátku jsem si říkala, že jsem se fakt trefila sama sobě do sliny. Bohužel knihu odkládám ve 3/4 a už mě nebaví a po druhé, třetí povídce bohužel strmě upadal zájem.
Poslouchala jsem jako audioknihu, kdy obzvláště chválím pana Vyorálka!

Jana512
24.04.2021 3 z 5

Pro můj vkus trochu drsný pohled na život vesnice. Jako kdyby se tam odehrávaly jen zabíjačky a nevěrnost tam kvetla. Jistě na vesnici se moc neutají, ale jsou tam i lidé obětaví a čestní, často s námahou dojíždějící za prací, či za vzděláním. Jistě je to záležitost autorky, jak nám dá nahlédnout do života na dědině. A některé lidské vztahy se jí podařilo nám přiblížit.

WaN635
22.04.2021 4 z 5

Přesně to, co jsem od knihy očekávala, jsem dostala. Kniha byla pro mě oddechová, pravdivá, četla se mi velmi dobře. Pro mě tam nebyl žádný kladný a ani záporný hrdina.
Prostě obyčejný příběh o obyčejném životě, obyčejných lidi a obyčejných starostech. A i přesto mě dokázal pohltit a knihu jsem nechtěla odložit.

Křovinka
13.04.2021 4 z 5

Audiokniha
Pět hvězd dávám jen díky skvělému načtení. Všichni interpreti jsou nepřekonatelní.
Kdybych četla jako knihu, asi by mé hodnocení bylo horší ...
Téma je pro mě dost nepříjemné, jelikož jsem optimista a stále hledám v lidech tu lepší stránku (možná by někdo řekl že jsem naivní). Při poslechu jsem se ale kolikrát přistihla, že znám podobné lidi a je mi známá i tato vesnická nátura :-)

LenaBil
10.04.2021 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, nebylo to špatné, ani mě to nenadchlo. Čtvrtou hvězdu přidávám jen díky lehké pointě na konci.

Markéta948
07.04.2021 1 z 5

V knize jsem přečetla první dvě povídky. Poté se mi už dál číst nechtělo, protože mě to nebavilo. Knihy této autorky se mi líbí, ale Dědina bohužel ne.