Dášeňka čili Život štěněte

Dášeňka čili Život štěněte https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26106/bmid_dasenka-cili-zivot-stenete-ONV-26106.jpg 5 2832 353

Jedna z nejoblíbenějších českých dětských knížek. Karel Čapek, který ji pro děti „napsal a zakusil“, si pořídil do domu na Vinohradech nejprve airdala, pak drsnosrstého teriéra Iris, mámu Dášeňky. Tahle krásná knížka kromě Života štěněte obsahuje i kapitoly Jak se fotografuje štěně a Pohádky pro Dášeňku, O psích zvycích nebo třeba O lidech.... celý text

m_pastorka
12.05.2020 5 z 5

Čapek je srdcovka a tahle knížka je takové pohlazení po duši. Nenáročná a velmi příjemná četba. Člověk se u toho ještě i pobaví a rozplývá se roztomilostí nad kreslenýma obrázkama.

Frida12
15.04.2020 5 z 5

Autor podle mě velice dobře vystihl život malé Dášenky.Fotografie a obrázky jsou moc roztomilé.Knížka je zábavná.

-markéta-
08.04.2020 5 z 5

Potřebovala jsem od všech těch detektivek lehké odreagování a Karla Čapka mám moc ráda a Dášenku jsem samozřejmě nemohla vynechat.
Knihu jsem četla ve čtečce a mile mě překvapily ilustrace + na konci knihy fotografie samotné Dášenky snad ze všech možných úhlů.
Knížka se mi velmi líbila. Byla to půlhodinková záležitost, ale pobavila jsem se a velmi mi to zpříjemnilo odpoledne.

Linda007
06.04.2020 5 z 5

Úžasné, zábavné a rozkošné. Kniha má i moc vtipné obrázky a fotografie Dášenky.

DominaCZ
04.04.2020 5 z 5

Funny....nejhezčí fotky.

Lucissia
13.03.2020 5 z 5

Co napsat? Pánové Čapkové jsou fakt borci. Oba. Já jsem vždy viděla jen večerníčky, až teď s dětmi dotahuju resty. A proto jsem až teď zjistila, že Dášeňka není Dášenka. :-) Celá knížka je jedna velká paráda, krásně se mi předčítalo, obrázky i fotky jsou krásné a i když pan Růžek je jistě o třídu lepší, mám ze čtení krásný pocit u srdce. Snad i moje děti... :-)

Corso
04.03.2020 5 z 5

Niektore knihy vznikaju z lasky. A tato je jedna z nich. Rozosmiali ma konce rozpravok. "A hotovo." "A konec." Drsne nekompromisne :)

zdenaR
28.02.2020 5 z 5

Knihy Karla Čapka jsou mé dětství a mládí, tedy to krásné, co v člověku přetrvává :-)))

Mindy
24.02.2020 5 z 5

Krásné čtení doplněné jednoduchými, ale o to milejšími ilustracemi. Pan Čapek prostě uměl - ať už to byly divadelní hry, zážitky z cest, povídky nebo psaní pro děti.

BarcaStell
24.02.2020 5 z 5

Líbily se mi příhody, které Dášenka zažívala když rostla ze štěňátka.

Amneris
24.01.2020 5 z 5

Knihu Dášeňka jsem četla jako malá a v rámci Čtenářské výzvy jsem si ji vybrala znovu. Styl psaní Karla Čapka mám moc ráda, skvěle dokázal vystihnout vývoj malého štěňátka a porovnání o dětech a psech mě pobavilo. Měla jsem taky moc ráda večerníček o Dášeňce, který namluvil pan Růžek.

katerina5544
12.01.2020 5 z 5

Miluju Čapka a tuto knihu obzvlast, je to moje detstvi.

Lady.Lucrezia
03.01.2020 5 z 5

Dášenku jsem znala, po letech spíše už jen jako název a štěně foxteriéra. Příběh se mi od školky, kdy nám ho četli vykouřil. I to byl důvod, proč jsem po cca. pětadvaceti letech sáhla po této krátké klasice. Nezklamala! Je krásná, jednoduchá a přesto popisuje něco tak hlubokého.

Osice
01.01.2020 5 z 5

Knížku dostal ve školce na památku manžel a teď ji objevila dcera v naší knihovničce. A díky ní jsem měla i já tu čest setkat se (úplně poprvé) s Dášeňkou. K. Čapek vystihl vývoj štěněte dokonale. I když jsem měla možnost pozorovat vývoj štěňátek několikrát z první ruky, tak mi toho uniklo opravdu spoustu. Podobnost, resp. shoda s malými dětmi mě mnohokrát úplně rozesmála. Je až k neuvěření, že to Čapek, sám bezdětný, takto výstižně popsal…

„Přes některé špatné zkušenosti je Dášeňka přesvědčena, že se jí nemůže nic stát a že se nad její psí hlavou nevznáší žádné nebezpečí. Neuhne smetáku a s důvěrou čeká, že smeták uhne jí; obyčejně to smeták udělá.“ (s. 19)

Dceru zaujalo přetahování Dášeňky s maminkou Iris… „…a protože pejskové nemívají k použití lano, slouží jim k přetahování, co tak najdou: klobouk, punčocha, tkaničky střevíců a jiné užitečné předměty. To se rozumí, máma Dášeňku přetáhne a vleče ji po celé zahradě; ale Dášeňka nepovolí, zuby stisknuty, jen oči poulí a nechá se smýkat tak dlouho, až se dotyčné lano přetrhne.“ (s. 25) … taky jsme si to samozřejmě musely vyzkoušet, o zuby jsem se bála, tak jsme držely deku v rukách:-).

I další části se nám líbily. Mě zaujal původ archeologie (od foxteriérů odkoukaný) – to nás na katedře archeologie neučili:-D a manžel měl radost, že mi může dát přednášku o historii fotografických přístrojů, když jsem se ho zeptala, jestli v té době byly foťáky rozšířené:-).

Bratři Čapkové měli velký talent. Jejich práce se slovy je mimořádná. Dášeňka se u mě zařadila k top „dětským“ knížkám... Už ji čteme znovu na žádost dcery (3,5 roku) - poprvé se u ní taky hodně nasmála.

Anetidlo
27.12.2019 4 z 5

Nádherná kniha. Pro pejskáře pohlazení po duši. Každý pejskář měl takovou Dašeňku doma.

hi24nd
19.12.2019 5 z 5

Kniha ceněná nejen u nás, ale i v zahraničí. Životopis Dášeňky obsahuje vše co si všimne pečlivý chovatel pejsku a platí to pro všechny rasy, nejen u foxteriérů. Když bude mít každý radost ze svého mazlíka jako Karel Čapek, tak na tom světě bude o mnoho hezčeji.

MilanCFC
21.11.2019 5 z 5

Karel Čapek a čtyřnozí kamarádi prostě patří dohromady. Sám jich pár měl a v knihách je opravdu cítit, jak moc je měl rád. A také se k nim několikrát v dalších dílech vracel. Nádherná kniha plná nádherných kreseb a fotografií.

Vlasta155
04.11.2019 5 z 5

Krásná kniha, dá se číst v každém věku.

Michalka98
27.10.2019 5 z 5

Nádherná knížka, která pohladila po duši.

boxas
19.10.2019 5 z 5