Poutník z Mohameda

Poutník z Mohameda https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29852/bmid_poutnik-z-mohameda-WEv-29852.jpg 4 243 41

Daniel Kalandra série

Vesmír, v němž vládnou muslimové, nabízí velmi zajímavé obchodní příležitosti. Tedy pokud se živíte pašováním zakázaného alkoholu a pornografie. Daniel Kalandra je ovšem více než jen pouhý pašerák. Je také velmi schopný terorista, kterému se podařila nejlepší akce v novodobých dějinách lidstva. Jeho schopnosti chce nyní využít někdo daleko horší, než jsou muslimové, přičemž ne je odpověď, kterou nechce za žádných okolností slyšet…... celý text

palec
02.12.2018 5 z 5

Tak, co k tomu dodat.Nejlepší "Kotleta".

kethy
02.12.2018 4 z 5

Trochu jsem se bála námětu, ale komentáře některých uživatelů mou obavu zaháněly čím dál víc až jsem se pustila do čtení. Nelituji. Sice už samotná podstata postav skoro vylučuje humor, kteří mnozí z nás od Kotlety očekávají, ale toto je ve své podstatě jiný spisovatel. Kniha, respektive příběh samotný, je spíše akční space operou, která vás vtáhne do hlubokého vesmíru, kde panuje spousty zloby, msty a odplaty. Poutavě napsané, bez složitých pasáží a celkem rychle si na prostředí zvyknete a možná i zamilujete.

kleo9554
19.11.2018 5 z 5

Paráda!

tony64
11.10.2018 4 z 5

Splnil má očekávání.Zajímavé téma,akční.

lachtan77
04.10.2018 5 z 5

jako vždy perfektně napsáno. Až z toho mrazí jak autor trefil to co tady za několik let může být. Muslimové Rusové Američani jako velmoce a my ostatní zotročený póvl

albert666
14.09.2018 5 z 5

Kdyby tohle Leoš vydal znovu pod svým nickem "František Kotleta", prodaly by se toho určitě tisíce. Takto to asi zůstane zapadnuté bez povšimnutí. A to je škoda, protože knížka je skvělá.

Metla
12.09.2018 3 z 5

Svižná knížečka plná akce, kterou jsem v zaměstnání vyplňovala polední pauzy. Leoš Kyša představil svou vizi budoucnosti lidstva - varianta nadvlády muslimů, zatímco lidé odlišných náboženských vyznání skončí v exilu na jiných planetách, se nejeví nijak přitažená za vlasy.
Hlavní hrdina knížky nepatří ani k jedné skupině: bývalý voják, špion, žoldák, nyní pašerák, nejedná ve jménu žádného boha, jeho hnacím motorem je většinou finanční zisk. Není to žádný svatoušek ani vyložený padouch - jeho očima sledujeme atentát na muslimskou loď v první povídce, následnou zdlouhavou akci (z donucení) na Zemi i pokus o záchranu dcery v příběhu posledním. Všechny tři části na sebe víceméně plynule navazují. Děj obvykle pádí kupředu, chvíle oddychu jsou vzácné, nechybí nezbytné hlášky, přestřelky, ba ani romantické linie nezůstane divák... ehm, čtenář ušetřen.
Autor si dal práci se stručným popisem historických událostí i s principem cestování subprostorem, leč dle mého názoru selhal v popisu ostatních reálií. Na jednu stranu má lidstvo lodě schopné v krátkém čase překonávat vzdálenosti mezi hvězdami, na druhou stranu na planetách vše působí jako za krále klacka: představovala bych si trochu jiná technická zabezpečení různých objektů než jak z pohádek "Tisíce a jedné noci" (tedy obyčejné zámky, mříže, neschopné stráže). Kde jsou silová pole, roboti, zabezpečovací mechanismy, proč jsou soupeři (tedy převážně islamisté, zcela dominantní mocnost) vždy tak chabě vybavení? Muslimové mají nevýhodu při pronásledování, protože nepoužívají nečistá zvířata - psy... To jako za cca čtvrt tisíciletí ještě nebude vymyšlen jiný efektivní způsob sledování? Hlavní hrdina je profík, ovšem při přepadení policejní stanice nepomyslí na kamery? Po napadení ve vlastním domě nezkontroluje, zda někde nečíhají další útočníci? Příkladů nepříliš věrohodného chování a šťastných náhod by se našlo podstatně víc: např. otevřené dveře do pilotní kabiny luxusní vesmírné lodi (když se ví o chystaném pokusu o atentát), nerušený útěk před policií přes střechy (policajti budoucnosti nejenže nemají ve standardní výbavě neprůstřelné vesty, ale ani nějaké blbé vrtulníky či vznášedla) etc., etc., etc.. Demence a nepřipravenost nepřátel mě bohužel až moc často přiměla vrtět nespokojeně hlavou a snižovala jinak pozitivní dojem ze čtivého dílka.
Potenciál slibný, chtělo by to však domyslet detaily - nenechávat hlavního hrdinu (ač není vyloženě kulhánkoidně nezničitelným supermanem) proplouvat jako žraloka hejnem početného, leč neschopného a bezmocného planktonu.

mi-380
23.08.2018 4 z 5

Už před pověstným Hustým nářezem napsal Kyša/Kotleta tento stejně "hustý nářez", navíc s velkou dávkou prognostiky, za kterou by se ani Sibyla nemusela stydět.
70 % (aktuálně 50 hodnotících s průměrem 86 %).

jarda007

Podíval se na mě
a umřel.
Skoro jsem mu odřezal
hlavu od těla.

Nedivím se, že Leoš Kyša se po dopsání knih Poutník z Mohameda a Aláhův hněv ukryl pod pseudonymem. Určitě by se našlo pár fanatiků, kteří měli chuť mu odřezat hlavu. Neříkám, že to někdo z těch fanatiků četl, to je proti víře číst knihy nevěřících psů, ale i tak, šeptanda je mocná věc a mohlo se to k někomu donést. Teprve, když zčeřená voda se uklidnila, rozhodl se Leoš Kyša odtajnit svou pravou identitu a stal se z něho zase starý dobrý Franta Kotleta.

Poutník z Mohameda je velmi povedená space opera, plná náboženského fanatismu, válek, odplat a msty. Hlavní hrdina, vesmírný pašerák se dostal do svízelné situace a proto, aby jiní mohli žít musel on jich tisíce zabít. Naštěstí tady tisíc mrtvých moc neznamená. Lidstvo se jako švábi rozlezlo do dalekého Vesmíru a to, co předváděli na naší planetě Zemi, to vlastně zůstalo, jen ve větším měřítku. Nenávist a válka, hlavní pohon tohoto příběhu.

Malá ochutnávka:
Alláhu akbar! Ašhadu an lá iláha illá-l-láh. Wudú´ anna Muhammadan rasúlu-l-láh.....
Nawajtu ah usallí sunnata saláti-l-fadžr.
Assalámu ´alajkum wa rahmatu-l-láh.

Řekl bych, že velmi odvážný počin mistra Kyši, který vyžaduje rozsáhlejší znalosti různých náboženských vyznání, jejich zvyky a přednosti. Příběh posouvá až fanatická nutnost napadat každého, kdo nevěří v jejich Boha.

Citát: Hlad přebil touhu spací i sexuální.

Četlo se to dobře, donutí to čitatele k zamyšlení nad některými, skoro až nesmyslnými činy náboženských fanatiků. Spisovatel se nebojí svých postav, které někdy donutí dělat věci i proti jejich přesvědčení. Například sledování porna. Doufám, že tohle si Bůh přečte, aby pochopil, co tady nadělal škody.

Citát: Pokud jde o zbraně, tak těch tu máme víc než porna. A porna tu máme opravdu hodně.

NemmamSlov
02.01.2018 4 z 5

Najviac zo vsetkeho ma zaujimalo ako Kyša pise pod vlastnym menom, lebo zatial som cital len jeho knihy pod menom Kotleta a ako vsetky jeho knih, ani tato nestraca na kvalite. Spisovatel ma talent na situacie, kde sa proste hrdina dostava do obrovskych sraciek a ako sa genialnou sikovnostou z nich dostane. Uvidime co prinesie v dalsiom dieli.

Jaruš7
12.12.2017 4 z 5

Poutník z Mohameda - (Poutník z mezihvězdné lodi Mohamed).
Země je pramátí života a nyní na ni vládnou jen muslimové s centrem v Berlíně.
Ostatní civilizace jiného vyznání jsou rozeseta po okolních planetách a jejich obyvatelé zotročováni. Špionážní akcí s prodejem kosmických zbraní, drog a otroků se intriky zaměřují na delimitování muslimských, mocných pohlavárů na Zemi.
Únos je hybná síla a rozbuška zároveň.
Vize je přímo radioaktivní.
Za přehled muslimskonáboženské historické hierarchie dík.
Není s podivem, že tu zamotanost dodnes nechali volně bloudit.
Citát: "K čemu důkazy, když svědčí proti silnějšímu ?"
"Kdyby se mi tenkrát, po vydrancování Hvozdu, zjevil ďábel a nabídl mi šanci pomstít se vrahům své ženy, nenechal bych ho domluvit a řezal se hned do ruky, aby bylo dost krve k upsání vlastní duše."
Moje první od mistra K. a udělala dojem.

hanak_v_exilu
08.08.2017 5 z 5

Leoše Kyšu znám z youtube videí klubu Pátečníků a Sisyfa (vřele je doporučuji). Když jsem zjistil že píše sci-fi, neodolal jsem a hned si jednu knížku koupil. Rozhodně jsem neudělal chybu. Poutník z Mohameda je svižně napsaný, čtivý a napínavý. Přirovnal bych ho ke knihám Jiřího Kulhánka. Chybí mu sice ta jejich neodolatelná braková atmosféra, ovšem zase se odehrává v chytlavě vymyšleném fikčním světě. Až jsem zatoužil, aby to někdo zfilmoval. Bohužel tohle by přes dnešní Hollywood prošlo snad jen v paralelním vesmíru.

MonicaMonique
29.07.2017 4 z 5

Od začátku se kniha velmi dobře četla. Můžu jenom doporučit

lyriq
10.12.2016 5 z 5

Skvělá záležitost, čte se jedním dechem. Trochu (haha) islamofobní, ale co si budeme nalhávat, islámský fašismus je strašák.

Karelvovsik
13.11.2016 5 z 5

Tak to byla super jízda. Skvělá akční sci-fi, jedna z nejlepších, co jsem v životě přečetl! Doporučuji.

pobijecmuch
18.09.2016 5 z 5

Knihu jsem četl už po vydání. A je zajímavé jak v roce 2016 je stále aktuální. Prostě, dobré české sci-fi se musí podporovat.

witko
06.08.2015 4 z 5

Poměrně dobrá čtivost, akce a spád.

groula
08.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Oba díly, čtivé, spádovité, skvělé.

PierRe Vesper
17.01.2015 5 z 5

Četl jsem, když mi přišel před dávnými časy s Peností Plus a byl jsem příběhem uchvácen. Kvalitně zpracovaný svět blízké budoucnosti s dějem, který odsýpal si mě získal. Dívím se tomu nízkému hodnocení, ale knihu rozhodně doporučuji.

Leoš Kyša
česká, 1979