Daisy Jones & The Six

Daisy Jones & The Six https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454886/bmid_daisy-jones-a-the-six-vYq-454886.jpeg 4 869 869

VYDEJTE SE NA NEJDIVOČEJŠÍ JÍZDU VAŠEHO ŽIVOTA. Daisy Jones vyrůstala na konci šedesátých let uprostřed L.A. v klubech na Sunset Strip, kde už jako dítě poznala alkohol a drogy. V náručí rockových hvězd sní o tom, že bude psát písně, které uslyší celý svět. Po její bezstarostné kráse a božskému hlasu muži šílí. A netrvá dlouho, než si jí všimne i producent Runner Records. Skupina The Six v té době slaví úspěch na prvním turné. Hlavní hvězda, zpěvák Billy, však na své cestě za slávou klopýtá. Utápí se v závislosti, drtí ho tíha narůstající popularity i odpovědnosti, která ho bude čekat jako budoucího otce. Ne náhodou se cesty Daisy Jones a skupiny The Six zkříží. Hlasy Daisy a Billyho tvoří něco úžasného. Něco, z čeho celá Amerika šílí. Jejich hudební splynutí se stává legendou. Jak ale takhle silné emoce mohou zvládnout, a jak ovlivní celou skupinu? To se dozvídáme po desetiletích, kdy má každý možnost vyprávět svůj příběh. Každý tam byl, každý má ale svou verzi toho, co se stalo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Kontrast Vintage

Daisy Jones and The Six , 2019

jonyrico
20.11.2020 5 z 5

Forma rozhovoru, ve kterém je vedena celá kniha, není nic, co bych běžně četl. Tato forma vyprávění pro mě bývá chaotická, a to obzvlášť, když je rozhovor veden s větším počtem lidí. Věčné soustředění se na to, kdo zrovna mluví, může mít vliv na plynulost děje. U Daisy Jones & The Six jsem ale věděl, co mě čeká, a tak jsem k tomu také přistupoval, a musím upřímně přiznat, že mi zde zvolená forma vyprávění nevadila. Rozhodně je zajímavá pestrost v příběhu, kdy každý vypravěč svými vzpomínkami přináší něco jiného, každý má pohled na minulost osobitý a rozdílný.

katasokolov
18.11.2020 3 z 5

U recenzování téhle knihy musím jít proti proudu a hned na začátku řeknu, že nechápu proč je kolem ní takové haló‼️ Ano, nápad celého textu, jako přepis jednotlivých interview se členy kapely a lidí okolo nich, je vskutku znamenitý a umím si představit, že podle toho bude vytvořené televizní zpracování, a to i vzhledem k hudbě a textům písní, které na filmovém plátně vyniknou mnohem lépe. Příběh samotný je ale strašně plochý a postavy jsou jedno velké klišé, bohužel .... Jedinou výjimkou pro mě zůstává postava Karen. Nicméně celá atmosféra ve mně probudila chuť si pustit nějaký pěkný hudební film ve stylu Rock of Ages nebo třeba The Dirt. Kniha se spíš, než na nějaké dramatické okamžiky týkajících se jednotlivých členů kapely, zaměřuje na tvůrčí proces, který předcházel vzniku největších hitů této smyšlené kapely. A to bohužel není nic pro mě...Suma sumárum, knize rozhodně nechybělo originální zpracování, ani námět, ale dohromady to všechno prostě nefungovalo a já jsem se u velké části knihy přistihla, že se opravdu dost nudím!

Andrée
17.11.2020 5 z 5

Jak jen to říct a neztrapnit se? Tahle kniha na mě vyskočila snad ze všech možných sociálních sítí. K tomu samá kladná recenze. Daisy sem, Daisy tam, Daisy Jones & The Six! Velkolepé, fenomenální, geniální snad i větší událost než Woodstock! Já si normálně začala říkat, jak je možný, že do teď neznám tuhle Daisy a už vůbec ne The Six? Jak je možný, že taková nadčasová kapela unikla z mého radaru? A pak jsem začala pátrat víc... A pak mi to došlo! Vážení, jestli to měl někdo stejně, dejte mi vědět, protože tohle se mi s knihou stalo poprvé... Že mě tak dokonale převezli. ;)

Kniha je psána stylem interview, což bylo velice čtivé. Hlavně, každý danou situaci popisoval trochu jinak, jak to tehdy vnímal a cítil. Daisy a Billy na mě někdy působili jako malé děti na písečku, ale ono šlo o mnohem víc než o lopatičku. Přece jen, když se sejdou dva dominatní typy v nejslavnější kapele své doby...
Tahle kniha mě dostala! Místy jsem byla naštvaná, zklamaná, smutná a jindy jsem si užívala pořádnej rock'n'roll.

Kdyby šlo dát více hvězd...

Petra21
15.11.2020 5 z 5

Sex, drogy & rock'n'roll. Takže úplně nelze čekat intelektuální stravu plnou velkých myšlenek. Ale stejně mě The Six neskutečně chytli! Vrátil se mi ten pocit z adolescentních let, kdy hudba znamená všechno, je nedílnou součástí všech denních činností a vzpomínek. A hlavně: představuje vzácný okamžik pochopení a reinterpretace vlastních frustrací. Časové zařazení příběhu mě zpočátku mělo tendenci odradit, ale už od prvního dialogů je zřejmé, že atmosféra mládí stírá jakékoli generační rozdíly. Forma interview sedla jak p*del ma hrnec. Neustále navozovala pocit sledování televizního dokumentu, v němž díky dokonalému sestříhání na sebe reagují jednotlivé postavy, aniž by ztratily pocit individuálního vyjádření své pravdy. Totálně odlišné výpovědi dvou lidí na tutéž situaci připomíná každodenní život. Takže se ze mě nakonec stala další skalní fanynka této neexistující, ale strašně boží kapely.

Adelína_čte
14.11.2020 5 z 5

Úúžasná atmosféra, co jsem si fakt zamilovala, sedmdesátá léta, sex, drogy a rock'n'roll, hudební turné, dva nádherné hlasy, perfektně popsané vztahy mezi postavami bez jakýchkoliv příkras a skvělé tempo i svižnost příběhu.

Styl vyprávění formou interview, dokumentaristických rozhovorů mi opravdu velice sedl a užívala jsem si, jak mi díky tomu mizí stránky pod rukama. Daisy jsem měla přečtenou za tři večery a šíííleně moc mě bavila!!! Zamilovala jsem si prostředí, realističnost příběhu, detailní nahlédnutí do vnitra kapely, pocity při vzestupu na první příčky hitparád, při vyprodaných koncertech, při problémech a pádech, které k tomu patří.
Ty vztahy mezi postavami! To bylo něco! Tak syrové, neupravené, vznikající, zanikající. Osobní dramata, neopětovaná láska, nenávist, bolest, to všechno utlumené a zároveň zesílené drogami. Bylo to, jako kdyby Daisy, Billy, Karen, Graham, Eddie, Warren, Pete, jak kdyby všichni doopravdy existovali.

Asi tak do poloviny knížky jsem bojovala s pocitem, že si nějak stále nejsem jistá, co ostatní dostává do kolen, co z knížky činí údajně tu, co jim změnila život. Ano, bavila mě, a to nesmírně, ale nebylo tu nic u čeho bych si řekla WOW!
Jenže za půlkou se to tak trochu změnilo. Najednou mě celý ten příběh tak strhnul, tak pohltil. Propadla jsme tomu kouzlu.

A ten konec? To byla emoční horská dráha. Běhal mi mráz po zádech, oči se mi zalévaly slzami, měla jsem pocit, že čtu něco výjimečného.
Stále nemám pocit, že bych jasně dokázala ukázat prstem na to, co bylo tak průlomového. Ale možná to ani nepotřebuji. Možná to tak prostě je. A nevadí mi to. Protože já jsem si celé čtení neskutečně užila. Zamilovala se.

Nakonec Daisy ohodnotím čtyřmi a půl hvězdičkami z pěti. Mám pocit, že jsem ji nečetla naposledy. Něco mě stále láká si ji v budoucnu přečíst znovu. Za mě velké doporučení, jsem si tak nějak jistá, že tahle skvělost bude naprostou většinu z vás bavit!

LiLinka
13.11.2020 5 z 5

Je to pravda, všechny (kladné) recenze, které se na Daisy Jones & The Six objevují. Při čtení se vám bude zdát, že s kapelou žijete jejich bohemský sedmdesátkový život. Provedení knihy je super nezvyklé a dobře se čte. Zanechala ve mě spoustu myšlenek. A mrzí mě, že jsem byla líná dojít si pro post-it papírky v ty momenty, kdy mě to zaujalo... tak třeba příště, až se k ní vrátím, si je vezmu s sebou.

Vendulis
08.11.2020 3 z 5

Knížku jsem si koupila, aniž bych věděla, že je psaná formou rozhovorů a já takový druh knih moc nevyhledávám. Nakonec jsem byla překvapená, jak dobře se kniha četla, ale zároveň jsem si z toho na zadek nesedla, asi jsem čekala větší nářez. :D
Hlavní hrdinové Billy a Daisy Jones…ani jedna z postav mi k srdci příliš nepřirostla. Daisy mi přišla dost plochá a občas se chovala jako spratek. Billy dostal dle mého více prostoru, ale i tak mi nebyl sympatický.
Atmosféra byla fajn. Prostě 70. léta a drogy, chlast a chlebíčky. :D
Abych to shrnula kniha se četla dobře, ale žádné větší emoce ve mně nezanechala. Určitě ale dám šanci i jiným knihám od paní Reid.

Starlet
08.11.2020

Tenhle příběh byl doslova úplně něco jiného než co normálně čtu. Drogy, muzika, alkohol, muzika, sex a muzika. Připadalo mi to furt a to stále dokola. Ze začátku se vlastně seznamuje se všem a s jejich minulostí a s jejich cestami- jak se Daisy stala slavnou jak se The Six dali dohromady. Jenže, asi to nebyla moje krevní skupina.
Asi jako první co bych vytkla, je jak byla kniha strukturovaná- bylo to totiž strukturované jako rozhovor a upřímně, mě furt nebavilo číst dokola- Daisy, Billy, Kamila…. Atd. Opravdu mě to nebavilo, připadalo mi jako by si autor chtěl jen ulehčit práci. Ano je na konci krásně vysvětleno a krásná tečka, jak a proč je takto kniha vedená, ale upřímně, nemuselo to tak být vedeno celých 300 stran.
Každopádně, když pominu strukturu celé knihy, tak hlavní hrdinka jako Daisy Jones, mi doslova rvala vlasy. Chvilkama jsem si opravdu myslela, že ji knížkou omlátím její krásný obličejík aby se vzpamatovala.
Kniha nebyla rozhodně moje krevní skupina a nebudu se k ní vracet.
Za mě normální průměr, kde autor vypráví o smyšlené kapele a o 70 letech, které byly plné drog a alkoholu.
Nijak mě to neoslovilo. Jak říkám Daisy mi byla protivná svým chováním a Billy měl svoje strašáky a myslela jen na sebe a tak podobně.
Knihu doporučuji těm, kteří taková témata vyhledávají a nijak jim nevadí.
Dala bych tomu 3/5 ale díky konci, kterou knihu tak nějak zachránil jsem rozhodnuta tomu dát 4/5

Andynka
06.11.2020 5 z 5

Autorka má vážně talent.
Celou knihu jsem žrala, jako by to opravdu všechno mohla být pravda. A nakonec mi bylo líto, že to byla jen autorčina fantazie. Protože jsem si sama přála být na koncertě skupiny Daisy Jones & The Six.
Už jen formát, jak je kniha psaná je pecka. Je psaná formou rozhovorů a skvěle na sebe navazují a neruší vám to dějovou linku.
Je to procítěné, je to milé , je to skutečně neskutečné... plné vztahu, drog , alkoholu a hudby.
Já jsem nadšená a plná příběhu.
tahle kniha si mě omotala kolem prstů.

Sabča92
06.11.2020 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Čím mi tolik uhranula? Nejspíš tím, že je jiná, divoká a nespoutaná. Daisy Jones & The Six je psaná netradičně. V podstatě se jedná o přepis dokumentu, všichni aktéři se vyjadřují k jednotlivým situacím v rozhovoru, není tedy možné přímo nahlédnout do myšlenek postav, protože vám ukazují jen to, co chtějí. A možná právě tento styl vyprávění mě na knize tak nadchnul. Dále jsem si naprosto zamilovala tu chemii, která mezi hrdiny panovala. Celá kniha ale přináší kromě Daisy a Billyho také další řadu zajímavých osudů a zápletek, které rozhodně stojí za pozornost. Do knihy jsem se ponořila a nedokázala jsem ji odložit. O to víc mě mrzelo, že už je konec. Za mě rozhodně nejlepší kniha od autorky a vám všem ji moc doporučuji. Ačkoliv se jedná o zcela smyšlený příběh rozhodně nelze vyloučit, že by se ve skutečnosti nemohl nebo dokonce nestal. Kdo ví.

MedvidekS
05.11.2020 5 z 5

Whuuu, to byla jízda. Zajímavý formát a příběh, který velmi rychle plynul a je velice uvěřitelný.

SpiritErised
03.11.2020 3 z 5

Jedná se o opravdu zajímavý formát, za ten rozhodně dávám palce nahoru. Od knihy jsem ale čekala víc, ať už kvůli jejímu opěvování na internetu, tak i kvůli tomu, že Sedm manželů Evelyn Hugo, které jsem od autorky četla dříve bylo naprosto perfektní.

(Knihu jsem četla v originále.)

Anette_De
01.11.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se knihy bála. Ale tohle byla prostě bomba! Dávat 5 hvězdiček na tuhle knihu je opravdu málo. Miluju to a stoprocentně jsem tenhle příběh nečetla naposledy.

LenkaVrbatova
01.11.2020 4 z 5

Tahle kniha mě chytila asi ve třetině. Zpočátku mi neseděl styl této knihy - rozhovor, jednoduchý záznam výpovědí. Nakonec jsem si ale začala knihu představovat jako dokument a před očima viděla jednotlivé postavy. Ač jsem už několikrát četla, že kniha končí vypravování o kapele příliš rychle, mně to připadalo přesně tak akorát. Skončilo to tak, jak mělo. Velkým momentem překvapení pro mě bylo, když se odhalila autorka, potom to všechno zapadlo. Důvěryhodnost knihy dokazuje i to, že jsem chvílemi přemýšlela o tom, zda to všechno není pravda. Jednoznačně doporučuji.

minimoni
31.10.2020 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, ze se dá prožít koncert čtením knihy. Skvěle napsané, moc se mi to líbilo.

Tereziee
29.10.2020 4 z 5

Ze začátku se mi do knížky vůbec nechtělo. Nelákalo mě téma knihy a styl vyprávění, který byl formou rozhovorů. Nakonec jsem si řekla, že dám knížce šanci a nelituju.

Nejdřív se seznamujeme s kapelou The Six, která se snaží prorazit. Poznáváme všechny její členy a samozřejmě nejvíc frontmana kapely Billyho. Postupně poznáváme i éterickou Daisy Jones, která se snaží prosadit jako zpěvačka a textařka. Chvíli trvá, než se cesty Daisy a kapely protnou, ale přesně v ten moment to chytne správný náboj.

Kniha dostane tu správnou atmosféru a sledujeme raketový růst kapely, jejich vnitřní boje a pocity se kterými se perou. Názory jednotlivých členů na určité situace se mnohdy liší a o to je to zajímavější.

I když styl psaní nedává úplně možnost postavy detailně popisovat, stejně je budete milovat i přes všechny jejich nedostatky a démony. Líbí se mi jak autorka věcně popisuje všechny situace v knize. Bere to tak , jak to bylo a tak to čtenáři podává. A proto má celá kniha naprosto nezaměnitelnou atmosféru.

Závěr knihy mě trošku zklamal, čekala jsem větší gradování příběhu, víc reakcí postav...bylo to ukončené dost narychlo. I přes to hodnotím knížku jako hodně povedenou. Nic podobného jsem rozhodně ještě nečetla.

Makkys
29.10.2020 3 z 5

Knížka byla velmi chválená a já od ní měla vysoká očekávání a ta bohužel nebyla naplněna. Ze začátku sem tam o Daisy moc nepsalo a bylo to více o The Six což mě nevadilo protože se mě jejich příběh líbil víc. Daisy mě od začátku knihy lezla na nervy a hrozně mě vadil její způsob života. Členové kapely byli fajn jediný kdo mě štval byl Eddi, Billymu a Camille jsem moc fandila a moc jsem jí obdivovala. Konec knihy jsem čekala víc dramatičtější.
Styl jakým byla kniha napsaná byl velice zajímavý a neobvyklí. Chvilku sem si na to musela zvykat, ale pak se to četlo velmi dobře. Musí se nechat že autorka píše velice čtivě.
Daisy Jones a The Six za mě byla průměrná knížka.

Babouš
27.10.2020 5 z 5

Originální způsob vyprávění skrze přepis rozhovorů se členy kapely. Skvěle napsané, čtivé, atmosféra 60. a 70. let je výborná. Ale nepřišlo nikomu, že to bylo hrozně rychle ukončené? Tohle bych si představoval, že je jenom první polovina knihy. Myslel jsem, že autorka víc rozvede konflikt mezi Billym a Eddiem, love story Karen a Grahama, čekal jsem i že Billy a Daisy udělají nějakou blbost, která kapelu totálně zničí. Konec mi přišel hrozně poklidný a nepřekvapivý na to, že na začátku se píše o tom "skandálním a šokujícím rozpadu kapely". Tady mi vlastně přišlo jako "máme jiný názory, tak končím" "ok." To je škoda, protože v rockový kapele, která navíc drogama a chlastem nešetřila, bych čekal větší drámo. Jinak ale bezvadná kniha, o tom žádná.

JessieEx
27.10.2020 4 z 5

Tahle kniha se mi hodnotí hrozně těžko. Téma mi není blízké a štvalo mě tam fakt moc věcí, na druhou stranu se mi ale svým způsobem hodně líbila...

Co se týče obsahu, není mi sympatický. To, jak Daisy žila, to co udělala Karen a jak vlastně žili všichni členové kapely, mi přijde odporné. Na druhou stranu, já jsem se bála, že autorka jejich styl života bude oslavovat, ale ona zůstala neutrální a toho si u ní vážím.
A navíc nám dala Billyho. Byl mojí nejoblíbenější postavou a byl prostě skvělý. Udělal chyby, dokázal se z nich poučit, nebyl bezcitný a ke svým citům se i přiznal, přesto pro něj byla rodina na prvním místě. To samé Camila, obdivovala jsem ji, ale zase z jiných důvodů. Měla pevný charakter a jejich vztah s Billym byl vystavěn na pevných základech.

Z toho příběhu mi bylo smutno ale zároveň oceňuju náhled na tu dobu, na hudební scénu... Já si nedělám žádné iluze a kdo ano, ten o ně s touhle knihou přijde.
Nemůžu se zbavit pocitu, že kniha má obrovský přínos pro své čtenáře. Mně toho dala hodně.

Co se týče formy, výpovědi jednotlivých členů kapely a dalších svědků mě zpočátku trochu děsily, ale ono to nakonec bylo snad ještě čtivější, než běžná románová forma. Fakt jsem se nemohla odtrhnout.
Jediné, co tomu chybí, je hlubší vykreslení charakteru postav, to tahle forma zkrátka neumožňuje. Největší prostor dostal samozřejmě Billy, Daisy byla dost plochá a neustále zfetovaná, takže jsem neměla možnost ji lépe poznat. A to se vlastně týče i všech dalších členů kapely. Mé sympatie si kromě Billyho a Camily získal ještě Graham.
Opravdu povedená sonda do Ameriky sedmdesátých let, světa rock'nrollu a květinových dětí.

Bylo by asi nefér, kdybych kvůli osobním pocitům snižovala hodnocení tak povedené knize... 4*

Ctenar1202
24.10.2020 5 z 5

Jaká kniha byla? NÁDHERNÁ!!! Autorka ji pojala jako rozhovor s členy kapely, aby vyprávěli o začátcích a největší slávě skupiny Daisy Jones & The Six. Tolik emocí co jsem při čtení zažila! Obdivovala jsem i nesnášela Daisy a Billyho, hlavní členy skupiny. Jejich osobní démony, slabé a silné stránky jsou v knize skvěle vykreslené.

Být slavný není žádný med. A věřím, že tyto situace zažívají i jiné slavné kapely. Při čtení se mi vybavila skupina Queen a film Zrodila se hvězda.

Tahle kniha rozhodně není marketingový tahák. Ta kniha je opravdu skvělá. Já ji přečetla za pár hodin a fakt mi bylo líto, že jsem na poslední stránce. Byla tak čtivá!

A klobouk dolů před autorkou, která dokázala napsat i písně! A ty texty jsou nádherné.

Na konci jsem měla slzy v očích dojetím a pocitem, že jsem dočetla....klidně bych o Daisy Jones & The Six četla pořád.