Daisy Jones & The Six

Daisy Jones & The Six https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454886/bmid_daisy-jones-a-the-six-vYq-454886.jpeg 4 857 233

VYDEJTE SE NA NEJDIVOČEJŠÍ JÍZDU VAŠEHO ŽIVOTA. Daisy Jones vyrůstala na konci šedesátých let uprostřed L.A. v klubech na Sunset Strip, kde už jako dítě poznala alkohol a drogy. V náručí rockových hvězd sní o tom, že bude psát písně, které uslyší celý svět. Po její bezstarostné kráse a božskému hlasu muži šílí. A netrvá dlouho, než si jí všimne i producent Runner Records. Skupina The Six v té době slaví úspěch na prvním turné. Hlavní hvězda, zpěvák Billy, však na své cestě za slávou klopýtá. Utápí se v závislosti, drtí ho tíha narůstající popularity i odpovědnosti, která ho bude čekat jako budoucího otce. Ne náhodou se cesty Daisy Jones a skupiny The Six zkříží. Hlasy Daisy a Billyho tvoří něco úžasného. Něco, z čeho celá Amerika šílí. Jejich hudební splynutí se stává legendou. Jak ale takhle silné emoce mohou zvládnout, a jak ovlivní celou skupinu? To se dozvídáme po desetiletích, kdy má každý možnost vyprávět svůj příběh. Každý tam byl, každý má ale svou verzi toho, co se stalo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Kontrast Vintage

Daisy Jones and The Six , 2019

Adél784
17.10.2020 3 z 5

Měla jsem vysoká očekávání a ta nebyla úplně naplněna. Líbilo se mi zpracování knihy pomocí rozhovorů, díky kterému se Daisy Jones and the Six skvěle četla.
Úžasná byla atmosféra šedesátých a sedmdesátých let, ale členové kapely mi vůbec nebyli sympatičtí.Celou dobu buď pili alkohol a nebo užívali drogy. Doufám, že se českého překladu dočká i autorčina kniha The Seven Husbands of Evelyn Hugo.
3,5/5

sgjoli
17.10.2020 3 z 5

Tuto knihu jsem četla cca před rokem v originále. Nevím, jak moc to mělo na moje hodnocení a vůbec pochopení knihy vliv, že jsem to četla anglicky, ale faktem je, že jsem se s touto knihou dost prala. A bohužel neumím říct, co přesně se dělo, že mi to trvalo tehdy přečíst tak dlouho.
Když jsem byla do knihy začtená, bavilo mne to a zajímalo mne, co se bude dít dál a kam to všechno povede. Bavilo mne, jak je to celé psané v rozhovorech a jak se autorce podařilo vytvořit v jednotlivých postavách tak rozmanité osobnosti. I ta doba se mi líbila, jak tu byla zachycená.
Ale když jsem knihu odložila, bylo pro mne těžké se k ní vrátit zpět a znovu se do ní ponořit. Vždycky jsem se musela do toho přemlouvat. Ale když jsem se do čtení zase pustila, kniha mne zas chytila.
Ve výsledku nedokážu momentálně hodnotit lépe než třemi hvězdami - právě pro tento těžkopádný vztah. Asi si to zkusím ještě někdy přečíst česky a uvidím, třeba mi to bude v překladu sedět více. Protože ten námět a způsob zpracování pomocí rozhovorů vůbec nejsou špatné...
P.S. Stejně jako čtenářce Lenny.Wolf mi při čtení této knihy pořád v hlavě naskakovala písnička Go Your Own Way od Fleetood Mac. Trochu jsem měla dojem, jestli se paní autorka touto kapelou nenechala inspirovat. :) :D

Lenny.Wolf
13.10.2020 5 z 5

Tohle byla pro mě nejočekávanější kniha letošního podzimu. Hrozně jsem se bála, ze budu zklamaná jako vždy, když se na něco těším, ale naštěstí se to nestalo. Vůbec nedokážu pochopit, že celá kniha je fikce, vymyšlená kapela, postavy, texty, rozhovory... Miluju celé období rock'n'rollu v Americe ze 70. a 80. let a díky této knize jsem se tam ocitla. Sex, drogy, rock'n'roll, vztahy, vše tam bylo a bylo to boží! Vážně moc mě mrzí, že The Six jsou fiktivní kapela, protože celou knihu, jsem měla tendenci si je ke čtení pustit. Místo toho mám s knihou spojený song Go Your Own Way od Fleetwood Mac, který mi nevím proč celou dobu čtení zněl v hlavě.
Dočetla jsem se, že Amazon Prime plánuje na motivy knihy seriál, takže jsem vážně zvědavá, jak to dopadne a jak budou znít všechny songy, které jsou na konci knihy v angličtině i českém překladu.
Od autorky jsem četla 3 knihy, ale tohle byl prostě masterpiece, určitě se ke knize ještě vrátím a hlavně ta obálka, to je skvost v knihovně!

eva3992
12.10.2020 5 z 5

Tato kniha je o fiktivní kapele The Six a zpěvačce Daisy Jones. Celá kniha je vyprávěna formou rozhovorů se členy kapely a lidí kolem nich. Je to o tom, jak vlastně kapela vznikla a proč se tak záhy rozpadla. Navíc pohledem každého zvlášť, jak to viděl právě on.

Tak tohle byla jízda! Absolutně není poznat, že je to fikce. Při čtení jsem se rázem ocitla v sedmdesátých letech v Americe, v uších mi zněla Janis Joplin a měla jsem pocit, že to všechno prožívám s nimi. Je tam všechno – atmosféra té doby, samozřejmě, že taky sex, drogy a rock‘n‘roll. Muzika, kterou i při čtení slyšíte. Je to o vzniku jednotlivých songů (které si mimochodem můžete na konci knihy přečíst i s překladem).

Možná, že tahle kniha není pro každého, ať už to je kvůli formě rozhovorů a nebo kvůli tématu. Já sama miluji hudbu a celé období sedmdesátek v Americe, takže je to téma přesně pro mě a moc jsem si to užívala. Knihu jsem nechtěla a nemohla odložit, úplně jsem se vžila do děje.

Někomu se může zdát, že se tam toho moc neděje, ale já to vnímala naopak. Užívala jsem si každou větu, každý náznak. Je úžasné, co se dá vyjádřit hudbou, slovem, gestem.

Při čtení jsem nutně potřebovala lístek na jejich koncert, potřebuji jejich desku, chci tam být s nimi. Škoda, že je to jen fikce.

Už teď vím, že si knížku určitě znovu přečtu a objevím tam spoustu nových věcí, které jsem teď přehlídla.

Úžasná knížka, kterou doporučuji!

„Písničky jsou o tom, co člověk cítí, ne o tom, co se skutečně stalo.“

martinakraus
12.10.2020 3 z 5

Myslím, že jsem tuhle knížku četla v nesprávný čas.
Nebyla špatná, to zas ne, já si to čtení docela užila. Zajímalo mě, jak to dopadne, chtěla jsem postavy hlouběji poznat a celkově jsem si čtení toho příběhu užila, jen tak nějak nechápu ten hype okolo. Pochopila jsem, co má kniha čtenáři předat a možná to je ten problém - že jsem to tak nějak "prokoukla" a nezafungovalo to na mne.
Hlavními tématy jsou závislost, sláva a neopětovaná láska. A skutečně chápu, co se nám k tomu snaží autorka říct. Ale podle mě na to trochu moc tlačila.
Neříkám, že si na knížku už nikdy nevzpomenu nebo že ve mě nebudou některé části rezonovat, na druhou stranu si necelý týden po dočtení už nepamatuju většinu postav a vlastně ani žádný citát..
Znovu připomínám, že si nemyslím, že by knížka byla ŠPATNÁ. To vůbec ne, jinak by nedostala ani 3*. Je prostě jen... fajn?
Slyšela jsem, že audiokniha (V angličtině) je skvělá, což si vzhledem k formátu dokážu představit, takže možná třeba za rok tomu dám druhou šanci v téhle podobě.

Tyto
09.10.2020 2 z 5

Při čtení tohoto počinu... jsme se nemohla zbavit pocitu... že se procházím lesem... kde nerostou žádné stromy...

myshichka
08.10.2020 1 z 5

Podľa popisu som čakala knižnú pecku, bohužiaľ som dostala len akúsi plytkú, neuveriteľne prehypovanú zlátaninu. Mám skoro pocit, akoby som čítala inú knihu, než všetci ostatní. Snažím sa nájsť na tom aspoň niečo pozitívne, ale nenachádzam... okrem toho, že to skončilo.

Atmosféra a duch doby (na čo som sa najviac tešila) nula, napriek tomu, že sa kniha odohráva snáď v najturbulentnejšom období vývoja rockovej hudby, dobe nesmrteľných nahrávok a legendárnych kapiel, mohla by sa rovnako odohrávať v akejkoľvek inej dobe. Len preto, že postavy drogujú ako o závod, to ešte nie sú "sevntís".

Štýl rozprávania nebol zvolený príliš šťastne, v rozhovoroch úplne zanikla akákoľvek chémia či emócie postáv. Tú "rozorvanosť" som im teda nežrala ani trochu.

Myslím, že by príbeh rozhodne vyznel inak ako film/seriál.

KatChiss
08.10.2020 5 z 5

Tak jo, přiznávám se bez mučení. Byla jsem skeptická. Nemyslela jsem si, že se mi bude kniha líbit tolik jako ostatním. Ale spletla jsem se. Úplně jsem ji žrala! Dokonce mi náramně sedl styl vyprávění, který mě při otevření knihy překvapil. Ani mi nevadila absence popisů.
Zamilovala jsem si tu atmosféru, myšlenky a hlavně tu hudbu. Nikdy mě nenapadlo přemýšlet nad původem textu a rozebírat ho větu po větě. Teď to asi dělat budu.

tweed
07.10.2020 3 z 5

Tuto knihu jsem "četla" na Audible a myslím, že právě audiokniha (spolu s oblíbeností Sedmi manželů Evelyn Hugové) je jedním ze zásadních důvodů, proč se kniha stala takovou senzací. Kniha se skládá z výpovědí postav a v audio knize má každá postava vlastního interpreta, přičemž všichni interpreti jsou skvěle vybraní a boží! (Daisy chrapláček je láska!).

Každopádně nechme audio audiem a pojďme k samotnému příběhu.
Postavy jsou zajímavé. Ze začátku jsem občas zapomínala, že neposlouchám výpovědi členů nějaké reálné kapely, ale že to je všechno jenom fikce. Daisy Jones je klasická femme fatale, což je místy otravné, ale celkově jsem ji milovala. V polovině mě to už pomalu přestávalo bavit a ptala jsem se sama sebe - proč vlastně poslouchám nějakou fiktivní historii fiktivní kapely? A i kdyby to byla reálná kapela, tak proč by se celý tento memoár zaměřoval na to, na co se zaměřuje? Úplně na konci jsem odpověď dostala, ale vůbec ve mně nevzbudila pocit "Aha chápu, za tohle to stálo." Přesto nevylučuju, že si to někdy neposlechnu znovu. Vlastně jsem v situaci, kdy jsem si oblíbila postavy a většinově mě zajímají, ale raději bych o nich přečetla jinou biografii :D

Podle knihy vyjde seriál. Doufám, že sestaví epik kapelu, která nahraje všechny písničky a bude to boží. PROSÍM!
3.5/5

Peřinka
02.10.2020 4 z 5

Jsem velmi ráda, že jsem měla možnost si přečíst recenzní výtisk. Je to něco úplně jiného, pokud potřebujete vypnout od všech detektivek, historických románů a sladkých romancí na jedno brdo - tohle bude to pravé ořechové. Čte se to dobře, prožijete nespoutaná 70. léta. Sex, drogy, alkohol, ještě víc drog a hlavně hudba. Chtěla bych aby ta kapela doopravdy byla, takže vnímám knihu jako úspěšnou, už jen proto, že jsem si po přečtení hledala kapelu na Spotify a světe div se nebyla jsem jediná - vniklo spoustu alb s podobnou hudbou, nesoucí název Daisy Jones & The Six. Možná to nebude pro každého, ale mně se to líbilo a těším se až Netflix dotvoří seriál :)

Knizectvi
25.09.2020 5 z 5

Překvapení roku !
Na začátek musím napsat: Páni, reálnější a uvěřitelnější fikci jsem snad nikdy nečetl. Autorka píše příběh fiktivní kapely formou ,, rozhovorů,, tak věrohodně, že máte pocit jako by prožila celou tu dobu někde kolem nich a zapisovala si všechna tahle slova hned jak je někdo vypustil z pusy.
I když víte, že kapela je fiktivní, prostě se vám nechce věřit, že neexistovala.
Knížka ale rozhodně není jenom o kapele. Je o osudech lidí, formou krátkých útržků a střípků z několika životů, nám autorka dá nahlédnout překvapivě hluboko do jejich duší. Sledujeme jak se kdo vyvíjí, ať už k lepšímu nebo horšímu. Jaký vliv mají rozhodnutí na život člověka, a opět ať už ta dobrá nebo špatná. Sledujeme prostě osudy lidí, kteří se snaží žít svůj zivot se vším všudy, plnit si své sny, rvát se se svými problémy a prostě být. Žádní přehnaní hrdinové ani padouši, jednoduše lidé. Mimo to všechno je taky zajímavý pohled na dobu divokých sedmdesátých let v americkém hudebním průmyslu.
Tahle knížka toho prostě skýtá víc než by se na první pohled mohlo zdát. A i když tohle rozhodně není můj žánr, knihu mužů doporučit snad každému. Taylor Jenkins Reid má pro mě neuvěřitelně skvělý styl.
Ps: Děkuji Katce Valterove za neúnavnou propagaci a za to že jsem díky ní vystoupil ze své své knižní bubliny a objevil tenhle skvost.

Ellinek
23.09.2020 4 z 5

Většinou se knihám, kolem kterých je strašný hype, vyhýbám, ale tohle jsem pracovně přečíst musela. Za sebe mohu napsat, že kniha není špatná, ale není ani tak mimořádná, aby z ní kecla na zadek pomalu celá republika.

Není to kniha, kterou by si měl přečíst každý. Není to ani kniha, kterou bude každý opravdu číst. Ačkoli ji tak prezentují, myslím, že to chce velmi specifický okruh čtenářů. Dlouho mi trvalo, než jsem překonala averzi ke stylu, jakým je kniha psána. Překonala jsem to až za polovinou a jen proto, že jsem četla celý den. Když jsem předtím četla dva dny s pauzami kvůli práci, často jsem se vztekala, že zase nevím, kdo je kdo, kdo je ten člověk, který tam byl jen jednou, tak jak si mám sakra pamatovat nějakého recepčního? Upřímně, nakonec jsem to vzdala a některá jména jsem už nechala tak, prostě jsem jen vzala jejich komentář na vědomí, ale už jsem se nepídila po jeho pozici, protože listovat pořád na začátek je otravné. Ale jakmile to člověk čte v jednom zatáhu, tak se to dá.

Daisy Jones mi lezla neuvěřitelně na nervy. Přestože měla možnost vyjádřit se ke všem situacím a popsat své pocity a konečně říct, jak to tehdy bylo, nedokázala jsem ji litovat, sympatizovat s ní, soucítit. Mě naopak spíše zajímaly pasáže o The Six, protože chemie mezi tolika lidmi je velké téma. Nejvíce jsem chápala a rozuměla Billymu. Všichni udělali špatné věci, nezachovali se v určitých chvílích špatně, ale vlastně tohle samo o sobě taky není špatně. Neudělat ty chyby, člověk se nepoučí a nezmění se. A o tom pro mě celá kniha je. Je to kniha o tom, že člověk dělá špatná rozhodnutí, která se snaží napravit a už je znovu neudělat. Je to o sebekontrole každého z nás. Také o tom, co já sama sobě říkám už dávno: každý člověk, kterého potkáme, v sobě skrývá svůj vlastní příběh, který my neznáme, takže nemáme právo nikoho soudit nebo odsuzovat, protože netušíme, čím si ten člověk prošel, co má za sebou a jaké problémy zrovna řeší. Především pro mě ale v této knize vynikala skutečnost, která je psána hned na obálce - všichni tam byli, ale každý si to pamatuje jinak. Pro mě tady nejvíce vynikalo právě to, že každý člověk si dané situace pamatuje jinak. Někdo je sám na sebe mírnější a řekne, že tomu druhému prostě vrazil prášky do ruky a odešel. A přitom je po dotyčném hodil. Někdo si myslí, že jedná s kapelou tak, aby všichni byli spokojení, vychází všem vstříc, aby z toho nakonec vzešlo to nejlepší a když odporuje, dělá to jen pro dobro všech. Přitom ale netuší, že to druhé zraňuje a cítí se upozaďovaní, nevyslyšení, jako kdyby jejich názor nebyl dost dobrý a hodnotný.

Tohle si z celé knihy odnáším já. Atmosféra drog, chlastu, divokých let dávno minulých, vlastně to na mně ani nijak silně nezapůsobilo. Větší cenu podle mě má to skryté poselství mezi řádky. Daisy Jones & The Six podle mě není kniha, která by atakovala cenu za nejlepší knihu roku, největší jízdu roku apod. Není to ani příběh pro všechny. Ale v podstatě v sobě nese skryté poselství, které by si měl uvědomit každý z nás. Ne každý ho tam ale najde. Jenže...ani to vlastně není špatně.

sklibaa
23.09.2020 5 z 5

Tato kniha se mi dostala do ruky úplnou náhodou.
A vůbec nelituji.

Ze začátku jsem se moc nemohla do děje začíst. Byly pasáže, které mě hrozně nebavily. Vím, že k téhle době prostě drogy patří, ale mě to přišlo až moc zmiňovaný. Ano, všichni to víme, není potřeba to na každé stránce psát 3x. To mě od čtení odrazovalo.
Části, kde se ze začátku vyprávělo pouze o kapele The Six mě vůbec nebavily. Vždy jsem se těšila na část, kde svůj život popisovala Daisy. Asi na tom opravdu něco bylo, když Daisy vyvolávala takový pocit i u čtenáře.

Od poloviny knihy jsem se však nemohla od knihy odtrhnout.
To co se v kapele dělo, jak to na každého působilo jinak. A ještě ke všemu, co vidí jenom fanoušci. To mi přišlo skvěle napsané, a je dobré si to uvědomit. Ne všichni na to mají takový názor, jaký je nám všem předhazován. Tím byla kniha podle mě jedinečná.

Nemohu hodnotit jinak než 5/5*.