Ďábel v zrcadle

Ďábel v zrcadle https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320021/bmid_dabel-v-zrcadle-65843b7d21b39.jpg 4 547 547

Ve čtvrtém románu cyklu historických detektivek Juraje Červenáka navštíví hrdinové Vídeň přelomu 16. a 17. století. Napínavý politický thriller ohromí dokonale vykreslenými dobovými reáliemi i spletitým příběhem plným akce, ale především sugestivním hledáním kořenů zločinu, při němž není příliš jasné, na které straně se nachází dobro a na které zlo. Nad někdejším císařským sídlem se stahují mračna. Špioni biskupa Khlesla zavětřili stopu protestantského spiknutí, kterého cílem je likvidace nejvyšších katolických hodnostářů. Obětí prvního útoku se stane sám následník trůnu, arcivévoda Matyáš Habsburský. Zatímco lékaři bojují o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v ulicích Vídně a blízkém okolí pátrají po nelítostném vrahovi. Možná je to úkol nad jejich síly – za maskou „ďábla v zrcadle“ se údajně skrývá člověk, který se pohybuje v nejvyšších kruzích. Napětí mezi vídeňskými katolíky a protestanty se stupňuje a vkrádá se i mezi Steina a Barbariče. Nebudou nakonec stát proti sobě?... celý text

Detektivky, krimi Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Argo

Diabol v zrkadle , 2016

elizabeth_ba
21.06.2017 4 z 5

Původně jsem vůbec nechtěla knihu ohvězdičkovat. Proč? Protože je sice opravdu dobře napsaná, na rozdíl od v komentářích níže zmiňovaného pana Vondrušky píše Juraj Červenák pěkným jazykem, v knize se mu neobjevují nelogičnosti, a dokonce ani z hlediska historie se příběhu nedá nic vytknout. Přesto tomu něco chybí. A není to proto, že bych se netěšila na rozuzlení a nehnalo mě to číst dál, byť mé pohnutky, proč to co nejrychleji dočíst se postupně měnily. Na konci jsem si říkala, jak by bylo pěkné, kdyby mohli na tom statku umřít úplně všichni, ale historie je mrcha a 16. a 17. století (stejně jako potom to 20.) zvlášť, takže to dle mých představ dopadnout ani nemohlo. Byť jsem na konci byla trochu rozčarovaná a rozjitřená, určitě si přečtu i další díl, hlavně proto, že hlavní představitelé, jak si společným životem postupně otupují vzájemné hrany a umenšují třecí plochy se stávají (dokonce i mně) sympatičtějšími...

Boby17
11.06.2017 5 z 5

Opět výborný příběh trojice vyšetřovatelů. Strhující děj, akce střídá akci. Dávám pět hvězd, bez diskuse a jediného zaváhání.

laepus
04.06.2017 4 z 5

Jednoduchá srozumitelná detektivka - to je myšleno kladně - nic zbytečně složitého a překombinovaného - sympatické postavy, se kterými je jednoduché se ztotožnit a chápat motivaci jejich konání. Chemie mezi Steinem a Barbaričem funguje (je to moje první knížka z této série) a highlander Jaroš je ještě nad nimi, škoda že je až tím třetím vzdadu. I když - vlastně právě proto se mi líbí nejvíc. Navíc se to odehrává ve Vídni a v historii, takže neexistuje na světě lepší kombinace. Tu jednu dolů dávám ani nevím proč - četlo se to dobře, ale zkrátka to není dílo, které přepíše dějiny literatury. Vřele doporučuji.

vincek1
03.05.2017 4 z 5

První "historická detektivka" pana Červenáka kterou jsem četl a nezklamala. Mám rád knihy p. Vondrušky a tahle se mi zdála v podobném duchu, ale je jiná, nevím čím, ale je. Těším se na další, pokud je budou mít v "mé" knihovně.

BoredCop
24.04.2017 4 z 5

Možná jenom škoda, že to nebylo o chlup delší. Přece jenom se "hrozba, která může rozvrátit říši" dala pojmout komplexněji, než jako dvě souběžné linky honu kočky s myší. Jasně, není to světová literární supertřída a Ohnivé znamení se mi líbilo asi víc, ale i tak určitě doporučuju.

P.S. Jaroš je v podstatě terminátor, ale to bylo jasný už od prvního dílu.

SONP
25.03.2017 4 z 5

Stein, Barbarič a Jaroš už jsou dobrými známými, kteří nepřekvapí. Solidně odvedená práce na téma luteránského terorismu (anebo odboje?) ve Vídni a tvrdého postupu katolického režimu vůči nim. Luteráni mají jasno (katolíci jsou vrazi) i katolíci mají jasno (luteráni jsou vrazi), jenom Barbarič je na pochybách. Až se mi zdá, že sem autor zanesl svůj postoj k současnému odporu většinové společnosti vůči nejmenovanému východnímu náboženství. Ale to je jediný závažnější odstín knihy, jinak je to přímočará historická detektivka s občasnými akčními pasážemi a opětovně skvělým popisem reálií. Historická Vídeň na stránkách dílka opět dýchá skutečným životem a po přečtení bych se tam hnedle vypravil a hledal místa, kde jsem díky JČ strávil pár čtenářských hodin. 70%

iveta3689
17.03.2017 4 z 5

Výborná, stejně jako u předchozích příběhů jsem velmi spokojená a můžu doporučit. Zajímavý a napínavý děj, barvitě popsané postavy. Zase se těším na další knihu.

Torgal
08.03.2017 3 z 5

Doteraz subjektívne asi najslabší prírastok do série. Možno je za tým kratší rozsah knihy, kde sa všetko vyrieši príliš rýchlo a bez väčších zvratov, možno sa už začína prejavovať únava materiálu, kedy dvojica vyšetrovateľov (a terminátor Jaroš) už nemá čím prekvapiť. Faktom je, že i keď sa kniha stále číta jedným dychom, snaha o čoraz bombastickejšie zápletky sa u mňa míňa účinkom. Na rozdiel od predchádzajúcich dielov mi aj konanie páchateľov prišlo menej logické a tiež dôraz na akciu na úkor detektívnej práce mi úplne nesadol. Vo výsledku teda len solídny štandard. 7-/10

cori
07.03.2017 4 z 5

Naše trio je na stopě spiknutí protestantských mstitelů, které bleskově rozpráší - pokus o atentát ve čtvrtek, dopadení spiklenců v pondělí. Některé scény mi asociovaly spíše western - útok na kočár a následující bitka, Jaroš jako indiánský stopař a zvěd, střelecká soutěž. Také mi chvílemi přišlo, že se ze Steina a Barbariče stávají folkloristé a dali se na sběr místních pověstí a legend. Barbarič si konečně pořídil pistoli. Jsem zvědavá, kdy navštíví další habsburskou metropoli (po Praze, Vídni a Bratislavě) a to Budín.

pafčaodřeky
16.02.2017 3 z 5

Co má autor proti ženám a psům? :) Série si udržuje kvalitní standart, přesto dávám vždy jen tři hvězdy ; po řemeslné stránce všechno v pořádku, dobře vystavěný příběh, jazykový cit, vykreslené charaktery...do "umění" přesto cosi chybí. Nestává se mi, že bych se zvědavostí nemohla dočkat další stránky, hltala text v rozrušení, co se stane, strachování o hrdiny, překvapení nad vývojem děje...Předvídatelná kvalita, nu, žádná ostuda, ale ani nadšení.

Bohemians
13.02.2017 4 z 5

Pěkné čtení, ale tak nějak opakující se motiv z předešlých dílů, zápletka mi přišla asi nejslabší. Jaroš má mnoho prostoru, což bylo fajn. Doufejme, že další díl bude zajímavější.

Joklík8
10.02.2017 3 z 5

Opět napínavé čtení, nevím, jestli je tenhle díl nejslabším v sérii, podle mě si drží slušnou úroveň. Je dobře, že Jaroš získal v knize více prostoru, je to moje oblíbená postava - byť měl v knize občas téměř "superhrdinské" schopnosti... Na druhou stranu se v jednotlivých knihách opakují určitá témata, to je asi největší zápor celé série.

rimar
08.02.2017 5 z 5

kniha byla zajímavá měla svižné tempo a dobře jsem se bavil, určitě si nemyslím že by byla nejslabší ze série je naopak vidět jak si Juraj každým dílem jistější tématem a sedí mu to. Už se těším na další pokračovaní. Jediný co by mne fakt zajímalo kde se mohl syn kata z města naučit stopovat a to vše okolo že by mu mohl závidět a blednout závistí i Vinetou :-)))

zu_zuzulka
08.02.2017 5 z 5

Konečne dostal Jaroš viac priestoru..moja najobľúbenejšia postava tejto série. Ale všetci sú fajn :)

1972Sixo
06.02.2017 4 z 5

Až príliš štandardné pokračovanie. Čo som pred dvoma rokmi vypeckoval (prechádzajúce diely), mi teraz príde ako rutina. Ale je to stále výborne napísané, má to slušnú atmosféru a napätie až do konca. Postavy sú krásne životné a perfektne sa dopĺňajú, taká detektívna trojjedinnosť.

orinka3
02.02.2017 4 z 5

A mně zas se to docela líbilo, pobavilo, neurazilo. Vždycky mě jeho knihy něčím upoutají a ani nemusím přeskakovat. Barbarič je holt měkkota, což se projevuje žaludeční neurózou. Tenkrát to tak nebrali:)

Hameveth
02.02.2017 2 z 5

Ďábel v zrcadle je bohužel nejslabším dílem série.
Čtvrtý díl totiž vlastně vůbec není detektivka. Ano, vyšetřování kapitán s notářem vedou, ale zatímco u předchozích dílů jsem po rozuzlení chápal motivaci záporáků, tady jsem ani nepochopil, proč se celý úvod stal.
Hádky a slovní výměny mezi Barbaričem a Steinem, které mě v minulých dílech bavily, se smrskly na minimum a jediné, co čtenář zjistí, je, že notář potřebuje brýle...

3nitka
31.01.2017 4 z 5

Chudatko Jaroš, zranený. Možno trošku slabší príbeh. Ale stále vysoká kvalita.

zuzana2599
31.01.2017 5 z 5

Další setkání s mými oblíbenci Barbaričem, Steinem a kaprálem Jarošem dopadlo dle očekávání výborně. Navštívila jsem Vídeň na přelomu 16. -17. století, zažila pátrání spolu s dobrodružstvím a strávila tak příjemné chvíle s touto historickou detektivkou.
Těším se na další příběh, pane Červenáku a zdravím do krásné Banské Štiavnice !!

peedbook
30.01.2017 5 z 5

Paráda ... diabli v hábitoch ... skoro ako v dnešných časoch ....