Ďábel v zrcadle

Ďábel v zrcadle https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320021/bmid_dabel-v-zrcadle-65843b7d21b39.jpg 4 541 136

Ve čtvrtém románu cyklu historických detektivek Juraje Červenáka navštíví hrdinové Vídeň přelomu 16. a 17. století. Napínavý politický thriller ohromí dokonale vykreslenými dobovými reáliemi i spletitým příběhem plným akce, ale především sugestivním hledáním kořenů zločinu, při němž není příliš jasné, na které straně se nachází dobro a na které zlo. Nad někdejším císařským sídlem se stahují mračna. Špioni biskupa Khlesla zavětřili stopu protestantského spiknutí, kterého cílem je likvidace nejvyšších katolických hodnostářů. Obětí prvního útoku se stane sám následník trůnu, arcivévoda Matyáš Habsburský. Zatímco lékaři bojují o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v ulicích Vídně a blízkém okolí pátrají po nelítostném vrahovi. Možná je to úkol nad jejich síly – za maskou „ďábla v zrcadle“ se údajně skrývá člověk, který se pohybuje v nejvyšších kruzích. Napětí mezi vídeňskými katolíky a protestanty se stupňuje a vkrádá se i mezi Steina a Barbariče. Nebudou nakonec stát proti sobě?... celý text

Detektivky, krimi Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Argo

Diabol v zrkadle , 2016

sackettboy
25.01.2017 4 z 5

Aj keď autor príbehom nesklamal tak z uvedenej série ho osobne radím na posledné miesto. Tesne po polovici som si musel dať pauzu a spraviť si chuť nejakým iným dielkom. Chýbalo mi tam trochu viac napätia ako tomu bolo v ostatných príbehoch. Každopádne príbeh je aj napriek mojim pocitom kvalitný a min. 4 hviezdičky si zaslúži.

anickalysano
24.01.2017 3 z 5

Za mě bohužel zatím nejslabší. Dost plochý děj bez nějakého zásadního zvratu, dvě tři akční scény, Jaroš se ani moc nedostal k akci, pokud nepočítám plížení sledování plížení sledování, předpokládané spiknutí se opravdu ukázalo být jako spiknutí, takže překvapení se nekonalo, žádný velký konflikt mezi notářem a kapitánem - prostě dost nuda. Navíc bulvární jazykové obraty jako "hříšně upnuté hrabenčiny šaty" začínají být každý díl čím dál častější.

katyka
18.01.2017 5 z 5

Ešte som od Červenáka nečítala knihu, ktorá by ma sklamala, a ani Diabol v zrkadle nie je výnimkou. Dostala som poriadnu porciu napätia, dobrodružstva, humoru aj zakrádania po tajomných miestach. K tomu ako bonus možnosť zasa sa raz filozoficky zamýšľať nad minulosťou a prítomnosťou. Výborné :)

parvitas
08.01.2017 5 z 5

Moji obľúbenci sú späť! Toto je presne ten typ historickej knihy, ktorú prudko môžem. Násilné, krvavé a intrigánske, vybuchujúce prostredie. A smradľavé, ako už len jedno veľké mesto, kde horia hranice, kde sa mieša voda so splaškami a výlučkami, môže byť. Viedňou v roku 1599 zmietajú nepokoje, lebo arcivojvoda Matej Habsburgský bol zranený pri atentáte a o život ide aj iným vysokopostaveným osobám. A tak sa na jeho poverenie kapitán Stein, notár Barbarič a kaprál Jaroš púšťajú do pátrania. Skvele vykreslené vtedajšie postoje a nenávisť miešajúca sa s pomstou, katolíci proti luteránom. Jednoducho, toto sa mi veľmi dobre čítalo. :) Dokonca aj medzi Steinom a Barbaričom došlo k napätiu. Byť aktívnym veriacim v „nesprávnom“ náboženstvo - v tej dobe to bolo niekedy, akoby si podpísali ortieľ smrti.
Uvítala by som viac Jaroša... strašne ma jeho postava zaujíma (tie meče nosí ako zaklínač) :), proste je sexi a ani sa o to nemusí snažiť.

Selinute
06.01.2017 5 z 5

Svižná historická detektivka, která má vše, co od ní čtenář očekává - oblíbené trio, mistrně vykreslenou atmosféru a napínavý čtivý děj se spoustou překvapení. Jakmile jsem se do knížky začetla, věděla jsem, že jednoznačně aspiruje na plný počet bodů. S koncem knihy však na mě padl trochu smutek, že ve skutečnosti není všechno jenom černé nebo bílé, jak by se mohlo zdát. Závěr mě opravdu trochu zklamal a musím souhlasit se vším, co přede mou napsal Čtec. Taky by mě moc zajímal původní konec knihy, než jej pan Červenák přepracoval. I přes tuto malou výtku se už moc těším na další setkání s oblíbenými hrdiny...

klokan.1905
29.12.2016 5 z 5

Ďábel v zrcadle...
Již čtvrté pokračování o kapitánu Steinovi, notáři Barbaričovi a nechybí ani kaprál Jaroš... ;-) Ze všech tří mi nejvíce přirostl k srdci kaprál Jaroš... ;-)
Děj příběhu se odehrává ve Vídni a jejím okolí, vše začíná útokem na arcivévodu Matyáše Habsburského... Při útoku dochází k jeho zranění - přičemž Stein, Barbarič a Jaroš se vydávají po ještě horké stopě pachatele... Propojení historie a detektivky má prostě svoje kouzlo...
Určitě i tenhle díl stojí za přečtení a nyní už se bratříčkuje s prvními třemi v mé knihovně... :-)
Doporučuji k přečtení, za mě jasných 5*.

TeaPeter
20.12.2016 5 z 5

Výborná zápletka i překvapivé rozuzlení. Kniha má vše co má mít. Z hlediska následků náboženské zaslepenosti a nesnášenlivosti mi kniha připadá jako zajímavý komplement k Husitské epopeji od pana Vondrušky - prostě zlo plodí zlo a cesta do pekel je dláždena jen těmi nejlepšími úmysly.

Klarinecka
14.12.2016 5 z 5

Já je prostě miluju. Opět jsem nebyla zklamaná. Jediná vada na kráse je, že zas budu čekat 100 let na další knihu :D

Čtec
07.12.2016 4 z 5

Spád, čtivost a napínavost rozhodně knize nemůžu upřít, to je opravdová paráda. Červenák nezklame. Skoro celou dobu jsem byl připraven dát nejvyšší hodnocení a považoval knihu za dosavadní steinovsko-barbaričovský vrchol. Jenomže...

Nechci psát spoiler, ale přesto si raději přečtěte můj další komentář až po dočtení knihy - přece jen, je to detektivka a nerad bych svou úvahou něco důležitého mimoděk či mezi řádky prozradil...

Vídeňský díl Steina a Barbariče byl TAK skvěle rozehraný. Notář Barbarič se mohl stát ještě mnohem více živoucí a mnohovrstevnatou figurou, opravdu naprosto skvělou. A ... nic.

Vyznění závěru mne svou plochostí zklamalo. Nemůžu si pomoci, ten příběh měl na víc. A tak - namísto očekávaného Barbariče - se nakonec nejzajímavější postavou stala baronka Marie Markéta ze Šternberka.

Něco ve výše zmíněném smyslu cítím z autorova závěrečného Poděkování, kde se píše:

"Michal Spáda si prečítal pracovnú verziu románu a na základe jeho rozsiahlych a veľmi podnetných pripomienok som úplne prepísal záverečné kapitoly.
Editorka Zuzana Šeršeňová mi pomohla skorigovať Barbaričov súkromný život."

Opravdu hodně by mne zajímal původní konec či vyznění knihy, hlavně co se notářovy osoby týče. A nemůžu se zbavit pocitu, že jsem o něco ochuzen a že něco podstatného z knihy dodatečně vypadlo... (Vybavila se mi slova mého zkušeného kolegy architekta, který říkával: "První verze je vždy nejlepší.")

I přes tento můj povzdech se ale moc těším na dalšího Steina a Barbariče - a vlastně na jakéhokoliv Červenáka obecně :-)

Reat
05.12.2016 5 z 5

Tahle série mi vlastně pije krev. Přes rok čekání a pak čtení za den, den a půl, což je při mých možnostech rekordní čas. Osobně bych si představoval tak jednu novou knížku o Steinovi a Barbaričovi co dva týdny....až tak ji zbožňuji. Nezklamal ani tento čtvrtý díl, po začtení se do pár stránek jsem byl okamžitě ve Vídni spolu s ústřední trojicí a pátral. Dokonce mě i zápletka rozpoltila, tak trošku jsem fandil i "pachatelům", protože jsem jejich pohnutky naprosto chápal....Zbožňuji, miluji, nedám dopustit....a nedovedu si představit, čemu už bych měl dát maximum hvězd, když ne této knize. Úžasné čtení!!!!

Gracian1964
05.12.2016 5 z 5

Nebudem tu riešiť, či je Diabol v zrkadle lepší alebo horší než predchádzajúci príbeh...dôležité je to, že je dobrý a to je podstatné...Páčil sa mi a nemám voči nemu žiadne výhrady....dobre napísané, pútavé, erudovanosť autora do očí bijúca...občasné preklepy idú na vrub vydavateľstvu...rozhodne si kúpim ďalší príbeh, či už tejto trojice, alebo story o kapitánovi Báthorym...mimochodom, teším sa na pokračovanie jeho príbehu, keďže sa odohráva v Nových Zámkoch, kde som momentálne ubytovaný, hm....Takže, Ďuri, nenechaj ma pridlho čakať :-))

MP17
02.12.2016 5 z 5

Ďuro opět nezklamal, lepší než předchozí díl a zejména kvituji to, že se tu našlo víc prostoru pro kaprála Jaroše. Nekonaly se nějaké extra dramatické "twisty", to ale příběhu vůbec nic neubralo na zajímavosti a napínavosti.
Dle zakončení soudím, že pokračování na sebe nechá čekat trochu déle a to je, vzhledem ke kvalitám celé série, určitě dobré rozhodnutí.

Hodnotím 4,5, zaokrouhluji nahoru :)

Modrina
01.12.2016 5 z 5

Tuhle ságu prostě miluju. :) A mám pocit, že je díl od dílu lepší. Tentokrát je příběh ještě opepřen náboženstvím a chvílemi ani není všechno tak černobílé, jak by se mohlo zdát. No, za mě plný počet hvězd. :)

Fuksinka
23.11.2016 5 z 5

Nejlepší kniha o Steinovi a Barbaričovi. Proč? Vždyť je skvěle napsaná, stejně jako ostatní díly. Napínavá i vtipná, stejně jako ostatní díly. Jsou v ní Stein, Barbarič a Jaroš, stejně jako v ostatních dílech. Jaroš naštěstí trochu víc. Je to kvůli příběhu. Ono totiž není tak úplně jasné, kdo je tady ten padouch a na konci jsem si přála, aby tentokrát naše trojka aspoň trošku selhala. Tentokrát se rozebírá to jediné pravé náboženství a pronásledování těch, kteří ho nevyznávají. Tak schválně: komu budete (kromě naší trojky) fandit?

t4rk
03.11.2016 5 z 5

Znova super ako je už zvykom u Ďura . Príbeh veľmi dobre prepracovaný ,napínavý , neobsahuje nasilu vložené scénky len na zapratanie strán ktoré nudia pri čitani . Už tradične známa trojka pátračov , Jaroš dostal o trošku viac priestoru ako v predchádzajúcich dieloch čo považujem za plus . Komu sa páčil Prešporský prípad určite si užije aj tento diel avšak ten bol pre mňa zatiaľ najlepší. Jediný mínus zbytočné množstvo preklepov v slovenskej verzií (čo však nieje chyba autora ale vydavateľstva ) .

Galadwen
31.10.2016 5 z 5

Steina a Barbariče mám ráda a jejich čtvrtý příběh rozhodně nebyl zklamáním. Dokonce bych řekla, že je lepší než Ohnivé znamení - události ve všech směrech logicky navazují jedna na druhou až do finále, bez nějakých divokých přemetů, a přitom čtenáře udržují v napětí. Samozřejmě není vhodné pro příliš útlocitné duše :-).