Ďábel v zrcadle

Ďábel v zrcadle https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320021/bmid_dabel-v-zrcadle-65843b7d21b39.jpg 4 541 136

Ve čtvrtém románu cyklu historických detektivek Juraje Červenáka navštíví hrdinové Vídeň přelomu 16. a 17. století. Napínavý politický thriller ohromí dokonale vykreslenými dobovými reáliemi i spletitým příběhem plným akce, ale především sugestivním hledáním kořenů zločinu, při němž není příliš jasné, na které straně se nachází dobro a na které zlo. Nad někdejším císařským sídlem se stahují mračna. Špioni biskupa Khlesla zavětřili stopu protestantského spiknutí, kterého cílem je likvidace nejvyšších katolických hodnostářů. Obětí prvního útoku se stane sám následník trůnu, arcivévoda Matyáš Habsburský. Zatímco lékaři bojují o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v ulicích Vídně a blízkém okolí pátrají po nelítostném vrahovi. Možná je to úkol nad jejich síly – za maskou „ďábla v zrcadle“ se údajně skrývá člověk, který se pohybuje v nejvyšších kruzích. Napětí mezi vídeňskými katolíky a protestanty se stupňuje a vkrádá se i mezi Steina a Barbariče. Nebudou nakonec stát proti sobě?... celý text

Detektivky, krimi Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Argo

Diabol v zrkadle , 2016

netopýrek1985
07.09.2022 5 z 5

Opět jsem nemohla od knihy utéct. Další skvělý příběh, který mě pohltil.

Věruška994
19.08.2022 5 z 5

Náboženský fanatismus plodí odjakživa jen nenávist a pomstychtivost. Příběh má spád a nakonec zůstane dilema, kdo je vlastně viník a kdo oběť. Mně bylo líto spiklenců, zatímco katolická vrchnost si v mých očích odplatu plně zasloužila. Vždyť luteránům neudělala nic dobrého a záměrně vyhledávala důvody ke krutému pronásledování. Jenže dějiny bohužel píší vítězové a vyhrává ten, kdo má "větší flintu"......

Gabetka
15.06.2022 4 z 5

Červenák je sázka na jistotu. Tentokrát v mé oblíbené Vídni a navíc je tématem velmi zajímavé období rekatolizace církve reagující na pokusy o její reformaci. Donutí vás zamyslet se a pochybovat nad tím, kdo je vlastně viník a kdo v právu. Ve výsledku je zjevné, že zlo prostě zase plodí zlo a že vždy je to o lidech, ne o jejich světonázoru. Zápletka je tentokrát vcelku jasná a přímá, i když na začátku jsem měla podezření, že za atentátem na arcivévodu bude někdo jiný. Věčné popichování Steina a Barbariče dodává těžkému tématu trochu nadsázky a kaprál Jaroš se svým mega mečem odvádí svou práci. Povedená historická detektivka.

Petrasuvicka
12.05.2022 5 z 5

Já tohle trio miluji. Vzájemné špičkování mezi nimi mě neuvěřitelně baví, stejně jako celý příběh protkaný akci, dobrodružstvím a napětím. Vše funguje jak má. Od začátku této série mám ovšem dojem, a musím se tomu smát, že notář Barbaric nějak často zvrací :-D

Lmslaver
14.03.2022 5 z 5

Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš se staly zárukou dobré historické detektivky z dob Rudolfa II. V tomto příběhu jsme se jejich prostřednictvím zúčastnili pátrání po atentátnících na arcivévodu Matěje Habsburského ve Vídni. Rozmotávají zápletku plnou intrik, starých hříchů a křivd. Vše se děje v rychlém tempu, děj má jako vždy patřičné napětí a rychlý spád.

Metla
06.02.2022 4 z 5

- “O válce dokážou vzletně básnit a psát hlavně ti, kdo ji nikdy nezažili na vlastní kůži. Takže to nechám na vás; ostatně, často vyhrožujete, že se vrátíte k psaní poezie.“
„Možná to udělám. Napíšu o vás heroickou poému, co říkáte?“
„Včetně krve, střev a sraček? Nebo se soustředíte na modlitby před bojem a pak přeskočíte rovnou k mávání vlajkou na dobytých hradbách a všechno mezi tím zahalíte do metafor?“
„No tedy, vy znáte slovo metafora?“
„Serete mě.“
„To nebyla metafora.“ -

Další případ osvědčeného vyšetřovacího tria kapitán Stein – notář Barbarič – kaprál Jaroš: je třeba zjistit, kdo ohrožuje vrchnost, vyhrožuje, páchá atentáty. „Ďábel v zrcadle“ je názornou ukázkou, kolik zla může napáchat náboženský fanatismus. Ať nad příčinami křesťanského schizmatu, rozdílů mezi katolíky a protestanty, bádám sebevíc, pořád tu vzájemnou nenávist nechápu. Lidstvo se mění a s ním jeho potřeby, přizpůsobení by mělo být normální. Lpět na starých tradicích s argumentem „tak se to vždycky dělalo“, vynucovat si „jedinou správnou cestu a pravdu“ násilím, to smrdí spíše Peklem než Bohem. Leč fanatici neznají toleranci, dodnes rozsévají smrt ve jménu dávno mrtvých osobností, smyšlených bytostí... či z pouhé tupé poslušnosti vůči vládcům, jenž si osobují božský status. V jistých ohledech se lidstvo asi nemění, rozhodně ne dost rychle a důkladně.
Abych se vrátila zpět k ději, je to jako obvykle poctivá historická detektivka v akčně-dobrodružném hávu. Poněkud krvavá relaxace v přesvědčivých kulisách počátku 17. století, srážím čtyři hlavy z pěti. 80%

chomic_pisek
05.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mě zatím nejzábavnější pátrání se Steinem a Barbaričem. V tomhle případě šlo po rozkrytí širších souvislostí těžko jednoznačně rozlišit, kdo je skutečný zločinec a kdo jednoznačná oběť. Chvílemi bylo těžko fandit vyšetřovatelům, aby hledané zločince dopadli a předali katovi. Nějak jsem se na to koukal spíš očima Barbariče a nezáviděl mu, do jaké situace ho služba arcivévodovi zavedla. Hezký detail byl, že i většinou neomylný Jaroš chyboval. Nakonec to ale parta z podzemního paláce přepískla a dostala, o co si řekla, a rozžehla mnoho vídeňských hranic.

m_martina
31.01.2022 5 z 5

Tyto historické detektivky jsou bezvadné a hezky se čtou. A setkání se Steinem, Barbaričem a kapitánem Jarošem mě potěší vždycky. A taky mám moc ráda Vídeň, snad už brzo situace dovolí, abych si tam mohla zajet na výlet. Chtěla bych tam tentokrát vzít i vnučky.

Vestička
27.12.2021 3 z 5

Budu si muset od Štajna a Barbariča odpočinout. Ačkoliv kniha byla dobrodružná a rychle odsýpala, střetnutí protestantů s katolíky bylo zajímavé, ( vida i v Rakousku byli.) Tak příbĕh se mi zdál s nevyužitým potenciálem a vlastnĕ plochý. Vulgarit bylo příliš. Motiv je stále stejný, a z našich se stává Habsburská čvarga, cokoliv to slovo znamená. Konce má Červenák ze života , v tomto díle to znamená,že jsme se nedozvĕdĕli jak to opravdu bylo, v tom minulém zas na konci nepotestali vraha, ale obĕť. Celkovĕ překvapivĕ slabší díl.

Maud22
22.11.2021 5 z 5

Diabol v zrkadle - podivný vzkaz na figuríně oběšence při břehu Dunaje, po němž se plaví arcivévoda Matyáš s notářem Barbaričem a kapitánem Steinem do Vídně, odstartuje další dobrodružství. Naše trojice (včetně kaprála Jaroše, jemuž je věnován i větší prostor) je pověřena vypátráním osoby, která vyhrožuje biskupu Khleslovi, hlavnímu Matyášovu poradci a vůdci tuhé rekatolizace. Ohrožen je i arcivévoda, dokonce je obětí atentátu, který mají mít údajně na svědomí protestanté. Khlesl o Barbariče očividně nestojí, ani o vyšetřování, střetává se tu katolík s luteránem a záminka je na světě. Celým románem se prolíná nenávist katolíků a protestantů, obě strany mají na svědomí hrozná ukrutenství, a tudíž tak svět není černý a bílý. Vnímá to i katolík Stein, který spolupracuje s protestantem Barbaričem, přičemž se oba mají svým způsobem rádi. A tak na závěr si nejsme úplně jistí, jestli to byla ta správná strana, jíž jsme fandili a přáli si odhalení, dopadení a potrestání pachatelů. Ovzduší Vídně bylo zkaženo zápachem z hořících hranic...

toni-az
01.11.2021 4 z 5

Sympatické postavy, porce humoru, atmosféra. Ale nevím jestli to bylo tak nějak slabší protože to nebylo známé prostředí nebo protože se autor začíná trochu opakovat. Každopádně na zadek jsem z toho nepadnul na rozdíl třeba od prvního dílu.

Leona333
30.10.2021 5 z 5

Tak tohle čtení s jeho hlavními hrdiny..., je snad mnohem lepší, než Tři mušketýři od A Dumase staršího. I ve Vídni se může dít spousta křivd, násilí a spekulací, které za pomoci tří ,,spoluhráčů," mohou být odhaleny - vyřešeny.
Další skvělá, historická detektivka od Juraje Červenáka, kterou jsem přečetla jedním dechem.

elenai
08.09.2021 5 z 5

Jako vždy jsem nadšena. Podívali jsme se na zoubek dalšímu městu se zajímavou historií - Vídni. Příběh byl opět velmi pečlivě promyšlen a hlavně skvěle napsán. A co mě těší nejvíc, je fakt, že Stein byl v tomto díle dost zesympatičtěn (existuje to slovo vůbec?), no zkrátka nebyl jako osina v zadku tak jako v dílu předchozím. A to šlo panečku velkou věc - střet katolíků a luteránů! To nemohlo mezi Steinem a Barbaričem dopadnout dobře. No, a do toho začal do děje víc a víc fušovat Bohdan Jaroš... Zkrátka a dobře, tohle je série, kterou nelze nemilovat.

Mája777
07.08.2021 5 z 5

Další příběh je za mnou. A byl to příběh skvělý, ani chvilku jsem se nenudila. A navíc jsem se podívala do dalšího z mých oblíbených měst. Tentokrát do Vídně. Tak a kam to bude dál? Jdu na to!
(7. 8. 21 - 19 256 - 52)

Ivan F
30.06.2021 4 z 5

Príbeh je rozhodne uveriteľnejší než v predchádzajúcich knihách pretože je v ňom menej náhodných či jemne nadprirodzených prvkov, ktoré vyšetrovanie posúvajú vpred. No má to na druhú stranu o niečo menej pútavú linku a tým je kniha zároveň o kúsok menej zábavná, hoci stret katolíkov s protestantmi bol veľmi dobre opísaný. Čo sa týka pnutia ústrednej dvojice, tak to je tým pravým korením, ktoré dodáva tejto sérii správnu príchuť - asi ako sladkokyslý nálev, vďaka ktorému je uhorkový šalát taký super. Záver knihy je perfektný, pretože len pán notár vie, že nedosiahli vlastne nič a tomu sa vraví Pyrrhovo víťazstvo.

TomHr
19.05.2021 5 z 5

Středověk, to nebyla žádná selanka. A v okamžiku, kdy se zbraní chopí náboženští fanatici, ať už muslimové, katolíci či protestanti, tečou potoky krve a nikdo si nemůže být jist životem a majetkem. To jsou ve zkratce kulisy dalšího příběhu Juraje Červenáka. Děj je tentokrát zasazen do Vídně, kniha má spád, nechybí tajemství, zvraty a napětí, jak jsme u autora zvyklí. Netřeba dodávat, že stará známá trojice vyšetřovatelů dotáhne případ do zdárného konce, i když pachuť z nesmyslného násilí přetrvá. Mrazivý podtón dodává této příjemné oddechovce další rozměr.

Rade
12.05.2021 4 z 5

Historický dobrodružný příběh s osvědčenou trojicí kapitán Stein – notář Barabič – kaprál Jaroš. Tady se jejich rozpory a odlišnosti projeví zatím nejsilněji – v náboženských bratrovražedných rozbrojích protestanti x katolíci je postavení protestanta Barabiče mezi katolíky poněkud vachrlaté… Příběh je to zase opět notně divoký, krev stříká, hlavy padají …
Velké plus za opravdu věrohodné přenesení do divoké doby roku 1599, tentokrát do Vídně a okolí, za autentické přiblížení toho z našeho pohledu už možná nepochopitelného náboženského sporu katolíci versus protestanti, který přerostl do politických bojů a nesmyslné řady nekonečných křivd a pomsty, to vše mezi křesťany a lidmi vesměs stejného jazyka.
Autor píše tak, že vše, co popisuje, v barvě vidíme a taky slyšíme, překlad je taky povedený, stačí např. takováto stručná první věta kapitoly: „Kopyta deseti koní zarachotila na padajícím mostě Hradní brány u Hofburgu.“ … a čtenář už je prostě součástí dění…

Awča
10.05.2021 5 z 5

Za mě snad nejlepší díl série. Zajímavé nahlédnutí do sporu mezi katolíky a protestanty.
Příběh odsýpá, má vtip, šarm i zemitost, a vede k zamyšlení, co bych asi dělala v závěru na Barbaričově místě?
Série je prostě skvělá a úplně nejlepší je, že má ještě další díly!
Autore, moc ti děkuji.

Ella_85
06.05.2021 5 z 5

Ja jsem nadsena, tahle serie je zatim bezchybna.
Dej se neda ani priblizit, prectete si sami...
Jdu na dalsi...

Art82
27.04.2021 5 z 5

Tak tohle se zase víc než povedlo. Tahle série nemá chybu.