Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342358/ctyri-dohody-kniha-moudrosti-staryc-iel-342358.jpg 4 2865 478

Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

Mabie
26.01.2017

Nedoporučila bych ani knihu ani představení. Podle mne je to kniha o pravdách, které všichni vědí ...a buď se jimi řídí a nebo ne. Na mne příliš mnoho poučování.

Jordyz
23.01.2017 4 z 5

Laskavá kniha, která i přes poučení, které přináší, nepoučuje... Prostě jen ukazuje možnou cestu kterou můžeme jít. Samozřejmě, že kdo viděl Čtyři dohody v podání pana Duška, tak se mu kniha nemůže zdát zábavná. To není její smysl. Mě určitě obohatila a určitě si ji přečtu znovu. Momentálně ji čte i moje devítiletá dcera, která si jednu stránku přečetla přes moje rameno a pak už jen čekala až konečně dočtu! :-)

O77
17.01.2017 5 z 5

Problém knihy Čtyři dohody spočívá především v tom, že filozofie zde obsažené je nekompletní a vnímavější čtenář si to po jejím přečtení téměř okamžitě uvědomí. Chybí tu totiž pátá dohoda, Bez ní je Miguel Ruiz jen další žvanil, chytrý, ale žvanil. Toto lze po mém soudu vyřešit dvěma způsoby: Buď přečíst si knihu Láska, vztahy, přátelství, která obsahuje podstatu páté dohody, ačkoliv výslovně to v ní nikde není uvedeno (Nevěřte mě, nevěřte sobě, nevěřte nikomu..), nebo přečíst knihu Pátá dohoda. Nejlépe je přirozeně udělat obojí a ještě lépe několikrát :-). Dalším problém v českém prostředí je J. Dušek, kterého já osobně jako propagátora Čtyř dohod nemusím a nepřijde mi, že by trefil podstatu.

Kopta
15.01.2017 5 z 5

Zatím nechci nic uspěchat, ale klidně bych mohl mluvit o knize, která mi mohla změnit pohled na život a v podstatě celý můj životní chod. A to jsem si původně myslel, že to je kniha s povídkami, a místo toho to byla jedna z těch filozofických knih. Těch se trochu bojím, jelikož u nich moc nejsem schopen plně udržet pozornost, ale u této to v celku šlo. A jsem za to více než vděčen.

nadav
07.01.2017 5 z 5

Super knížka, ke které se pořád vracím.

moho
06.01.2017 5 z 5

Pravda veliká, tak už jen zvládnout. Snažím se, je to těžké. Rozhodně výborné k zamyšlení, už jen to zamyšlení je změna. A ta je vždycky dobře. Výborné i jako divadelní představení, které má mnoho přidaných příkladů a proto je srozumitelnější pro ty, kteří se nechtějí tolik trápit přemýšlením.

Burák
26.12.2016 4 z 5

Nedivím se. že je z Čtyř dohod celosvětový bestseller. Stačí se držet čtyř rad, které jsou v této útlé knížce prostě popsány a budete šťastní až do smrti. Kdo by to nechtěl, že.
Ty rady jsou opravdu jednoduché - přesně jak píše Ruiz, pochopí je i dítě. Osvojení těchto rad a jejich aplikace do běžného života je ale téměř nadlidský úkol.

I tak jsem ale ráda, že zrovna tato knížka, tím že je tak celosvětově populární, má šanci dostat do rukou spoustě lidí a tím jim více či méně ovlivnit život. A jsem přesvědčená, že to ovlivnění bude změnou k lepšímu. Už pouhé zamyšlení nad některými pasážemi může podle mě vyvolat určitou "self terapii".

Knížka se mi hodně líbila (a to nejsem fanynka motivační literatury). Vím, že se k ní znovu vrátím a vsadím se, že v ni najdu zase něco nového. Od pěti hvězdiček v hodnocení mě odradila poslední třetina knihy, která je na mě až moc duchovní a nejspíš proto už mě tolik neoslovila. Ale i tak ji s klidem můžu doporučit ostatním.

Joges
04.12.2016 4 z 5

Kniha láká svou útlostí i zajímavými dohodami - radami, které si dle doporučení můžete vyvěsit i na lednici a řídit se jimi. Čtyři dohody vypsané na přebalu knihy jsou skutečně zajímavé, jen to další rozvádění v knize je občas scestné a úsměvné. Odnáším si jen ty čtyři zajímavé body a některé moudré myšlenky, to je bohužel vše.

edith79
03.12.2016 1 z 5

Nedalo mi to v podstetě nic. Jen mě to stálo trochu mého času, naštěstí ne tolik, protože to není dlouhé dílo. A to je asi tak všechno co k tomuto divnodílu mohu říci.

Petrana
26.11.2016 2 z 5

Kniha obsahuje pár zajímavých myšlenek, které ve své zásadě stojí za zamyšlení, jenže by se daly stručně a jasně shrnout na několika málo stránkách. Zde je každá mnohokrát opakovaná, předváděná na tisícerých příkladech jednoho a téhož, výsledkem je n e e e k o o o n e e e č n ě r o o o z v l e k l á á á (hlavní pocit, který jsem si z četby odnesla) ezoterická slátanina.

Knihu jsem před několika léty dostala, nedočetla a odložila na pozdější dobu stranou. Dnes jsem se k ní vrátila, s vypětím sil téměř dočetla, ale odkládám ji znovu, tentokrát již nadobro. Není to nic, než módní literární brak. Viděla jsem i Duškovo představení, které hodnotím podobně. Dodnes lituji, že jsem kvůli němu propásla jednu zajímavou přednášku...

Macawi
23.11.2016 5 z 5

Tahle knížka je super :-) Její principy mi hodně usnadňují život. Ještě o něco více na mě zapůsobila audio kniha a oneman show, na které jsme s kamarádkami sháněly lístky hodně dlouho. S některými částmi nesouhlasím, ale víte, co je na téhle knize nejlepší? Vůbec si ji nemusíte brát osobně ;-) NIC si neberte osobně.

teltri
16.11.2016 5 z 5

Nezapomínejte na pátou dohodu! Buďte skeptičtí a učte se naslouchat.

Mathir
11.11.2016 3 z 5

Tuto knihu jsem si přečet, především z důvodů, že o ní často mluví J.Dušek. Předem jsem nevěděl, co čekat, jelikož tento typ četby mi je poněkud vzdálený. Příliš nemusím ezoterické věci. Pokusil jsem se oprostit od předsudků a knihu jsem přečetl za pár hodin. Kniha má pár zajímavých myšlenek…když budu jednu třeba citovat: „Naučili jsme se žít tak, že zkoušíme uspokojit požadavky jiných lidí, protože máme strach z toho, že nebudeme přijímáni a že nebudeme pro ostatní dostatečně dobří.“ Našlo by se jich tam ještě pár, ale spočítal bych je na prstech jedné ruky. Zbytek textu mi přišla jako omáčka, která se nějak zvlášť dobře nečetla. Možná časem zkusím knihu podobného formátu, ale rozhodně už ne od pana D.M.Ruize

popelka595
15.10.2016 5 z 5

S touto knížkou pracuji již přes šest let a musím říct, že za tu dobu mi hodně ulehčila život. Kdybych mohla, zavedla bych ji jako doporučenou literaturu na základní škole.

coquus
14.10.2016 5 z 5

Tahle útlá knížečka obsahuje čtyři jednoduché rady, jak změnit svůj postoj ke světu a životu. Autor zde celkem logicky a hlavně čtivě vysvětluje význam dodržování jednotlivých popsaných principů. Avšak platí, že čím jednodušší rada, tím těžší její dodržování. Nezbývá, než to zkoušet znovu a znovu, protože teprve opakování dělá mistra.

Tynyton
09.10.2016 3 z 5

V jednoduchosti je krása. Pěkné myšlenky, ze kterých jsem si něco odnesla a zamyslela se. Ovšem nemohu říct, že by to ve mě zanechalo hlubší jizvu.

ziggrrl
07.10.2016 4 z 5

(27. 8. 2014) Tuto knihu jsem si sehnala na doporučení kolegy, několikrát jsem ji chtěla otevřít, ale asi po dva roky jsem se neodhodlala. Sáhla jsem po ní až v jedné hodně těžké chvíli, a ačkoliv jsem se bála, že jako ateista si z ní nic neodnesu, opak je pravdou. Čtyři dohody jsou tak jednoduché a přitom tak složité, ale uvědomila jsem si, kolik věcí v životě dělám špatně, a že tím ubližuju hlavně sobě.

Kniha na mě nepůsobí kazatelsky, a ano, často se opakuje, ale účelem toho je nezapomenout ty nejdůležitější části. Přiznejte si to, čtete a za chvíli nevíte, o čem jste četli tři stránky zpátky. Proto jsem si poslechla i audio záznam v podání Jaroslava Duška. Také mi trochu uniká, proč někdo v této knize hledá příběh?

Turiel11
02.10.2016 4 z 5

Čtyři jednoduché pravdy, které mohou pomoci změnit vnímání světa kolem nás.

Obuvník
27.09.2016 3 z 5

Méně je někdy více. Ano, zní to divně u knihy, která má dětsky roztahaných 176 stran s písmenky jako vystřiženými ze slabikáře :-) V podobných tématech si nehovím, takže nemohu příliš srovnávat. Když se soustředíme pouze na princip čtyř dohod, kolem kterých se rozlévá celá ta éterická omáčka, nejsou dané zásady vůbec k zahození. Celé by to opravdu stačilo napsat na jednu A4, vytisknout a nalepit na dveře ložnice, pracovny, případně toalety. Záleží na tom, kde nejraději přemýšlíte o životě :-) Ostatní abstraktnosti mi připadají jako vyšlehané z vaječného bílku.
V jedné věci má kniha pravdu. Život nezměníte ze dne na den. Chce to padat, vstávat a pořád dokola, dokud budou nohy sloužit.
Knihu si s klidným svědomím přečtěte. Bral bych ji však jako inspiraci, nikoli jako mantru. Já osobně zůstávám fanouškem selského rozumu a prosté lidské slušnosti.

Jednoduchej
18.09.2016 2 z 5

Vem něco z psychologie, něco z buddhismu, dej tomu tajemný nádech učení, zjednoduš to, a vydělej. nejlepe na díly. Ruiz, Chopra, Tolle, Mooji, nezapomenul sem na někoho? určitě, vykuků je dnes spousta. osho, atd atd...