Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342358/ctyri-dohody-kniha-moudrosti-staryc-iel-342358.jpg 4 2867 478

Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

Pasadenka
12.08.2017 3 z 5

Vše, co je v knížce je v podstatě kompilátem obecně známých pravd, a to nejen z ezoteriky nebo náboženství, ale i z naší mladé dobré západní psychologie. Dělej věci nejlépe, jak umíš. Buď upřímný k sobě i ke druhým a vybuduj si zdravé ego. Cesta je dlouhá a budeš na ní klopýtat. Nezalekni se. Jdi dál. Dívej se na ideál a přibližuj se k němu. Žádná sláva to tedy není, snad jen pro ty, co tyto obecné pravdy neznají. :) Jen v jiných metaforách snu, kouři, dohod a parazitech. V tomto jde indické učení ještě dál. Nesnaží se uzavírat dohody, snaží se rozplynout kouř (tedy EGO) a stát se zrcadlem (splynout s Bohem). :)

Někteří čtenáři měli problém s rozvláčným repetitivním stylem. Podle mě to k tomu patří, protože se lépe ty základní principy pamatují. Určitě to bylo zábavné čtení. Jelikož se pořád válím v knihách o psychologii a sociologii, v hlavě mi dokola naskakovali známé poučky a principy, které bez skrupulí popisují v knížce zmíněné. Určitě to stojí za přečtení. Jak knížka zmiňuje, opakováním vznikají nové dohody a kdo z nás se 100 % času chová tak, jak by skutečně chtěl. :)

Ajinka126
30.07.2017 4 z 5

Obohatila mě zatím jen jedna dohoda. I to je obrovský úspěch. Je to skutečně vše tak, jak je tu psáno. Jen to není psané formou ála "škola hrou". Bere se to možná trohu vážně a to pak nemá takový dopad na čtenáře.

gemi
25.07.2017 3 z 5

Další z knih, které popisují "obecně známé", přesto však jakoby zapomenuté či ignorované pravdy, které vedou ke spokojenějšímu a plnějšímu životu.

hana.hanigerova
18.07.2017 1 z 5

Myšlenky fajn, samotné dohody jsou k zamyšlení. Ale ta omáčka okolo? Zbytečně natahovaný text, aby v knize bylo alespoň NĚCO? Opakování vět pořád dokola? To se vážně nedalo. Knihu nemůžu doporučit, ty dohody samotné (ty 4 VĚTY) si najděte někde na internetu a knihu nekupujte. NEMÁ TO SMYSL. Je plno zajímavějších motivačních knih, než tato. Naprosto nechápu, jak může být tak moc propagovaná. Přitom se z toho tématu dalo vytěžit mnohem víc. Holt autor asi není dobrý spisovatel. Alespoň jednu hvězdičku dávám pouze za dohody samotné - za ty čtyři hlavní myšlenky.

Bustedka
14.07.2017 3 z 5

Vzhledem k tomu, že už nemám potřebu si vyškrábat oči, jsem se konečně dostala k dočtení Čtyř dohod • Jsem člověk racionální, logicky zaměřený a nadpřirozeno je mi cizí. Při slovech anděl, sen života a znovuvzkříšení jsem měla husí kůži. Na druhou stranu, pokud si tu knihu přeložíte do svého jazyka a víte, co v tom chcete najít, může vám to pomoc si odpovědět na pár otázek, které v sobě již delší dobu máte. • Chtěla jsem si tu knihu přečíst už jen z toho důvodu, že je to kniha známá a mnohými doporučovaná jako cesta ke spáse (Tu sice nehledám, ale mám nereálný sen, přečíst si všechny knihy světa, tak postupuju od nejznámějších) • Myšlenky jsou jasné, dají se shrnout do par vět a všechno v knize obsažené již vlastně víte. Ale člověk to potřebuje i slyšet od jiných, potřebuje podat pomocnou ruku, přečíst si návod a s vědomím, že na to nejste sami, si dodat potřebnou motivaci k činům, které byste asi jen tak neudělali. Úvod, závěr a konečné modlitby jsou psány jazykem mě cizím. Dohody samotné se čtou hezky. Takže směle do toho

tramín
10.07.2017 5 z 5

Veliká spokojenost.... v podstatě nic nového, ale krásně, příjemně čtivé....energií nadupané...

Leniii
08.07.2017 4 z 5

Spoustu zajímavých myšlenek, které mne nutí přemýšlet...čtyři dohody určitě stojí za přečtení..a myslím, že vícekrát než jednou, než člověk opravdu vstřebá to, co autor píše a jak to myslí. Hrozně se mi líbilo to, že autor shrnul na obálku to nejdůležitější, líbila se mi i grafika celé knihy.

Niky Coffee
08.07.2017 3 z 5

Knihu jsem si přečetla dvakrát, abych nečetla jen písmenka a vstřebala to mezi řádky. Nejsem astro, takže mi věty o Bohu a všemocném vesmíru odírají uši, celkově v knihách mi vadí opakování, neměla jsem to ráda už jako malá v dětských knihách, kdy např. tři bratři prožívali stejný příběh. Hodně stran popisuje už nám dlouho známé poříkadla, která by se dala vypsat na pár řádků, jen jsou přepsaná do odstavců jinými slovy. Ztotožňuji se s názorem, že to, co je tu napsané, lidi vlastně už ví a to je to důležité slovo, jenom VÍ jako informaci a třeba díky této knize si to i uvědomí. Díky jedné neznámé beletristické knize jsem si uvědomila, že peklo není místo, kam se možná někdo dostane, ale, že si peklo nosíme v sobě. Díky Čtyřem dohodám jsem si ale douvědomila, že stejně jako v sobě nosíme peklo, tak v sobě nosíme nebe a tím je tato kniha pro mě důležitá.

Mi-šu-le
04.07.2017 4 z 5

Velice zajímavé, občas trochu zdlouhavé, ale jsem ráda, že jsem knihu konečně přečetla, nad dost věcmi jsem se zamyslela a začnu si dávat pozor :))

podlupou
03.07.2017 1 z 5

To, co je z knihy nejdůležitější a co se mi na ní líbilo, jsou čtyři základní myšlenky (dohody) shrnuté ve čtyřech odstavcích na obálce. Celých sto třicet stránek pak pro mě demagogickými a opakujícími se větami, rozvádí to, co bylo trefně vyjádřeno čtyřmi odstavci. Nestává se mi to často, a u krátkých knih téměř vůbec, ale tuto knihu jsem nedokázala dočíst.
Jedna * za myšlenky.

martas79
26.06.2017 5 z 5

Motivující, inspirující a božské. Musím si pročíst ještě jednou a možná znova. S každým prečtením pak více chápat a splývat s myšlenkami...

Krkavec15
16.06.2017 4 z 5

Mnoho věcí co obsahovala kniha již bylo řečeno jenom jinými slovy. Bylo ovšem pěkné vidět mnoho zajímavých myšlenek o životě na jednom místě a člověka to donutí se nad nimi zamyslet a uvědomí si, že to všechno už vlastně ví. Což se mi na knížce líbilo nejvíce :). Nemohu dát ovšem pět hvězdiček. Neztotožnila jsem se stylem jakým byla tato kniha napsána. Jde vidět, že autor vyrůstal v naprosto odlišném světě jako je Evropa.

DeniseMarini
10.06.2017 4 z 5

Knihu je dobré přečíst dvakrát, lépe pochopíte, co se vám kniha snaží sdělit. Rozhodně to jsou věci k zamyšlení, akorát mi to v životě úplně všechno přesně nejde :)))

Ghandimaster
08.06.2017 4 z 5

Čtyři dohody jsou smysluplné a lidem snažícím se někam posunout své tápání v dnešním světě mamonu jsou určitě ku pomoci. Úplně nesouhlasím s kritikou místních zenových filozofů, kteří se v knize nedozví nic nového a jsou tak vyplašení z toho náboženského kolovrátku, že úplně zapomínají na obsah. Zajímalo by mě, kolik z těch co hodnotí knihu jako brak, žije alespoň z poloviny tak vyrovnaně jako onen idylický Tolték. Ano, forma je slabá, cílená na masu a omílá řečené trochu fanaticky pořád dokola. Snad i proto aby i ti nejprostší vstřebali tu podstatu. Pokud se ovšem pokusíte ono poselství žít, tak se váš život musí zaručeně měnit k lepšímu, a o to tady přece jde.

HaničkaVodička
07.06.2017 5 z 5

Doporučuji přečíst alespoň dvakrát. Poprvé kvůli "prokousání" se textem a podstatou a podruhé kvůli vypíchnutí základních myšlenek (samozřejmě čtyř :- ) a postupném ztotožňování se s jejich podstatou....Když se vám podaří se s nimi ztotožnit a žít je, odpadne spousta životního balastu a nepotřebného prachu stejně jako tech kudrlinek v textu.

Michnicka
06.06.2017 4 z 5

Některými radami se budu řídit. Není to ale šálek mé kávy i přesto, že je to k zamyšlení. Moc se tam toho opakuje.

olma
04.06.2017 1 z 5

Kniha se mi líbí myšlenkou, ale rozčiluje stálým opakováním. Možná bych ji dala číst budoucím rodičům, aby si uvědomili jak se mohou podepsat na svých dětech. Nejen obsahem knihy, ale především neustálým opakováním. Vlastně jsem zjistila, že tato kniha mě rozhodila daleko víc než jsem si připustila. Nemám ráda, když mi někdo něco vnucuje. A tato kniha vnucuje až moc. Místo aby mě pozitivně motivovala, nutí mě reagovat natruc opačně . Tato kniha nenajde místo v mé polici vedle Alchymisty Paula Coelhaa a především Mnicha, který prodal své ferrari Robin S. Sharma.
PS: A že Toltékové neexistovali? To mi nevadí a ani jsem po tom nepátrala. Od začátku jsem věděla že nečtu dokumentární literaturu. Tento komentář jsem psala před rokem.

PS: 2) 4.6.2017 Viděla jsem čtyři dohody v podání pana Duška. Senzace. Nemohla jsem se od videa otrhnout. Mám se stejného tématu úplně jiny pocit . Je to poprvé kdy mě neoslovila kniha, ale divadelní zpracování uchvátilo. Vřele doporučuji.

Ronnie68
27.05.2017 5 z 5

Knihu jsem si chtěla již dlouho přečíst na doporučení mé kolegyně. Nebyla vůbec špatná ... člověk se pak nad sebou více zamyslí ... taky doporučuji :)

cvaldik
23.05.2017 5 z 5

Kniha je hodně inspirativní. Doporučuji přečíst.

Teron
09.05.2017 3 z 5

Kniha, která v rámci svého žánru ještě patří k tomu slušnějšímu, ač samotné myšlenkové jádro vystačí na pár stránek a zbytek je esoterický balast. Samotné Čtyři dohody hodnotím pozitivně a i když nejde vlastně o nic převratného, jsou dobrým základem, pokud člověk s motivační literaturou začíná.
Problémem je balast s modlitbami, Stvořitelem a další nánosy kráčející z jednoduché a fungující osobní psychologie do esoteriky. Ta má totiž jeden obrovský problém, který zaručuje sice oblíbenost u čtenářů, ale likviduje její možné "poselství" při jakémkoli podrobnějším zkoumání. Je to vágnost definic a postojů, které je možné vyložit jednou tak, jednou onak, prostě jak se to komu zrovna hodí do krámu. Plus samozřejmě odvolávání se na Boží plán, Stvořitele a podobné entity. Takže základ dobrý, ale obalený snůškou zcela zbytečného balastu - který se ale přirozeně chytnul a udělal z toho dobrej byznys.