Volání Kukačky

Volání Kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195807/bmid_volani-kukacky-W9r-195807.jpg 4 4696 1005

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

bosorka
21.02.2014 3 z 5

JKR opět ukazuje, že umí perfektně vyobrazit jednotlivé postavy a umí psát chytlavě natolik, že člověk čte, i když se vlastně nic podstatného neděje. Což ovšem v detektivce občas může být docela minus, protože autorka vlastně nedrží čtenáře napjatého. Jak mi její rozevláté vyprávění, kdy dokonale popisuje celé dění, v minulých knihách nevadilo, tady je rozvláčnost a délka knihy opravdu slabinou. V detektivním žánru bych čekala svižnější děj, přece jen o trochu méně povídání a alespoň trochu akce, která zde chybí úplně. V mém případě jsem bohužel hodně záhy odhalila vraha, takže se nekonalo ani žádné závěrečné překvapení. Navíc myslím, že už v HP uměla Rowling výraznější a překvapivější pointy. Na druhé straně pořád se mi líbí její vykreslení jednotlivých povah, zde, když zabrušuje do světa showbyznysu a celebrit, navíc nepropůjčuje svým postavám moc přívětivé letory a celé osazenstvo tak dává příběhu docela nepříjemnou pachuť. Hlavní hrdina detektiv veterán je vcelku sympatická postava, akorát se mi k němu nehodí příliš "suché" vystupování, zasloužil by si do vínku přidat trochu humoru, ke kterému má autorka jinak docela blízko.
JKR umí perfektně navodit atmosféru popisy i zdánlivě nedůležitých okamžiků a předmětů, což čtenáři umožní vnímat příběh až filmově. U této knížky se ale obávám, že by z ní byl maximálně jeden z dílů několikasériového kriminálního seriálu, pohřbený mezi díly ostatními.

JanaDor
14.02.2014 5 z 5

Je to klasická dobrá detektivka, která mě bavila číst.

Patw
10.02.2014 3 z 5

Překvapivá kniha od této autorky, určitě nečekaná a proto jsem jí musel mít. Jedná se o povedenou románovou detektivku. Ano románovou. Pokud očekáváte napětí na každé stránce, vraždy, napjatou akci, nebo snad kouzelný svět Harryho Pottera tak toho se nedočkáte. Já osobně to srovnávám k J.K. románu Prázdné Místo jen s detektivní zápletkou. I tak jde ale o pohodové čtení na dlouhé dny. Cormoran Strike je šedá postava, nějak zvlášť jsem si ho neoblíbil a Robin, jeho asistentka také není příliš výrazná a některé její linky jsou pro knihu zbytečné. A právě proto dávám - i s odstupem času - tři hvězdy. Kniha neurazí, ale ovšem ani nenadchne.

Oophaga
10.02.2014 2 z 5

Rowlingová staví detektivku podle klasických schémat a desatera pátera Knoxe. Je tu svérázná postava soukromého očka Cormorana Strikea, nerudného melancholika s fyzickou zvláštností resp. postižením; nechybí mu ani šikovná, leč o něco méně bystrá pomocnice obdařená rovněž "ptačím" jménem Robin (anglicky červenka). Detektivovi ovšem chybí smysl pro humor a jeho "pravé ruce" jakákoli osobitost. Prostředí sice není nijak atmosférické, mohlo by však být čtenářsky atraktivní - vzhledem k tomu, že jde o vraždu topmodelky, se pátrá mezi zbohatlíky, smetánkou a celebritami. Občas si však čtenář může připadat, jako by listoval ulepenými stránkami bulváru, který před něj vrší tragické trable bohatých a slavných. Ti jsou navíc znázorňováni převážně jako karikatury: sebestředná modelka, její uštěpačné uštěbetané kolegyně, zženštilý homosexuální návrhář, nemilosrdní a záludní právníci, populární raper, agresivní producent... Příběh je díky své rozvleklosti a rozbujelosti postav dlouho alespoň poměrně nepředvídatelný, příliš uspokojivé ale není ani vyústění. Přestože všechno celkem logicky sedí a zjištěné indicie nakonec odhalí tajenku složitě sestavené křížovky ve vpravdě "poirotovském" vysvětlovacím proslovu, jeden z činů pachatele zkrátka nedává moc smysl (proč by si měl vrah tak hloupým způsobem komplikovat život?) - jenže bez něj by zkrátka nebylo žádného příběhu. Spíš **& půl než ***.

Tydvik
30.01.2014 4 z 5

Stará dobrá klasická detektivka. Ze začátku je tempo malinko pomalejší, následně se ale slušně rozjede. Rozhodně to stojí za to.
Harryho Pottera jsem nečetla, takže můžu hodnotit zcela bez očekávání či předsudků.
Mě se moc líbila. Za čtyři a půl hvězdičky.