Colorado Kid

Colorado Kid https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399399/bmid_colorado-kid-8ys-399399.jpg 3 608 139

Některé záhady jsou neřešitelné… Studentka žurnalistiky přijíždí na odlehlý ostrov kvůli stáži v místních novinách. Jednoho dne se dozvídá, že ostrůvek skrývá záhadu, o níž jí dosud nikdo neřekl. Nakonec jí kolegové z redakce celý příběh vyprávějí: Co byl zač ten muž, který byl před čtvrt stoletím nalezen mrtvý na pláži, kdo ho zabil a proč? Vyšetřování případu opakovaně vedlo do slepých uliček a dodnes se mnoho neví. Místní redaktoři jsou neobjasněným příběhem „Colorado Kida“ fascinováni, vyprávěním utužují dávné přátelství a zároveň zkoušejí profesní vytrvalost mladé stážistky.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Colorado Kid , 2005

Arlienen
18.02.2021 1 z 5

King je můj nejoblíbenější autor, jeho knihy vždy hodnotím kladně. Bohužel Colorado Kid je snad první kniha, do které jsem se musela vyloženě nutit. Nechápejte mě špatně, styl psaní byl čtivý, ale příběh za moc nestál. Jediná pozitivní věc na knize jsou ti dva staříci. Ti byli sympatičtí a dokázali ve mě alespoň trochu vzbudit zájem. Mám z této knihy pocit, že se vlastně v ní nic moc neděje a ta záhada ohledně Colorado Kida se vlastně nevyřešila....

Lajtwing
19.12.2020 5 z 5

Tak tato povídka mne překvapila! Čekal jsem slabší povídku, ale King se tu chtěl dotknout něčeho většího, než povědět příběh, jak sám uvádí v doslovu. Chtěl se dotknout samotné podstaty záhady. A to se mu povedlo na 100%. Někdy je lepší odpovědi vůbec nenabízet. Stojí za přečtení, časově nenáročné.

smudlajs
15.12.2020 4 z 5

Vůbec nejsem zklamaná a po přečtení mě opravdu zaráží nízké hodnocení této knihy. Příjemné počtení, které vás chytne a čekáte jak to celé dopadne. Někdo bude možná trochu zklamán, ale po přečtení autorova doslovu vlastně ani být nemůže. Není to strhující příběh na pět hvězdiček, ale čtyři jsou podle mě adekvátní.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Taková Kingovská jednohubka opět.. Ty mám moc ráda..

TinaBookBlog
17.08.2020 3 z 5

No, můžu říct, že na začátku mě kniha neskutečně nudila (chvílemi jsem se dokonce přistihla, že jsem nevnímala, co jsem četla). Když se ale dostanete k samotnému příběhu, začne být děj zajímavější.
Nakonec jsem tedy byla zvědavá, co a jak, ale nemůžu říct, že by tato kniha byla mým TOPem. Jsem ráda za doslov, protože se čtenář dozví, proč je vlastně kniha napsaná tak, jak je. A musím uznat, že záhada, která celý tento příběh provází, je opravdu záhadou.

Fatis04
28.07.2020 4 z 5

Od téhle knížky jsem opravdu čekala něco jiného (tím spíš, že to je můj první King a byla jsem na něj natěšená) , čtyři hvězdičky dávám jen proto, že autor na konci v doslovu píše proč příběh napsal, tak jak ho napsal a pak celá kniha dává větší smysl

alef
22.07.2020 4 z 5

„ … jako by se chtěl té záhady dotknout, přitáhnout si ji blíž, otevřít své srdce a poznat její příběh.“

Colorado Kid byl dobrou volbou, sice trochu překvapená (v pozitivním slova smyslu) rozměrově i na počet stran nezvykle krátkou novelou (zvyklá spíš na Kingovy objemné 1000 stránkové romány, ale i většina jeho ostatních knížek nejde pod 400 stran), ale i žánrem, který lze označit za crimi-fiction. Vím (z předchozích zkušeností s autorem), že pan King rád experimentuje, takže jsem docela v očekávání otevřela příběh Colorado Kida (navíc se mi rozměrově hodila na dovolenou, něco „většího“ od Kinga bych si s sebou asi nebrala :-). Ještě si dovolím drobnou poznámku, knížka má, za mě, fakt hroznou obálku! – tahle se opravdu nepovedla, k příběhu více méně irelevantní a nic nevypovídající! (1* dolů, i když za to pan King nemůže).

Ale k hodnocení, tentokrát začnu od konce, od doslovu, který se naopak povedl a prostě ho panu Kingovi musím pochválit! Vysvětlení, které v závěrečném doslovu podal, naprosto přesně zapadlo (jako poslední dílek puzzle) do výsledného obrazu, který jsem si o příběhu udělala, resp. vlastně do té doby tak úplně neudělala (výsledný obraz byl do poslední chvíle stále trochu neostrý, teprve doslov mu přidal ty správné kontury).
Příběh, který totiž máte v ruce, není tak úplně příběhem, jak už jsem řekla na začátku, Colorado Kid je dalším z Kingových literárních experimentů. Dokážu si představit (přesně jak předvídá autor v doslovu), že ne všechny jeho čtenáře proto osloví, ale u mě to zafungovalo!

Nechci moc prozrazovat, protože v překvapení (nebo tajemství, či záhadě) tkví hlavní kouzlo téhle novelky (a taky je jejím hlavním tématem), a tak jsem dost přemýšlela co napsat. Přečtete totiž 176 stran (od začátku do konce příběhu, těsně před doslov) a zjistíte, že jste se vlastně nic nedozvěděli, přečetli jste příběh, který není příběhem, a čekali na pointu, která nepřišla … jenže, jste si tím jistí? Právě totiž v tom tkví kouzlo téhle knížky, buďte pozorní, protože nejspíš se nedozvíte nic, ale zároveň se dozvíte úplně všechno … úplně všechno, co mělo být řečeno … v téhle knížce vážně nechybí ani písmenko!

Dva sympatičtí „duchem věčně mladí“ staříci, jinak taky redaktoři, šéfredaktoři i odpovědní vedoucí, místního plátku Ostrovan, totiž opravdu mladé a po čertech chytré stážistce Stephanii řekli všechno, co mělo být řečeno … a pak už to je jen na čtenáři, a samozřejmě, na Stephanii, aby pochopila … postávajíc, posedávajíc a upíjejíc kávu na nádherné vyhlídce … „Tohle měla Stephanie na týdeníku Ostrovan nejradši a okouzlovalo ji to i po třech měsících, které strávila většinou psaním inzerátů: za jasného odpoledne jste ušli šest kroků od psacího stolu a měli jste před sebou nádherný výhled na mainské pobřeží. Stačilo vyjít na zastíněnou verandu … pravda vzduch byl cítit rybami a chaluhami, ale na Losí vyhlídce tak bylo cítit všechno. Zvykli jste si na to …“.

Takže, jestli se chcete do téhle knížky pustit, zvykněte si na to, že jste se právě stali součástí čtenářské výzvy a jestli „obstojíte“, záleží jen na vás, ale nebojte, není to žádná soutěž „chytřejší vyhrává“, je to opravdu spíš o tom, že někomu tohle sedne a někomu vůbec, pak se do ničeho nenuťte, cílem není v žádném případě řešení záhady, takže pokud přesně tohle očekáváte, raději se pusťte do „jiného“ Kinga, protože tenhle multifunkční autor má nabídku pořádně pestrou.

PS: nikdy mě nepřestane udivovat, co dokáže fantazie vykonstruovat z obyčejného novinového útržku, přesně v tom je totiž Stephen King opravdovým králem :-).

PS2: i mě ti dva "staří týpci", jak byli nazváni někde v komentářích níže, bavili :-).

Ilirea25
24.06.2020 4 z 5

Já jsem byla spokojená. Dej mě bavil. A konec mě bude dlouho hlodat.

Toomm
18.03.2020 3 z 5

Konec ve mě evokoval myšlenku na pokračování...doslov je ale zase vyvrátil. Škoda. Takhle bohužel jen průměrné odpočinkové čtení.

Makoves
20.02.2020 5 z 5

Trošinku jiná záležitost než na jakou jsem u Kinga zvyklý, ale vůbec to nevadilo.

Sherosraz77
30.01.2020 4 z 5

Za mě moc povedené. Ti dva staří týpci v knize mě prostě bavili. Sice je to něco jiného než od Kinga čekáme, ale za přečtení to rozhodně stojí. Mám ráda příběhy, kde si čtenář může sám domyslet, jak to vlastně dopadne.

kilometr
13.11.2019 3 z 5

Vše podstatné se vlastně čtenář doví až v doslovu.Na Kinga trochu "jiná" kniha,ale dva dny života ji v klidu věnujte.60%.

Shaxx
01.11.2019 4 z 5

Tady jsem fakt ráda, že jsem nedala na hodnocení. Ale upřímně, je to King, takže bych si to koupila tak či tak :D
Je to zas něco jiného, než na co jsem zvyklá od Kinga a o to víc je to zábavnější, sledovat ten literární rozptyl. Troufám si říct, že jsem pochopila, co tím King chtěl říct a tudíž mi absence děje, příběhu a klasického začátku, středu a konce fakt nevadí :)

nik077
31.10.2019 2 z 5

No za mě nic moc..na Kinga slabší.

Dzuda
20.08.2019 odpad!

Zklamání... vše se vyvíjelo skvěle, ale aby kniha měla konec? Jen přemýšlím nad tím, jestli to byl záměr tu knihu takto napsat, nebo se jen nepovedla...

TheCiko5
31.07.2019 4 z 5

Strašně se mi líbilo, že King se úplně vyprdl na nějakou pointu, na nějaký závěr, vyústění... Důraz na napětí a pozornost čtenáře je zabalený do uzounkého dialogu dvou postarších novinářů a mladé stážistky. Oba pánové vyprávějí slečně o záhadné vraždě, která se na místním ostrově stala před desítkami let. Jejich vztah je veskrze příjemný, plný vzájemného respektu a nic nenasvědčuje tomu, že by měl přijít nějaký dějový zvrat, nebo snad dokonce vyřešení případu vraždy. A teď to nejlepší: Nic takového nepřijde! Místo toho si nás King utáhl na vařené nudli a mě nezbylo nic jiného, než zavřít knížku a pomyslně zatleskat. Autor, jak ho ještě neznáte!

rycccy
26.07.2019 3 z 5

Obálka se moc povedla, líbí se mi ... Když jsem knihu kupoval byl jsem silně přesvědčen, že slečna která bude v oblasti vyprávění jako nově příchozí, ten přípád vyřeší nebo aspoň nějaké nové indicie získá k případu... no to jsem byl naivní ... od té naivity se kterou jsem knihu kupoval mi pomohli komentáře až zde, takže při začátku čtení jsem už věděl, že to dopadne nijak ... nemůžu říct, že ten příběh nebyl dobrý a poutavý ... jen je prostě v příběhu mnoho možná a kdyby ...

Rassmussen
24.07.2019 odpad!

Tak tohle bylo tak špatné, že to nemohl napsat King... Zklamání letošního roku a dva zabité dny života...

Aliii
27.05.2019 4 z 5

Příběh, který není příběhem a záhada, která zůstane nevyřešená (ostatně to se píše už na zadní obálce). King tohle všechno čtenářům několikrát opakuje a provokuje tím. Není to typický King, ale to mě na autorovi právě baví, ta rozmanitost témat a stylů, kterými dokáže psát.
U téhle knihy je důležitý i doslov a hlavně je důležité si uvědomit, že není pro čtenáře, kteří chtějí jen bezmyšlenkovitě polykat stránku za stránkou.

momo01
15.05.2019 2 z 5

Pokud si chcete přečíst příběh bez zápletky o tajemství bez řešení, pak si to přečtěte. Jinak je to spíš ztráta času.