Chaloupky

Chaloupky
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503824/chaloupky2rnWyA-A0M-.jpg 4 823 823

František a Florián, dva chlapci z českého vnitrozemí, se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Usadí se v malé obci Chaloupky a snaží se zvyknout si na nový život v horách a mezi místními obyvateli. V celé obci však žijí pouze dvě české rodiny, ostatní obyvatelstvo je německé. A přestože v meziválečné době spolu lidé vycházejí dobře a jsou zvyklí si pomáhat, se zdvihající se vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky v pohraničí rychle za své. Z dosud rozumných lidí se stávají nepřátelé a v nově vzniklých Sudetech už nikdo z Čechů není v bezpečí…... celý text

Formicka93
03.07.2022 4 z 5

Osudy česko - německých obyvatel, které se odehrávají většinou v zaniklých obcích Chaloupky a Jelení. Příběh plný emocí, nenávisti, msty, ale i věrné lásky.

Pogy
21.06.2022 4 z 5

Kniha mě na začátku upřímně moc nechytla. Spousta postav se mi motala dohromady. Ale nechtělo se mi přestat. Na konec se mi Chaloupky moc líbily a určitě stojí za přečtení. Dokonce jsem si i jednotlivé obce hledala na mapě, abych viděla, kde se děj odehrává. Z Krušných hor znám jen Klínovec, ale díky této knize bych ráda poznala i jiná místa.

Pavlina50
20.06.2022 5 z 5

Tak tohle byla zase trefa, můj šálek kafé.
Názorovým pojetím knihy se autor vyhnul tradičním kritikám, že buď straní výhradně Němcům, nebo výhradně Čechům…autor knihou vyjadřuje neutrální postoj a ukazuje, že celé je to více o charakteru jednotlivců a ne celé národnosti.
Generační, společenský román z pohraničí časově zasazený do téměř celého 20. století, ve kterém je opět obsaženo úplně všechno, co od takového žánru očekávám.
Tento román mě opět přesvědčil, že silný příběh umí zasáhnout i minimalistickým a jednoduchým jazykem a k tomu, aby vzbudil emoce, nepotřebuje ani výrazně složitou a uměleckou stylistiku.
Neztotožňuju se ani se zdejším docela velkým množstvím názorů, že se jedná o klasickou červenou knihovnu, nebo přinejmenším typický román pro ženy – já teda žánr červené knihovny znám v úplně jiné podobě a toto mi ji nepřipomínalo ani vzdáleně.

Za mě …smutné, ale nádherné čtení.

1casper
14.06.2022 5 z 5

Budu asi jedna z mála, komu se kniha hodně moc líbila. A má moc hezkou obálku. .:-)

Kniha nás zavede do oblasti Krušných hor, kde život nikdy nebyl jednoduchý, podobně jako v mých rodných Krkonoších. Takové knihy mám moc ráda.
Popisuje život mezi dvěma válkami, obsazení Sudet a pak život za 2.světové války - a to z pohledu prostých lidí. A je to tu zase - vztahy Čechů a Němců. Před válkou, za války a po válce....
Jen....přitažená za vlasy mi přišla dějová linka vztahu Rity a Floriána. Ale budiž.

Knihu doporučuji.

Val
14.06.2022 5 z 5

Vůbec nechápu tak nízké hodnocení tady . Zřejmě nejsem až tak náročný čtenář :-)
Za mě krásný , i když svým způsobem smutný příběh. Vesnička Chaloupky , české i německé obyvatelstvo , zdánlivý klid až do doby , kdy se mezi lidmi začnou projevovat nacionalistické nálady.
Z každé strany je patrná autorova láska ke Krušným horám a já , ač to mám přes celou republiku , mám neuvěřitelnou chuť se tam rozjet . Za mě jasné doporučení .

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Přenádherná kniha. Smutné, ale ze života!

le21nka
31.05.2022 4 z 5

Krásný a smutný příběh. Určitě stojí za přečtení.

kkouzlo
31.05.2022 4 z 5

Knihu jsem zvolila kvůli lokalitě Krušných hor, které rádi poznáváme. Příběh byl smutný, místy i krutý, ale já mám takové děje ráda.
Velmi se mi líbí obálka knihy.

claire.horak
25.05.2022 2 z 5

Krásné, ale často zmatené, postavy se mi často pletly, nevyznala jsem se v nich. Atmosféra krásná, příběh trochu slabší, často až moc přímočarý bez zvratů.

ještěrka38
18.05.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Strašně smutný příběh, ale bohužel tak to bylo...

Doubravka1975
17.05.2022 4 z 5

Pěkný příběh z drsného kraje Krušných hor od první světové války do konce druhé. Opět jsem měla problém s velkým množstvím postav, které jsou podle mě zbytečně zmiňovány a příběh je zbytečně široce větven. Trochu mi to připomínalo knihu Němci od Jakuby Katalpy.

Fanda74
14.05.2022 3 z 5

Velmi zajímavé téma, život v Sudetech ovlivněn dvěma světovými válkami, z jiného pohledu než, jak jsem se učili ve škole (pokud jsme se to vůbec učili). Autor má na můj vkus takový strohý, stručný styl, víte přesně, kdo je na jaké straně a tak vlastně tušíte, jak to bude dál. Četl jsem i Nebe nad Perninkem a podobně - pěkné téma, ale tak nějak "lehce čtivé". Nicméně na další knížku tohoto autora se těším.

viva71
06.05.2022 3 z 5

Ze začátku jsem měla zmatek v postavách, ale postupně mě příběh vtáhl do děje a bylo mi líto, že kniha končí.

99jana99
28.04.2022 3 z 5

Nevím jak hodnotit. Takový průměr. Vadila mi spousta postav , které se mi na začátku pletly a byly tam za mě zbytečně, ale nelituji čas strávený čtením této knihy.

Liilith
21.04.2022 2 z 5

Autor čtenáři neposkytuje příliš prostoru pro představivost. Karty jsou od počátku rozdané jasně a charaktery postav rozděleny na padouchy a dobré duše. Ty jsou vykreslovány jako lidé nebojácní, pravdomluvní, vřelí, s dobrým srdcem,… A jejich opak jako lidé proradní, úlisní, pomstychtiví,… Aby bylo od počátku jasno a nevznikaly pochyby, víme, s kým máme tu čest už od první strany, což čtenáře okrádá o jistý prvek napětí, kdy se vztahy lehce zamíchá jen démon alkohol.

Ač je příběh sepsán mladým mužem, styl psaní překvapí a místy se jedná o regulérní červenou knihovnu, kterou bychom spíše očekávali od ženské autorky. Ústřední motiv představuje příběh velké a čisté lásky rámovaný historickými událostmi pohnuté první poloviny dvacátého století.

Zuzulinka
12.04.2022 5 z 5

Dojemný příběh z pohraničí. Moc hezky napsáno. Láska, touha, život, naděje, ale i bolest a smutek.

douchova11
07.04.2022 4 z 5

Není to žádné radostné čtení, ale i tuhle stránku naší historie je třeba poznat.

Nele
03.04.2022 1 z 5

Příšerná červená knihovna. Mimo jiné hned na začátku knihy poslouchají během I. světové války doma rádio... Taková faktická hrubka zůstala i v dalším vydání. To se pak člověk ztotožní s příběhem jen velmi těžko.

iška
25.03.2022 3 z 5

Příběh zajímavý i proto, že sama v této oblasti mám kořeny a to značně hluboké. Ale jinak mi to přišlo tak nějak stylisticky potrhané. Nedokázala jsem se dostat do příběhu, stále jako kdybych shlížela na děj z povzdálí. Prostě to nebylo ono. Mrzí mě, že ač je těchto knih již povícero , lidé jsou stále nepoučitelní. Je opravdu nutné soudit neustále dle toho, kde jsme se narodili, místo toho, jací jsme?

Dada077
08.03.2022 3 z 5

Opisným slohom takmer bez priamej reči podaný príbeh jednej rozvetvenej rodiny, ktorej časť sa ocitne v sudetských Čechách, kde prežije život síce v malebnej prírode, ale nesmierne ťažko vplyvom historických udalostí, valiacich sa republikami od počiatkov rokov 1910 -1920, až do konca druhej svetovej vojny. Ako keď prepíšete kroniku.