Chaloupky

Chaloupky
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503824/chaloupky2rnWyA-A0M-.jpg 4 823 823

František a Florián, dva chlapci z českého vnitrozemí, se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Usadí se v malé obci Chaloupky a snaží se zvyknout si na nový život v horách a mezi místními obyvateli. V celé obci však žijí pouze dvě české rodiny, ostatní obyvatelstvo je německé. A přestože v meziválečné době spolu lidé vycházejí dobře a jsou zvyklí si pomáhat, se zdvihající se vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky v pohraničí rychle za své. Z dosud rozumných lidí se stávají nepřátelé a v nově vzniklých Sudetech už nikdo z Čechů není v bezpečí…... celý text

Maky78
22.01.2022 4 z 5

Přátelství se velmi jednoduše může přehoupnout v nenávist.
Čtivé, na mě až moc “románové”

BáraLind.
21.01.2022 2 z 5

Knížka má úžasný potenciál, ale bylo to napsáno ne příliš čtivě. Až tak nějak naivně, postavy charakterově moc nepropracované, a přitom velmi sympatické (aspoň tedy ti hlavní kladní hrdinové). Bylo to až moc zatíženo popisem historických faktů.

Kopretina_aku
20.01.2022 4 z 5

Četla jsem už lepší knihy na téma Sudety a mezilidské vztahy mezi Čechy a Němci, ale nebylo to špatné. Místy možná trochu román pro ženy, začátek na mě působil chaoticky s velkým množstvím postav, ale od poloviny se mi kniha četla dobře. Osudy hlavních postav se díky tématu daly očekávat, karty byly rozdány dávno dopředu. Od autora si ráda přečtu i jeho další knihy.

slečna.k
18.01.2022 3 z 5

Kniha neurazí, v rámci knížek podobného tématu ale značně zaostává. Postavy trochu nevyvinuté, děj trochu jednoduchý, spisovatelského umu jen málo. Ale četla se mi dobře a na tři hvězdy to stačí.

jehanys
16.01.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem. Těžko posuzovat tu dobu. Můj děda musel s babičkou ( byla těhotná a čekala mou mámu) a dvouletým synem ze Sudet odejít. Skončili v
polorozbořené pastoušce. Jak jim asi bylo? Němci našemu národu moc ublížili a nikdo se nemůže divit, že jsme je tu pak nechtěli. Na ta zvěrstva, co našim lidem za války udělali se dnes skoro zapomíná a to je chyba. Co se dělo po válce byl pak jen důsledek toho, co našim lidem dělali.
Bohužel to odnesli i ti, kteří si to nezasloužili. Ale co je úplně čisté a spravedlivé?

Lole
14.01.2022 3 z 5

Myslím že to že se jendá o knížku z mnou milovaných krušných hor dost pomáhá. Téma je to takové dost omleté, ale příběh má spád a čte se dobře. Nicméně je to spíš tím, že jsme sama já tolik příběhu přečetla tolik že mě již hůře takový příběh zaujme.

1alena1
13.01.2022 5 z 5

Zpočátku jsem se bála velkého množství postav, se kterými jsme se v prvních kapitolách museli seznámit, ale brzy jsem se zorientovala. Všichni tam měli své místo a svůj důvod. Na to jak je autor mladý, se dílo myslím povedlo. Pěkně popsaná láska k místní drsné krajině Krušných hor. Je mi sympatické, když někdo lne k "rodné hroudě" nebo si zamiluje místo a lidi, kde se rozhodl žít. Popsána těžká doba, nikdy neškodí si připomenout, čím si prošli naši předci. Hned se zastydím za všechny, co nyní na všechno "brblají"!

JaKa1974
11.01.2022 5 z 5

Jsem ráda, že jsem nezažila a doufám nezažiju žádnou válku. Život lidí, kteří prožili obě světové války, musel být opravdu těžký. Poutavý příběh o tom, co snad už nikdy nepřijde.

lapagerie
05.01.2022 3 z 5

O dobrých sousedech, kteří se během pár let stali nepřáteli. Kdo byl v Sudetech v právu? Tak to se nedozvíte, ale dost si můžete přebrat z příbehu kamarádů Františka a Floriána.
Knížka se čte dobře, i když mě úplně nevtáhla a nevadilo mi odložit ji na pár dní. A radši píšu recenzi hned, než zapomenu, o čem byla.

etranger
04.01.2022 2 z 5

Chaloupky jsou knihou o sudetech, která má (asi) přinést smířlivější pohled na česko německé soužití a na vysídlení Němců, než jaký leta představoval hlavně Řezáčův Nástup. Stejně jako mnozí jiní jsem se začetl a vydržel číst hlavně proto, že jsem také sudeťák a ne kvůli kvalitě románu.
Co pochválit? Je toho poměrně málo, několik obrazů horské přírody a života tamních obyvatel.
Jak už zmínil v komentáři Iwaeu kdesi níže, dojem z četby je asi takový, že postavy tu jsou jenom kvůli dějinám, aby si to ty naše děcka dovedly představit. Jazyk chudičkých dialogů si autor zřejmě v zájmu co největší autenticity nastudoval v dobové literatuře, která byla lidu nejblíže, takže se místy neubráníme srovnání s romány z Večerů pod lampou (např. Rita komicky deklamuje: "Já nezdolně věřím, že nakonec všemu navzdory prožiju své štěstí.").
Z historického hlediska je problematické tvrdit, že národnostní problémy soužití Čechů a Němců se objevily až po první světové válce a souvisejí hlavně s hospodářskou krizí. Snaha o urputnou spravedlivost vedla autora do slepých uliček, jako když nejdřív popisuje všeobecný odpor němců vůči českým sousedům a následně se nás snaží přesvědčit, že viníci byli jen někteří - str. 280: "Ti, kdo to všechno způsobili, jsou pryč nebo mrtví. A ti, kteří nikomu neublížili, musejí jít."
A nakonec trocha nechtěné komiky: v epilogu se dozvíme o Pavlu Grossovi, který přišel ve válce o nohu, jednu dost podstatnou informaci: "Staří Grossivi brzy zemřeli a Pavel byl nadosmrti chromý." ztratili jsme tak veškerou naději, že by mu okončetina v denacifikovaném světě opět dorostla.
Zkrátka Chaloupky jsou knihou, která nic podstatného nepřináší, žádný nový neotřelý pohled na něco tak vyšinutého , jakobyl život v sudetech od první světové války dál.

slamenka
03.01.2022 4 z 5

Mě se kniha líbila, ani ta lehce učebnicová struktura mi nevadila.Hezky jsem se dozvěděla všechno o Sudetech. Je v ní velká škála postav, ale to musí být, aby člověk ty vztahy správně pochopil, ale i tak jsem se v nich motala. Opravdová škoda je, že se autor drží spíše po povrchu a nezabrouzdal do hloubky. Kdyby tak udělal, i na úkor tlustší knihy, mohl z toho být Šikmý kostel Krušných hor a to mi příjde jako velká škoda, potenciál měla obrovský.

Limonadovyjoe
31.12.2021 5 z 5

"Je jedna věc mezi lidmi, která si nevybírá a nečekaně se objevuje v každé době, za každého režimu a všude na světě. Láska."

Opravdu sladká tečka za letošním rokem. Výborná kniha, kterou mohu doporučit.. minimálně všem milovníkům Šikmého kostela nebo Mornštajnové.

Příběh z Krušných hor ale také z pohraničí, Sudet. Příběh o rodinách žijících v podhůří, o vzájemné lásce i lásce k horám. O válce, té první Velké, i té druhé, světové. O tom jak spolu Němci a Češi žili celá léta pospolu a jak se všechno změnilo v nenávist.

"Když se šla Anna projít na náves, děti na ni posměšně volaly Němka, Němka a házely po ní bláto. Měla pocit, že nikam nepatří. V jejích horách ji nechtěli, že je Češka, tady ji zase nepřijali, že je Němka. Bylo to k zbláznění."

Velice čtivě napsaný příběh přátel Františka a Floriána, Rity a jejich rodin a rodin jejich rodin. Postavy se vůbec nepletly - tak dobře jsou vykresleny jejich charaktery. Navíc většině z nich přejete jen to nejlepší. K tomu Krušnohorská příroda a důležité body naší historie.

Sirael23
23.12.2021 3 z 5

Zajímavé téma, které by si zasloužilo méně popisných pasáží. Ráda bych si přečetla, jak se s událostmi popasovaly samotné postavy, a to ne jen jednou dvěma větami. Některé linky byly trochu nadbytečné. A nemohu si pomoci, ale autor si život v horách velmi zidealizoval. Přesto se mi kniha zvláštním způsobem líbila.

Kaja1
17.12.2021 5 z 5

Pěkné se to četlo, i když se jednalo o nehezkou dobu. Opustit svou vlast je vždycky těžké, připadá mi, že teď už to tak lidé nevnímají. Mohou žít, kde chtějí a vracet se, když se jim stýská. Je dobře si připomínat dějiny, abychom věděli jakých zvěrstev jsou lidé schopni. Ale nad vším přetrvává, že láska nezná hranic.

alnahu
16.12.2021 5 z 5

Za mě naprosto skvělá kniha,která nás zavede do krušných hor do malé vesničky Chaloupky.Žilo zde několik rodin a my se dočteme o jejich osudech -nézrovna lehkých a přesto to zde milovali.Kniha nás provede obdobím od první světové války až do konce druhé.V té době se vztahy mezi místními obyvateli Čechy a Němci změnily a zasáhly každou rodinu zde žijící.Kniha je psána jednoduchým jazykem ,ale i tak čtivá .Ráda jsem si tuto knihu přečetla i proto ,že jsme se před třemi lety přestěhovali do bývalých sudet a historie místních obyvatel mě zajímá.

Ranuncul
12.12.2021 2 z 5

Na toto téma jsem určitě četla lepší knihy.

Pepina19
09.12.2021 4 z 5

Moc hezké vyprávění.

jitka7326
03.12.2021 3 z 5

Zajímavý příběh ze Sudet. Ztrácela jsem se v postavách a občas jsem měla pocit že čtu učebnici dějepisu.

4xbabča
24.11.2021 5 z 5

Příběh o lidech, žijících v dobrých vzájemných sousedských vztazích, v nádherné přírodě Krušných hor. Ještě před začátkem druhé světové války se ale vše změní a mezi Němci a Čechy narůstají velké problémy. Příběh je krásný, ukazuje historii té doby, se vším co obyvatelé prožívali, lásku, nenávist, utrpení. Je to krásná, ale velmi smutná kniha.

Fidibus
22.11.2021 2 z 5

Hezký pokus, ale Cejch byl první a dal mi víc. Tohle mi kromě děsivé grafiky (první vydání) přišlo povrchnější a osoby se mi dost pletly. To nic neubírá na smutných osudech místních, Němců i Čechů. Jako námět k zamyšlení a poučení hezké.